Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Malatya Yatırımda Parlayan Yıldız Olacak”

“Malatya Yatırımda Parlayan Yıldız Olacak”
 • 15.09.2016

Akçadağ’da konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya’nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da hak ettiği yere gelmesini istediklerini söyledi.

Bayram dolayısıyla geldiği Malatya’da inceleme ve ziyaretlerini sürdüren Bakan Tüfenkci, Akçadağ’da yaptığı konuşmada “Biz, Malatya’nın kalkınmasını istiyoruz. Malatya’nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da hak ettiği yere gelmesini istiyoruz” dedi.

“MALATYA YATIRIM NOKTASINDA PARLAYAN YILDIZ OLACAK”

Başbakan Binali Yıldırım’ın Doğu ve Güneydoğu Anadolu cazibe merkezlerini açıkladığını, cazibe merkezi olan iller arasında Malatya’nın da yer aldığını anımsatarak, şunları söyledi: “Bu çok önemli. Bunun anlamı, bu illerin içerisinde altyapı olarak, lojistik olarak, girişimci insan kaynağı olarak en hazır olan il Malatya. Biz burada belirlenen sektörleri desteklemekle beraber diğer yatırımcılarında, bizim kısa zamanda yatırımcılara tahsis edebileceğimiz yeni bir organize sanayi alanıyla birlikte inşallah Malatya yatırım noktasında parlayan yıldız olarak Türkiye’de yerini alacak.”

“KISA ZAMANDA AKÇADAĞ MERMER ORGANİZE SANAYİNİ FAALİYETE GEÇİRİYORUZ”

Bakan Tüfenkci, Akçadağ Mermer Organize Sanayi’nin kısa zamanda faaliyete geçeceğinin müjdesini verdi.

Eksik evrakların tamamlanmasıyla birlikte, Ankara’daki işlemlerin tamamlanacağını kaydeden Tüfenkci, “Akçadağ Organize Mermer Sanayi vardı ve artık birçok kimsenin de unuttuğu bir yerdi. Hayal gibi geliyordu. Çünkü çiğneye, çiğneye, söylene söylene belki inandırıcılığı kaybolmuştu. Ama şundan emin olun kısa zamanda orayı da faaliyete geçiriyoruz. Geçtiğimiz günlerde bütün parselasyonlarla ilgili evraklar gönderilmişti. Biz, bakanlık olarak bu evrakları takip ettik. Buradan eksik evrak gönderilmiş, o evraklarda tamamlanıp gönderildiğinde inşallah Ankara’daki işlemleri bitirip, buralarda artık parsel dağıtılabilir hale getirilecek. Bunun Akçadağ’ımız için önemli olduğunu düşünüyorum. En azından yıllarca kangrene dönüşen bir sorunu da böylelikle çözmüş olacağız” şeklinde konuştu.

“DEVELİ YOLU VE CEZAEVİ YATIRIM PROGRAMINA ALINDI”

Develi yolunun sürekli söylendiğini, Akçadağlıların da ‘olur mu, olmaz mı’ diye düşündüklerini dile getiren Bakan Tüfenkci, Develi yolunu yatırım programı içerisine aldıklarını, ihalesini yaptırıp, kazmayı vuracaklarını belirtti.

Tüfenkci, Develi yolunun yapılmasıyla birlikte Akçadağ’ın il ve çevreyoluyla irtibatını kuvvetlendirip, Akçadağ’ı daha aktif hale getireceklerini söyledi.

Akçadağ’da ceza eviyle ilgili ‘olur olmaz’ diye spekülasyonların olduğuna dikkat çeken Tüfenkci, “Milletvekilliği adaylığı dönemimizde ‘inşallah bu bize nasip olacak’ dedik. Bakanlıklara bununla ilgili bütün kararlar alındı. Yatırım programı içerisinde bulunuyor. İnşallah kısa zamanda onu da ihalesini gerçekleştirmiş olacağız. Onda da hiçbir sıkıntı yok” diye konuştu.

Bakan Tüfenkci, Akçadağ’ın birde sulama problemi olduğunu kaydederek, “Bu nemli bir proje, bunu olgunlaştırıp takip etmemiz lazım. Artık ‘Ören’den, diğer yerden su geldi mi, gelmedi mi’ demekten ziyade Akçadağ’ın ovasını, Akçadağ’ın kayısılarını hem damlama sistemiyle hem de kesin olarak sulama problemini çözmemiz lazım. Bunu da inşallah sizlerle beraber projelendirip, bu dönem içerisinde hayata geçirmeliyiz” dedi.

Tüfenkci, Levent yolunun Balaban’a çıkarılması konusunu bölge müdürüyle konuşacaklarını ve bunun üzerinde çalışacaklarını belirtti.

“KUZEY ÇEVREYOLUNUN İHALESİ BİTTİ, SALI GÜNÜ YER TESLİMİ YAPILACAK”

Kuzey çevreyolunun ihalesinin bittiğini ve yer tesliminin yapılacağını kaydeden Bakan Tüfenkci, şunları ifade etti:

“Biz, bu dönemde Malatya için kangren olan ve yıllardır konuşulan bir projemiz var. Bu, Kuzey Çevreyolu projesi. Hatırlarsanız buralara geldiğimizde, şehre de geldiğimizde seçim çalışmalarında biz konuştuğumuzda, bazı arkadaşlarımız ‘bu yapılmaz’ bazı arkadaşlarımız da ‘bu yapılsın yeter’ diyorlardı. Allah’a hamd olsun bunun ihalesi de bitti. Salı günü yer teslimi de yapılacak. Çevreyolu’nda da artık bir sorun kalmadı. Bu, Malatya için önemli bir projeydi ve bunu sizlerin desteğiyle hayata hep birlikte geçirmiş olacağız.”

“MALATYA’NIN ARTIK SAĞLIK MERKEZİ HALİNE DÖNÜŞMESİ LAZIM”

Tüfenkci, Malatya’nın artık bir sağlık merkezi haline dönüşmesi gerektiğini belirtti.

Malatya için önemli projelerin hayata geçirildiğine vurgu yapan Tüfenkci, “Malatya’da 7 hastane hepsi de yeni hastane civarında, onlarda inşallah bu yıl itibariyle ihaleleri bitmiş halde olacak. Bir tanesinin ihalesi yapıldı. Yap-işlet-devret formülüyle yapılan bir hastane olacak. Buna ilaveten birde onkoloji hastanesinin yatırım planı da her şeyiyle bitti. 5 milyon TL de Turgut Özal Tıp Merkezi’ne aktarıldı” ifadelerini kullandı.

“ARTIK YATIRIMCIYA, SANAYİCİYE ‘ARSA YOK’ DEMEYECEĞİZ”

Malatya’nın cazibe merkezi haline dönüşmesi için nemli adımların atıldığını kaydeden Tüfenkci, “Birlik ve beraberliğimizi sürdürdüğümüz sürece önemli projeleri hayata geçiriyoruz ki bunların en önemlisi benim için organize sanayideki yatırım alanlarıydı. Oradaki kamulaştırma bedeli, Türkiye ortalamasının çok üzerinde olmasına rağmen gerek Kalkınma Bakanlığımız gerek Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza teşekkür ediyorum, Malatya söz konusu olduğunda kendi bakanlıklarının bütün organizeler için verdikleri bütçenin üç katını Malatya’ya ayırarak, bu paranın Malatya’ya gönderilmesi noktasında imzalarını attılar. Böylelikle Malatya organizesinin kamulaştırılma problemi ortadan kalkıyor. Valimizde konuyu yakından takip ediyor. Oradaki parselasyonları kısa zamanda yaptıklarında, altyapı ihaleleriyle beraber cazibe merkezi olan Malatya’da artık yatırımcıya, sanayiciye biz ‘arsa yok’ demeyeceğiz. ‘Arsa istiyorsanız, buyurun gelin yapın’ diyeceğiz” diye konuştu.

“İKİNCİ ÜNİVERSİTEYİ MALATYA’YA KAZANDIRACAĞIZ”

Tüfenkci, Malatya’da ikinci üniversiteyi yapacaklarını ifade ederek, “Yapacağımız önemli projelerden birisi de, ikinci üniversiteyi inşallah biz Malatya’ya kazandıracağız. Bu kolay bir proje değil. Türkiye’de devlet ikinci üniversiteleri yapmakta, özellikle devlet üniversiteleri olması noktasında vakıf ve özel üniversiteleri olsun istiyor. Ama biz Malatya’nın farklı olduğunu ifade ediyoruz. Malatya’da ikinci bir üniversitenin yapılması gerektiğini seçim meydanlarında da hep beraber söz vermiştik. Yine inşallah hep beraber takip ederek, bunu hayata geçireceğiz” dedi.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. Muhittin dedi ki:

  Sayın bakanım AKP çalışmalartından gerçekden memnunum şahsım adına bu sene malatya erzincan erzurum hotasan kars hınıs varto muş solhan ve elazığ malatya arasında dolaştım ama malatya yol ve çevre yol konusunda bence yetersiz en basidi beylerderesinden sonra duble yol olmalıydı zaten çevre yolu yetersiz hele bir de çevre yolunu kapatan münübüs esnafları çare bulunmasını isterim

 2. uzunhasan köyü dedi ki:

  Malatya Darende uzunhasan köyü ,T URGUT ÖZAL dan sonra bir çivi dahi çakılmadı.Acaba gerekçesi varmı ? Sayın bakanım.

 3. murat dedi ki:

  SAYIN BAKANIM, MALATYA İÇİN ÇABANIZ TAKDİRE ŞAYANDIR. SİZİ KUTLUYORUM. ANCAK ULAŞTIRMA BAKANI SAYIN AHMET ARSLAN’IN HIZLI TREN AÇIKLAMASINDA MALATYA’NIN İSMİ GEÇMEMİŞ VE BU BİZİ ZİYADESİYLE ÜZMÜŞTÜR. DOĞU VE BATI ARASINDA KÖPRÜ VAZİFESİ GÖREN MALATYAMIZIN DA HIZLI TREN GÜZERGAHINA ALINMASINI SİZLERDEN RİCA EDİYOR, BAŞARILARINIZIN DEVAMINI YÜCE ALLAH’TAN DİLİYORUM. SAYGILAR.

 4. emrah dedi ki:

  inşallah sayın bakanım ama şuan hiçte öyle değil esnaf kan ağlıyor gençler işsiz akp il başkanlığı işkurun yerini almış durumda partiyle siyasetle işi olmayan insanlar nedense hep işsiz parti yalakasımı olmamız gerekiyor

 5. Zafer Demir dedi ki:

  Bu projeler güzel inşallah çabuk faaliyete geçer. Malatya için önemli şu projeler duruyor ya da yarım yamalak işliyor. 1)SİVAS-MALATYA HIZLI TREN HATTI etüt ihalesi bir yıl oldu yapıldı daha bitmedi, yapım ihale tarihi belli değil. 180 Kilometrelik SİVAS Çetinkaya – MALATYA HIZLI TREN HATTI niye bu kadar uzun sürüyor, 2023 e kadar niye hizmete alınamıyor. Ankara-Sivas 2018de hizmete alınırken SİVAS-MALATYA HIZLI TREN HATTI da hemen ihale edilerek, 2018 de hizmete alınmaz mı? Bakanımız tarafından dille dirilen MALATYA-İSKENDERUN HIZLI TREN HATTI ne zaman zaman programa alınacak? Yine Lojistik Merkezi ne zaman hayata geçirilecek? 2)MALATYA – SİVAS DUBLE YOLU nda Hekimhan-Sivas etabında çalışmalar durmuş durumda, bu damı 2023 ü bekleyecek. Her yerin Duble yolları bitti MALATYAMIZIN ki tamamlanamıyor. 3)Dünyanın en büyük DEMİR MADENLERİ yataklarına sahip HASANÇELEBİ Beldesine ERDEMİR’in yapacağı DEMİR-ÇELİK TESİSLERİ yatırımı bir türlü yapılamıyor. Bu Yüzyıllık denen ve bu yatırım yapılırsa doğrudan 2000,dolaylı yoldan 15000-20000 kişiliği istihdam eden, ödemeler dengesini Milyarlarca dolar olumlu etkileyen, 45000-60000 nüfuslu bir Şehir oluşturacak ve Malatya Sanayisini yan sanayi ile birlikte zıplatacak milyar dolarlık bu projeye neden sahip çıkılmıyor, takip edilmiyor. 4)Yıllardır dillendirilen 2.ÜNİVERSİTE bir türlü kurulamıyor. Aslında diğer Büyükşehirlerde olduğu gibi 4–5 Devlet Üniversitesi yapılmasını gerekirdi MALATYAMIZA. Bunun yanında Hekimhan’a özelliği nedeniyle Maden Fakültesi düşünülemez mi? 5)Bütün Büyükşehirlere en az 850 kişi yatak kapasiteli ŞEHİR HASTANELERİ yapılırken MALATYAMIZA neden yapılmıyor. Sağlık turizminin başkenti olacak denilen ve Hastane altyapısı olan Malatya ‘ya ŞEHİR HASTANESİ neden esirgeniyor. 6)Futbol Stadı yapılırken Malatya nın geleceği yıllar da düşünülerek kapasitesi en az 33000 kişilik olması gerekirken sanki bir küçük il gibi neden 25000 kişilik yapılıyor. Her zaman Stadcıkları yapılmıyor ya. 7)Büyükşehir Belediyesi kaysı için Entegre Tesis yapacaktı ne oldu bunu Belediye yapamıyorsa başka ilgili kurumlar yapamaz mı. TARIM Bakanlığı, Şeker FABRİKASI, Çiftçiler Birliği gibi. 8))Gaziantep, Kayseri gibi isimlerle yarışacaksak Organize Sanayi Bölgeleri niye artırmalıyız. İhtisaslı Organize Sanayi bölgeleri oluşturmalıyız.Akçadağ Mermer Organize Sanayi gibi. Yazıhan’a Hayvancılık Organize Sanayi, Hekimhan ‘a Madencilik, Meetalürjü Organize Sanayi, Meyvecilik ile ilgili Organize Sanayi (KAYSI Entegre TESİSLERİ ve etrafında Gıda Sanayi). Sanayinde Sanayiide küümelenme. 9)Vağon Onarım FABRİKASI yeni teşvik yasasından faydalınarak aslına uygun faaliyete geçmelidir. Malatya ‘ye 2ye bölen ve bir tarafının gelişmesini engelleyenTren Garı Şehrin dışına alınmalıdır. MALATYA bu yatırımları bekliyor. Bu yorumu önceden yazmıştım ama bir şey değişmediğinden güncellemek istedim, teşekkürler.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."