Miram

Final

Mavi Su

Fuat
Malatya Haber -

Malatya Temmuz Ayını Festivallerle Geçirecek

Malatya Temmuz Ayını Festivallerle Geçirecek
 • 04.07.2019

Malatya’da düzenlenen birçok kültürel ve sanatsal aktivitenin Temmuz ayı içinde organize edilmesi, Temmuz ayının Malatya takviminde festivaller ayı niteliğinde konumlanmasını sağlamaya başladı. Cemal Akın’ın belediye başkanlığı döneminden sonra çeşitli gerekçelerle yapılmayan ve unutturulmak istenen geleneksel Malatya Kayısı Festivali’nin de yeniden organize edilmesiyle birlikte Malatya, Temmuz ayında 3 festival ve festival kıvamında 4 günlük Fotokamp etkinliğine ev sahipliği yapacak. ,

“Festivaller ayı: Temmuz” başlığını hak edecek şekilde yoğun bir kültür – sanat gündemine sahip olan Temmuz ayında, Malatya Büyükşehehir Belediyesi ve Malatya Valiliği’nin ortaklaşa düzenlediği 23. Malatya Kayısı Festivali, 14. Arguvan Türkü Festivali, 8. Hekimhan Ceviz ve Maden Festivali ile Arapgir’de 5. Fotokamp – Doğa Keşif ve Fotoğralama etkinliği düzenlenecek.

İlk buluşma Fotokamp’la başlayacak

Temmuz ayının ilk etkinliği Arapgir’in olağanüstü etkileyici coğrafyasının keşfi ve fotoğraflanması amacıyla 4 Temmuz Perşembe günü başlıyor.

Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği-MAFSAD ile Arapgir Belediyesinin organize ettiği Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı, İnönü Üniversitesi, Kemaliye, Divriği, Ağın, Keban ve Arguvan Belediye Başkanlıkları, Malatya Ressamlar Derneği, Malatya Ekstrem Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği, Türk Kızılayı Malatya Şubesi, Foto Çarşı ve PEKFEN Okullarının destekleriyle yürütülecek 5.Uluslararası Malatya Fotokamp’ın ilk etkinlik alanı Arapgir Kayaarası Kanyonu olacak.

“Yırtık da Olsa Çadırınla Gel” sloganıyla 5 yıldır fotoğraf ye doğa tutkunlarını bünyesinde buluşturan Fotokamp kapsamında bu yıl, Fotoğraf çekim gezileri, fotoğraf sohbetleri, öğrencilere yönelik fotoğraf eğitimleri, fotoğraf gösterimi, yürüyen fotoğraf sergisi, doğa ve kanyon yürüyüşleri, at binme, zipline, ip üstünde yürüme, müzik dinletileri vb. birçok etkinlik yapılacak. Bunların yanında Ankara’dan ENFOD-Engelsiz Fotoğraf Derneğinin katkılarıyla öğrencilere yönelik 3 günlük fotoğraf eğitimi verilecek ve ardından bu çocukların fotoğraflarından oluşan güzel bir gösteri yapılacak.

Geçen yıl yine Arapgir’de yapılan 4.Fotokampa 6 Ülke, 58 ilden yaklaşık 6 bin civarında kişi katılmış ve Fotokamp alanında 600’e yakın çadır kurulmuştu. Her geçen yıl yoğun ilgiyle karşılanan Fotokampa bu yıl da katılımın yüksek olması bekleniyor.

Fotokamp etkinliği 7 Temmuz Pazar günü sona erecek.

Hekimhan Ceviz ve Maden Festivali:  Mustafa Özarslan rüzgarı esecek  

Aliseydi Millioğulları’nın 2014-2019 dönemi Hekimhan Belediye Başkanlığı döneminde kurumsal bir yapıda geleneksel hale getirilen Hekimhan Ceviz – Maden ve Kültür Festivali’nin 8.’si 13-14 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

Hekimhan Ceviz – Maden ve Kültür Festivali 13 Temmuz Cumartesi akşamı başlayacak, açılış konuşmalarının ardından Adnan Çakır konseri ve daha sonra yemek yarışması ödüllerinin dağıtımı ile devam edecek. Aynı gün Malatyalı sanatçılar Fatma Şahin ve Cemal Öztaş sahne alacak.

Festivalin ikinci gününde ise, Ceviz Yarışması ödüllerinin dağıtılmasından sonra, Serpil Sarı sahne alacak. Festivalin ve gecenin finalinde ise ünlü halk müziği sanatçısı Mustafa Özarslan hayranları ile buluşacak ve türkülerini seslendirecek.

Yine, Yeniden Kayısı Festivali…

Malatya’nın en eski kültür ve sanat festivali olan Malatya Kayısı Festivali çeşitli gerekçelerle bir süredir organize edilmiyordu. Eleştirilere neden olan bu durum, bu yıl düzeltilme yoluna gidildi ve Malatya Büyükşehir Belediyesi – Malatya Valiliği ortaklığı ile Malatya Kayısı Festivali’nin 17-23 Temmuz tarihleri arasında yapılması yönünde karar alındı.

Malatya Kayısı Festivali, uzun yıllardır ara verilmesi nedeniyle bir takım eksiklikler olabileceği ifade edilirken, festivalin yeniden hayata geçiriliyor olması, Malatya halkı tarafından memnuniyetle karşılandı.

Festival kapsamında, merkezinde kayısının olduğu bazı yarışmalar yapılacak. Bu yarışmalar arasında “geleneksel en iyi yaş kayısı yarışması”, “yaş kayısı yeme yarışması”, kayısı pırtlatma (patik yapma) yarışması”, “en iyi kayısı ambalajı yarışması” yer alıyor. Festival sürecinde ayrıca “en iyi vitrin yarışması” da düzenlenecek.

Uluslararası halk oyunları ekiplerinin folklor gösterileri, müzikal etkinlikler, resim ve sahne sanatları alanında farklı aktivitelerin yer aldığı festivalde, Mişmiş Park Fahri Kayahan Sahnesi’nde sahne alacak sanatçılar ve program akışı şöyle:

17 Temmuz Çarşamba: Rafet El Roman

18 Temmuz Perşembe:   Malatya Sıra Gecesi (Sürpriz Sanatçılar)

19 Temmuz Cuma:         Funda Arar

20 Temmuz Cumartesi: Yusuf Güney

21 Temmuz Pazar:         Ümit Besen ve Pamela

Arguvan Türkü Festivali 27-28 Temmuz’da…

Her geçen yıl içeriği zenginleşen ve Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’ın verdiği özel önemle ulusal düzeyi de aşan etki alanı ile Türkiye’nin sanatsal markalarından biri haline gelen Arguvan Türkü Festivali, Temmuz ayının son ve en önemli aktivitesi olarak program takviminde yer alıyor.

İstanbul – Taksim’de 13 Temmuz Cumartesi günü yapılacak kortej ve tanıtım yürüyüşü ile başlayacak festival süreci, 27-28 Temmuz tarihlerinde Arguvan’da başta Arguvan ve Malatya Türküleri olmak üzere, Türkiye’nin türkülerini seslendirecek çok sayıda sanatçının türküsever büyük bir kitle ile buluşmasını sağlayacak.

Başkan Kızıldaş, “Tüm türkü sevdalılarını Arguvan’a davet ediyoruz”

Arguvan Türkü Festivali’nin anlam ve önemine ilişkin konuşan Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, “Toplumun değerlerini ön plana çıkaran Uluslararası Arguvan Türkü Festivali’nin amacı, bu coğrafyaya damgasını vuran halkımızın kültürel değerlerini aslına uygun olarak geliştirip Dünya kültürleriyle buluşmasını, birbirinden, etkileşerek evrenselliği beslemesini ve halklar arasındaki dostluğu, kardeşliği geliştirip pekiştirmesini sağlamaktır. Türkülerimizi icra etmek ve kültürümüzü canlandırmak aynı zamanda gelecek nesillere aktarmak için yapılan, uluslararası statüsü de kazandırdığımız Arguvan Türkü Festivalimizi bu yılda gerçekleştirecek olmanın sevinci içerisindeyiz” dedi.

Türkülerin Arguvan’da yaşamın bir parçası, olduğunu belirten Arguvan Belediye Başkanı Kızıldaş, “Çünkü Arguvanlılar, çocuğunu türküyle uyutmuş, tarlasını türküyle sürmüş, ekinini türküyle dermiş, harmanını türküyle savurmuş, sevdiğini türküyle övmüş, düşmanını türküyle yermiş bir coğrafyanın, bir kültürün vazgeçilmez parçası. Türküler hep yaşasın, yaşatılsın diyoruz” şeklinde konuştu.

Başta Malatya olmak üzere, Türkiye ve dünyadaki tüm türküseverleri Arguvan Türkü Festivali’ne davet eden Kızıldaş, “Tüm türkü severleri, Arguvanlıları, Arguvan sevdalılarını, gönül taşlarımızı, dostlarımızı 27-28 Temmuz’da 14. Uluslararası Arguvan türkü festivaline davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

13 Temmuz Cumartesi günü İstanbul Beyoğlu’nda Tünelden halk oyunları ekibi ile başlayacak yürüyüş Arguvan Türküleri eşliğinde sanatçılar, ilçe belediye başkanları, milletvekilleri ve İstanbul’daki Arguvanlıların katılımıyla İstiklal Caddesi’nden Atatürk Anıtı’na kadar devam edecek.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Kadir KISACIK dedi ki:

  Gerçekten Malatya’lı ses sanaatçısı kalmadımı? Yoksa sorun organizasyonu yapanlardamı?

 2. Amenna dedi ki:

  Esenlikten işçiler çıkarılıyor işçilerin mesaisi verilmiyor Esenlik marketler kapatılıyor bunu haber yapın herşeyimiz güllük gulustanlik festivalimiz eksik hani belediyenin borcu vardı hani tasarrufa gidiyorduk bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

 3. SedaMercan dedi ki:

  Malatya’da yaşayan genç nüfusa bakınca sanatçıların ne kadar doğru seçildiğini anlıyorum. Tekrar başladığı için çok mutluyum kayısı festivali ve çocukluğumun çok güzel anıları vardır. Şimdi artık kızımla katılma zamanı… Teşekkürler Selahattin Başkan 🙂

 4. Mert Türkcan dedi ki:

  Kahtalı Mıçe ve Bülent Serttaş şart!

 5. Mehmet dedi ki:

  Selahattin başkan 2 sene önce de Rafet el romanı getirmiş hava durumuna bakmadan yağmur yağdığı için parasını cebine koyup göndermişti. Malatyalının parası nasıl harcanıyor öğrenmek lazım. Festivale harcanan paraya çocukları uyuşturucudan uzak , spora yöneltmek gibi işlere harcamak nasıl olur acaba ? Selahattin başkanın sporu sevmediğini , asla bütçe ayırma taraftarı olmadığını herkes biliyor . Oysa ki güzelim barajımızın etrafında şehre ayrı bir hava katacak , şehrin yıldızını arttıracak bir çok proje yapılabilir . İnsanları oraya çekip battalagazi yi fukara insanların yaşadığı ilçeden çıkarıp , iş imkanı sağlayan ve şehre hava katan bir ilçe olabilir . Öyle aydınlatma direğiyle , Çiçek’le böcekle bu işler olmaz . Hele yaptığın şeyler barajın yükselip alçalmasına önlem almadan yaparak su altında kalmasına göz yumarak hiç olmaz . Yazık bu güzelim şehire …

 6. Öz malatyasporlu dedi ki:

  Kahtalı Mıçe Selahattin Alpay Belkıs Akkale memet balaban hakan taşıyan kutsi Bülent Serttaş bölge sanatcilari

 7. pamela dedi ki:

  keşke kahtalı mıçı olaydı

 8. MALATYALI ROJDA dedi ki:

  Malatyanın bağrından çıkan THM sanatçıları Selahattin ALPAY,Belkıs AKKALE , Mehmet Balamanlar dururken Yusuf Güneye Pamelaya para verinler hangi zihniyetin ürünü acaba?

 9. 44 dedi ki:

  Okadar Müslüman kanı durman akarken nasıl eğlence yapabiliyorsunuz Müslümanın gereği bu olmasa gerek yazıklar olsun

 10. Osman bey dedi ki:

  Pamela kim funda Arar nereden çıktı Yusuf Güney ümit ne alaka ümit besen hala yaşıyormu kim dinliyor bunları kim seçiyor ve verilen paraya yazık

 11. Ümit dedi ki:

  Malatyamızın sanatçıları nerede acaba

 12. Cihan dedi ki:

  Bu ne garabet ya yollar delik deşik her yer çukur bozuk asfalt adamlar daha trilyon paralar festivaller e akıtıyor çok büyük bir israf

 13. Ahmet dedi ki:

  sizin çeşitli gerekçeler dediginiz 15 temmuzdu, gelen şehit haberleriydi, ülkemin yasadıgı acılardı.. bir yanimiz yas tutarken bir yandan festival beklentisi nedir?..

  1. SedaMercan dedi ki:

   Yanılıyorsunuz ŞanlıUrfa Suruç ilçesindeki patlama ile iptal edildi ilk. 2015 yılında yani. Tabii 2016 ‘da elbette 15 temmuz günü oldu ve yapılmadı ama ilk gerekçe 15 temmuz değildi.

 14. malatya sever dedi ki:

  maşallah güzel

 15. itiraz44 dedi ki:

  Kayısı festivali adı altında eğlence tertiplemek güzel de sanatcıların isimlerini gün gün belirteceğinize kayısının hangi sorununu hangi gün dile getirilecek onu belirtseydiniz, ESKİ TAS ESKİ HAMAM.

  1. İbrahim dedi ki:

   Her şeye de itiraz etmeyin yas

 16. biz bize dedi ki:

  uluslararası olmalıydı

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."