Final

OpelMalatyalife Residence

Bahçeşehir
Malatya Haber -

“Malatya Ayrıcalıklı Konumunu Sürdürecek”

“Malatya Ayrıcalıklı Konumunu Sürdürecek”
 • 27.04.2017

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya’nın bölgesinde ve Türkiye’de sağlık alanında ciddi bir yere sahip olduğunu kaydetti.

Bakan Tüfenkci, Malatya Kamu Hastaneleri Birliği’nde Tıbbi Cihazlarla ilgili düzenlenen toplantıya katıldı.

Tüfenkci, toplantıda yaptığı konuşmada, “Sağlık hizmeti vermek gerçekten sabır isteyen ve bir o kadarda şerefli olan bir hizmet. Eşref-i mahlukat olan insanı tedavi etmek ve onların ağrılarını sızılarını dindirmek ise her türlü takdirin üzerindedir. Fedakarca çalışan bütün sağlık çalışanlarına teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK ALANINDA DEVRİM YAPILDI”

AKP iktidarları ile birlikte Türkiye’de sağlık alanında büyük bir devrimin yapıldığına dikkat çeken Bakan Tüfenkci, şunları söyledi:

“Büyük bir değişime ve dönüşüme imza atıldı. Türkiye’nin her yerinde sağlık hizmetlerinin standardını müthiş derecede yukarılara taşındı. Bugün geldiğimiz noktada itibarıyla artık hastanelerimizde koğuş sisteminden ikili ve üçlü odalara geçildiğini, konfor bakımından ise dünya standartlarını yakaladığını görüyoruz. Burada verilen hizmetleri baktığımız zaman bugün Avrupa ve Dünya ile boy ölçüşebilecek hizmetleri, hastalarımız almaktadır. Aynı zamanda personellerimizin yetişmesi ve yetiştirilmesi noktasında da Avrupa ve Dünya’da Türk doktorlarının yer edindiğini görüyoruz. Dolayısıyla Dünyanın birçok yerinden de Türkiye’nin hedeflerinden bir tanesi, bu hastaları Türkiye’ye geçerek, sağlık turizmi oluşturmaktır. Bu konuda Sağlık Bakanlığımız ve Turizm Bakanlığımız ciddi bir çalışma yürütmektedirler. Bu alanda özellikle Malatya, bölgesinde ve Türkiye’de sağlık alanında ciddi bir yere sahip. Gerek yatak kapasitesi olsun gerekse de personel sayısı itibarıyla ve hasta basına düşen doktor sayısı ile birlikte Malatya bölgenin parlayan yıldızlarından bir tanesi. Bilindiği üzere Malatya Devlet Hastanesini, Araştırma ve Eğitim Hastanesi olarak hayata geçirmiştik. Burada özellikle bu statüye kavuştuktan sonra sadece isim olarak değil, aynı zamanda bunu destekleyici alet ve ekipmanlarında hayata geçirilmesi gerekiyordu. Buralara kazandırılması gerekiyordu. Gerek arkadaşlarımızın talepleri gerekse bakanlığımızın planlanması noktasında Malatya’nın durumu göz önüne alınarak, bu cihazları ilimize kazandırdık. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a bu noktada Malatya adına teşekkür ediyoruz. İnşallah bu cihazlar Malatya’ya büyük katkı sağlar.”

“MALATYA HAK ETTİĞİ YERİN ÜSTÜNDE KONUMLANMIŞ OLACAK”

Bakan Tüfenkci, Malatya’nın sağlıkta ayrıcalıklı konumunu sürdüreceğini belirterek, “Sadece Malatya Eğitim ve Araştırma hastanesine değil, Hasan Çalık Devlet Hastanemize, Darende Hulusi Hastanesine, Doğanşehir Devlet Hastanesine bu cihazları kazandırdık. Toplam yatırımların fiyatı ise 4 milyon 625 milyon TL’dir.  Doğanşehir’e 100 yataklı bir Devlet Hastanesi kazandırıyoruz. Yine Arapgir’e yeni bir Devlet Hastanesi yapıyoruz. Battalgazi Devlet Hastanesini de Malatya’ya kazandırmak istiyoruz. Projesi bitmek üzere, dolayısıyla bu hastanelerinin de hayata geçmesiyle birlikte Malatya ilçeleri ile beraber sağlık noktasında ciddi bir yere gelecek. Bilindiği gibi Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yanına Kadın Doğum ve çocuk hastanesinin temeli atılıyor. Bunlar tamamlandıktan sonra Malatya ayrıcalıklı konumunu sürdürecek. Yine İnönü Üniversite içinde Onkoloji Hastanesinin temelini atıp, hızlı bir şekilde bitireceğiz. Malatya hak ettiği yerin üstünde konumlanmış olacak” dedi.

“BU KARAR BİZE GÖRE YOK HÜKMÜNDEDİR”

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) Türkiye’ye ilişkin ‘siyasi denetim’ kararına tepki gösteren Bakan Tüfenkci, “Avrupa Birliği Konseyinin almış olduğu kararı doğru bulmuyoruz, esasında yok hükmünde kabul ediyoruz. Avrupa Parlamentosu terörden yana değil Türkiye’den, milli iradeden yana tavır koyması lazım. Verilen ve Türkiye’nin terörle mücadele ettiğini ve terör saldırısı altında kaldığını görmezden gelerek, özellikle Olağanüstü Hal’in (OHAL) uygulanmasının meşru olduğunu bilebile, bunu raporlarında da yansıtıyorlar, siyasi ve yanlı olarak öyle bir kararın alınmasını doğru bulmadığımızı daha öncede ifade ettik ve kınıyoruz. Bu tamamen siyasi bir karar ve bize göre de yok hükmündedir. Biz yolumuza devam edeceğiz. Bizim daha öncede cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi biz Kopenhag kriterlerini, Ankara kriterleri olarak çevirip, yolumuza devam ederiz. Çünkü biz attığımız adımları milletimiz için atıyoruz ve milletimizin refahı ve mutluluğu için atıyoruz. Dolayısıyla biz öncelikle milletimizin güvenliğini sağlamamız lazım ondan sonrada ekonomik anlamda refahını artırmamız lazım. Biz yolumuza bakacağız ve emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz. Aksi taktirde bu tür siyasi ve yanlı kararlarla Türkiye’nin vakit harcayacağı zaman yok” ifadelerini kullandı.

“HASTANE YATIRIMLARI PLANLANDI”

Vali Mustafa Toprak, toplantıda yaptığı konuşmada, “İlimizin sağlık yatırımlarının ve sağlık hizmetlerinin iyi bir noktaya gelmesi noktasında sayın bakanımız Bülent Tüfenkci, bütün katkılarını ortaya koyuyor. İlimize 2017 yılında gelecek olan önemli miktarda ki bu alet, araç, gereç ve ekipmanlarının sağlanmasındaki katkılarınızdan dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. Talimatlarınız ile hastane yatırımları planlandı. Bizde bu planlamaya uygun olarak burada herhangi bir süreçlerde sıkıntı olmaması adına hep birlikte takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Malatya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Vahap Boztepe ise “2017 yılının Kamu Hastanelerine verilecek olan tıbbi cihazların planlaması yapıldı. Bu cihaz planlamasında Malatya’ya verilen cihazlar ile ilgili sayın Bakanımız Bülent Tüfenkci’nin özel ilgi ve gayretleriyle çok ciddi anlamda bir pay aldık. Listeye baktığımız zaman birkaç defa bakmak zorunda kaldım. Verilen cihazları gördüğüm zaman gerçekten inanamadım. Gerçekten bu cihazlar Malatya’ya verildiğine inanamadım. Malatya 2017 yılında sağlık yılı olacak. Çok daha kaliteli ve iyi hizmet verme şansını yakalamış olacağız. Bize desteklerini esirgemeyen başta Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci, Valimiz Mustafa Toprak, Belediye Başkanımız Ahmet Çakır ve İl Başkanı Hakan Kahtalı’ya teşekkürlerimizi iletiyorum” diye konuştu.

Toplantıya; Bakan Tüfenkci’nin yanı sıra Vali Mustafa Toprak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, Malatya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Vahap Boztepe ile hastanelerin yöneticileri katıldı.

Malatya’ya kazandırılan tıbbi cihazlar şöyle:

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

1 adet Robotik Yürüme Cihazı planlaması yapılmıştır. (Robotik yürüme cihazı yürüme problemi olan engelli hastaların tedavisinde etkili bir tedavi yöntemidir.) Fiyatı: 700.000 TL

1 adet Anjiografi Cihazı planlaması yapılmıştır. (Hastanemizde 1 (bir) cihaz mevcut olup; 2.  cihaz izni alınmıştır.)  Fiyatı: 1.700.000 TL

1 adet Endovizyon sistemi (Laporoskopi) Fiyatı: 250.000 TL

1 adet USG Cihazı (Renkli Doppler Üst Düzey) Fiyatı: 350.000 TL

3 adet Anestezi Cihazı Fiyatı: 1Adet 100.000 TL

1 adet Ameliyat Mikroskobu (Göz) Fiyatı: 170.000 TL

1 adet Fako Cihazı Fiyatı: 150.000 TL

8 adet Diyaliz Cihazı Fiyatı: 1 adet 40.000 TL

1 adet orta düzey- Ekokardiografi Cihazı Fiyatı: 95.000 TL

1 adet üst düzey Ekokardiografi Cihazı Fiyatı: 110.000 TL

Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi

1 adet Anestezi Cihazı Fiyatı: 100.000 TL

1 adet Fako Cihazı Fiyatı: 150.000 TL

1 adet Endovizyon Sistemi (laparoskopi) Fiyatı: 250.000 TL

Darende Hulusi Efendi Devlet Hastanesi  

2 adet Diyaliz Cihazı Fiyatı: 40.000 TL

1 adet Küvoz (Transport) Fiyatı: 40.000 TL

1 adet USG Cihazı Renkli Doppler (orta düzey) Fiyatı: 170.000 TL

Doğanşehir Devlet Hastanesi 

1 adet Küvoz (Transport) Fiyatı: 40.000 TL

1 adet USG Cihazı Renkli Doppler (orta düzey) Fiyatı: 170.000 TL

TOPLAM TUTAR:  4.625.000 TL.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. macit dedi ki:

  sayın bakanım, ayrıcalıklı olduğumuz için mi 30 büyük şehre söz verildiği halde malatya yerine elazığ’a şehir hastanesi yapılıyor. lütfen elazığ milletvekilleri kadar şehrimize sahip çıkalım. elazığ milletvekili şehir hastanesi, bilim merkezi malatya’ya yapılacaktı ama ben elazığ’a aldırdım diyecek kadar cüretkar. Allah’tan elazığ’ın bakanı yok yoksa vay halimize.

 2. murat dedi ki:

  cumhurbaşkanımızın 30 büyükşehire şehir hastanesi yapılacak sözüne güveniyoruz. biz reisi seviyoruz ve ona güveniyoruz. şehir hastanesi, 2. üniversite, sivil hava alanı malatya’nın hakkıdır.

 3. Malatyalı dedi ki:

  Bu Elazığlılarda Malatya kıskançlığı ile ömürlerini tüketip gidecekler her alanda Malatya Elazığ dan 10 adım öndedir bunu kabullenin artık
  Bölge müdürülüklerini Elazığa çekmekle büyük olunmuyor işte 😓

  1. Gakkoş dedi ki:

   Arkadaş kaç tane bölge müdürlüğü Elazığ’a çekilmiş? El insaf derler size. Ya yazıyorsun, atıyorsun da biraz destekli at. İnsan bir googleden araştırır da yazar. Malatya Elazığdan 10 değil 1000 adım önde . Hoşuna gitti mi?

 4. bekir dedi ki:

  çok ayrıcalıklı durumu var malatya nın.Ayrıcalık kalksa ne olurdu acaba?

 5. Mehmet dedi ki:

  Hemen hemen sayın cumhurbaşkanımızın her zaman gündeme getırdıgı 30 buyuksehıre 30 şehir hastanesi konusunda malatya neden yok tartışmalarına bazı Elazığlı arkadaşlar kendı çaplarında cevap vermeye çalışmışlar, nüfus olarak buyuksehır olarak 200 bın fark olmasına rağmen 1 mahalle kadar fark var demeye getırmısler ve bazı saptırmalarda bulunmuşlardır…bu hastane buyuksehırlere yapılmıyorsa sayın cumhurbaşkanımız o zaman buyuksehırlere dememeli…malatya olarak bunun hakkını arıyoruz edıtorun yayınıyla! Özellikle su konuya açıklık getırelım..Elazığlı arkadaşlar bılmelıdır ki, malatya buyuksehır olacağı zaman dıger olacak olanlar ile aynı sekılde yeni 2 merkez ilçe kurulacak ve merkez ilçe 3 yeni ilçesi olmuş olacaktı.. dıger buyuksehırler bunu yaptılar ama malatya yapmadı! Merkeze 10 km uzaklıkta olan merkez ile bırlesmiş olan 2 ılceyı katarak malatya merkezi oluşturulmuştur! Bu nüfus 606 bın dir. Malatya genel nüfus 786 bındır! Malatya yeni 2 ilçe kurulsaydı dahi yıne merkez nüfus 606 bındı. Yani geri kalan 180 bın kışı dıger ilçelerde yaşamaktalar! Elazığ nüfus 375 bındir. Malatya gıbı etrafındaki yakın belde ilçe bırlestırıldıgınde 400 bın yapıyor bunu bır kere anlayalım! Genel toplamı 550 bındır yani buyuksehır için 200 bın eksıktır, mahalle olayı degıldır! Elazığ mılletvekılı Şuayip bey bızzat kendı açıkladı. Elazığ’a şehir hastanesi yapılmayacaktı, malatya ve bıngöl yapılacaktı dedı.. ben bızzat uğraşarak Elazığ’a aldırdım dedi! Bilim merkezi de buyuksehırlere yapılacaktı ama ben gizli bır çalışma yaparak Elazığ’a aldırdık dedi açıp okuyabılırsınız! Hatta bıngöl, Tunceli, Elazığ ucegnınde bölgesel havalımanı yapalım dedıgınde de karşı çıkmışlar havalımanını Elazığ’a yaptırmışlardır!Ayrıca bölge müdürlükleri cumhurıyet kazanımları falan da degıldır, 1960 yıllardan önce Adnan Menderes zamanında yapılmıştır! Malatya dan meteroloji bölge müdürlüğü Elazığ’a alınıp bağlanmıştır.. genel olarak baktığımızda bır elın parmak sayısı kadar bölge müdürlüğü ya var yada yok Malatya’nın! En önemliler, çoğunluğu elazıgdadır, kadrolaşma Elazığ tarafında Malatyalı bır mudur bıle atandığında gerı alınmaktadır! Sayın bakan turkıyenın bakanı dıyen arkadas karayollarına atanan Malatyalı müdürü geri aldıklarında ne düşündü acaba? Bölge müdürlükleri Elazığ tapulu malımıdır? Yatırımlar malatya ya yapılır dıye görevden alınan yetkılı kısıler dıye düşünen bır zıhnıyet bıze burdan akıl vermesin! Malatya artık Büyükşehir olmustur. Büyükşehir artık küçük bır sehıre bağlı kalamaz! Bolgesınde güçlü olacaksa tüm bölge müdürlükleri Malatya’da olmalıdır. Bolgesıne böyle hizmet edebılır. Elazığ ise her yıl 10 bın nüfus artsa 20 yıl sonra buyuksehır olacaktır. O zaman dılımınde malatya merkez 1 mılyonu geçer! Şehir hastanesi malatya ya yapılmalıdır, sivil havalimanı malatya ya yapılmalıdır..

  1. Mert dedi ki:

   Mehmet arkadaşım Malatya bir çok ile göre büyükşehir olmayı hak ediyor. Fakat sen önce genel nüfus nedir? Merkez nüfusu nedir bunu bir araştırmanı öneririm. Malatya ne kadar bu ülkenin bir ili ise Elazığ da o kadar bu ülkenin ilidir. Şu küçümseme edasından vaz geçiniz. Doğru ya Malatya TÜİK sayesinde Keban Barajının geliri tüm Elazığ’a bölünmüş ve bölgenin en gelişmiş ili ilan edilip 1 yıl boyunca Malatya teşvikten yararlanırken Elazığ yararlandırılmamıştır. Siz bunu da hatırlamazsınız.(Lütfen araştırınız). Bir yıl boyunca tüm özel sektör Malatya’ya gitmiştir. Malatya merkez nüfusu ile genel nüfusunu ayırt edemeden bana cevap yazmışsın. Eski büyükşehir yasasına göre bir ilin merkez ilçesinin nüfusu baz alınırdı. Köyler ve beldeler buna dahil edilmezdi. Yani eski büyükşehir yasasına göre Malatya büyükşehir olamayacaktı. Son büyükşehir yasasında il merkez nüfusu yerine genel nüfus 750 bin şartı konuldu. Hal böyle olunca kırsal nüfusu fazla olan bazı iller il merkezleri küçük olmasına rağmen büyükşehir oldu. Örneğin Mardin 80 bin merkez nüfusuyla büyükşehir oldu. Neden? Cevabı, kırsal nüfusu ve ilçe nüfusu fazla. Malatya merkez ilçe nüfusuna büyükşehir yasasıyla birlikte iki ilçe, iki ilçeye bağlı köyler, beldeler merkez ilçe olarak kabul edildi. Köyler mahalle statüsü aldı ve nüfus böylelikle 606 bin oldu. Yoksa Malatya merkez’in nüfusu 606 bin değildir. Elazığ ise merkezi büyük ilçe ve köy nüfusu azdır. Bu nedenle merkezi bir çok büyükşehirden daha büyük olmasına rağmen büyükşehir olamadı. Malatya merkez ilçesinden bahsediyoruz. Malatya merkez ilçe Elazığ’dan sadece bir mahalle fazladır. Sen köy nüfusunu, iki ilçe nüfusunu ve beldelerin nüfusunu Malatya merkez diye bize sunma. Bir diğer husus biz büyükşehir olduk tüm kamu yatırımlarında aslan payı bizim olmalı yaklaşımıdır. Devlet illere yatırım yaparken adalet içerisinde yapar. Elazığ yıllardır bölgede sağlık merkezi olmuştur. Nedeni ise 3 ilin merkezinde yer almasıdır. Bu yeni bir şeymiş gibi şimdi sunmak maalesef ön yargıdır. Malatya’ya şehir hastanesi yapılıp bittiğinde Elazığ’ın daha temellerinin bile atılmadığını unutmamak gerekir. Bir diğer yanlış bilginiz ise Meteoroloji bölge müdürlüğü. Her şeyi işinize geldiği gibi anlatmışsınız. Arkadaşım hem Elazığ’da hem de Malatya’da yıllardır meteoroloji bölge müdürlüğü vardı. Her ikisinde bölge müdürlüğü bulunuyordu. Fakat bakanlık Malatya’daki meteoroloji bölge müdürlüğünü kapattı. Yani Malatya’dan alınıp Elazığ’a verilmedi. Devletimiz bölge müdürlüklerinde de adaletli davranmıştır. Devlet demir yolları bölge müdürlüğünü Malatya’ya açmışken Karayollarını Elazığ’a açmıştır. Yani bölge müdürlüklerinin tamamı Elazığ’da bizde yok demek tamamen ön yargılı konuşmaktır. Özal zamanında Elazığ’da var olan bölge müdürlüklerinin bazıları Malatya’ya çekilmeye çalışılmıştır. Bunlardan iki tanesi Vakıflar ve kredi Yurtlardır. Ayrıca Konya dan ordu getirilmiş ve Malatya’nın nüfusunun artması için her proje gerçekleştirilmiştir. Malatya artık büyükşehir olmuştur cümlesi ile isteklerde bulunmak biz öz evladız siz üvey evlatsınız demekten başka bir şey değildir. Malatya bir Kayseri, Diyarbakır, Bursa olmamıştır. Dikkatini çekerim. Tüm bölge müdürlüklerinin bizde olması gerekir demek bencil bir düşüncedir. Kayseri büyükşehir olmasına rağmen tüm bölge müdürlükleri Kayseride değil bir kısmı Sivastadır. Sana ancak kusura bakma derler. Bir diğer husus Elazığ’a yeni bir havaalanı yapıldı da bizim mi haberimiz yok? Elazığda zaten yıllardır havaalanı var. Elazığ’daki havaalanının pisti genişletildi. Arkadaşım devlet il ayrımcılığı yapmaz. İl ayrımcılığı isteyenlere de kulaklarını kapatır. Sen ise biz genel nüfusla 200 bin fazlayız bize pozitif ayrımcılık yapın diyorsun. Önce bu düşünceden vaz geçin. Malatya ve Elazığ komşu iki köklü ildir. Elazığ merkez yaklaşık 10 tane büyükşehirin merkezinde daha büyüktür. Bingöl ve Tunceli illerinin merkezidir. Biz 20 yıl sonra büyükşehir olalım size ne kazandıracak?

   1. Mehmet dedi ki:

    Sayın edıtor konu başlığı için çok TSK edıyoruz öncelikle sizlere… Malatya’nın nasıl bır haksızlık ile karşı karşıya olduğunu böylece halkımızın genelının yorumlarından anlıyoruz, bılınclıler! Mert kardesım buradan herkese bır cvp verme yarısı ıcıne gırmıssınız ama gerçekten çok bılncsız ve ezbere yazıyorsunuz! Siz yazdıklarınızı ıspatlayamazsınız, ınandıramazsınız bu halka…Konuları takıp etmeyen belki bılmeyen bırı olsak acaba haklımı diyebilir sıze!arastır araştır dıyosunuz 41 yıldır araştırıyorum ve bıliyoruz zaten ve ondan yazınıza sadece gülüyoruz aslında! Asıl sen bır araştırsan su sabıt dusuncelerınden vazgececeksın!Son kez anlayacağınız sekılde maddeler halınde sayfayıda kırletmeden yazmak istıyorum,tüm kamuoyu okusun! 1- malatya 1990 yıllarda merkez nüfusu 281bın ıken buyuksehır olacaktı, krıter 300 bın olduğu ıcın olamadı Erzurum vs oldu…9 bın kışı ıle 20 sene önce kaybettı! Özal ıstese yapardı ama hakkıyla olsun dıye yapmadı! Sımdi merkez nüfus 750 bın krıterı kaldırıldı genel nüfus krıterı getırıldı! Çünkü sayın cumhurbaşkanım Büyükşehir dedıgın 10 km çapta merkezden ibaret olmaz dedi. Merkez büyük güzel ama ordan çıkınca ılceler berbat, kötü altyapısı yok vs vs.. oralara da hızmet gıtsın her alanda şehir buyuksehır olsun gelişsin dıye bu yasa çıkarıldı ve haklıydıda! Sen olaya sadece merkez olarak bakıyorsun, o devir bitti! Mardin nüfusu 100 bın olabılır ama Midyat ilçesi 250 bin! Muğla merkez 80 bın olabılır ama Bodrum, Fethiye, ilçesi 200 bın, Hatay merkez 150 bın olabilir ama İskender’in ilçesi 400 bın! Sorun merkez değil ilçe belediyeleri kalabalık olduğu için ilçeler hizmet yapamıyordu! Bütçe az gelınce para yoktu! Bu olay ortadan kalktı! Artık heryere hızmet gıdıyor! Senın karıştırdığın konu yesılyurt ve Battalgazi ilçeleri nüfusları zaten 20 bındi:) toplasan 40 bın kısılık bır etki yapıyor! Malatya nüfusu bu merkez ilçeler ile 606 bındır! 10 km çapta merkez nüfus ile buyuksehir olsada 606 bın olacaktı hala anlamamakta direnıyorsunuz! Malatya merkezi sadece dışarı taşmış ıki ilçede merkezde kalmıştı! Tabelada 450 bın yazıyordu ama 600 bındı zaten merkez! Tabela çok içerde kaldıgı için az gıbı görünüyordu sızı de bu yanıltıyor zaten! Isın Aslı öyle degıl! Bılın dıye yazdım!Sımdı sehri ıkıye ayrılınca ıkısınınde nüfusu 300 bın oldu olay bu!merkez kaldırıldı! 2-Elazığ meselesine gelınce Elazığ malatya ya artık ayak bağı olmaya başlamıştı, 2000 yıllarında malatya genel nüfusu 1 mılyonu gecmısti, o dönem yıne malatya buyuksehır olamadı, mehmet ağar ıc işleri bakanı olduğundan engeller ile karşılaştı.. yani Elazığ olamayınca malatya da olamıyordu! Bızler Elazığ ın nüfusunun artmasını bekler gıbı bır hal aldık yani malasef! Daha sonra Malatya’dan 300 bın yakın göç oldu ve nüfus 740 bınlere kadar düştü! Sanayi olmayınca buyuksehır olamayınca halk gıttı! Kısaca En son buyuksehır kanununda malatya buyuksehır olduğunda sadece Malatya’nın gerısınde kalmamak için 100 bın sen fazla imza topladı Elazığlılar, basın açıklaması yaptılar! Bızler 10 yada 20 yıl sonra buyuksehır olursak malatya ya daha yetısemeyız, malatya Elazığ’ın 4 katı büyük olur dedıler. Acın okuyun! 20 yıl sonra ne kazandıracak sorununda asıl cevabı da burda kardesım!engel olmak malatya ya! Elazığ’ın sorunu kendınden daha büyük bir ile hızmetlerin, müdürlüklerin ilerde gitmesi oradankalkması ve bölgedeki eski cazıbesini yıtırmesi korkusudur! Burda bizim bır sucumuz yok!100 bın nüfuslu Tunceli, bıngol ile idare edılmıyor artık! Malatya’nın sorunu büyümüş bır şehirin hala küçük bır sehre bağlı kalması ve hizmetlerin hala oraya yapılmasıdır! Malatya su Elazığ dan ayrılmalıdır bunun böyle gıtmeyecegı aşıkar! Bolgesınde 3 il arasında duruyor gıbı ama dıyarbakır ile Yanyana! Orasıda bölge sehır😀 Sivas, Kayseri ıkısıde bölge sehri ama yanyanalar! Yanı ortada degıller! Olaya böyle bakınca haksızlık oluyor! Hem Sivas hemde Kayseri’de karayolları bölge müdürlüğü var unutma!bızım bölgede sadece sizde var! karayolları, devlet su işleri, orman bölge müdürlüğü, meteoroloji bölge müdürlüğü, PTT bölge müdürlüğü, TRT , Kızılay depolama merkezi, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı bölge müdürlüğü,ilbank genel müdürlüğü, aksa elektrik iletişim bölge müdürlüğü, devlet malzeme ofisi genel müdürlüğü, güneydoğu Anadolu bölge afet genel bölge müdürlüğü, ziraat bankası bölge genel müdürlüğü, bölge sağlık merkezi, tapu ve kadastro bölge genel müdürlüğü Elazığ da! Malatya da 2. Ci ordu, tcdd, tüik, fırat kalkınma ajansı toplasan bır elın parmak sayısı kadar! ( meteoroloji bölge Elazığ’a nıye alındı? Elazıg malatya ya bölge ye bağlansaydı sıkıntı burda) ve en son bilim merkezi Elazığ’a alındı! Bu böyle gıtmez bunu anlatmaya çalışıyoruz, Büyükşehir sızmı, bizmiyiz? 3- Elazığ saglıkta bölge şehir olmustur dıyosunuz yaa, doğru ama artık o eskilerde kaldi.. bıngöl, Tunceli ve elazıg toplasan malatya etmıyor artık! Elazığlılar hala bunu anlayamadılar! Malatya hem daha büyük hemde daha kalabalık nüfus olarak! Buyuksehır de olunca zaten malatya yerıne Elazığ a şehir hastanesi yapılması da zaten saçma oldu! Şuayip bey ayak oyunları ile oldu bu.. açıkladı zaten! Büyükşehirlerle yapılmayacak olsa anlarım! Ama bu hastaneler buyuksehırlere yapılacaktı, bilim merkezleri de öyle! Elazığ ayak oyunları ile malatya ya ayak bağı oluyor derken boşuna yazmadık yukarda! Malatya ya yapılan normal bir devlet hastanesidir sehri Hastanesi degıldır bunu da karıştırmışsın! 2 devlet hastanesi yıkılacak yerıne devlet hastanesi yapılacaktı yapıldı! Oda Egıtım araştırma ya çevrildi devlet hastenesi yıne yok Malatya’nın! Şehir hastenesi bambaşka projedır yapılınca anlayacaksın! 4- Elazığ’a yeni bir pist, yeni bır termınal bınası yani herseyi ile yepyeni bır bır havalımanı yapıldı haberın yok galıba… eskı termınal ve pıst sivil havacılık yüksek okulu oldu ve Anka insansız hava araçları yetlestırıldı oraya! Onu da savunma bakan yrd suayıp bey yapmıştır! Senın dedıgın gıbı pıst genısletılmedı yenısı yapıldı kardesım! Senın bılgı eksıklıgın var öğren gel sonra tartışalım ve buradan yorum yapalım olurmu? Devlet adalet içinde yatırım yapar doğru! Ama 5 sıze 1 malatya ya olunca olmuyor işte! Elazığ yıne tuncelısıne, bıngolune bölge sehırlık yapsın, malatya tüm bölge müdürlükleri kurularak Adıyaman malatya ya bağlanmalıdır! Adıyaman nüfus bıle Elazığ’dan fazladır! Hizmet konusunda yetısemıyor.. zaten malatya da artık buyuksehır! Elazığ bu kanun ile 20 yıl sonra buyuksehır oluncaya kadar malatya ve Adıyaman kayserı Bursa olur rahat olun!

    1. Mert dedi ki:

     Mehmet Bey sizin yorumunuzu kelime kelime okudum. Daha önceki yorumlarınızda ve bu yorumunuzda da tipik “küçümseme” edasına devam etmişsiniz. Söz konusu Malatya olduğundan dolayı mı yoksa karakteristik özelliğinizden dolayımıdır bilmem ama objektif düşünmeyi elinizin tersiyle itmişsiniz. Hangi konu olursa olsun objektif düşünebilmek, empati yapabilmek güzel bir yetenektir. Bana ezbere konuşmuşsunuz demeniz sadece sizi rahatlatır. Yazdığınız cümlelere cevap vermeme rağmen aynı pencereden bakma arzunuz zirve yapmış durumdadır. Siz benim yazıma gülebilirsiniz. 41 yıldır araştırma yapan bir insanın karşı fikirlere gülerek yaklaşması manidardır. Ben sizin yazınıza gülmeyeceğim. Özal’ın Malatya’ya yaptıklarını bile küçümseyecek duruma düşmüşsünüz. Malatyayı Malatya yapan Sayın Özal dır. Elazığ’daki bir çok bölge müdürlüğünü çekmeye çalıştığını 41 yıllık araştırmanız sonucunda bulamamış olmanıza şaşırmadım. Elazığ’ın bu duruma tepki verdiğini de hatırlamazsınız. Sayın Mehmet Bey Malatya’nın 10 km çapta 606 bin olduğunu tekrar bana yazıyorsunuz. 41 yıllık araştırmacı olarak Malatya merkeze bağlı 40 km uzaktaki köyün Malatya merkez nüfusuna dahil edildiğini ve köy statüsünün kaldırılarak mahalle olduğunu nasıl araştıramamışsınız. Şaşkınım. Ezbere bilgi yazacağınıza Malatya merkez ilçe haritasını açın, 40 km uzaktaki bir köyün adını bulun ve merkez nüfusa dâhil edilip edilmediğini araştırın. Elazığ’ın Malatya’ya yetişme diye bir kaygısı yoktur. Köy nüfusuyla büyükşehir olmak, genel nüfusta 180 bin fazla nüfusunun olması Malatya’yı bir Bursa, Kayseri, Mersin, Adana yapmaz! Elazığ’ın genel nüfusunun 180 bin az olması da onu köy yapmaz! Elazığ’ın yakın zamanda Malatya TÜİK sayesinde Keban Barajının elektrik parasını Elazığ’a bölmesi sonucu Doğu anadolunun en gelişmiş, en zengin ilan edilip 1 yıl teşvikten yararlandırılmamasını siz ayak bağı olarak görmediniz. Bu sizin ne derece objektif olduğunuzun göstergesi olmuştur. Elazığ cazibesini hiçbir zaman kaybetmez. Bu konuda kalbiniz ferah olsun. Bu nedenle dir ki yeni kanunda Elazığ-Malatya şeklinde tekrar cazibe merkezi ilan edildiğini unutmayınız. Elazığ’a şehir hastanesi yapılması size göre saçma olmuş. Elazığdaki hastanelerin yoğunluğu Malatyadan fazladır. Bunu da araştırmak işinize gelmez. . Daha siz Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesini de görmemişsinizdir. Elazığdaki hastaneler sadece Elazığ’a değil; Bingöl, Tunceli ve Muş’a da hizmet eder. Tabi size göre Bingöl, Tunceli de il değildir. Elazığ bu illerin merkezindedir. Bilim merkezi Elazığ’a alındı demişsiniz. Elazığda bilim merkezinin yaklaşık 10 yıldır hazırlıkları yapıldı. Merkez için onlarca insan hizmet verdi. Öyle pat diye gelmedi. Lüten Elazığ’a gelip merkezdeki insanların bu merkezi oluşturmak için hangi gayretleri sarf ettiklerini araştırınız. Emeğe saygı. Sivas’la Kayseriyi yan yana gören sizin zihniyet Elazığ’la Malatya’yı yan yana göremiyor mu? Bu arada Kayseri Sivas’ın 3 katı. Öyle komik bir açıklama yapmışsınız ki gülmemek elde değil. Elazığ’ın Tunceli, Bingöl, Malatya illerinin arasında coğrafi konum olarak merkezde olduğunu size haritaya baktırarak mı göstermek gerekir? Kimlerin ayak oyunları yaptığını Elazığ’ı 1 yıl teşvik yasasına dahil ettirmeyenlere sorunuz. Meteoroloji neden Elazığ’a alındı diye somuşsunuz? Size bununla ilgili cevap vermeme rağmen 41 yıllık araştırmacı olarak okumamışsınız. Ben yine cevap vereyim. Arkadaş,geçmişte Meteoroloji Bölge müdürlüklerinden birisi Malatyada, diğer Elazığdaydı. Yani iki ilde de bölge müdürlüğü vardı. Malatyadaki kapandı, Elazığdaki kapanmadı. Elazığ’a havaalanı yapıldı demek ayrı pist genişletildi demek ayrı. Elazığdaki karayolları bölge müdürlüğünün Malatyada alt geçitler, viyadükler yaptığından da sizin haberiniz yok galiba. Şimdi kuzey çevre yolunu yapıyor. Hayırlı olsun. Tabii ki yapacak. Biz yapmalı diyoruz. Ya siz? Pardon sizin gönlünüzden geçen tüm hizmetler Malatyaya mı yapılsın? Bu mantık ne mantığıdır biliyormusunuz? 41 yıllık araştırmanız yanlış olmuş. Elazığda PTT bölge müdürlüğü yoktur. TRT bölge Diyarbakırdadır. 5 size 1 bize demişsiniz. Ne isabet biz Elazığlılar olarak da 1 Elazığa 5 Malatyaya diyoruz. Adıyaman nüfus bile fazladır demişsiniz.El insaf derler size. Küçümseme için elinizden geleni yapmışsınız. Bu arada Elazığ’ın en az 200 bin kayıt dışı nüfusu daha vardır. Bunların çoğu Diyarbakır, Bingöl ve Muş oluşturur. Adıyamanlılara da ne dediğinizi biz iyi biliriz. Bu arada ne Elazığ ne de Malatya bu kafayla asla bir Kayseri, Bursa olamaz. Buna 20 yılda yetmez. Nüfusunuzun çok artmasını istiyorsanız şu an Elazığda Suriyeli misafirlerimiz çok. Elazığ ve Malatya önce çekişmemeyi öğrenmesi lazım.

     1. Mehmet dedi ki:

      Mert arkadasım 1- ben malatya da tüm bölge müdürlükleri kurulmalıdır, malatya Elazığ dan ayrılmalıdır nıye dedim? Malatya Büyükşehir olmustur, 50 bın yüz bın yada şöyleydi böyleydi bılmem! Devlet buyuksehırleri iş olsun dıye yapmaz, bolgesınde merkez sehri, bölge sehri olmasi için yapar, işsizliği azaltmaya ilk bu sehırlerden başlar. buyuksehırlerde yatırım yapar işsizlik azaltır, buyuksehırlere gelen iş bulabılmelidir… sen şehir hastanesini buyuksehır degıl küçük sehıre kurarsan gülerim ben! Buyuksehırden kalkıp küçük bır sehırde işmi arıycaz? Turkıye de bu nerde görülmüş! Neymiş efendim Elazığ bolgesınde 1960 lardan beri merkez miş, Tunceli, bingöl ve malatya, Adıyaman ortasındaymış..bu bizi ilgılendırmez eskıde kalmıştır.. devletin tüm buyuksehırlere bak hepsınde tüm bölge müdürlükleri vardır…nıye? Orda memur var işçi var arkadasım…ekmek var. Ben Elazığ dan kaldırılsın demedım malatya ya yenısı kurulmalı, Elazığ dan ayrılmalı.. Elazığ bıngol, Tunceli ye merkez olmaya devam etsın derdim. Iyı okuyun.haa ilerde devlet kendısi bilir nerden kaldırıp nereye bağlayacağını! Ben size Elazığ, dıyarbakır yan yana , ikisinde bölge müdürlükleri var nasıl harıta dıyorum anlatamıyorum! Sivas, Kayseri de aynı😀 Nasıl 3-4 il arasında kalıyormuş merak ettım! Yanyana bölge merkez mi olur.. demek ki oluyormus. O zaman malatya Elazığ’da Yanyana olmalı.. 2- ben malatya merkezi 10 km çapta 606 bın dıyorum siz 40 km koy dıyosunuz , sesli gülüyorum artık size! 40 km ilerdeki koyun nüfusu kaç arkadasım? Malatya’nın ımı ılcesı vardı, ıkısıde zaten şehir içinde kalmıştı..ıkısıde nüfusu 20 bındı. Yanı merkeze 40 bın artırdı. Yoksa malatya 550 bındı zaten.. 3- Kayseri , dıyarbakır vs ilk buyuksehır olduklarında nüfusları 300 bınlerdi.. bir İzmir degıllerdi.. sonradan yapılan yatırımlar ile büyüdüler şimdi..Malatya’da 20 yıl sonra Kayseri gibi olacak emın ol. O zaman bu dedıklerını yazamayacaksın.sadece zaman Laz’ım ..malatya da geç te olsa buyuksehır oldu ama yatırımlar Elazığ a gıdıyor… bu saçma gelır bana tabıkı. Bu sehırdeki 15 bın işsiz nereye yerleşecek… önce büyükşehır yatırım yaparsın sonra dıger illere dağılır.. ne hıkmetse kayserıde şehir hastanesi yapılıyor, Van dada yapılacak, Samsun’da da yapılacak bunlar Büyükşehir dıye yapıldı. Ama malatya yok! Ozaman Büyükşehir yapmayacaktınız… bız görüntü olsun tabela için buyuksehır olmadık, hakkımız olanı alırız, ısterız. Ondan dolayı malatya yada şehir hastenesi istıyoruz, 5 bın kışı çalışacak oralarda…3- bilim merkezi için istersenız 50 yıl çalışın.. bu merkezler buyuksehırlere kurulacaksa oraya kurulur. Ayak oyunlari ıle alınmaz. Şuayip bey ne demıs bır okuyun konu hakkında! 4- Wow Elazığ yazıp bakma zahmetınde bulunsaydınız orda Elazığlı arkadaşlarınızın nekadar bölge müdürlüğümüz var yazılarını okuyup ogrenebılırdınız.5- tesvık te daha önce hata yapıldı ama merak etme coca cola fırması gelıp malatya ya yatırım yapmadı..Elazığ da malatya da aynı tesvık sıstemınde olunca Elazığlılar malatya yakın ora varken bize yatırım gelmez dedıler.. dert buydu… sımdı duzeltıldı aynı bölgede Urfa gıbı 6. Ve bölge… neyse… bu arada cocacola fırması Elazığ da fabrıka kurdu😀 5- havalımanı konuşmayalım sen daha Elazığ’ı bıkmıyorsun gez gel öğren.. yepyeni lıman yapıldı oraya.. cvp vermıycem artık.. bılgı cahılısınız

     2. Mehmet dedi ki:

      Adıyaman il nüfusuna bakarsanız sizden büyük olduğunu ılerde sizden önce büyük şehir adayı olacağını goreceksınız… hala gülüyorum yorumlarınıza!

     3. Mert dedi ki:

      Mehmet arkadaşım sana cevap yazmayayım dedim bana yine cevap yazdırdın. Arkadaş bu ne bencilliktir diye kendimi tutamıyorum. 180 bin nüfusunun fazla olması demek Malatyayı İstanbul yapmaz. Hala bunu kavrayamadın gitti. Büyükşehir etiketini almakla da çook büyük şehir olmuyorsunuz. Büyükşehir olmak demek bölge müdürlüklerini, kamu yatırımlarının aslan payını almayı da gerektirmez. Senin yazdığın biz 180 bin fazlayız biz çook büyük olduk hizmetler bize. Hata yapıldı diyorsun bunu ayak oyunu olarak görmüyorsun. Sen kendi içinde ikilemler yaşıyosun. Yazdığın tüm cümleler bencillik kokuyor. Bu Malatyayı sevmek değil bencilliği savunmak olur. Elazığ üzerinden ayrımcılık isteyen bir zatsın. Sen daha Malatyada hangi bölge müdrlükleri var onu bile bilmiyorsun. Ayrıca büyükşehir yasasını bile bilmiyorsun. Hala bana 10 km çaptan bahsediyorsun. Wow araştıracağına aç büyükşehir yasasını güzelce oku. Biz 1 köyden ya da beldeden bahsetmiyoruz. Onlarca köyden bahsediyoruz. Yok iki ilçe yanyanaymış yok 1 köymüş yok 40 bin nüfus muş? Açarsın Malatyanın merkez nüfusunu büyükşehir olmadan araştırırsın. Bunu da mı biz öğretelim.

 6. Mert dedi ki:

  Sayın Bakan sadece Malatya’nın değil tüm Türkiyenin bakanıdır. Malatya kadar diğer illerin de bakanıdır. Aşağıda bazı arkadaşların Malatya büyükşehir oldu, Elazığ şöyle böyle demesi, değişik tarzlarda kıyaslamalara girmesi son derece üzüntü verici. Malatya merkez ilçeye girerken tabelada yazan nüfus Malatya merkez ilçenin nüfusu değildir. Gerçekte Malatya merkez Elazığdan sadece bir mahalle fazladır. Son büyükşehir yasasıyla köyler mahalle haline getirildi. Malatya merkez ilçe merkez ilçeye bağlı köyler, 2 ilçe ve beldelerin nüfusu 606 bindir. Yani Malatyaya 50 km uzakta olan bir köyün nüfusu 606 binin içindedir. Elazığ büyükşehir yasasına köy nüfusu düşük olduğu için giremeyen merkezi en büyük ildir. Büyükşehir olan 10 ilden daha büyük merkeze sahiptir. Elazığ iline girdiğinizde tabelada 400 bin civarı yazar. Bu nüfusa köy ve beldeler dahil değildir. Büyükşehir yasası tam bir haksızlıktır. 80-200 bin merkezli Mardin, Muğla, Ordu gibi iller köy nüfusuya büyükşehir olurken merkez ilçesi daha büyük olan iller beklemeye alınıyor. Tabelalarına köy nüfusu eklenip sonra siz büyükşehirsiniz denilip, böyle yorumlar yaptırılıyor.

  1. serdar aslan dedi ki:

   Tek caddeden ibaret en büyük merkez Elazığ miş.Kargalar bile buna guler kardeşim

   1. Mert dedi ki:

    Pardon Malatyada kaç tane ana cadde varmış? Meşhur bir cadde var. Kimseyi cahil yerine koymayin

   2. Erkan dedi ki:

    Serdar kardeşim Malatya’da da bir ana cadde ve kollarının olduğunu göremedin mi? Elazığda da bir ana cadde ve kolları vardır. Komik olma..

  2. Malatyammmmm dedi ki:

   Sonuçta gerek nüfus gerekse potansiyel olarak daha büyük bir şehir olan Malatya. 30 büyük şehir hastanesinden birini sonuna kadar hakketmesine rağmen Malatya’ya haksızlık yapılmaktadır. Nüfus olayina gelince de bilindiği üzere Malatya nüfusun çok büyük bir kısmı il merkezinde ve bu durum büyükşehir olmadan önce de böyleydi. Elazığ’da nüfus sadece il merkezinde değil Karakoçan, Kovancılar gibi ilçelerde de yoğun. Bilindiği üzere Çelikhan, Sincik, Baskil, Elbistan, Gölbaşı vb. ilçeler başka illere bağlı olmasına rağmen birçok konuda Malatya ile iç içe bir konumda. Bu durumda hizmet alan nüfus 1 milyonu geçiyor. Elbetteki bu durumda olan bir şehir büyük bir hastaneyi hak ediyor. Konuyu saptırmanın ve bazı gerçekleri görmezden gelmenin bir mantığı olamaz.

   1. Mehmet dedi ki:

    Mert yanlış bılgi veriyorsun.. Akçadağ ilçesi 20 km ilerde merkez ilçeye bağlı degıldır! Malatya merkez 606 bin genel toplam 786 bındir

   2. Gurbet dedi ki:

    Ayrica malatya yi hayatinda gordunmu hic

  3. Gurbet dedi ki:

   Kardesim sen malatya buyuksehir olmadan onceki merkez nufusunu bilmeden konusuyorsun cahil cahil konusma

 7. Malatya spor dedi ki:

  Sayın bakanım konumuz dışında bir konuyu hatırlatmak isterim ayak üstü korsan araç alıp satanlar için bir yasa çıkacağını söylemiştiniz sabırsızlıkla bekliyorum özellikle son zamanlar meslekten açığa alınan kişiler araba alıp satıyorlar vergi vermeden okadar çok yapan varki mağduriyetimiz çok büyük esnaflar olarak inanıyorum sayım bakanım bu konuyu inş en kısa zamanda çözersiniz Rabbim yar ve yardımcın olsun….

  1. serdar aslan dedi ki:

   Kardeşim kimse vatandaşın ne arac alip satmasına ne de gayrımenkul alıp satmasına karışamaz.Bu işler sadece milletin aracını ölü fiyata almak isteyen galericilerin tekeline bırakılamaz.İsteyen istediğini alıp satabilir

 8. Gurbetteki Malatyalı dedi ki:

  Kimi kandırıyorsunuz bakanım?Merkez nüfusu 600 bini geçmiş bir ilde kaç tane devet hastahanesi var?Madem sağlık alanında çok iyi bir şehiriz de insanlar neden hala tedavi icin Ankara’ya ve İstanbul’a gidiyor? Neden 30 büyük şehir hastanesi projesinde Malatya yok, Malatya 30 büyük ilden biri değil mi? Yaptığınız devlet hastanesinin adını “Eğitim Araştırma Hastanesi” olarak değiştirerek insanların tepkisini dindirmeye çalışıyorsunuz. Merkez nüfusu 300 binlerde olan Elaziğ’a 30 büyük şehir hastanesinden birinin yapılma mantığı nedir yahu sehir daha büyük şehir değil.Allah’tan Malatya ‘da küçük çapta özel hastahaneler var, yoksa sağlık alanında çok daha kötü durumda olurduk. 2.üniversite nerede, sivil havalimanı nerede, havalimanı yapılmasa bilé neden mevcut havaalanı büyütülmüyor ve uçuş sayısı artırılmıyor? Lütfen artık bu şehirde aldığınız siyasi destek kadar da gereken önemi verin Malatya’ya. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Önce gereken büyük yatırımları yapin sonra çıkın övünün.

  1. Mert dedi ki:

   Arkadaşım bazı bilgi eksiklerin var. Malatya merkez nüfusu son büyükşehir yasasına göre merkeze bağlı köyler ve iki adet ilçenin nüfusu ile 600 bin olmuştur. Tabelada yazan 600 bin nüfus Malatyanın şehir merkezinin nüfusu değildir. Elazığ merkez ilçe 400 bin civarında olup köyler ve beldeler hariç nüfusudur. Malatyanın 600 bin nüfuslu olması başka illere göre pozitif ayrımcılık hak ettiği anlamına gelmez. Malatya nasıl Türkiye Cumhuriyetinin vilayeti ise Elazığ da Türkiye cumhuriyetinin vilayetidir. Hep bana hep bana anlayışını bir tarafa bırakmak lazım.

   1. Malatyalı dedi ki:

    Ya arkadaş bu ne hazımsızlık malatya büyük şehir oldu diye ! Yıllardır bu memleketin hakkı olan bölge müdürlükleri maalesef elazıg politik oyunları neticesinde elazıga gitti . Neden bunuda söylemiyorsunda malatyanın nufusu ile ilgileniyorsun ? Ayıp gerçekten . Neden elazığın ilçelerine giden double yollarıda söylemiyorsun ? Neden buradaki bölge müdürlüklerin antin kuntinle elazıga kaydırıldığınada söylemiyorsun. Gerçekten çok ayıp bu yaptığınız . Var git elazığına . Uğraşma memletimin nufusu ile ..

    1. Mert dedi ki:

     Arkadaş hazımsızlık diyerek birileri suçlayacağına benim yorum yaptığım arkadaşım yorumunu oku. Okuduktan sonra kimde hazımsızlık olduğu ortaya çıkar. Bilmiyorsan araştır. Araştırmıyorsan bileni dinle. Malatyadan hiç bir bölge müdürlüğü Elazığ’a gitmemiştir. Tam tersine Vakıflar ve kredi yurtlar Elazığdan Malatyaya çekilmiştir. Bu uydurma lafları yazacağına biraz araştır. Malatyada bizim memleketimiz, Elazığda. Ama önce hakkaniyet nedir senin onu yazman gerekir.

     1. Gurbet dedi ki:

      Arti bir mahalle buyuk demissin elszigda toplam 1.5 mahalle var o zaman bir mahalle 200 bin kisi ise

   2. Gurbet dedi ki:

    Arkadasim merkez ilce dedigin yerleri sen biliyormusun yesilyurt ve battalgazi bunlar eski dış ilceler ve mekez ile arasında 8 ve 10 km mesafeli ilcelerdi.oncesinde zaten merkez ile bitisik konumda idiler.yani senin salladigin gibi 50 60 km mesafede degiller.boyle odugu halde 2012 nufus verilerinde malatya buyuksehir olmadan onceki merkez ilce nufusu 494 bin dir.ayrica buyukshir olduktan sonra battalgazi ve yesilyurt ilceleri dahil olunca ki zaten merkezle arasinda mesafe yok arti 70 bin ilave oldu.bunlar devlet verileri ogrenmen icin dedim.Ayrica elazigin boyle merkez ile birlesmis bir ilcesi yok bir hankendi.harput bile merkeze 3 km arasinda dunya bosluk var.tereciye tere satmayin bilmeden konusmayin arastirin hersey internette mevcut

  2. Gurbetteki Malatyalı dedi ki:

   Haklısın tabelada yazdığı gibi Malatya’nin 606 bin değil.Malatya’nin resmiyetteki nüfusu 780 bin ama gerçekte ise nüfus 780 binin çok daha üzerinde. Resmiyette sadece adrese dayalı nüfus dikkate alınıyor. Malatya Baskil, Çelikhan, Elbistan, Sincik, Gölbaşı gibi birçok yakın ilçe içinde cazibe merkezi. Projenin adı büyük şehir hastanesi ise öncelikle 30 büyük şehre yapılır. Kimse şu şehre bu şehre yapılmasın demiyor. Öncelik ülke nüfusunun %75-%80’ini oluşturan 30 büyük şehre verilmeli. Sen kalkıp büyükşehir olan bir ile 600 yataklı hastane yapıp daha küçük olan bir şehre 1040 yataklı bir hastane yaparsan tepki alırsın. Malatya’da vatandaş uçakta yer bulamıyor. Yolcu sayısında büyük bir yoğunluk olmasına rağmen neden İstanbul ve Ankara’ya sefer sayısı artırılmıyor? Millet Elazığ üzerinden gelmek zorunda mı? Uçağa binmesine rağmen 2 saatte karayolunda geçirmek zorunda mı vatandaş? Bazı gerçekleri görmeden konuşmanızın bir anlamı yok!

   1. Gakkoş dedi ki:

    Gurbette olduğun yazdığın yorumdan belli. Malatya ve Elazığ en son çıkan kanun tasarısına göre cazibe merkezidir. Malatya genel nüfusta Elazığdan 180 bin fazla. 180 bin nüfus Malatyayı İstanbul, Elazığı da köy mü yapıyor? Bu arada Elazığ’ın nüfusa kayıtlı olmayan en az 100 bin kişisi daha vardır. Komik olmayın. Malatyanın etrafındakileri yazmışsın. Maşallah bu yazdığın yerleri bildiğin kadar Elazığ’ın nerelerin cazibe merkezi olduğunu da araştırsaydın. Tunceli, Bingöl, Ergani gibi yerlerin cazibe merkezi de Elazığdır. Bu arada daha projenin adını bile bilememişsin. Büyükşehir hastaneleri diye bir proje yoktur. Millet Elazığ üzerinden gelmez. Malatyanın Erhaç havaalanı var. Çıkarsın Erhaç havaalanına gidersin.

    1. Gurbet dedi ki:

     Zaten catlamasaniz malatya haberi takip edip yorum yapmazsiniz onun icin elazig köy diyoruz

     1. Gakkoş dedi ki:

      Senin köy demenle bir yer köy olmuyor. Cahil cahil yorum yazacağına hakkaniyetli olmayı deneyebilirsin. Yok dış ilçeymiş yok ilçeymiş. Bu da senin yeni kazandırdığın kelimeler mi? Hayatında Elazığ’ı görmemiş konuşuyorsun.

 9. Bakan değil gören dedi ki:

  20 yıl önce iki hastanemiz vardı biri devlet biri SSK diye şimdi nüfus 20 katına çıktı ve biz bir devlet hastanesine ve aciline sahibiz Allah için bi akşam yeni devlet hastanemize acile gidin kaç saat sonra tedavi olacaksınız

 10. harun dedi ki:

  sayın bakanım şehrin merkezindeki şu gürültü kirliliğini ne zaman kaldıracaksınız belediye başkanları bu konuda duyarsız nasıl olsa sizlerin oturduğu yerin yakınında oto yıkama yoktur halkta ne olursa olsun olsun diyorsunuz.Belediyeler bunlara nasıl izin veriyor….

 11. Mehmet dedi ki:

  Sayın bakanım hıc kusura bakmayınız herseyı görüyoruz ve bıliyoruz! Malatya merkez nufusu 606.000 bın ve 1 adet araştırma Egıtım Hastanesi var! Elazığ merkez nüfusu 395.000 bın ve 2 adet devlet hastanesi, 1 adet Egıtım ve araştırma hastanesi, 1- adet ruh ve sınır hastalıkları hastenesi ve yetmezmıs gıbı 1040 yataklı şehir hastanesi yapılıyor! Su sayın cumhurbaşkanımızın 30 buyuksehıre yapılmasını ıstedıgı ıcınde sedye arabalar gıdıyor dıyerek övündüğü hastaneden! Malatya degıl Elazığ buyuksehır galıba… tüm bölge müdürlükleri orada, bölgesel sıvıl havalımanı orada, şehir hastanesi orada, bilim merkezi orada, hıpodrom orada( atlarıda sultansuyunda)…. malatya yı komple Elazığ a bağladınız ve bıseyımız da kalmadı! Eee secım gelıyor referandumda bıttı gorusucez! Su raylı sıstem dururken traleybus yapan başkanı da unutmadık!

  1. Mert dedi ki:

   Malatya merkez nüfusu 606 bin değildir. Tabelda yazan nüfus 2 ilçe+merkeze ve bu ilçelere bağlı köyler ve beldeler+merkez ilçe nüfusudur. Mardin de 80 bin merkez nüfusuyla büyükşehir. Elazığ merkez ilçe köy ve beldeler hariç 400 bin civarıdır. Elazığ’ın büyükşehir olamamasının nedeni köy ve ilçe nüfusunun yetersiz olması. Şu anda 10 büyükşehir merkezinden daha büyük olan Elazığı ikide bir örneklemenin manidar.

  2. Erkan Erhan dedi ki:

   Arkadaşım Malatya’nın köy ve beldelerle büyükşehir olduğunu bilmiyor musun? Elazığla ilgili bazı bilgilere yer vermişsin. Bari biraz araştırsaydın da öyle yazsaydın. Elazığdaki bölge müdürlükleri kadar Malatyada da bölge müdürlükleri var. Elazığda kurulmuş olan bölge müdürlüklerinin tamamı cumhuriyet döneminde kurulmuştur. Bu arada Vakıflar Bölge müdürlüğü ve Kredi Yurtlar Elazığdan Malatyaya kaydırılmıştır. Malatyadan Elazığa kaydırılan bir tane bölge müdürlüğü yoktur. Araştırıp öyle yazın. Ruh ve sinir hastalıkları hastanesi Türkiyenin en eski ikinci hastanesidir.Elazığ havaalanı cumhuriyet döneminin ilk havalanlarından birisidir. Elazığ; Tunceli, Bingöl ve Muş illerinin faydalandığı bir ildir. Malatya merkez nüfusuna Battalgazi, Yeşilyurt gibi ilçeler, beldeler ve köyler eklenip 606 bin nüfus oluştuğunu hiç hesap etmediniz mi? Elazığ nüfusuna köy ve beldeler dahil edilmemiştir. Malatya Elazığdan abartılacak kadar büyük değildir.

   1. Malatyalı44 dedi ki:

    Her şeyi kabul ettk diyelim de Muş’a Van,Erzurum ve Diyarbakır gibi komşu üç büyük il varken Elazığ ne alaka? Bari biraz usulünce abart.

    1. Mehmet dedi ki:

     Malatyalı 44 o saydığın dıyarbakır, Van , Erzurum gıbı buyuksehır olan ıllerede yapılıyor. Sorun da burda! Malatya buyuksehır olmasına rağmen Elazığ ne alaka? Nasıl ıyı abartmısmıyız sence?

     1. Malatyalı44 dedi ki:

      Arkadaşım benim orada eleştirdiğim zaten hastanenin Malatya’ya yapılmaması. Elazig’a yapılmasını savunan arkadaşlar o kadar abartmışki Elaziğ’ın önemini;her konuda Erzurum, Van ve Diyarbakır’a bağlı olan Muş bile sanki Elazığ’a mahkummuş gibi gösterilmeye çalışılmış . Biraz daha iyi okursan neyi ve kimi eleştirdiğimi anlarsın.

    2. Gakkoş dedi ki:

     Arkadaşım daha düne kadar Muş’ta yer alan meslek yüksek okulları Fırat Üniversitesine aitti. Hayatında belkide Van’ı görmemişsindir ama yorum yapıyorsun. Önce Van merkeze git sonra Elazığ merkeze git. Bak bakalım hangisi büyük Bu ne kindir ya?

     1. Malatyalı44 dedi ki:

      Erzurum ve Diyarbakır’dan neden bahsetmiyorsun arkadaşım? Van’ın merkezinden bahsetmiyorum Van’ın büyükşehir statüsünde olduğundan bahsediyorum. Senin çok küçük gördüğün Van’ın nüfusu 1 milyonun üzerinde ama sen çıkıp hala bilmeden yorum yapiyorsun.Artık kabullenin gerçekleri.Her şehrin nüfusuna ve potansiyeline göre yatırımlar yapılmalı.

     2. Gakkoş dedi ki:

      Sen önce genel nüfus ile il merkez nüfusunun ne olduğunu öğren ondan sonra yaz. Vanın genel nüfusu ile il merkez nüfusu demek ayrı şeylerdir. 50 km uzaktaki köyü mahalle yap sonra büyükşehir ol.

   2. Mehmet dedi ki:

    Erkan Erhan yanlış bıliyorsun! Battalgazi ve yesılyurt ilçeleri Malatya’nın içinde olan ilçelerdi! 10 km yakınlığı var! Merkeze 2 yeni ilçe kurulacağına bu yakın ılceleri dahıl ettıler.. bana kalsa yenısını kurardım emın ol! Dıger buyuksehırler bunu yaptılar! Zaten malatya merkez ile bırlesmıs bu 2 ilçeyi dahil ederek merkez nüfus oluştu! Genel nüfus 780 bın…Elazığ meteoroloji dahil bır kaç küçük bölge müdürlüğü kaymıştır yada alınmıştır! Bölge müdürlükleri cumhurıyet kazanımları degıl 1960 yıllardan önce Adnan Menderes zamanında yapılmıştır! Malatya Elazığ’dan nüfus olarak fazladır bu durum abartılacak boyuttadır! Elazığ nüfusu 550 bındır! her yıl 10 bın kışı artsa 20 yıl sonra buyuksehır olabılıyor… malatya merkezi o zamana kadar 1 mılyonu geçer…o zamana kadar hala malatya nın Elazığ gıbı küçük bır şehire bağlı kalması bıle komıktır! Malatya bolgesınde artık buyuksehır dır bunu kabullensin herkes!

    1. Erkan Erhan dedi ki:

     Mehmet Kardeşim Elazığ’a Malatyadan meteorloji bölge müdürlüğü kaydırılmadı. Yanlış bilgi. İki ilde var olan bölge müdürlüklerinden Malatyadaki kapatıldı. Malatyadan Elazığa kaydırılan hiç bir bölge müdürlüğü de yoktur. Aslı tam tersine olmasına rağmen Malatyada üç beş kişinin yanlış bilgi vermesinden bu halk arasında böyle yayılmıştır. Malatyanın Elazığdan nüfusunun az olduğunu dile getiren yok. İlçesi, köyü Elazığdan fazla. İl genel nüfusunun 170-180 bin fazla olması o ili çook büyük il diğer ili de çook küçük il yapmaz. Küçümsemek sanırım sizin yaptığınız en güzel iş. Yakında biz büyük il olduk Keban Barajını, Hazar gölünü, Krom madenlerini, Bakır madenlerini de istersiniz. Dilerseniz Ferrokrom, Bakır fabrikasını da size bağlayalım. Arkadaş iki ilde TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN GÜZİDE şehirleridir. Bu ne çekememezlik?

 12. Ozz dedi ki:

  Peki sayın Bakan Elazığ a yapılan şehir hastanesinin malatyada var olan ve yapılması düşünülerin hepsinden daha büyük ve kapsamlı olduğunu biliyosunuzdur herhalde. Onun için fazla söze gerek yok.Bu millet herşeyi biliyor.

  1. Ramazan SEVİM dedi ki:

   SAYIN BAKANIM ESKİ DEVLET HASTANESİ YERİNDE YAPILACAK HASTANE NE AŞAMADA KAÇ YATAKLI ŞEHRİN DOĞUSUNA HİTAP EDEBİLECEKMİ BUNDAN BAHSEDİLMEMİŞ

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."