Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Malatya Kara Havacılığın Merkezi Olacak”

“Malatya Kara Havacılığın Merkezi Olacak”
 • 04.10.2016

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Yeşiltepe’deki Çakmak Kışlası’nın Altay Kışlası’na taşınarak, elde edilecek 2 milyon 300 bin metrekarelik araziye okul yapılacağını, yine Malatya’nın Kara Havacılık Komutanlığı’nın merkezi olacağını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Fetullahçı Terör Örgütü(FETÖ)’nün darbe girişiminden sonra askeri alanlar için başlatılan yeniden yapılanma kapsamında önemli adımlar atılacağını açıkladı. Türkiye’nin önemli askeri illerinden biri olan Malatya’da, Çakmak Kışlası’nın Altay Kışlası’na taşınacağını belirten Bakan Tüfenkci, elde edilen 2 milyon 300 bin metrekarelik araziye okul yapılacağını söyledi. Tüfenkci, “ Çakmak Kışlası’nın kullanılmayan alanları için Milli Savunma Bakanlığı’yla görüştüm. Valilik ve belediye 1-2 ay içinde çalışmasını tamamlayacak. Çakmak Kışlası’nı Malatyalıların hizmetine kazandıracağız” dedi.

Mevcut pistlerinin askeri uçaklarla ortak kullanıldığı Erhaç Havalimanı’nda da yenilik yapılacağını dile getiren Bakan Tüfenkci, “Erhaç Havalimanı’nın pistleri askeriyeyle ortak kullanılıyor. Havalimanına ikinci terminal binası yapılarak, asker sivil ayrılacak” diye konuştu. Daha önceleri Erhaç Havalimanı’nın denetiminin askeriye de olduğunu hatırlatan Tüfenkci, o dönem havalimanında yaşadığı bir anısını da aktardı. Bakan Tüfenkci, “Sayın Cumhurbaşkanımız geldiğinde bir kez komutan bizi havalimanına sokmamıştı. O zaman askeriyenin denetimindeydi. Bizi de tek tek videoya çektiler. Karşılamaya öyle gidebildik” ifadelerine yer verdi.

Malatya’nın kara havacılığının merkezi olacağını da müjdeleyen Tüfenkci, “Milli Savunma Bakanlığımızla görüştüm. Ankara’dan ayrılanların büyük bir kısmı Malatya’ya gitti. Bu durum Malatya için de önemli olacak. Esnaflar rahatlayacak, şehir büyüyecek. Malatya büyüsün istiyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklamasında Pütürge ilçesi için de müjde veren Bakan Tüfenkci “Kubbe Dağı’nın tünel projesi bitmek üzere. Proje bitince ihaleye çıkılacak. Ayrıca Doğanyol- Pütürge arasında yol ayrımı var. Burayı da 2017 yatırım programı kapsamına aldık. İhalesini yaptıktan sonra kısa süre içinde tamamlayacağız” dedi. Bakan Tüfenkci, Doğanyol’a da 27 kilometre yol projesinin devam ettiğini söyledi.

iha- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler:

Yorumlar
 1. Malatyalı 44 dedi ki:

  Rumuzunda kendini Mehmet diye adlandıran beyefendi yazıyorsun ama boş yazıyorsun.
  ”fethiyeler dizmek ” ne demek? senin Türçe baya zayıfmış, yazık üzüdüm şimdi, eğitim şart aç oku
  Neyse İnşallah 2. Üniversiteyi Malatyamıza kazandırırsak yeni yapılacak çevre yolu veya raylı sistemleri kullanarak sende eğitimini tamamlamak için rahat rahat okula gider gelirsin, eğitimli ve donanımlı bir toplum karşısında eksik yönlerini tamamlama fırsatı yakalamış biri olmayı istemezmisin, mesela makine mühendisi olsan Belediyenin ve ilgili bakanlıkların girişimi ile meşhur vagon fabrikası aslına uygun hizmet vermek için şehir içi RAYLI sistemlerin yolcu vagonlarını üreten bir merkez olsa ve sen burda çalışsan nasıl olur, bence senin için güzel olur. Hem artık HAVAALANI İLE ilgili hayal kurmayı bırakır, ayakları RAYLARA basan hayaller kurarsın (Bursa belediyesi bunu kendi imkanları ile başardı niye vizyon sahibi bir başkanları var, niye şehrine kendini adamış ve inanmış liderleri var, yeterki iste yeterki azimli ve dürüst ol, RANT için değil Millet için, bu eşsiz devlet için çalış.)
  Erzurum havaalını aynı malatya gibi çift piste sahip ASKER ve SİVİL beraber kullanıyor, sanayileri malatya kadar gelişmemiş sağlıkta malatya 1 basamak ileride Karaciğer nakli yapan ender merkezlerden biri.
  MEHMET İSİMLİ YORUMCU AÇ OKU SADECE OKUMAK LA KALMA GİT GÖR, BU İŞLER OTURDUĞUN YERDEN MAVAL OKUMAYA BENZEMEZ, EĞİTİM ŞART.

  Güzelim Malatyanın yeni bir HAVAALANINA İHTİYACI yok
  buda RANT sevdalılarına KAPAK olsun.

  1. Mehmet dedi ki:

   Malatyalı44 ısimli boş arkadas yorumlarında boş Cıkıyor! Asagıda sayın hemşehrilerimin soyledıklerı yorumlara baktığımızda tek basına kalıyorsun ve sana katılan kımse yok! Ben İstanbul da yasıyorum büyük bır holdıng te yonetıcıyım rahat ol okuma işini çoktan astık memlekete neyaparız onu düşünüyoruz burdan! Ama bakıyorum ki senin gibiler ile uğraşmak zorunda kalıyoruz! Bız rant pesınde asla koşmadık bır beklentımızde olmadı! Ama yapılan yanlışın ve o yanlışın üstüne doğruymuş gıbı ıfadeler kullanan, konuyu farklı yere cekıp sacmayalayan, asker/ sıvıl , rant su bu vs yerlere getırenler topluluğu ile uğraşıyoruz malasef! Bız Malatya’mız büyüsün dıye uğraşırken sız günü kurtarma pesındesınız! Sız trambüs yapılırken alkış tuttunuz ben en basından beylerderesı vıyadugu ve altgecıtler dar yapılıyor raylı sıstem burdan nasıl geçecek dıye burda mücadele verıyordum! Sızın hayalileriniz Bızım ne hayallerimize nede gerceklerımıze yetısebılır! Lafı fazla da uzatmak ıstemıyorum ayrıca sızın gıbı sığ düşünen ınsanlara rağmen yıne dıyorum! Malatyamızın havalımanı ıhtıyacı var ve oyle bır yapılmalıkı tüm bolgesıne hıtap etmelı! Malatyamızın saglık kampüslerine ıhtıyacı var ve oyle bır yapılmalıkı bolgesıne hıtap etmelı! Malatyamızın sanayılesmeye ıhtıyacı var ve bolgesıne hıtap edecek dev yatırımlar yapılmalı vs vs bu uzar gıder! Bre kardesım her yapılacak yatırımlara rant demeyeceksın Şen’de yenıcerılerı burda oynamayacaksın ıstemezük culeri oynamayacaksın anladın! Oynayacaksan altta yazdığım gıbı başka taleplerde bulunmayacaksın. Yanı bır oyle bır böyle olmayacaksın anladın:)

 2. Malatyalı 44 dedi ki:

  Birileri Asker benim canım veya kanım diyerek demagoji yapacaksın sonrada Gs teknık dırektörü shucks’ın bır anısını anlatıp Askeri bir görüntünün toplum nazarında nekadar irite olabileceğini bu millete aklınca aşılamaya kalkacan söylesene shucks dediğin adam kim sen kimsin, ya sen ne dediğini bilmiyorsun yada o bahsettiğin adamla aynı kültürü paylaşıyorsun.
  Ben has be has Malatyalıyım ama aynı zaman da bu yüce vatanın kaynaklarının da boş yere heba edilmesini istemiyorum, yazımda belirtim 10-15 yıl sonra TSK dikey iniş kalkış yapan uçaklara sahip olduğunda burdaki pistleri kullanmayacak bile ama bazıları hala yok uluslar arası, yok lojistik üs, yok doğu gelişsin, yok Askerle olmaz ayrı olsun gibi yazıp duruyorlar.
  soruyorum ;
  1)mevcut havaalanın’dan 10 kilo metre doğuya yeni bir havaalanı yapılıncamı doğu gelişecek
  2) Diyarbakır, konya, muğla Dalaman havaalanları hem asker hem sivil hava alanı tıpkı malatya gibi ayrıca bunlar uluslar arası havaalanı statüsünde, DALAMAN hava alanını her yıl yüzbinlerce turist kullanıyor, konya aynı zamanda bırak TSK uçaklarını NATO nun Doğuda AWACS gibi önemli uçaklarını konuşlandırdığı bir yer ama ne MUĞLA ne de KONYA’lı vatandaşlarımız (Konyalı Başbakan çıkarmalarına rağmen) hükümetten sivil bir havaalanı isteriz dememişlerdir.
  3) Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri görülmemiş alçakça yapılmış bir darbe girişimi bununla beraber verilen onca şehit ve gazi akabinde yürürlüğe giren OHAL ve sadece 1 ay kapalı kalan havaalanı, yok bizi Elazığa gebe etmeyin gibi fütursuzca sarfedilen cümleler yazık yazık.
  hatırlatırım hala OHAL devam ediyor ama havaalanı kapalı değil , ayrıca Şavaş filan demişsin Allah O günleri göstermesin öyle bir durumda bütün havaalanlarını bırak TSK nın ihtiyaç duyduğu herşey mülkiyeti devlete ait veya değil hiç farketmez KHK ile kullanıma sunulur.
  bundan sonra kimse darbe fırsatçılığı yaparak asıl maksadı RANT ve ÇIKAR olan düşüncelere yelken açmasın. HAVAALANIMIZ BİZE YETİYOR

  1. Mehmet dedi ki:

   Bız havalimanı istiyoruz derken asker sivil Yanyana olacak yok söyle böyle olacak dıye fetıyeler dızıp olayı farklı yerlere götürmeye çalışan sızısınız Malatyalı 44 Efendı! Bız cvp olarak yazdık! Yorumunuz asagıda! Erhac askeri üsttür ve darbe gırısımınde 1 aya yakın kapalı kalmış tüm Malatya halkı o sıcak tatıl günlerınde Elazığ ve çevre ıllere gıtmıstır ve ısyan etmıs yeter demısler sonra erhac sorumlular tarafından eh tamam açalım yapacak bısey yok denılıp açılmıştır bunu unutma! Kafanızda bir rant masalı anlatıp duruyorsunuz! O zaman kuzey Çevreyolu Nıye acıyorsunuz? Buda rant o zaman! Unıversıtenız varken 2. Cıye ne gerek var Nıye ıstıyorsunuz buda rant? O kadar para harcanmış trambus yapılmış 2. İç masraf açıp raylı sıstemı yazmışsınız ne gerek var para harcamaya? Buda rant! Sıvas ta vagon fabrıkası var, erzıncanda travers fabrıkası var Nıye malatyadakı vagon fabrıkası açılsın dıyosunuz buda rant? Paramıza yazık degılmı:) Malatyalı 44 arkadasım Malatya ya sıvıl havalımanı şarttır.. terminal yapmak günü kurtarmaktan da öte gıtmez! Sen memnunsan kapalı olduğunda gıder Elazığ dan bınersın bız buyuksehır olmus bır doğu daki en büyük il olarak gıtmek ıstemıyoruz! Malatyalı olabılırsın ama dusnucelerın alakası yok memleket hızmetıyle:) Doğu da Erzurum , Van , Malatya buyuksehır doğrumu??? Erzurum ve Van bak kendıne bağlı ıllerde bölge sehırler, aç bır oku! Havalımanları orda, bölge mudurluklerı orda, cazıbe merkezlerı orası, sanayı bolgelerı orası, saglık kampusleri hep orda! Bırde Malatya ya bak? Malatya da bolgesınde buyuksehır ama her yönüyle Elazığ bağlı:) 1- uluslarası havalımanı orda, bölge bılım merkezı orda, saglık bölge entegre kampüsü oraya yapılıyor, karayolları , dsi, orman, meteoroloji vs vs orda! Sen her yönüyle Elazığ a bağlanmışsın haberın yok:) gebe derken bunu kasdettık sanırım anlatabıldık:) bız Malatya olarak bunu kabul etmıyoruz ıhtıyac olan herşeyi malatyamıza da ıstıyoruz! Zaten dıger ark yorumlarında ısteyenler ıstemeyenler çoğunluk ta bellı olmustur. Görünen köy kılavuz ıstemıyor. Nokta

 3. Mehmet dedi ki:

  Askerıye ve askerilerimiz bızım Çanımız kanımızdır bu ıstek ıle alaka kurmakta tamamen sacmalıktır

 4. Mehmet dedi ki:

  Yorumlarda gerçekten milliyetçi düşünen memleket sevdalısı arkadaşları ayakta alkışlıyorum! Yalnız anlayamadığım konu Malatyalı olduğunu öne sürüp malatyamıza yapılacak yatırımlara gerek yok dıyen ınsanların kendınce bır neden uretıp yapılmamasını ıstedıgı sebepler benı şaşırtmakta ve hayretle ızlemekteyım! 1- havalımanı yapmak darbe fırsatçılığı dıyen olmus 2- Gerek yok pist varmış, protokol yolu varmıısmıs 3- dıyarbakır Konya oyleymıs vs vs.. arkadaslar Bızım yenı havalımanı ıstememız ıle bunlar ne alaka! Gs teknık dırektoru shucks bır anısını şöyle anlatıyor Malatya ya maça gıttık havaalanına ınerken daha havadayken korktum burası neresı dıye yardımcılarına sormuş burası askerı lıman korkmayın demısler..adam ınerken uçaksavar bataryaraları, savas uçakları, askerı araçlar askerlerı görmüş 🙂 arkadaslar kendımızı kandırmayalım burası askeri üsttür anladınız! Boya badana da yapsanız askerıye ye aittır! Termınal falan hıkayedır manıa kuralları herseye askerıye ye göre ayarlıdır sıvıl olayı bır yere kadardır! Ve gelecekte f-35 ussu olacaktır! 1- bız Malatya ya havalımanı nı buyuksehır olduğumuz ve başka bır vılayate gebe kalmamak bolgesınde bır guc olmak ıcın ıstıyoruz..2- savas durumu, ohal yada acil bır durumda aylarca kapalı kalıp çevre ıllere gıdıp ordan uçağa bınmemek ıcın ıstıyoruz..3-Malatya ya bütün özel havayolu sıtketlerının gelmesı hızmete vermesı ıcın ıstıyoruz ( bakın Elazığ a sıvıl lıman var günde 15 uçak ınıyor Malatya 4-5 uçak ınıyor oda gece saatlerı) 4- sıvıl uçak yanında lojıstık havayolu sırketlerının ussu olması ıcın ıstıyoruz-5- Malatya’nın Doğu tarafına yapılacak lıman ıle Doğu bolgemızın gelısmesı ayrıca Doğu ıllerının faydalanması ıcın ıstıyoruz..6- sadece konumuz havalımanı tabııkı degıl.. kuzey cevreyolumuz hala yok, vagon onarım fab hala açılmadı.. tcdd bölge müdürlüğümüz var yolcu treni, banlıyosu yada raybuslerımız yok, ( Malatya -Elazığ ragbisi yapılsa dünya yolcu var yapılamazmı?) 2. Cı unıversıtemız hala yok, sehır de beledıye bır yanlış yaptı devlette yanlış yaptı Beylerderesi vıyaduk dar yapıldı, Çevreyolu alt gecıtlerı dar yapıldı raylı sıstemı yapılamıyor bunun acılen yapılıp o teller kaldırılmalı! Vs vs bız burda bır bakanımız varken bırdaha hata yapılmasın ıstıyoruz Özal kaybettıkten sonra bu memleket hızmet alamadı yıllarca bekledı artık yatırım zamanı geldı bunu beklıyoruz sayın bakandan!

 5. Malatyalı 44 dedi ki:

  Sayın Bakanımıza katılıyorum Malatyanın yeni bir Havaalanı’na ihtiyacı yoktur sadece yeni bir terminal binasına ihtiyacı vardır.
  Malatyalı biri olarak Havaalanı ile ilgili yapılan bazı yorumları okudukca Şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri yani Mehmetçik ile aynı Havaalanını kullanmak yan yana, omuz omuza olmak istemeyenlerin bu yüce vatanın birer asil evlatları olmadığı gerçeğini bizlere göstermektedir.
  Yakın gelecekte 10-15 yıl içinde TSK envanterine girecek olan yeni nesil savaş uçakları F-35 ve benzerleri gibi uçaklar dikey iniş kalkış yapacak yani piste ihtiyaç duymadan helikopter gibi kalkarak uçuşunu gerçekleştirecektir , süreç içinde mevcut olan 2 pist ‘de Sivil uçuşlar için kullanılacaktır. çünkü TSK ‘nın ihtiyacı kalmamış olacaktır.
  Bu süre zarfında işleyişte sıkıntılar var ise veya kontrol sivilde olsun istenirse meclisten bir kanun çıkarılır Hava meydanının kontrolü Devlet Hava Meydanlarına devredilir (Askeri Hastanelerin Sağlık Bakanlığına Devredilmesi gibi).
  Bu çerçevede Malatya’ya gönül vermiş biri olarak şunu söylemek istiyorum mevcut havaalanının yeni yapılmış çift gidiş ve çift geliş protokol yolu aydınlatma sistemi, alt yapısı türkiyede ender Havaalanlarında bulunan çift pisti ile Gözden çıkarılamayacak değerde bir Havaalanıdır.
  BU SEBEPDEN DOLAYI BAKANIMIZA CANI GÖNÜLDEN KATILIYORUM.

 6. Malatyalı 44 dedi ki:

  Güzelim Malatya’nın aşağıda sıraladığım onca sorunları varken sosyo ekonomik yapısına doping etkisi olacak yatırımlar yerine RANT ve MENFAAT uğruna ihtiyaç olmadığı halde SİVİL HAVAALANI yapacağız diye yollara düşenler şunu bilmelidir ki 79 milyonun hakkı ve vebali üzerlerine olur.
  1) Kuzey çevre yolunun uzun bir süreç geçmesine rağmen, yapımı için bir gelişme olmaması
  2) İlimizin Trafik master planının olmayışı ve halen trafik karmaşasını ilgililerin görmezden gelip vatandaşı kendi kaderiyle baş başa bırakmaları.
  3)Büyüyen ve göç alan Malatya’mızın halen şehir içi RAYLI ulaşım sistemi yerine güzelim çevre yolunu labirenti andırırcasına bölerek lastikli ulaşım araçları ile sorunu çözme gafletine düşülmesi
  4)Uzun vadeli içme suyu planlaması ve bununla ilgili erkenek içme suyu planlamasının halen yapılarak halka açıklanmadığı, 2016 yılında olmamıza rağmen arıtılmamış kuyu suyu kullanan bölgelerin olması
  5)Tarımsal sulama kanallarının bakımsız ve onarım ihtiyaçlarının olması, halen Kapalı boru sistemine geçilmeyip SU gibi en değerli kaynağımızın göz göre göre heba edilmesi.
  6) Vagon fabrikasının ilimize katma değer sağlaması için amacı doğrultusunda halen kullanılamaması
  7)Ekonomik alanda en önemli gelir kaynağı olan kayısı için ciddi bir çalışma yapılamamış, Belediyenın kayısı ile ilgili entegre tesis kurma çalışmalarının başarısız olması. 8)Karakaya Baraj bölgesinde mesire ve su sporları alanları tespit edilip alt yapı çalışmaları yapılarak halkın istifadesine sunulması, Beydağı yaylalarında mesire ve kafe alanları oluşturularak teleferik sistemiyle ulaşım sağlanması.
  9) Şoför Okulu arazisi içine Malatya’nın 2. ÜNİVERSİTESİ nin yapılması gibi.

  1. Mehmet dedi ki:

   Adana – mersin arası yapılan Çukurova bölgesel havalimanı… Kütahya bölgesel Zafer havalımanı… Ordu- gıresun denıze yapılan havalımanı… rıze- artvın bölgesel havalımanı…Bolu Abant turıstık havalımanı … bıngol, Yüksekova vs vs onlarda daha saymadım! Bolu bölgesel havalımanı vs vs buralara yapılan masraf gereklıde Malatya ya yapılıncamı gerek yok arkadaslar! Bız ıs olsun dıye degıl dıger ıllere yapılan yatırımları gördükçe Malatya’mızda hakettıgı yere gelmesı ıcın ıhtıyac olduğu ıcın ıstıyoruz olay bu!

 7. murat dedi ki:

  SAYIN BAKANIM, ŞAHSINIZA VE KİŞİLİĞİNİZE HÜRMETİMİZ SONSUZ. MALATYA YILLAR SONRA SİZİN GİBİ KADİRŞİNAS BİR BAKAN ÇIKARDI, MAMAFİH SİZDEN BEKLENTİLERİMİZ ÇOK YÜKSEK. MALATYA’MIZIN SORUNLARI ÇOK. SİVİL HAVA ALANI, ÇEVRE YOLU, 2. ÜNİVERSİTE, BATTALGAZİ İLÇESİNE ŞEHİR HASTANESİ, YEŞİL KUŞAK PROJESİ, ŞEHİR İÇİNDE KALAN ASKERİ VE RESMİ KURUMLARIN ŞEHİR DIŞINA TAŞINARAK BURALARIN YEŞİL ALAN VE BÖLGE PARKINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ, İSTASYON KAVŞAĞINA KÖPRÜLÜ KAVŞAK VEYA ÜST GEÇİT YAPILMASI, ŞEHRİN SON AKCİĞERLERİ OLAN YEŞİLYURT, GÜNDÜZBEY VE KONAK’A ÇOKLU İMARA İZİN VERİLMEMESİ, TRAFİK SORUNUNA RADİKAL ÇÖZÜMLERİN UYGULANMASI, İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ TURGUT ÖZAL TIP MERKEZİNE KALP HASTANESİ, ENGELLİ HASTANESİ, ONKOLOJİ HASTANESİ GİBİ DAL HASTANELERİNİN YAPILMASI, HAFİF RAYLI SİSTEM ÇALIŞMALARINA BAŞLANMASI, YENİ ALT MERKEZLERİN OLUŞTURULMASI, TEŞVİK KAPSAMINDA CAZİBE MERKEZİ SEÇİLEN MALATYA’MIZA MALATYALI İŞ ADAMLARININ DAVET EDİLİP YATIRIM YAPILMASININ TEŞVİK EDİLMESİ, ( MESELA YİMPAŞ BİNASINA ACIBADEM HASTANESİ YAPILACAKTI) ESKİ DEVLET HASTANESİ VE TAPU BİNASININ BİR AN ÖNCE YIKILARAK BURALARA YEŞİL ALAN VE BODRUM, CEP OTOPARKLARIN YAPILMASI, CEZMİ KARTAY CADDESİNİN REHABİLİTE EDİLMESİ , KERNEK PARKININ REVİZE EDİLMESİ …ALLAH KOLAYLIK VERSİN.

 8. Malatya sevdalısı dedi ki:

  Sayın editör yazdığım yorumlar 4 saattir denetime bekliyor biraz hız lütfen

 9. yuksel dedi ki:

  Sayın Bakanım Allah sizden ve Ak Parti hükumetlerinde görev alan yöneticilerimizden razı olsun. bu millet için, çok güzel işler yapılmıştır. Yapılmaya devam etmektedir. bunu bileler biliyor. bilmeyenlere ne yapsanız bildiremezsiniz. bazı bakar körler vardır onlara zaten göremezler. görmek istemezler. Hizmet Halk içindir hak içindir. yapılan hizmetler ülkemizin her sathında hiç durmadan gece gündüz devam etmektedir. Ancak bazı sıkıntılarında göz ardı edilmemesi lazım. her sektörde denetim ve kontrolün çok zayıf olduğu, yanlış yapanlara karşı yaptırımların yetersiz olduğu, bu durumların kaliteyi ve hata oranını artırdığı görülmektedir. Malatyamız için en önemli konunun bildiğiniz üzre; Kayısının istikrarlı bir fiyat zeminine oturtulması ve değişik ürün çeşitliliğine gidilmesinin sağlanması. Malatya genelindeki yer altı zenginliklerinin faaliyete geçirilerek , hem ülke ekonomisine katkı sağlamak hemde istihdam imkanı sağlamak ve Malatya’mızdan dışarıya göçü önlemek anlamında çok büyük hayırlı hizmetler yapılmış olacaktır. Sayın bakanım bu gibi işleri sizler elbetteki daha iyi biliyorsunuz . bizler acizane düşüncelerimizi bir kez daha sizlerin gündemine getirmek istedik. Allah yar ve yardımcınız olsun. Hayırlı sağlıklı ömürler nasip etsin.

 10. Sercan Yıldız dedi ki:

  Sayın Bakanım Malatyalı yeni bir HAVALİMANI bekliyor. Askeri havasahasından farklı bir yere olması gerekir. Askeri savaş uçaklarının ne zaman kalkacağı belli olmuyor. Yanına havalimanı yada ikinci terminal yapılırsa aynı sıkıntılar yine devam edecektir. Malatya da dünyaca devlet arazisi yok mu? Ya Allah rızası için doğuda Bingöl, Şırnak ve Hakkari ye yapıldı. Bizim şimdiye kadar HAVALİMANIMIZ olmadı.Askeri adı üstünde ERHAÇÇ. Askeri havasahası DIŞINDA olması gerekir.Zamanında bizde bunu yaşadık. Jetler kalktığı anlarda uçak inemez olmaz ve askeri havaalanının yanına terminal olamaz.Yeni havalimanı yapılırsa sfer sayıları fazla olursa ELAZIĞ a gitmek zorunda kalmayız. Lütfen sayın Bakanım YENİ HAVALİMANI istiyoruz yıllardır her mecliste halkımız bunu gündeme getiriyor. KAPASİTE (STAD gibi 25000) düşük olmasın.25000 kişilik stadda kusura bakmayın kimse milli maç oynanmasını tasdik etmez.Adı yaptık olmasın. İleriye dönük geleceğe yatırım yapılması için Terminal binası ve pist sayısı fazla olması lazım. BİZ BAKANIMIZA GÜVENİYORUZ. MALATYA HABERDE yanlış hatırlamıyorsam bakan bey yeni havalimanı için girişimlerde bulunduğu haberini 5-6 ay önce okumuştum. Sayın bakanım lütfen yeni bir havalimanı için ısrarcı olun.Gün gelip o makamdan ayrılırsanız kendinizden yıllarca söz ettirirsiniz.Malatya halkı sizi ve yaptıklarınızı unutmaz çünkü yıllar sonra Malatya nın ilk bakanı oldunuz. Malatyalı lar sizden askeri havalanından biraz uzakta YENİ bir HAVALİMANI bekliyor.

  1. Sercan Yıldız dedi ki:

   Aklıma gelmişken .. Öznur Çalık o havaalanına zaten birşeyler yaptı.Ama hala sorunu kimse anlamak istemiyor.ASKERİ havaalanının kullandığı bir pisti havasahasını sivillerin kullanması yanlış.Bakanın düşünceside yanlış olur bakın görün yapılıp biterse 2-3 yıl olmadan aynı sorunlar devam edecek ve pişman olunacak.İşin başında iken YENİ BİR HAVALİMANI..

 11. ramo dedi ki:

  yeni havaalanı isteyenlere. Erhaç havaalanı türkiyenin en iyi havaalanıdır.nato boşuna oraya konmadı.mis gibi havalanımız var.acil kuzey çevreyoluna ihtiyaç var.ondan bahseden yok

  1. Malatya sevdalısı dedi ki:

   Size katılıyorum havaalanı öyle boş görünen her araziye yapılacak kadar basit bir olay değil rüzgar , sis, don vs. gibi hava ölçümler gerekir otobüs terminali degil ucak inip kalkacak Malatya için en elverişli yer hazır kullanılan hava limanı sadece modern bir terminale ihtiyaç var arkadaşın tespiti çok doğru Türkiye’de bu şartlara sahip çok az havalimanı var

 12. MUSTAFA dedi ki:

  Sayın bakanım hiç eğri büğrü konuşmaya gerek yok.

  Askeriyeden tamamen bağımsız Malatya ya yakışır bir sivil hava limanı istiyoruz.

 13. Mehmet dedi ki:

  Sayın bakanım eğer bakansanız gücünüzü görelim! Bız Malatyalıların yıllardır bakanı olmadı ve bugunlerı çok bekledık! Iste meydan! Yap…1- sıvıl uluslararası bolgesıne hıtap eden yepyenı hem sıvıl hamde lojıstık üst olabılecek askerıyenın karışmadığı bağımsız bır lıman ıstıyoruz! 2- karahavacılık zaten vardı havalojman ları oturdum ıyı bılıyorum. Sız büyütmüşsünüz tebrıkler! 3- erhac askeri üst kalsın gerekirse 3 pist yapsınlar orası f-35 yenı nasıl savas uçaklarının üstü olacaktı ( vazgecıldıyse bılmıyorum yazık olur) bırakın orası askeri kalsın! f-35 yenı nasıl savas uçak merkezı olacaktı bunu yapın sız! O zaman gelecek personel ile esnaf kardesım zaten kazanacak ınsallah! Doğu tarafına yenısını yapın lütfen.. çoğunluğa bakarsanız kımin ne ıstedıgı belidir yorumlarda! Sıvıl şart nokta.

  1. Malatya sevdalısı dedi ki:

   Sayın Bakanım popülist yaklaşımlardan ve Battalgazi rantından uzak ayrıca kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılması ilkesine uygun karar vermişlerdir Türkiye tarihinde 1 defa yaşanmış olan ve birdaha da kimsenin cesaret edemeyeceği darbe girişimini bahane ederek FIRSATÇILIK yapmak Malatya’ya ve Malatya halkına yakışmaz sivil pistimiz hazır kullanılıyor, 5 yıl önce kamulaştırmasına yüksek bedeller ödenerek aydınlatması ile çevre düzenlenmesi ile 1.sınıf protokol yolu yolu yapıldı Türkiyemizde asker sivil kullanılan bir çok havalimanı var örnek KONYA, DİYARBAKIR, DALAMAN vs. Diyarbakır havalimanı 5 körüklü 2 yıl önce yapıldı incelemenizi tavsiye ederim Sayın Bakanımı popülist ve ranttan uzak tüyü bitmemiş yetimin hakkını gözettiği için teşekkür ediyor sayın Cumhurbaşkanımız reisimizin sayın Tüfekçiyi neden bakan yaptığı çok daha iyi anlaşılıyor devleti yönetenler kamu kaynaklarını israf etmez mevcut imkanları sonuna kadar kullanır .

 14. Malatya sevdalısı dedi ki:

  Sayın Bakanım çok isabetli bir yaklaşım olmuş mevcut havaalanı da 2 pist var biri sivil uçuşlar için yapılmıştı Pistlerin ayrılması ve malatya’ya yakışacak yeni terminal binası ile bu iş sayenizde çözülmüş olacak havalimanı yapmak kolay değil pist için yeterli büyüklükte arazi bulunacak, pistten çökmemesi için zemin etüdü lazım, uygun rüzgar ve hava şartları lazım, en önemlisi protokol yolu lazım bunları sıralarsak ihtiyaç listesi uzar ve bunlar yanında bütçe ve ihale süreçleri vs. Mevcut havaalanının sivil kullanımı için pist yapıldı en önemlisi büyük bütçeler harcanarak malatyaya yakışır protokol yolu yolu yapıldı bunların yanında tek eksik sivil kontrolünde yeni ve güzel bir terminal binası yapmak o da size nasip olur inşallah

  1. Mehmet dedi ki:

   Sayın bakanım hıc te isabetli karar olmamış! Sız işin kolayına kaçmışsınız ama gelecegı düşünmüyorsunuz!Havaalanında 2 pist var bırı sıvıl ıcındi ama ne olursa olsun bır operasyon yada savas veyahut ohal durumlarında o pistte uçaklar Yanyana kalkıyor! Askerıye bır karar alsın hop havalımanı kapandı haydi Elazığ’a:) Yen’i bir havalimanı şart olmustur! Siz açıkça desenıze ulaştırma bakanı yenısını Malatya ya layık göremedi 🙂 yenı termınal nedır allah askına komık olmayın! Bugün yenısını yaparsın yarın yetmıyor bıdaha yık daha büyüğünü yap, uğraş dur! Malatya sevdalısı arkadas sen Elazığ sevdalısı olmayasın:) her yerde karşılaşıyoruz!senın bahsettıgın arazi zaten var! Malatya’nın Doğusu, Karakaya baraj sahılı boydan boya arası zaten:) yer bıle bulunmuştu! Masraf düşünme sen Karahan tunelı 300 trılyon buda 500 trılyon olsun malatyamıza cokmu? Bız yenı yer bakıyoruz sız termınal dıyosunuz! Bız uluslararası uçağa körükle bınılen, en az 10 uçağın Yanyana yanaşacağı lıman dıyoruz sız havaalanı dıyosunuz! Bız bölgesel sivil dıyoruz siz eskısı dıyosunuz! Söyle düşünün? Askeri olunca sivil bır personel askerı liman olduğu için atama yapamıyor! Sivil de bu yok! Tıpkı Malatya ya egıtım hastanesı yapılmadığı gıbı! Nıye egıtım ıcın doktor ve personel ataması yapılamıyor! O da Elazığ’da var anladın! Sayın bakan bu sevdadan vazgeçtin yenı bır lıman yapın Malatya ya! Kara havacılık zaten vardı havalojmanı helıkopter bakım vs karahavacılıktı! Bıraz büyümüştür onu bılemem! Yenı bısey degıl bu! Burası zaten Ordu hepsı vardı! Sız Malatya’yı askerı f-35 ussu yapıp Malatya’yı guclendırın! Uçaklar gıderse erhac ta top oynarsınız:) esnaf la bırlıkte! Sıvıl lıman şart yapmazsanız da oy yok bu böyle bılıne! Kımse Malatyalıyı başka şehre gebe bırakamaz!

   1. Sercan Yıldız dedi ki:

    Malatyalı olarak bu önemli konuları BİMER e yazın ki cidiyet olsun.Cevabı bile posta ile geliyor.

   2. Malatya sevdalısı dedi ki:

    Malatya’nın yedi göbek yerlisiyim ama darbe girişiminin fırsatçılığa çevrilmesine karşıyım sivil uçuş için yapılan pist ile protokol yolunun çöpe atılıp tekrar yapılmasını istemeniz yıllardır eleştirdiğimiz altyapıyı yapıp tekrar kazıyan yerel yöneticilerden bir farkımız kalmaz devletin kaynaklarını düşünmeyenler varsın oy vermesin bizler veriyoruz vereceğiz yeterki israf olmasın. Bu ülkenin ve popülist ve yap/yık yaklaşımından çektiği yeter .

 15. ÇİFTÇİ44 dedi ki:

  Sayın sayın seçilmişler ve ilgililer yeni bir havalimanı istiyoruz biz Malatyalılar olarak

 16. Hayati dedi ki:

  Ayrı biryere Havalimanı yapılmalı.mevcut askeri havaalanı ile bu iş yürümez.yanlış yapmayın.eger mevcutla devam ederseniz malatyada hava taşımacılığı hiç gelişmez.biz hep komşu şehirlere muhtaç oluruz.elde imkanlar varken derhal yenisi yapılmalıdır.

 17. dobra.dobra dedi ki:

  Sayin bakanim unuversite ve sitadin oldugu yere bi hava alani hic fena olmaz malatya yi ucururmevcut yere para harcanmasininda mantigi yok zaten harcadiniz

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."