Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Malatya’da Neler Oluyor?

Malatya’da Neler Oluyor?
 • 11.03.2016

İnönü’de Rektörlük Kazanı.. Tasarrufçu Belediye ve Milyarlık Tatil.. Yıllığı 1 Kuruşa Makam Arabaları!..

*****

İnönü Üniversitesi’nde Rektörlük Kazanı Kaynamaya Başlarken..

İnönü Üniversitesi’nde, 4’er yıllık 2 dönem rektörlük görevinde bulunan Prof.Dr. Cemil Çelik’in görev süresi bu yıl sona eriyor.  Rektör seçim ve atama süreci, Haziran ayının ilk haftasında üniversitede yapılacak seçimlerle start alacak.

Dolayısıyla, “rektörlük kazanı” şimdiden kaynamaya başladı. Yasa gereği yeniden aday olamayan, ancak şimdiden halefini ortaya çıkararak, pozisyonunu aldığı belirtilen mevcut rektör Prof.Dr. Çelik  de kulislerin tam ortasında bulunuyor. Fransa’nın Rouen Üniversitesi Rektörü olan ve bu görevi bir süre önce sona eren Hekimhanlı hemşehrisi Prof.Dr. Cafer Özkul, “Biyofizik” dalında öğretim üyesi olarak İnönü Üniversitesi’ne transfer oldu. Bu naklin “rektör adaylığı” için olduğu konuşuluyor.

Onun dışında rektörlük için adı geçenler –ki bazıları çalışmalara başladılar– var. Tıp Fakültesi eski dekanı Prof.Dr. Ahmet Kızılay. Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı başkanı olan Kızılay, yaklaşık 20 yıldır İnönü’de. Başarılı bir hekim. Halen Malatya Tabip Odası başkanı. Geçen dönem Çelik’in karşısında rektörlük için aday olmuştu. Yine Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Cengiz Ara, İnönü Tıp’ın ilk mezunlarından. Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda görevli başarılı bir cerrah.  Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Prof.Dr. Çelik’in ilk dönemindeki yardımcılarından Prof.Dr. İlhan İçen ve AKP milletvekili Öznur Çalık’ın kız kardeşi olan Tıp Fakültesi öğretim üyesi, Biyokimyacı Prof.Dr. Aysun Bay Karabulut da adaylar arasında adı geçenler.

Rektör adaylığı söz konusu olunca, hemen akıllara gelen iki isim, Karaciğer Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Sezai Yılmaz ve Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ramazan Özdemir. Bu isimlerden, Prof.Dr. Yılmaz’ın, yeni kurulan ve sorumluluğuna verilen Karaciğer Enstitüsü’ndeki yoğunluğu nedeniyle adaylığının söz konusu olmadığı değerlendiriliyor.

Prof.Dr. Ramazan Özdemir rektörlük seçimlerinde tüm dengeleri değiştirecek bir isim olarak kulislerin gündeminde. Prof.Dr. Ramazan Özdemir’in üzerinde, bu dönem aday olması için ciddi bir baskı var.

Merhum Cumhurbaşkanı hemşehrimiz Turgut Özal’ın, adını taşıyan Tıp Merkezi için ideali olan, buranın uluslararası çapta “Kalp Sağlığı” merkezi olması konusunda, Özal’dan sonra hiçbir çalışma yapılmaması, Prof.Dr. Özdemir’in de, Özal’ın neredeyse “vasiyeti” olan bu isteğinin yeni dönemde yerine getirilmesi konusunda üniversitedeki en yetkin isim olduğu, bu nedenle üniversitenin başına geçmesi gerektiği konuşuluyor. Kalp konusunda tüm araştırmaların, başta nakil olmak üzere tüm cerrahi işlemlerin de yapılabileceği “Turgut Özal Kalp Merkezi- Enstitüsü”nün de, Özdemir’in rektör olması halinde gerçekleşme ihtimalinin yüksekliği heyecan yaratıyor. Özdemir’in aday olması halinde, tüm dengelerin değişeceği konuşuluyor.

Yaklaşık 4 ay sonra gerçekleştirilecek rektör seçimleri, 800 civarında “oy kullanacak” öğretim üyesi bulunan İnönü Üniversitesi’nin ana gündemi.

Önümüzdeki günler, haftalar bu konuda birçok gelişmeye, sürprizlere açık.

_________

“Tasarrufçu” Belediye ve Milyarlık Tatil!.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin, kendi bünyesindeki ya da dışarıdan şirketlerle çalıştırdığı personelle ilgili 2016 yılı ücretlendirme ölçütleri, belediyeyi karıştırdı.

Hükümetin, seçim sözü olarak asgari ücrete yüzde 30 zam yapmasının ardından, belediyenin “taşeron” ya da kendi şirketleri aracılığıyla çeşitli pozisyonlarda çalıştırdığı işçi statüsündeki personel arasında uygulamaya başladığı ücret farklılıklarının, Büyükşehir Belediyesi’nin “işgüzar- işbilmez” bazı üst yöneticilerinin, “tasarruf” gerekçesiyle yaptıkları garip hesaplamaların bir ürünü olarak ortaya çıktığı belirtiliyor.

Yeni düzenlemelerle, temizlik, kol işçisi gibi kadrolarla “kalifiye” eleman olarak çeşitli birimlerde görev yapanlar arasında bir fark kalmadığı gibi, dengenin “kalifiye” elemanlar aleyhine bozulduğu gerekçesiyle bu kesim isyanlarda.

Birçoğu Kayseri’den getirilen “üst düzey” personelinin ön ayak olmasıyla, yılbaşını Nevşehir- Kozaklı Kaplıca Tesisleri’nde, eş-çocuk- torun özetle maaile, güya bir yıl değerlendirmesi yapma gerekçesiyle geçiren, bunun faturasını da bir belediye şirketine ödettiği öne sürülen Büyükşehir Belediyesi’nin, yıllık 6-7 milyon TL (6-7 trilyon lira) “tasarruf” yapma gerekçesiyle çalışanlarında yarattığı huzursuzluk kısa zamanda dinecek gibi görünmüyor.

Bazı çevreler, SGK’nın, çıkan haberleri ihbar kabul ederek “yasalara uygun olmayan” ücret düzenlemesi ve işçilere pozisyon değişikliğini kabul ettikleri yolunda baskıyla muvaffakatname imzalatması, bunun da suç olduğu gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi hakkında harekete geçmesi gerektiğini iddia ederken, belediyenin sıkıntısının daha da büyüyeceğini konuşuyorlar.

_____________

Belediyenin “Yıllığı 1 Kuruşa Kiralık” Makam Otoları!..

Malatya Belediyesi’nin, “Büyükşehir” statüsünü kazanmasıyla birlikte, bir iddiaya göre “merkezden yapılan ve belediyeyi yönetenlerin dahlinin olmadığı” atamalarla, genel sekreterlik, bazı yardımcılar, daire başkanları, bazı şirket genel müdürlükleri vs. kadroları doldurularak, kent yönetimi açısından “yerel” olmaktan çıktığı sık sık konuşuluyor.

Bu yapılanma, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde kadrolaşmalardan, ihalelere her işte kendini belli ediyor. Başta Kayseri olmak üzere dışarıdan gelenlerin üst ve önemli görevlere getirilmesiyle birlikte, bu kişilerin geldikleri yerlerden müteahhitlerin Malatya’da iş almaya başladıkları biliniyor. Hem Büyükşehir’de, hem MASKİ’de bu konudaki iddialar yoğun. Yine bu yöneticilerin eş, dost, hemşehrilerinin Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin “memur- işçi” kadrolarına doldurulduğu ifade ediliyor.

Bugüne kadar Malatya’yı hiç görmemiş kişilerin, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde önemli görevlere getirilmesinin garabetini, geçtiğimiz günlerde bir gazeteci arkadaşımız bizzat yaşadı. Bir konu için bilgi almaya gittiğinde muhatap olduğu bir birim yöneticisi, yerel basında işlenen bir konuyla ilgili bilgi talebini ilettiğinde, muhatabı yöneticiden yerel basını takip etmediği yanıtını aldı. Arkadaşımız, yerel bir kurumda çalışıp da yerel basını takip etme gereği duymayan söz konusu şahsın nereden geldiğini sorma ihtiyacı hissetti ve sordu. Aldığı yanıt onu hiç de şaşırtmadı. Söz konusu eleman da Kayseri’den getirilmiş!. İşsizliğin tavan yaptığı, binlerce yüksek okul mezununun iş peşinde olduğu Malatya’da, maalesef Büyükşehir Belediyesi böyle örneklerle dolu.

Her ne kadar Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odası sesini çıkarmasa da, dışarıdan gelenlerin ihaleleri alması, şehir ekonomisi açısından ciddi bir sorun. Ama, söz konusu iki kuruluş, malum nedenlerden, belediyeyle sıkıntı yaşamak istemediği için, bu duruma sessizlikleri sürüyor.

Onun için, “çok garip” birçok şeyin nedenini de öğrenemiyoruz, “kapalı devre” sürüp gidiyor. Mesela, belediyenin “hizmet” alım ihalelerini alan bir kısım şirketler, iddiaya göre ihale şartnamelerinde olmamasına rağmen, ihale sonrası 10-15 “makam otosu”nu belediyenin hizmetine sunuyorlar. Önemli bir kısmı, çoğunlukla Genel Sekreter ve bazı üst yöneticilerin memleketi olan Kayseri’nin “38” no.lu plakasını taşıyor. Bu araçların, şirketlerden belediyeye kiralanma bedelleri bedelleri ise büsbütün akıllara zarar veriyor. İddiaya göre, bu araçları şirketler, belediyeye “yıllığı 1 kuruş”, evet yanlış okumadınız, “yıllığı bir kuruş”tan kiraya vermiş gözüküyorlarmış. Onun için, belediyede makam arabası olmayan neredeyse yok gibiymiş. O kadar çok ve kontrol edilemez sayıda oldukları söyleniyor ki, bazıları belediyenin hizmetlerine şoförüyle birlikte verdikleri bu araçlarla, şehirlerarası özel geziler yapıyor, örneğin Rize’ye şuraya buraya gidiyorlarmış. Bunu da kimsenin ruhu duymuyormuş!

Büyükşehir Belediyesi’nin, bu konuda da Malatya kamuoyuna vermesi gereken cevaplar olduğu çok açık.

Etiketler:

Yorumlar
 1. erdem dedi ki:

  Bence halkın menfaatine olacak rekrör ahmet kızılay,ramazan özdemir veya cengiz ara olmalıdır. çünkü malatya yı bilen yıllardır malatyada doktorluk,öğretim üyeliği yapan hastaneyi,üniversiteyi ve fakülteleri bilen hocalarımız. söz konusu vatandaşlara hizmet,vatandaşların sıkıntılarını çözecek rektör arıyorsak bunlardır diye düşünüyorum. Büyükşehir belediyesine de gelince nerde bu sivil toplum kuruluşları ,odalar. TSO Başkanı birgün belediyenin aleyhine hiçbiryerde konuşmamışki bugünde burda konuşsun. ama ne geliyorsa bu gibi sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin şakşakçılık yapmasıyla karşımıza bu sıkıntılar çıkıyo. suç belediye yönetiminin değil yağcı sivi toplum kuruluşlarının….

 2. umit dedi ki:

  cengız hoca hayırlı olsun inşaalah ıyı olu

 3. izzet aslan dedi ki:

  deyerli yorumcu kardeşlerim ben ahmet kızılay hocamın iniversteye çok yararlı işler yapacağına inanıyorum destelerinizden dolayı teşşekür ediyorum ALLAH yardımcısı olsun rbbim muafak etsin inşşallah…….

 4. ramazan dedi ki:

  Malatya belediyesini savunan güzel kardeşlerime söylüyorum elbetteki her memur kendi ilinde görev yapacak diye bir şey yok Malatya da yöneticilik Genel müdürlük yapcak Malatyalı insan yok mu bence çok var neden Kayseri Adana değil İzmir değilde Kayseri motaşın genel müdürüne bak maskininkine bak daire başkanlarına bak hangisi Malatyalı Malatyalı olup malatyada yaşayan insan daha iyi bilir şehrin sıkıntısını Malatyalı adama Taştepe tecde melekbaba dediğin zaman gözünün önünde canlanır hemen mahalleeler gelen insanlar neyi canlandıracak arkadaş şehrinizn milliyetçisi olun başka bir MALATYA yok..

 5. malatyalı dedi ki:

  ramazan hoca en ideal rektör adayı kimileri siyasi gücüne güveniyor bu iş siyasi olamamalı böyle birşey olursa akp malatyada belli oy kaybeder yazık olur kişiler gelip gecici ama akp kalıcı

 6. Cevdet BOZDAĞ dedi ki:

  ahmet kızılay veya ramazan özdemir hocalarımız olsun artık inşallah

 7. metin dedi ki:

  Ahmet KIZILAY Ramazan ÖZDEMİR iyi bir hekim yalnız bu dönem Üniversitemize bir Kadın eli değmeli diye düşünüyorum

  1. kübra karadağ dedi ki:

   metin bey son yıllarda kadın yöneticilerin başarısı ortada daha da iyi işler çıkarılabilir bu nedenle üniversitenin bakış açısını değiştirecek gerek öğrencilere gerekse kampüs içinde ikamet eden akademisyenlere sosyal ve kaliteli bir yaşam sunabilecek bir kadın yönetici gelmesi taraftarıyım.

   1. kübra karadağ dedi ki:

    hem bu işin üstesinden gelebilecek hemde bunu hak eden bi kadın aday var diye düşünüyorum

    1. hekimhanlı dedi ki:

     kübra hanım doğru söylüyor.. Hanımefendiye katılıyorum . Üniversitemize artık bir kadın elinin değmesi gerekiyor..

 8. Enes dedi ki:

  Sayın editör az önce yollamış olduğum msj kesilmiştir efendim nedenini öğrenebilir miyim? Msjda herhangi bir yanlış ibare bulunduğunu düşünmüyorum saygılarımla iyi çalışmalar dilerim

 9. Enes dedi ki:

  Bence Ramazan Bey iyi bir hekim ama yöneticiliği yapabileceğini kesinlikle düşünmüyorum..

  1. talip dedi ki:

   Enes bey haklı olduğumuzu düşünüyorum hekimler alanlarında ilerlemeli halkimiza daha faydalı olacaklardır

 10. malatyalı dedi ki:

  ünüversite rektörlüğüne bu isimler içerisinde tek rektörlük yapacak donanıma sahip kişi ramazan özdemir hocamızdır malatyaya çok büyük hizmetleri olmuştur

 11. kürşad dedi ki:

  Akedemik personel isyan çıkarsın ozaman dışardan hoca geliyo diye içerde çok yayın çok akademik çalışma yapıtınız ya ÇOĞU dernek vakıfların önünde Önünü ilikliyor akedemisyense oldunu unutuyor akemiyi yerelleştirmyin uluslararası arenadan gelen insanlar bu üniversite ye katkı sağlar ister yurt dışından gelen olsun ister yurt içi ama bilgi birikimi olan herkesin önünde Önünü iliklemeyecek adam olsun Malatya’daki idarecileri bakın ÇOĞU yabancı onuda geçtik yerel olan yönetimdekilerin çoğuda yabancı örnek belediye Şapkamızı Önümüze koyup Düşünelim acaba burda olanlarda eksikmi varda dışardan gelmesi gerekiyor bunu soran yok

 12. Akademik Personel dedi ki:

  Mevcut rektör ne hakla yerine getirecegi kişiyi üniversite mize alabilir.üniversitedeki akademik personel bu duruma duyarsz kalmaz.zaten kendisi ne yaptı ki getirdigi kişide ne yapsın. boşa geçen 8 yılın ardından bir boş dönem daha geçiremez üniversite miz.

 13. ali dedi ki:

  Balık baştan kokar

 14. nermin dedi ki:

  malatyada neler oluyor elazığları arar olduk allahi :))

  1. İbrahim Türkan dedi ki:

   Haklısınız :))

 15. Tekin dedi ki:

  O kadar gereksiz insan makam aracı kullanıyoki akıllara zarar.kimlerin makam aracı kullanacaģı yönetmelikle belirlenmiştir.adam bi makam aracı bulmuş birde özel şoför. O araç hergün yakıncadan orduzuya 4 sefer gidip geliyor. Ve bu durum yaklaşık 4 yıldır debam ediyor.yani devletin malı deniz………….. hesabı.yazık değilmi dur diyende yok.çifliklerini kurmuşlar.bakalım hangi babayiğit hesap soracak.bekliyoz.

 16. vdt dedi ki:

  birsürü para harcandı inönü caddesinden kışla caddesinin sonuna kadar led ışıklar yapıldı ilk yağmurda hepsi çöp oldu neden kimse hesap sormaz ki?? kendi çeplerinden çıkan 5 liranın hesabını sorarlar ya vatandaşın cebinden çıkanlar…..

 17. vdt dedi ki:

  kerneğimizin suyunu kuruttular sıra kanal boyunda ….

 18. bekir dedi ki:

  helal olsun habecilerden birinin çıkıpta belediyeyi korkmadan haber yapması büyük başarı genelde kimse korkusundan belediye partiyi yazamaz genelde kurumlara sallarlar keşke şunuda yazsaydınız partideki adıyaman hakimiyetini malum başkanlar adıyamanlı ama nerde bunları yazacak adam ama tebrik ediyorum sizi tesbit harika

 19. Pötürgeli dedi ki:

  1. makam otosu sadece genel müdürler, daire başkanları ve genel sekreterde var. ki her belediyede bu şekildedir uygulama. tüm plakalar da 44 plakalıdır. 38 plakalı hiç yoktur.
  2.kayserili 1-2 üst düzey yönetici bulunmaktadır eğer uygun görürseniz ilimizdeki tüm yabancı memurları gönderelim ve tamamen Malatyalıları işe alalım.
  3- 1 krş a kiralama mümkün değil çünkü sayıştay ve iç işleri bakanlığı bu durumda soruşturma açar.

  akıl var izan var. keşke akılla izanla düşünülse ve yazılsa. “kötü karı” gibi dedikodu yapılmasa

 20. gülay atık dedi ki:

  yinede günahını almamak istemem ama bazı daire başkanları maskide . H. Akpınar bu kiralık araçlarla kayseriye gitti ve kaza yapılıp olay gizlendiği görülmüş arkadaş aralarında

 21. vdt dedi ki:

  Araştırılsın Malatya belediyesinde Malatyalı olamayan idareci ile bunların eş dost akraba hangi vasıfla hangi özellikleriyle bu görevlere getirilmiş. Hiç bir konuda başarısı olmayan yığınla üst düzey yönetici var tespit edilsin. Araştırılsın.

 22. b dedi ki:

  yoruma gerek yok.üst yönetimdekiler mal sahibi çalışanlar ise maraba olarak görüldüğünden bunlar çok normal.

 23. Doğuhan dedi ki:

  Evet yazıda da belirtildiği gibi şehrimizde yakın zamanda rektörlük seçimi var. Her ne kadar 800 öğretim üyesi oy kullansada yine son sözü Cumhurbaşkanı söylüyor. Anlaşılacağu üzere Reis-i Cumhur kime layık görürse o Rektör olacak. Umarım gelen hocamız üniversitemizin kalitesini yükseltir. Belediyeye gelince zaten şu meşhurrrrr Kayseri cenahında gelen zatı muhterem yöneticilere ben suç bulmam onları başımıza getiren zatı muhteremlere sorarım. Malatyada millet kırıldımı, adammı yoktuda. Bunları başımıza getirdiniz. Memleketin dokusunu bilmeyen, doğallığını bilmeyen, laf-ı güzaftan başka bişey bilmeyenleri getirdiniz. Peygamber Efendimizin Hadisindede söylediği gibi “Nasıl olursanız, öyle idare edilirsiniz.”. Oy verenler kendi adıma hakkımı helal etmiyorum. Ruz-i Mahşerde iki elim yakanızda olacak. Tüysüz yetimin hakkının hesabunu vereceksiniz.

 24. Hasan Sucu dedi ki:

  Belediye konusunda yapılan eleştirilere katılıyorum ben bizzat MASKİ’de karı koca kayseri transferlerini gördüm. Sivas, niğde, bayburt, van say say bitmez. İşin enteresan tarafı ehil diye getirilen transferler bizi suya hasret bıraktı. Adamlar işi öğrenmiş “Her Bakana Bir Açılış” projesi ile her bakan yakınına üst düzey görev ile adaylığı sağlama reise olan sevgiyle oyları garantiye aldıklarını sanıyorlar. Aziz mübarek günde sizlere hesap gününü hatırlatmak isterim.

 25. Ömer dedi ki:

  Kayseri’de müteahhitlik yapan Hilmi Akpınar,Fatih Durmuşçelebi gibi insanlar MASKİ’de makam sahibi oldu.Allah Malatya’yı Kayserili yöneticilerden kurtarsın.

 26. Malik dedi ki:

  Sayın basın mensupları kayseriden konferanscı geliyor her yıl onuda bilmiyorsunuz daha 20 milyari 5 gunde alip gidiyor ismi nurullah bey kayseriler bize edebi herseyi ögretir oldu yazık vallahi

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."