Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Malatya Yukarı Tırmanır”

“Malatya Yukarı Tırmanır”
  • 28.12.2015

AKP Malatya milletvekili adayları Taha Özhan MGC ziyareti sırasında, Nurettin Yaşar da (fotoğraftaki) düzenlediği basın toplantısında çeşitli açıklamalarda bulundular. AKP’li Öznur Çalık, Mustafa Şahin ve Bayram Taşkın da Turgut Özal Mahallesi’ndeki toplantıda konuştular.

YAŞAR’DAN KAYISI İÇİN ORTAK AKIL PLATFORMU ÖNERİSİ..

AKP 4. sıra Malatya Milletvekili Adayı Nurettin Yaşar, Kayısı İçin Ortak Akıl Platformu ile kayısının bütün süreçlerinin incelenerek, sorunlarının dinleneceğini ve kalıcı çözümler üretileceğini söyledi. 

Hilton’da basın toplantısı düzenleyen Yaşar, kayısı diyarı olan Malatya’nın önemli gelir kaynaklarından olan kayısının sorunlarına kalıcı çözümler üretmek için kurulan ‘Kayısı İçin Ortak Akıl Platformu’ ile ilgili bilgiler verdi. Malatya’nın her yıl ortalama 100 bin tonun üzerinde kuru kayısı ihraç etmekte olduğunu ve bu ihracatın karşılığında 300-350 milyon dolar girdinin olduğunu anımsatan Yaşar, doğru çözümlerle ihracat rakamının bir milyar dolara ulaşabileceğini kaydetti. 

Yaşar, Kayısı İçin Ortak Akıl Platformu ile kayısının bütün süreçlerinin incelenerek, sorunlarının dinleneceğini ve kalıcı çözümler üretileceğini kaydederek, “Ortak Akıl Platformu’nda toplanan öneriler; üreticiler, işletmeciler, ihracatçılar, müşteriler, akademisyenler, ilgili bakanlıların ve kurumların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek bir çalıştayda mevcut imkan ve kabiliyetler çerçevesinde değerlendirilecektir” dedi. 

“HERKESİ BU ÇÖZÜME ORTAK AKIL OLMAYA DAVET EDİYORUM”

Yaşar, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, önemli bir ihraç ürünü olan kayısının hem Malatya gem de Türkiye ekonomisi adına ekonomik katkı sağlayan bir ürün olduğunu ifade etti. Çeşitli eksiklerden dolayı kayısının uluslar arası pazarda hak ettiği yerde olmadığını dile getiren Yaşar, “Dış ülke marketlerinde satılan kayısı fiyatı ile üreticiden çıktığı andaki kayısı fiyatı arasında uçurum vardır. Üreticinin cebine girmesi gereken paranın büyük kısmı maalesef dış ülkelerdeki büyük marketlerin kasasına girmektedir. Kuru kayısı ülkemizin tat, koku ve cins bakımından dünya ülkeleri arasında neredeyse tekel olduğu bir ihraç ürünü olmasına karşın, yıllara göre rekolte, ihraç ve döviz girdisi miktarlarına göre bir karşılaştırma yapıldığında görünen odur ki, ülkemize döviz getirisi çok fazla değişmektedir” diye konuştu. 

Kayısı ile ilgili sorunları masaya yatıran ve çözüm önerilerine değinen Yaşar, şunları söyledi: “Kayısı kuru olarak bütün, kesme, ezme ve pestil olarak işlenmektedir. Kayısı rekolte-ihracat miktarı ile yurda döviz getirisi arasındaki orantısızlık bize göstermektedir ki, üretimin azlığı ya da çokluğu hem üreticiye hem de ülkeye bir artı sağlamamaktadır. Bunun önüne geçilebilmesi ve kuru kayısının katma değerinin artırılarak daha önemli bir ekonomik girdi haline getirilebilmesi için: 1-Kayısıda depolama sorununun çözümlenerek, elde edilen ürünün tamamının piyasaya sürülmesinin önüne geçilerek, fiyat istikrarı sağlanabilir. 2-Kükürtleme tekniğinin geliştirilmesi gerekiyor. Bilindiği üzere kükürtleme, kuru kayısı üretiminde temel bir kriter olarak hem saklama, depolama, raf ömrü hem de pazarlanabilirlik anlamında önemli bir rol oynamaktadır. 3-Kayısıda spesifik kesim, form ve paketleme şekillerinin desteklenmesi. Geleneksel olarak alışkanlıklara baktığımızda görünen odur ki, kayısı ihracatının büyük kısmı değişik boyutlardaki bütün ve dökme olarak paketlenmiş kayısından oluşmaktadır. 4-Organik tarım desteklerinin artırılması kayısıya değer kazandırılabilecek diğer bir önemli nokta olmakla beraber bu konuda organik tarım bilincinin yapılandırılması ve uyandırılması için üreticiyi özendirici faaliyetlere ve uygulamalara gidilebilir. 5-Kayısı tanıtım, reklam ve pazarlama faaliyetlerinin desteklenmesi. Dünya üzerinde bile daha kuru kayısıyı bilmeyen birçok ülke olduğu düşünüldüğünde hala değerlendirilmeyen mevcut bir potansiyel olduğu görülmektedir.”

Yaşar, kayısı ile öneri ve taleplerin www.nurettinyasar.com web sitesinden paylaşılabileceğini de kaydederek, herkesin öneri ve düşüncesini beklediklerini ifade etti. 

Özel sektörlerle kayısının değerlendirilmesi adına bir takım görüşmeler yaptıklarını da dile getiren Yaşar, “Bundan sonraki siyasetimiz, ‘ben kayısıyı böyle geliştiririm’ diyeceğim, bir başkası ‘şöyle daha iyi olur’ diyecek. Bu tarz siyaset, çatışması değil, tamamlayıcı siyasettir. Bu vesileyle kayısı iyi bir platformdur. Yapıcı, tamamlayıcı, birleştirici siyasete, yani muhalefetimizi, çözümdeki farklılık muhalefeti olarak yapacağız. Herkesi bu çözüme ortak akıl olmaya davet ediyorum” dedi.

“BAŞBAKANIMIZ ÇOK GÜZEL MÜJDELERLE GELDİ..”

Bu arada, Malatya Gazeteciler Cemiyeti (MGC)’ni ziyareti sırasında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı Malatya mitingini değerlendiren AKP 2. sıra Malatya Milletvekili adayı Taha Özhan, “Başbakanımız çok güzel müjdelerle geldi. Özellikle kayısıda yaşanan don olayının ardından yaşanan zayiatın giderilmesi anlamında yeniden toparlanmaya yol açacak destekler verilecek. Kayısıda sadece dondan dolayı görülen zararlarla sınırlı kalınmayacak, ihracatçımıza da ciddi anlamda destek sözü verildi. Bu noktada en sevindirici husus ise desteğin Ege bölgesindeki ihracatçıların ardından, Malatya’da da hayata geçiyor olması. Benim umudum çiftçilerimizin bu durumu derli toplu değerlendirmesidir” dedi.

Kayısı dışında bir diğer önemli müjdenin ise bir şifa merkezine dönüşen Malatya’nın entegre sağlık yapılanmasına Onkoloji Hastanesi ile çok daha destek verileceğini belirten AKP Malatya Milletvekili adayı Taha Özhan, “ Bu adımla Malatya sağlık alanında ilk onun içerisine girecektir. Böylelikle Malatya sağlık yatırımlarının güçlendiği, sağlık hizmetini ihraç eden, dışarıdan insanların şifa bulmaya geldiği bir şehir haline dönüşecek” diye konuştu.  

Özhan, en önemli ve kalıcı başlığın Malatya’ya kazandırılacak ikinci bir üniversite olduğunu kaydederek, “İkinci bir üniversite demek şehrin sınıf atlaması, şehirdeki insan sermayesinin birkaç basamak yukarı çıkması, şehrin ekonomisine katkı, şehrin sosyo – kültürel yapısının çok daha sofistike ve derinlikli hale gelmesi demek. Bu müjdelerden dolayı sevinçli ve mutluyuz.  Hem kayısımızla, hem sağlık sektörümüzle hem de eğitim yapımızla Malatya birkaç basamak birden yukarılara doğru tırmanır” diyerek, mitingin her anlamda verimli geçtiğini söyledi.

“7 HAZİRAN’DA YENİ TÜRKİYE’Yİ ZİRVEYE ÇIKARACAĞIZ”

Turgut Özal Mahallesinde düzenlenen ortak toplantıya da, AKP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili ve Milletvekili adayı Öznur Çalık, Malatya Milletvekili ve Milletvekili adayı Mustafa Şahin, Malatya Milletvekili adayı Bayram Taşkın ve partililer katıldı. Burada konuşan  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili ve Milletvekili adayı Öznur Çalık, “ 7 Haziran günü milletin muhalefete, partilerin hepsine hesap sorma günü. Biz 7 Haziran 2015’e varız. 7 Haziran 2015 günü muhalefet partilerinin korkulu rüyası sandıklar olacak. 7 Haziran 2015 günü sandıktan çıkan ve 12 yıldır size hizmet eden yegâne parti AK Partidir” dedi. 

AKP Malatya Milletvekili adayı Bayram Taşkın ise, “Malatya bugüne kadar olduğu gibi bu onuncu seçimde de kendine yakışır bir şekilde sandığa gidecek ve eski Türkiye’yi ebediyen sandığa gömecektir. Bu seçim eski Türkiye mi, yoksa yeni Türkiye mi? kararının verileceği seçimdir. Ya tekrar Türkiye’yi eski karanlık günlere bırakacağız ya da temelini AK Parti’nin attığı Yeni Türkiye’yi zirveye çıkaracağız. 7 Haziran’da sandıklara gideceğiz. Bizim en büyük sorunumuz sandığa gitmeme” diye konuştu.

AKP Malatya Milletvekili ve Milletvekili adayı Mustafa Şahin’de, “Onlar konuşacak, biz yapacağız dedik. Biz çalışacağız, beklentilere cevap vereceğiz. Onlar gibi çenesinin yayı kopmuş, boş laflarla karşınıza çıkmadık. Ne dediysek o, yapmış olduğumuz işle meydanda. Onlara bakıyorsunuz ha bire azgın bir şekilde saldırıyorlar. Siyasi hayatları tükenmiş, tabanlarını HDP’ye kaptırmışlar. Sonrada gittikleri yerlerde HDP’ye oy veren AK Parti’ye oy vermiş olur diyorlar.  AK Parti’nin oyu kendine yeter. Bizim onların desteklerine ihtiyacımız yok. Biz Malatya’da beş bir yapmıştık bugüne kadar Allah’ın izniyle bu seçimde altıda altı yapacağız” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."