Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Malatya Mabedimizdir de..”

“Malatya Mabedimizdir de..”
  • 28.12.2015

Kültür ve Turizm Bakanlığının hazırladığı Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü isimli proje doğrultusunda, Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı İlahiyatçı Gülhan Haliloğlu tarafından Malatya Anadolu Lisesi ile Malatya Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi’nde iki konferans verildi.

Haliloğlu, konferanslarında özetle şöyle dedi: 

“Bu proje ile hedeflenen şey, şehirli insanların özelliklerini vurgulamak, yaşayan insan hazinelerine dikkat çekmek, şehirle insan arasındaki gerginliği azaltmak, geleneksel şehirlerimizin özelliklerini vurgulamak, somut mimari mirası ve somut olmayan kültürel mirası korumak, şahsiyetini kaybetmemiş şehirleri ön plana çekmek, karaktersiz ve ruhsuz şehirlerden de ibret almaktır. Her şehrin şahsına münhasır bir kadim şöhreti vardır. Zaten şehir ve şöhret kelimeleri de aynı köktendir. Şehrin olduğu yerde bir şöhret, şöhretin olduğu yerde de bir şehir aranır. Hüviyetsiz ve mahiyetsiz şehir olmaz, illa ki bir ‘hüvesi’ve ‘mahiyesi’ vardır. Bir kubbesi vardır… Eğer usanılan bir şehir istenilmiyorsa, her şehir ve de her şehirli kendi şöhretine, kendi ‘hüvesi-hiyesi’ne sahiplik etmeye mecburdur. Mimar Turgut Cansever’in deyişiyle kubbeyi yere koymamak, yerine koymak ‘şehirdekisi’ ne olmasa da, ama  her ‘şehirli’ye düşen vazifedir. Aksi halde karaktersizlik ve ruhsuzluk galip gelir ki bu da kıyametin ta kendisidir.”

Gülhan Haliloğlu, gençliğe de seslenerek şunları söyledi: 

“Gençler, bu şehir, bu Malatya hepimizin ortak bir evidir. Burası sadece evimiz değil, aynı zamanda mabedimizdir. Hepimiz bu evin ıyalıyız, bu mabedin sâkinleriyiz. Burası bizler için ‘arz’ul-harâm’ dır, yani hürmetli bir yerdir. Nasıl ki Hac ibadeti için ihrama girenler, Mekke’nin, Medine’nin hiçbir güzelliğine, özelliğine dokunamıyor, hörmetsizlik sayılacak hiçbir eylemde bulunamıyorlarsa; evet, bizler de bu şehirdeki ihramlılarız, dolayısıyla da şu şehre hiçbir hürmetsizliği yapamayız. Buna asla hakkımız yoktur. Ancak şu şehri yönetenlerin de buna hakları yoktur. Tarih, şehrin zalimlerini lanetlemiştir. Şehrine merhamet edip, sahiplik edip hizmet edenleri de kutsamıştır. Geliniz bu projedeki yerinizi alınız ve hep birlikte el ele vererek başta Fethi Gemuhluoğlu, Hüseyin Avni, Gürgür Dede gibi hazine insanlar olmak üzere maddi ve manevi şöhretini dava edinelim. Şu şehir, şu Şehr-i Malatya namusumuz olsun. Size, sizi doğuran anaya, doğduğunuz bu yere, bu Malatya’ya ve civarına yemin olsun ki yarın mahşerde bu yer, bizden davacı olacaktır. O zaman gelin gönüllülükle şöhretimiz olan şehrimizi isrâf, ibzâl, ifsâd ettirmemek için üzerimize düşen yükümlülüğümüzü ifa edelim. Gemuhluoğlu’nun dediği gibi Biriniz Selman olun biriniz Mikdâd! Biriniz Ammâr olun biriniz Ebu Zerr! Son söz olarak diyeceğim şudur benim: Yavuz Bülent Bakilerin ifadesiyle Fethi Gemuhluoğlu’nun sadece iki oğlu olduğunu söyleyenler, Gemuhluoğlu’nu yeterince tanımayanlardır. Zira hepimiz onun çocuklarıyız. Onun çocuklarına yakışan da, evvel emirde şehrine, şöhretine; sonra da Şehir- İnsan Medeniyet Köprüsü Projesinde seçili kişiliklere dost olmaktır. Şunu da bilelim ki eski dilde ‘racülün kullebün’ denilen yani ‘her kılığa giren’ den dost olmaz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."