Miram

Final

Mavi Su

Fuat
Malatya Haber -

“Malatya’da Kadınlar Görse Terlikle Döverler”

“Malatya’da Kadınlar Görse Terlikle Döverler”
 • 03.07.2019

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Seçimden önce ‘beka beka’ diyorlardı ya bizim bekamız kayısı. Kayısı para ederse, kayısıya değer verilirse biz o zaman yaşayabiliriz. Defalarca teklifler sunduk. Alan bazlı destekle ilgili sunduk maalesef bir türlü bu tekliflerimiz kabul görmedi. Kayısı Araştırma Komisyonu kurulması ile ilgili teklifimiz var. Tekrar onu gündeme getireceğiz. Üzümle, fındıkla ilgili kuruldu meclise getireceğim bakalım ne diyecekler” dedi.

Malatya’da, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ve partililerin katılımıyla parti il teşkilatında basın toplantısı düzenleyen Ağbaba, gündeme ilişkin konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

“HALA 50 KURUŞA KAYISI SATILIYOR”

Kayısı Araştırma Komisyonu kurulması ile ilgili teklifi meclise getireceğini kaydeden Ağbaba, “Malatya’da yaş kayısı fiyatları açılandı ne kadar 50 kuruş. 13 kilogramkayısı verirseniz, bir litre mazot alabilirsiniz. Yani bir kısa kayısıya bir litre mazot. Seçimden önce ‘beka beka’ diyorlardı ya bizim bekamız kayısı. Kayısı para ederse, kayısıya değer verilirse biz o zaman yaşayabiliriz. Defalarca teklifler sunduk. Alan bazlı destekle ilgili sunduk maalesef bir türlü bu tekliflerimiz kabul görmedi. Kayısı Araştırma Komisyonu kurulması ile ilgili teklifimiz var. Tekrar onu gündeme getireceğiz. Üzümle, fındıkla ilgili kuruldu meclise getireceğim bakalım ne diyecekler. Taban fiyatı verilsin dedik, ‘yok’ denildi. Alan bazlı destek dedik, ‘yok’ denildi. TARSİM sistemi mutlaka değiştirilmeli dedik, ‘yok’ denildi. Ziraat Bankası’nda kooperatifler borçları ertelesin, faizleri silsin dedik, duyan olmadı. Hala 50 kuruşa kayısı satılıyor. Devletin buna destek vermesi lazım. Kayısı meselesi önemli, hemen sezonun başında 50 kuruş olması hakikaten çok acı” diye konuştu.

“BELEDİYE OLUMLU BİR ADIM ATMIŞ”

Ağbaba, Kayısı Festivaline ilişkin ise “Seçimden önce ‘Kayısı Festivali’ yapılsın diye söyledik. ‘Eğer siz yapmıyorsanız, Kayısı Festivalini biz yapacağız’ dedik. Belediye olumlu bir adım atmış, Kayısı Festivali’ni yapacağını duyurmuş. Onu da izleyeceğiz, bakalım nasıl yapacaklar. Eskisi gibi sadece dar bir kadroyla mı yapacaklar, yoksa Malatya’nın bütün değerlerini temsil eden bir festival mi yapacaklar onu da hep beraber izleyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

“KEMAL SUNAL MÜZESİ KURULMALIDIR”

Yeşilçam’ın Usta Sanatçısı Kemal Sunal’ı vefatının 19’uncu yılında anan Ağbaba, şunları söyledi:

“Büyük ve hemşerisi olmaktan gurur duyduğumuz bir Malatyalının ölüm yıldönümü. Sevgili Kemal Sunal’ın ölüm yıldönümü. Kemal Sunal, Türkiye’nin simgelerindendir. Türkiye’de her kesimin siyasi görüşü ve etnik kimliği ne olursa olsun sevdiği birkaç insan vardır. Bunlardan birisi Kemal Sunal’dır. Bir diğeri Tarık Akan’dır. Böyle birinin hemşerisi olmaktan gurur duyuyoruz. Malatya, Kemal Sunal’ın kıymetini bilmiyor. Defalarca çağrı yaptık, Kemal Sunal ile ilgili mutlaka bir müze kurulmalıdır. Bir başka şehirde olsa o şehir o isimle kendisini dünyaya tanıtır. Mutlaka bir müzenin kurulması, giymiş olduğu o elbiselerin orada sergilenmesi gerektiğini söylüyoruz. Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne de bu konudaki çağrımızı yineliyoruz. Eğer olmasa bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na girişimde bulunacağımı Malatyalılara duyurmak istiyorum.”

“ARTIK HERKES GELECEĞE UMUTLA BAKIYOR”

İstanbul’da yenilenen seçimle ilgili konuşan Ağbaba, “Türkiye ve İstanbul için hayırlı bir iş oldu. Şuanda herkesin rahatladığı ve yüzünün güldüğü bir dönemi geçiriyoruz. Sayın İmamoğlu’nun dediği gibi bu sonuçtan AKP genel başkanı da herhalde mutludur. O da rahatlamıştır. Millete karşı, halkın iradesine uymamanın da sonucunu hep beraber sandıklarda gördük. Türkiye’de yaşayan muhafazakarı, sağcısı, solcusu herkes artık geleceğe umutla bakıyor” ifadelerini kullandı.

“TERLİKLE DÖVERLER”

Ağbaba, Haziran ayı enflasyon rakamlarıyla ilgili ise “TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK, aylık binde 3, yıllıkta 15,72 enflasyon olduğunu söylüyor. Hazine ve Maliye Bakanı’nın arkadaşı, bakana iyilik olsun diye aylık enflasyonu binde 3 olarak açıklıyor. Pazara, çarşıya inin bu TÜİK başkanını, Malatya’da pazara giden kadınlar görse terlikle döverler. Bu binde 3’ün önemi şu; kamu emekçilerine toplu sözleşmelerde enflasyon oranında zam veriyorlar ya, 3 bin TL alan bir kamu çalışanına 9 TL zam verecekler” değerlendirmesinde bulundu.

“EYT SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili konuyu gündemde tutacaklarını ifade eden Ağbaba, “Emeklilerin derhal yaşam şartları düzeltilmelidir. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar EYT meselesini Türkiye’nin gündeminde tutmak için gerekeni yapacağız. O EYT’yi meclisten çıkaracağız. Çünkü gasp edilen bir hak. Seçimden önce bütün partiler hep birlikte söz verdik şimdi kaçıyorlar. Emeklilikte yaşa takılıyorlardı, sonra emeklilikte AKP’ye takıldılar, şimdi de emeklilikte MHP’ye takılıyorlar. Biz bu sorunu çözeceğimizi söylemek isteriz. Yine bir diğer konu ek gösterge 3600 meselesi. Seçimden önce söz verdiler. Hemşireye, polise, din görevlisine, astsubaya, öğretmenlere, infaz koruma memurlarına en göstergenin 3600 olması için söz verdiler” dedi.

“TRT BAŞTAN AŞAĞIYA ÇÖKMÜŞTÜR”

TRT Kürdi’de, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan ile yapılan röportaja da değinen Ağbaba, şunları söyledi: “TRT daha bana mikrofon uzatmış değil. Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanına, muhalefete kapalı olan TRT, Osman Öcalan’a açık. Böyle devlet olmaz. Seçimden önce kırmızı bültenle aranan, MİT’in, emniyetin aradığı ve bulamadığı birine, Kuzey Irak’ın bir köyünde TRT mikrofon uzatıp konuşturuyor ne için CHP’yi kötületmek, AK Parti’yi anlatmak. İstanbul seçimlerinden iki gün önce. Osman Öcalan meselesini her seferinde bunların yüzüne şakır şakır vuracağız. Öyle milliyetçilikmiş, devletçilikmiş bunların hepsi hikaye. Bir başka ülkede olsa o hükümet istifa eder. O TRT genel müdürü, TRT genel müdürüne çıkart diyen saray bu görevi bırakır. TRT baştan aşağıya çökmüştür.”

“DEVLET ERGENEKON SANIKLARINDAN ÖZÜR DİLEMELİDİR”

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 yıldır süren 235 sanıklı Ergenekon davasında verilen kararla ilgili da açıklamada bulunan Ağbaba, “Ergenekon davası 12 yıl sonra çöktü. Bir ülkenin genel kurmay başkanı terör örgütü lideri olarak tutuklandı. Bir ülkenin silahlı kuvvetleri, mahkeme kararıyla terör örgütü olarak ilan edildi. O gün susanlara da yazıklar olsun. O gün o davaları destekleyenlere de yazıklar osun. 2011’de milletvekili olduk, Cumhuriyet Halk Partisi Cezaevi Komisyonu gitmediğim Ergenekon mahpusu kalmadı. Onların haklarını ısrarla ve inatla Türkiye’ye duyurmaya çalıştık. Yaklaşık 20 kişi rahmetli oldu. Malatya İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu’nun oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti, çocuğunu toprağa verirken elleri kelepçeliydi. Dava beraatla sonuçlandı. Bunun hesabı mutlaka verilmelidir. Devlet, Ergenekon sanıklarından özür dilemelidir. Bu davada sadece Ergenekon sanıkları kaybetmedi, Türkiye kaybetti. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yerle bir edildi. Rektörler, üniversiteler yerle bir edildi. Sadece beraat etmekle olmaz bunların her türlü hakları iade edilmeli ve mutlaka devlet bu insanlardan özür dilemelidir. Bununda siyaseten hesabı verilmelidir. Savcı olanlar, bu kumpası kuranlarda mutlaka bu hesabı vermelidir” dedi.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Murat dedi ki:

  Terlik modası da Malatya’daki bir bayan seçmenin İmamoğlu kazanınca Chp binasına yalınayak yürüme (sözde adakmış) meselesinden sonra çıktı.

 2. malatyalı44 dedi ki:

  sayın vekil 50 kuruşa giden kayısı çöpe atılacak kötü kayısı.yaş iyi kayısı 4 tl.yani kurusu 16 tl ye gelir neredeyse.kuru kayısı 12 tl .köylü çok şükür diyor.sen milleti hükümet düşmanı yapmak için klasik chp muhalefeti yapıyorsun.kayısı fındık-fıstık gibi mecburi bir ürün değil.kayısı 50 tl olsa kim yiyecek kim alacak.seçim sürecinde patates soğan dediniz.bu ne yaman çelişki.

 3. gürhan yılmaz dedi ki:

  meydan boş konuşun bakalım bir icraatınız yok bol keseden atınnn bakalım sende biliyorsunki birşey beceremeyeceksin bari bol bol atayım diyorsun demi izmire git gör gel…..

 4. Ramazan dedi ki:

  Sizinle aynı siyasi görüşten değilim ama çalışmalarınızı takdirle izliyorum tek korkum bu ülkede herkes muhalefette iken çok iyi iktidarda degisiyorlar.

 5. ziya dedi ki:

  son 20 yılda CHP il yönetimi malatya belediyesinin bir tane haksı uygulamasını yargıya taşıdımı?

 6. Pırasa dedi ki:

  Belediye başkanlığı ile beka problemi gitti ya gerisini boşverin. Herşey yolunda eğer Akp ezmeseydi seçimde Trump S400 için savaş ilan edecekti baktı seçimde akp kazandı koktu geri adım attı. Putin zaten domates vermeyiz diye korkuyor bizden. AB zaten kıskanıyor bizi 50 binlik arabalara 300 bine biniyoruz diye. Yüz yıl sonra kayısının ne işe yaradığını bulacağız ondan sonra ithal edeceğiz…

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."