Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Malatya’da Kayıtlı İşsiz Sayısı 33 Bin 711

Malatya’da Kayıtlı İşsiz Sayısı 33 Bin 711
 • 31.10.2017

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu olağan toplantısı yapıldı. Toplantıda Malatya’daki işsizlik ve istihdam durumları değerlendirildi ve önümüzdeki dönemde yüzde 7,1’lik istihdam artışı beklendiği bildirildi.

Toplantıya işverenlerin yanı sıra İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyeleri de katıldı. Toplantıya Vali Ali Kaban’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Miktat Alan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, Şeker Fabrikası Müdürü Suat Altun, Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, ESOB Başkan Vekili Orhan Özbek, İŞKUR Müdürü Vahap Toman ve İŞKUR yönetim kurulundan bazı üyeler katıldı.

Toplantı öncesi konuyla ilgili açıklama yapan Vali Kaban, “Geçtiğimiz ve özellikle bu son bir yıl içerisinde açıklıkla görüldüğü üzere, ülkenin ekonomisinin Makro dengelerinde ne kadar büyük başarılar sağlanırsa sağlansın, Mikro düzeyde benzer başarının devam etmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunluluğun da olmazsa olmazı özellikle İstihdamın mükemmel düzeyde gerçekleştirilmesinin sağlanması gerekmektedir. Şu geçtiğimiz bir yıl içerisinde gene dikkat edilirse yapılan istihdama dair atakla çok büyük başarılar elde edilmiş, büyük oranda istihdamda artış sağlanmıştır. Bunun devamlı kılınabilmesi için bizim istihdama dair bütün çalışmaları ciddiyetle ele alıp bir sonraki aşamada istihdamın daha kalıcı olmasını sağlayacak önlemleri hayata geçirmemiz gerekmektedir. Bu toplantıların ayrı bir ehemmiyeti bulunduğundan bu çalışmaları ciddiyetle el alıp devamını, sürdürülebilirliğini sağlamamız gerekmektedir. Bu toplantımızın da hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Vali Ali Kapan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya ilişkin yayınlanan basın bildirisinde de şu bilgilere yer verildi:

“İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nun IV. olağan toplantısı düzenlendi. Söz konusu toplantıda İŞKUR tarafından ilin işgücü piyasası hakkında brifing verilirken ilin istihdam ve mesleki eğitim politikalarına yönelik kararlar sunuldu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce de il genelindeki okullarda açılması planlanan alan dallar hakkında bilgi verildi.

MALATYA ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ 2017 YILI DEĞERLENDİRMESİ

KAYITLI İŞSİZ:
2017 yılı Eylül ayı itibariyle kayıtlı işsiz 33.711, kayıtlı işgücü 51.055’dir.
AÇIK İŞ:
Ekim ayında 3.554 olmak üzere 2017 yılında toplam 20.782 açık iş alınmıştır.
İSTİHDAM:
Ekim ayında: 2.468 olmak üzere TOPLAM: 10.550 istihdam gerçekleşmiştir
Ekim 2016 ayında:514 olmak üzere Toplam:6078 kişi yerleşmiştir.
2016 yılı ile 2017 yılı aynı aylar kıyaslandığında toplamda +1954 kişi istihdam artışı olmuştur.
TYP:
Devam eden 2900 kişidir.
ENGELLİ ve ESKİ HÜKÜMLÜ:
İşe Yerleştirilen Engelli: 451
Engelli Kontenjanının Doluluk Oranı: %99
Başvuran Eski Hükümlü: 168
İşe Yerleştirilen Eski Hükümlü: 13
MESLEKİ EĞİTİM KURSLARI:
2017 yılı Ekim ayında 111 programda 557 iş arayan İEP’ ten faydalanmıştır.
Toplamda 1135 İEP programından 4511 kişi faydalandırılmıştır.
2016 yılı ile 2017 yılı kıyaslandığında; 1423 kişilik artış olmuştur.
Girişimcilik: 613 kişi faydalanmıştır.
MEK Özel Politika: 2017 yılında 61 kurs açılmış olup; 1043 iş arayan faydalanmıştır. 2016 yılında 62 kurs açılmış 1186 kişi faydalanmıştır.
MEK İstihdam Garantisiz: 2017 yılında 42 kurs açılmış olup, 655 iş arayan faydalanmıştır. 2016 yılında 46 kurs açılmış 780 kişi faydalanmıştır.
İŞ VE MESLEK DANIŞMANLIĞI:
İşyeri Ziyareti: Ekim ayında 401 olmak üzere 2017 yılında toplam 4.598 işyeri ziyareti gerçekleşmiştir.
Grup Görüşme Sayısı: 2017 yılında toplam 357 grupta yer alan 16.451 iş arayan grup görüşmesine katılmıştır.
Okul Ziyareti: 2017 yılında toplam 289 okul ziyareti gerçekleşmiştir
Bireysel Görüşme: Ekim ayında 3.298 iş arayan olmak üzere 2017 yılında toplam: 37.314 bireysel görüşme yapılmıştır.
İŞSİZLİK SİGORTASI:
Ekim ayında 596 kişi başvurmuş olup, 207’i İşsizlik Ödeneği hakketmiştir. Aylık ödenen kişi sayısı 2.105’dir.

Malatya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2017 yılının değerlendirmesini yapmak ve 2018 yılının çalışmalarını planlamak üzere işverenlere yönelik istişare toplantısı düzenledi.

Toplantıya işverenlerin yanı sıra İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyeleri de katılmıştır. Söz konusu toplantıda ayrıca İŞKUR tarafından 2017 yılında düzenlenen İşgücü Piyasası Araştırma Raporu sonuçları hakkında bilgiler de verilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen veriler aşağıdaki gibidir;

MALATYA’DA ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE %7,1 İSTİHDAM ARTIŞI BEKLENİYOR!

Malatya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 636 işyerini ziyaret ederek İşgücü Piyasası Araştırması gerçekleştirdi. Bu kapsamda Malatya ilinde, İmalat, İnşaat ve Toptan ve Perakende Ticaret sektörleri açık iş bakımından ilk sıralarda yer almaktadır.

Malatya genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin %8,9’unda açık iş olduğu tespit edilmiştir. Malatya genelinde açık iş oranı %1.5 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık iş oranına sahip sektör %71,3 ile İmalat sektörü olmuştur. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Makineci (Dikiş), Ütücü ve Kalite Kontrolcü (Tekstil) meslekleridir. Açık işlerde en çok aranılan beceriler Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe, Fiziki ve Bedensel Yeterlilik ve Takım Çalışması becerileridir. İşverenlerin talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR ve Akraba-Eş Dost aracılığı ile aradıkları ortaya konulmuştur.

Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %21,7’sinde eleman temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler Makineci (Dikiş),Düz Dikiş makineci, Fayans Seramik ve Karo Döşemecisi, Garson (Servis Elemanı),Elektrik Teknisyeni, Muhasebeci, Aşçı, Kayısı İşleme ve Paketleme İşçisi, Gaz Altı Kaynakçısı ve Kaynakçı (Oksijen ve Elektrik) meslekleridir.

Malatya genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde 2.773 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 7,1 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler İmalat, İnsan Sağlığı ve Sosyal Hizmet Faaliyetleri, Gayrimenkul Faaliyetleridir. Konfeksiyon İşçisi, Kayısı İşleme ve Paketleme İşçisi, Makineci (Dikiş) mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Diğer Özel Eğitim Öğretmenleri, İnşaat Bekçisi, Büro Memuru (Genel) mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir.”

Bülten- Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Mehmet dedi ki:

  Şimdi anlıyorum Sivaslılar ın niye Hekimhan a yapılacak olan Demir vs maden fabrikasına engel olup Divriği ye yaptırdığını…. istihdam da oraya yapıldı.. aferin Malatya yüzde 70 oy vermeye devam…

 2. somun kafa dedi ki:

  İş kur bu konuda çok aktif.Özellikle İŞKUR müdürüne ve her konuda donanımlı kendini yetiştirmiş Burhan ARKAN beyefendiye teşekkür ederiz.

  1. Celal dedi ki:

   Bunları yazmak için somun kafa olmak mı lazım

   1. somun kafa dedi ki:

    Celallenme celal.

   2. Balcan burun dedi ki:

    sakin olun beyler…

 3. malatyalı dedi ki:

  herkes bedava para peşinde 3 aydır eleman bulamıyoruz gelenlerde iş begenmiyor

 4. Mustafa dedi ki:

  Madem Malatya da bu kadar işsiz var neden Hekimhan madenleri Sivas a veriliyor.
  Adamlar Sivas ın refah seviyesini artırmak için Hasan çelebi madenlerini Sivas a taşımamız lazım diye karar almışlar.
  Malatya da ki yöneticiler de uyuyor. Bir adam gibi adam da çıkıp demiyor ki, Malatya nın refah seviyesinin yükseltilmesi önemsiz mi?
  Malatya nın bakanı, milletvekili, belediye başkanı utanın, ayıp ayıp.
  Adamlar 1000 kişilik istihdamı adeta Malatya dan çalıyor. Siz gözlerinizi kapatıyorsunuz.
  Bu ayıp ta size yeter. Hiç mi gurur yok, onur yok.

 5. Celal dedi ki:

  Malatya da son onbeş ayda kayıtlı işsiz sayısı yüzde otuz artmış çok ciddi bir sorun lakin siyasilere ve şehri yönetenlere göre her şey çok güzel bu nasıl bir anlayış ak mı kara mı söyle Malatya

 6. Ahmet dedi ki:

  SAYIN VALİM LÜTFEN BU KONUYA BİR ÇÖZÜM BULUN.
  Malatya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında açıklanan kuruma kayıtlı 2016 yılı haziran ayı itibariye 26.714 kişi olarak açıklanmıştı.(www.malatyahaber.com)
  Şimdi 2017 yılı Eylül ayı itibariyle kayıtlı işsiz 33.711 kişi olarak açıklanıyor.
  İşte gerçek bu Malatya İŞ-KUR kimseyi aldatmayın bu iki rakamda sizin verdiğiniz rakamlar. HER YIL HER YENİ GELEN VALİYE ANLATILAN AYNI HİKAYE

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."