Skoda-Miram

Final


Malatyalife Residence
Malatya Haber -

M. Turgut Özal Üniversitesi İçin 18 Rektör Adayı

M. Turgut Özal Üniversitesi İçin 18 Rektör Adayı
 • 12.06.2018
 • Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğü için 9’u İnönü Üniversitesi’nde görevli 18 Prof. aday oldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Mayıs ayında görüşülerek kabul edilen ve bazı üniversitelerin bölünerek yeni üniversitelerin kurulmasını öngören, 7141 Sayılı “Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında kurulan Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne atanacak rektör için 18 adayın başvuruda bulunduğu öğrenildi.

Söz konusu kanun ile kurulan 16 yeni devlet üniversitesi için Yükseköğretim Kurulu, 28 Mayıs 2018 tarihinde ‘Üniversite için Rektör Adaylığı Başvuru İlanı’ yayınlamış ve rektör adayları için başvuru sürecini başlatmıştı.

Bu kapsamda, 28 Mayıs – 6 Haziran 2018 tarihleri arasında, Malatya Turgut Özal Üniversitesi rektör adaylığı için, rektörlüğün formel temel başvuru şartı olan ‘profesörlük unvanı ile en az 3 yıl yapmış olmak’ şartına sahip 18 adayın başvuruda bulunduğu öğrenildi.

Adaylar arasında, İnönü Üniversitesi Rektörlüğü için 12 Temmuz 2016 tarihinde  yapılan ‘Rektör Adayı Sıralama Seçimi’nde, mevcut rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın ardından, 181 oy alarak sıralamada 2. olan Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ile 35 oy ile 4. sırada yer alan Prof. Dr. İlhan İçen de bulunuyor.

İnönü Üniversitesi’nde görev yapan 9 ismin de yer aldığı, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektör Aday Listesi’nde yer alan rektör adayları ve kadrolarının bulunduğu üniversiteler şöyle:

Turgay Seçkin – İnönü Üniversitesi

Aysun Bay Karabulut – Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Alper Durak – İnönü Üniversitesi

İlhan İçen – İnönü Üniversitesi

Müslüm Çiçek – Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Rektörü

Süleyman Kozat – Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Niyazi Bulut – Fırat Üniversitesi

Engin Avcı – Fırat Üniversitesi

Rıfat Güneş – İnönü Üniversitesi

Ekrem Atalan – İnönü Üniversitesi

İbrahim Hakkı Yılmaz – Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Ramazan Sever – Giresun Üniversitesi

Ahmet Karadağ – İnönü Üniversitesi

Ali Yılmaz Gündüz – İnönü Üniversitesi

Mehmet Kubat – İnönü Üniversitesi

Hüseyin Nursoy – Bingöl Üniversitesi

Nusret Tan – İnönü Üniversitesi

Murat Kara – Erzincan Üniversitesi

Yükseköğretim Kurulu’nun başvuruda bulunan rektör adaylarını mülakata çağırdıktan ve değerlendirme raporunu yazdıktan sonra, atanması uygun görülen 3 ismi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacağı, Erdoğan’ın bu isimler üzerinde yapacağı çalışma sonrası rektör atamasını yapacağı belirtiliyor. YÖK’ün belirleyeceği üç ismin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulması ile, 1 aylık atama süreci de başlamış olacak.

Rektör Atama Sistemi Nasıl İşliyor?

Daha önce üniversitelerdeki öğretim üyelerinin ‘sıralama belirleme seçimi’ sonrasında, sıralamaya giren 6 aday arasında YÖK tarafından seçilen 3 isimden birinin Cumhurbaşkanı tarafından atanması şeklinde işleyen ‘Rektörlük seçim sistemi’ 3 Ekim 2016 tarih ve 676 Sayılı Olağanüstü Hal Kararnamesi ile değiştirilmiş, üniversitelerde yapılan seçim yürürlükten kaldırılarak, rektör belirleme yetkisi doğrudan YÖK ve Cumhurbaşkanı’na verilmişti.

Sözkonusu KHK ile yeniden düzenlenen ‘Rektör Belirleme Sistemi’nin şu şekilde düzenlendi:

676 Sayılı KHK – MADDE 85- 2547 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinin (a) fıkrasının birinci paragrafı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir: “Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde Cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapılır. Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak aynı Devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yükseköğretim Kuruluna teklifi ve Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır.”

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi (yenimalatya.com.tr)- malatyahaber.com

Etiketler:

Yorumlar
 1. Engeener dedi ki:

  Aslında bu Üniversitenin rektör adayı olarak Bayram Murat Asma hocamızı görememek cidden şaşırtıcı ve üzücü..

 2. volkan topçu dedi ki:

  rektörlük aysun hocamın hakkıdır …….

 3. Mutlu dedi ki:

  Ziraat Fakültesi Kurucusu mevcutta universitenin yerleşkesinde emeği olan ve yaptığım toplulaştırma projesinden bölgeye olan hakimiyetim tercihin Prof.Dr. Alper Durak hocamın öne çıktığını söylemek ve malatya için doğru tercih olacağına kanaatim tamdir. Akademik geçmişi bölgeye hakimiyet yöneticilik tecrübeleri çok büyük avantaj bazı yorum yapanlar Bir doktoru övmüşler tabiki övülecek çalışmalar fakat Turgut özal üniversitesinde tıp fakültesi olmayacak ki bence yıllarını battalgazi ziraat fakültesini var etmek için harcayan bir hoca en dogru karar olur. Isin ehli bellidir. Tercih mutlaka sayın Cumhurbaşkanımıza aittir dilerim YÖK doğru isim bildirir.

 4. MEHMET GÜLLÜ dedi ki:

  18 REKTÖR ADAYI… MALATYAMIZ İÇİN MÜKEMMEL DEREBİLECEK BİR RAKAM… İSMİ BELLİ OLAN ADAYLAR İÇERİSİNDE HEPSİNİ TANIMASAMDA (TANIDIKLARIM İÇERİSİNDE BU RAKAM TAKRİBEN 10 KİŞİ) EN GÜÇLÜ ADAY BANA GÖRE BİLGİ BİRİKİM TECRÜBE YÖNETİCİLIK VASFI KİŞİLİK OLARAK ALPER DURAK BEY… KENDİSİNİ MALATYA VE TOKATTAN İYİ BİLİRİM BU GÖREV EĞER ŞAHSINA VERİLİRSE BUNU BAŞARILI BİR ŞEKİLDE YERİNE GETİRECEĞİNE KANAATİM TAMDIR.KİM OLURSA OLSUN VATANIMIZ VE MALATYAMIZ İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLSUN…. ŞİMDİDEN BASARILAR DİLERİM

 5. Mustafa Egemen dedi ki:

  Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof.Dr. Niyazi Bulut getirilmelidir.

 6. ersin yıldırım dedi ki:

  Gerek bilgi birikimi gerek tecrübesi ve bilim adam kişiliği ile tercihimiz sayın PROF. ilhan içendir.

 7. Hasan caner dedi ki:

  Ben oranın ögrencisiyim orda gerçek manada rektörlük yapacak tek adam var oda Orhan gündüzdür gerisi bence onun gibi yapamaz ne yazikki bazı şartlardan olamiyor.

 8. Furkan dedi ki:

  Rektör adayı olarak Alper Hoca’yı destekliyoruz.Gerek bilgi birikimi,öğrenci ilişkileri ve idarecilik yapmasından dolayı görevi başarıyla yapacağına inanıyoruz.

 9. BURAK BOZKURT dedi ki:

  Nusret TAN hocama yakışır

 10. H bozkurt dedi ki:

  turgut özal üniversitesi müslüm hocayla en iyi yerlerere gelecektir inşallah malatya sizi kazanır

 11. Zerrin dedi ki:

  Muslum hoca alanında çok başarılı bir hocadır.malatyamiz için çok yararlı olacağına inanıyorum umarım o olur yeni rektor.

 12. Pasa dedi ki:

  Muslum cicek hocamizin bu soylenenlerin disinda,
  Yurt disinda (Kanada ve Amerika) da hastahane
  Ve universiteler de calismalari ve gozlemleri olmustur.
  Bundan dolayi universitelerimize yenilikler getirecegine eminim. Daha iyi bir gelecek icin simdiden kendisine basarilar dilerim.

 13. Abuzer cicek dedi ki:

  Muslum hoca malatyamizin yetistirdigi saygin ve kiymetli bir degerdir.mesleki alanindaki tecrubeleri ve yonetim kademelerindeki birikimleri ile malatyamiza buyuk katki saglayacagindan eminim.bu anlamda bu degerli bilim insanimizin universitemizde rektor olarak gormekten onur duyariz…

 14. Muzaffer gültekin dedi ki:

  Müslüm hoca alanında çok başarılı bir hocadır. malatyamiz için çok yararlı olacağına inanıyorum umarım o olur yeni rektör

 15. Birsen dedi ki:

  Benim adayım müslüm hocadır.

 16. Ramazan Karlık dedi ki:

  Turgay hocamin hem bilimsel hem insani yonune kimse gelemez/ Kalite istiyorsaniz Turgay hoca tabii ki/

 17. Meryem Gültekin dedi ki:

  Pro.dr. Müslüm çiçek özverili Çalışkan Personeli ve hastayı gözeten gerçekten adaletli biri olamasını istiyorsanız oyunuzu Müslüm çiçeğe verin ve pişman olmayın

  1. yürek dedi ki:

   Oylama yok, kaldırıldı artık atama var.

 18. Fatma dedi ki:

  Adaylar arasında Müslüm hocamSon derece deneyimliÜstün donanıma sahip ender kişilerden biridir şu anda rektör olarak görev yapmakta olan Müslüm hocamız İnönü Üniversitesine büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum

 19. kaffar dedi ki:

  İnönü üniversitesinde yr.doç. doçent olarak görev yapmış olan Prof. Müslüm Çiçek hocanın İnönü Üniversitesine büyük katkıları olan hocamızın üniversiteye rektör olması ve halen özel bir üniversitede rektörlük yapmasınında avantajlı olacağı kanaatindeyim. başarılar dilerim.

 20. Muzaffer gültekin dedi ki:

  Adaylardan pro. Dr. Müslüm çiçek malatya İnönü inöversitesine karaciğer nakline yaptığı katkılar başhekim yardımcılığı yaptığı dönemde özverili adaletli çalışma şekli ve ayrıldıgı dönemde bile üniversiteyi unutmaması özelikle İstanbulda Gop hastanesinin yeni yüzyıl ile afiliasyonunu yapmakta ekipte yer aldığımı Kıbrıs ta üniversite kuruluşunu yaptığımı ve halen rektör olarak görev yaptığı bilinmesi lazım kısacası işe işe bileni getirmek en doğrusu inanıyorum değer veriyorum ve İnönü üniversitesine ciddi anlamda katkı yapacak tek insan yeni REKTÖR MÜSLÜM ÇİÇEK…

 21. Hasan dedi ki:

  İnönü üniversitesi karaciğer naklinin başlamasını sağlayan ekipte yer alması ile birlikte kısa zaman önce üniversite kurulumunda yer alan deneyimi ve tecrübesi ile Müslüm Çiçek hocamızın uygun olacağını düşünüyorum. Bu zorlu süreçte kendisine başarılar dilerim.

 22. KEREM dedi ki:

  İnönü üniversitesinde uzun yıllar çok iyi hizmetler vermiştir
  Daha sonra İstanbul da yeni yüzyıl üniversitesinde Tıp fakültesinin kurulmasında büyük katkıları olmuştur.
  Bu başarılı çalışmalarının ardından Kıbrıs sağlık ve toplum bilimleri üniversitesine Rektör olmuştur.
  Bütün bu tecrübeleri Akademik ve bilimsel anlayışıyla Malatya’ mıza kurulacak üniversiteyi kısa zamanda çok iyi yerlere getireceğini düşünüyorum. Müslüm Hocam a. Başarılar dilerim

 23. ZERRİN dedi ki:

  Adaylardan muslum hoca karaciğer naklinin başlamasına katkı saglamis istanbulda gop hastanesinin yeni yüzyıl ile afiliasyonunu yapmakta ekipte yer almakta kıbrısta üniversite kurulusunu yapmış ve halen rektörlüğünü yapmaktadır alanında çok başarılı bir prof malatyamiz için çok yararlı olacağına inanıyorum umarım o olur yeni rektor

 24. Hasan dagdelen dedi ki:

  Müslüm hocam hem üniversiteyi iyi bilenlerden hemde karaciger nakil bolumunun acikisinda katkilari olan bir hocamizdir. Yeni yuzyiz unuversitesi hastanesinin bas hekimi su anda da bilim ve saglik universetesi rektörü olarak çalışan sinderece donanimli ve inönü universitesine çok katkida bulunacak ender kisilerden biridir.

 25. ahmet dedi ki:

  Bence Aysun hocanın hakkıdır. Çünkü İnönü de onun hakkıydı ama alamadı. Bu sefer Sayın Cumhurbaşkanımız danışmanların kendisini yanılttığı gibi yapmayacak.

 26. GÖKMEN dedi ki:

  Rektör Prof. Dr. Ahmet KARADAĞ hocamız olacak, yazın bir kenara.

 27. Ülkem ve Malatyam dedi ki:

  Bilimin yapılmadığı, bilimselliğin olmadığı, etiket bilim adamlarının olmadığı, işin ehline verilmediği bir sistemde kim olursa farketmez. Bu işe atanan KURAN üzerine yemin ederse kabulümdür. (Yada her neye inanıyorsa)

 28. Resul dedi ki:

  Aday belli Çalık kardeşini yapacak

 29. İnönü ziraat öğrencisi dedi ki:

  Sayın yorumcu arkadaşlar ben bitki koruma öğrencilerinden bir öğrenciyim burada bizim hocalarımızın bazılarının isimleri yazıyor sevdiğim hocalar da var sevmediğim hocalar da var olabilir doğal bir şey buradan başkomutana sesleniyorum sayın reis-i cumhur ben hakkıyla görevini yapan,öğrencilerle iç içe olan bir rektör istiyorum.

 30. Eyüp dedi ki:

  Ben de rektör adayı onereyim. Prof Dr Cemal Koyunoğlu.

 31. Başar pekin dedi ki:

  bakıyorum da hala liyakattan ve bilimsellikten dem vuranlar var. arkadaşlar anlayın artık, yeni türkiye’de bunlar kriter değil. yandaş mısınız değil misiniz, önemli olan o!

 32. Turgut dedi ki:

  Ahmet kızılay hocamizda çok verimli bir sekilde çalışıyor sürekli iktidar kanatindan ziyaretleri oluyor açılışlara gidiyor kurdela kesiyor iftar programlarina katılıyor hocamız çok emek veriyor kimseye karsi çıkmıyor çalışanlarının vardiyalarini degistiriyor bilimsel olaylarla zamani kalmiyor yoksa onunlada ugrasirdi

  1. Murat Bey dedi ki:

   Hahahah çok güzel. Aynen katılıyorum.

 33. Nurhan dedi ki:

  Müslüm Çiçek çok uygun bir aday insancıl ,çalışkan ve inönü üniversitesine çok emek verip reanimasyon ünitesini kurup bulunduğu yeri güzelleştiren ve çalışmayı seven hocalarımızdan yolu açık olsun.

 34. Abuzer dedi ki:

  Adaylardan MÜSLÜM Haco mevcut görevi Rektörlük ve yakın zamanda bir üniversitenin kuruluş süreçlerini tamamlamıştır. Bu nedenle tecrübesi ile malatyamıza yakışır yeni bir üniversite kurma sürecini başarılı bir şekilde tamamlayacağını düşünüyorum. Kendisine şimdiden başarılar diliyorum.

 35. düşünür dedi ki:

  Göreve layık en doğru kişi alper hoca ama siyasiler birakmaz öznur çalık ın kardeşi aysun bay olur gibi

 36. Hacı Osman DERELİ dedi ki:

  Erzurumda okumaya gittiğim ilk günlerde Malatyalı hemşerilerini odasına çağırıp ne derdiniz olursa yanıma geleceksiniz diyen bizlerden sadece başarıyı bekleyen memleket sevdalısı öğrencisi olmaktan gurur duyduğum Ramazan SEVER hocamın bu görevi en iyi şekilde yapacağını düşünüyorum Malatyamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum…

 37. sezgin dedi ki:

  Yandaş birini atarlar …Akademik kariyer başarı yayın makale hikaye ..ortada degilmi üniversitelerin kamu kurumlarının belediyelerin durumu ….Bizden olsun çamurdan olsun mantığı …

 38. ercan dedi ki:

  Rektör kim olsun isterim.
  1. Bilimsel çalışmalara önem veren
  2.Ar-Ge faaliyetlerini gerçekçi anlamda destekleyen
  3.Öğretim üyesi seçerken siyasi bağlantıları olan değil akademik başarısı olanları seçen
  4.Dünya’ya açılan, Malatya ve çevre illerle sınırlı kalmayan bir vizyona sahip olan
  5.Akademik olarak, Dünya çapında tanınmış üniversitelerin gelişimi yakından takip etmiş birinin ya da bu üniversitelerde yöneticilik yapmış
  6.Hangi iktidar gelirse gelsin tarafsızlığını koruyan

  olması gerektiği düşüncesindeyim.

  1. murat dedi ki:

   Sence böyle bir adayın bu veya başka bir üniversiteye rektör olabilme olasılığı var mıdır bu ülkede?

  2. yusuf dedi ki:

   En donanımlı, en bilimsel,en tecrübeli ve herkes tarafından kabul gören aday Prof.Dr.Rıfat Güneştir

 39. Mustafa Kerimoğlu dedi ki:

  Aysun Bay ile Ekrem Atalan arasında gideeeeer gelir.

 40. Cemc dedi ki:

  Alper hoca bu isi en iyi ypacak.kisidir kisilik yonunden.muthis bir.insan isin ustasi..

 41. Ömer B. dedi ki:

  Alper Durak hocam tecrübesi, birikimiyle bu görevi hakkıyla yapacaktır. Kendisini rektör olarak görmek istiyoruz.

 42. Ahmet dedi ki:

  Alper hoca ileri derecedeki deneyimiyle bu goreve layik bir insan insaallah olu.

 43. ali saraç dedi ki:

  ADAYIMIZ İLHAN İÇEN.DİR.İNŞALLAH REKTÖR OLUR.BAŞARIL BİLİM ADAMIDIR.MALATYA KAZANIR

 44. MUSTAFA dedi ki:

  KRITER NE?
  KİME GÖRE HANGİ KRİTER ESAS ALINACAK?
  Bu nasıl atama anlamış değilim.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."