Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Malatya Kültürü İçin

Malatya Kültürü İçin
  • 26.12.2015

İlimizin doğa, tarih, turizm ve benzeri değer potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesi, ilin tanıtımı, İlin Kültür envanterinin çıkarılması, kültürel mirasın korunması ve kullanılması ile benzeri konularda gönüllü olarak hizmet yapacak ve aralarında resmi kurumların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında bulunduğu ve 3 ay önce kurulan Kültür ve Turizm Danışma ve Tavsiye Kurulu ilk toplantısı Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Vali Halil İbrahim Daşöz başkanlığında bir süre önce oluşturulan kurulda; Vali yardımcısı Erdinç Filiz, Doğanşehir Kaymakamı Mustafa Eldivan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ali Kazgan, Malatya Belediye Başkan yardımcısı Ziya Kesiriklioğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, İnönü Üniversitesi Öğretim üyesi Yard.Doç. Dr. Göknur Akçadağ ve öğretim görevlisi Fazıl Ercan, Vakıflar Bölge Müdürü Aliseydi Akduman, Müze Müdür Vekili Enver Üstündağ, İl Özel İdare Şube Müdürü Basri Dağdelen, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Halil İbrahim Kılıç, Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Kazancı, Malatya Belediyesi İmar İşleri Müdür yardımcısı Duran Özdemir, ÇEKÜL Vakfı Malatya Bölge Koordinatörü Bekir Sözen, Malatya Kültür Sanat Derneği Başkanı (MAKSAD) Yaşar Karaaslan, Mimarlar Odası temsilcisi Abdurrahman Yavuz, serbest inşaat mühendisi Selim Pilten, Malatya Belediyesi peyzaj mimarı Hakan Özipek, Şehir plancıları Odası temsilcisi Mehmet Gül, Gazeteci Raşit Kısacık, Kültür ve Turizm Tanıtma Derneği başkanı Faruk Yiğitcan, Sanat Tarihçisi Kenan Gökçe, İşadamı Şerafettin Arpacı, Av. İzzet Ünsalan ve TEMA Vakfı temsilcisi Nazmi Değirmenci yer alıyorlar.

3 ÇALIŞMA GRUBU
Kurulun, Valinin ve bazı üyelerinin katılmadığı toplantısında ilk olarak; Mimarlık, Mühendislik, Şehir Plancılığı gibi konularda teknik desteği sağlamak amacıyla Teknik İşler Çalışma Grubu, Hukuk, Basın ve Halkla İlişkiler, Tanıtım ve Bilgilendirme işlemleri yapmak üzere; Basın-Tanıtım Bilgilendirme Çalışma Grubu ve yapılan çalışmaların topluma mal edilmesi, çalışmaların tabana yayılması amacıyla Sivil Toplum Kuruluşları(STK) Çalışma Grubu adı altında üç ayrı çalışma grubu oluşturuldu.

İl Özel Şube Müdürü Basri Dağdelen başkanlığındaki Teknik İşler Çalışma Grubunda Malatya Belediyesi İmar İşleri Müdür yardımcısı Duran Özdemir, Mimarlar Odası temsilcisi Abdurrahman Yavuz, serbest inşaat mühendisi Selim Pilten, Malatya Belediyesi peyzaj mimarı Hakan Özipek, Şehir plancıları Odası temsilcisi Mehmet Gül,

ÇEKÜL Vakfı bölge Koordinatörü Bekir Çelik Başkanlığında oluşan Basın Tanıtım ve Bilgilendirme Çalışma Grubunda MAKSAD başkanı Yaşar Karaaslan, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Halil İbrahim Kılıç, Gazeteci Raşit Kısacık, Kültür ve Turizm Tanıtma Derneği başkanı Faruk Yiğitcan,

İnönü Üniversitesi Öğretim üyelerinden Yard. Doç.Dr. Göknur Akçadağ başkanlığında oluşturulan STK Çalışma Grubunda ise Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Kazancı, Öğretim Görevlisi Fazıl Ercan, Sanat Tarihçisi Kenan Gökçe, İşadamı Şerafettin Arpacı, Av. İzzet Ünsalan ve TEMA Vakfı temsilcisi Nazmi Değirmenci yer aldı.

Kurullarda daha sonra bazı düzenlemelerin yapılabileceği belirtildi.

Toplantıda ayrıca tescilli veya tespitli olanların dışında kalan cami, han, hamam, höyük, tepe, kilise, kervansaray, konak, doğal varlıklar gibi kültürel varlıkların belirlenmesi ve envanterinin çıkarılması amacıyla Kaymakamlıklar aracılığıyla tüm yerleşim birimlerine duyuru yapılması, Malatya’nın kültürel tanıtımının yapılması, 2010 yılı süresince Dünya Kültür Başkenti seçilen İstanbul’a gelecek turistlerin ilimize de çekilmesi için yapılması gerekenler, Akçadağ’da bulunan Levent Vadisi, Nemrut yolunun yapılması, İstanbulluoğlu Konağı ile Karakaş Konağının hizmete sunulması, ilçelerde tarihi dokunun korunması gibi öneriler ele alındı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."