Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Malatya’da Peşine İstihbaratçı Takmışlar”!.

“Malatya’da Peşine İstihbaratçı Takmışlar”!.
 • 22.10.2016

Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’nda, üsteğmen rütbesi ile görev yapmakta iken, FETÖ’cü komutanlarının “Ahlaksızlık ve Disiplinsizlik” iftirasıyla ordudan atılması üzerine bunalıma girip bir parkta silahını kalbine ateşleyerek yaşamına son veren, intiharı büyük yankı yaratan Nazlıgül Daştanoğlu’na, ölüme giden süreçte baskı uygulayarak bu sonda etkili olduğu öne sürülen, halen 15 Temmuz Darbe Girişimi nedeniyle tutuklu olan dönemin Kayseri Üs Komutanı Cahit Bakır, intiharda sorumluluğunun olmadığını iddia etti. FETÖ/PDY mensubu ve darbeci olduğu gerekçesiyle Dubai’de yakalanıp Türkiye’ye getirilen ve halen tutuklu olan Bakır, avukatı aracılığıyla kamuoyuna iletilmek üzere yazdığı mektupta, Nazlıgül Daştanoğlu’na baskı yapmadığını, Daştanoğlu’nun Kayseri’den önce görev yaptığı Malatya’da iken peşine istihbaratçı takıldığı iddialarında bulundu. Emekli Albay Sebati Ataman ise Kayseri’deki üste görevli iken Nazlı Daştanoğlu’nun kendisine gelerek baskılardan yakındığını belirterek,  bu baskılardan dolayı intihara sürüklendiğini söyledi.

DARBECİLİKTEN GİRDİĞİ HAPİSTEN MEKTUP YAZMIŞ..
Hürriyet’te, Ankara mahreçli olarak Mesut Hasan Benli imzasıyla yer alan “Peşine İstihbaratçı Takmışlar” başlıklı haberde, Nazlıgül Daştanoğlu’nun Kayseri’deki komutanı Bakır’ın mektubundaki kendisini savunmaya yönelik iddialarına yer verildi.

Söz konusu haberin, ilgili bölümü şöyle:

“15 Temmuz sonrası Dubai’de yakalanıp tutuklanan Afganistan’daki Türk Görev Gücü Komutanı Tümgeneral Cahit Bakır ‘darbeci’ suçlamalarını reddederken, 2012’de intihar eden Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu’na mobbing iddialarıyla ilgili de ‘mektup’ yazdı. Bakır, “Malatya’dayken peşine istihbaratçı takmışlar” dedi.

nazlıgülbakırDARBE girişimi kapsamında tutuklanan, Afganistan’daki Türk Görev Gücü Komutanı Tümgeneral Cahit Bakır’ın ifadesi ortaya çıktı. İfadesinde suçlamaları reddeden Tümgeneral Bakır, avukatı Suat Öney aracılığıyla kamuoyuna yönelik yazdığı mektupta da Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı olduğu dönemde, Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu’nun intiharıyla ilgili olarak ilk defa açıklamalarda bulundu. Tümgeneral Bakır, mektupta şu iddiaları dile getirdi: “Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu, daha Kayseri’ye atanmadan önce, 2006 senesinde Malatya’da görev yaparken bir astsubayla evlenmiş. TSK’da bir subayın kendisinden düşük rütbeli bir subayla evlenmesi hoş görülmediğinden, 2006’da Malatya’daki malzeme komutanından bu konuda yardım istemiş. Ancak Malatya’da kendisine yardım edeceklerine, rahmetli Nazlıgül’ün peşine istihbaratçı takmışlar. Daştanoğlu’nun özel hayatı didik didik edilerek, ağır bir psikolojik baskı uygulanmış.

KAYSERİ’YE TAYİN İSTEMİŞ
Bu suçlamalardan, iftiralardan ve uygulanan mobbingden son derece bunalan Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu, Malatya’dan uzaklaşabilmek amacıyla Kayseri 12. Hava Üssü’ne tayinini istemiş. Haricen duyduğumuza göre, bu süreçte Genelkurmay Başkanlığı, rahmetli Nazlıgül üsteğmen hakkında soruşturma açmış. Soruşturma komisyonunda da değildim. Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu’na bir mobbing yapıldı ise 4 sene önce daha Kayseri’ye gelmeden, çok önceki yıllarda yapıldığı açık bir şekilde anlaşılmaktadır. Ben Nazlıgül evladımıza hiçbir surette mobbing uygulamadım. Ben de iki kız babası olduğum için Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu hakkında açılan soruşturmaları öğrendiğimde çok üzüldüm..”

hurriyet.com.tr’deki haberin aslını, aşağıdaki adresten ulaşarak okuyabilirsiniz:
http://www.hurriyet.com.tr/pesine-istihbaratci-takmislar-40255642

“BİLİNÇLİ OLARAK İNTİHARA SÜRÜKLENDİ..”
Bu arada, o dönem Kayseri’deki Hava Üssü’nde görevliyken yanına gelen Nazlıgül Daştanoğlu’nun kendisine yaşadıklarını anlattığını belirten, Hava Kuvvetleri’ndeki FETÖ’cülerin baskıları yüzünden 2013’te Albaylığa terfi ettikten 1 gün sonra emekli olmak zorunda kalan Sebati Ataman, kısa bir süre önce İhlas Haber Ajansı (iha)’na yaptığı açıklamada, “Nazlıgül Üsteğmen bilinçli olarak intihara sürüklendi” demişti.

hbr_131054_766Ataman’ın söz konusu açıklamasıyla ilgili iha haberi şöyleydi:

“..Erciyes Kış Eğitim Merkezi Komutanı görevinde iken, 2012 yılının Nisan ayından itibaren çeşitli mobbing yöntemleri ile iki kez sorguya alınan ve en sonunda baskılara dayanamayıp, 2013 yılının Ağustos ayında, albay rütbesini aldığı gün emeklilik dilekçesini veren 1 günlük Albay Sebati Ataman, intihar eden Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu’nun, ölmeden önce yaşadıklarını kendisi ile paylaştığını söyledi. 2012 yılı Nisan ayında başlayan haksız sorgulamaların ardından, Ağustos ayında 12. Ana Ulaştırma Hava Üs Komutanlığı’na, Birlik Eğitim Merkezi Şube Müdürü olarak atandığını ve pasif göreve çekildiğini dile getiren Sebati Ataman, Komutanlığın başında o dönem Tuğgeneral olan ve 15 Temmuz’dan sonra Dubai’ye kaçarken yakalanan Cahit Bakır’ın olduğunu ifade etti.

“NİÇİN DAR EŞOFMAN GİYİYORSUN?”
Pasif göreve çekildikten sonraki süreçte, Ekim ayında, bulunduğu birime eğitime gelen Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu’nun kendisini ziyaret ettiğini söyleyen Sebati Ataman, o gün yaşananları şöyle anlattı:

nazlıgülütgm“Odamda iken kapım çalındı, Nazlıgül Üsteğmen odama girdi. O güne kadar da tanımadığım bir kişidir. Tedirgin bir şekilde, ‘İçeri girebilir miyim?’ dedi. Buyur ettim. ‘Sizin de başınıza benzer şeyler gelmiş, bir şey paylaşabilir miyim?’ dedi. Kendisini ilk sorguya Şubat 2012’de çağırdıklarını söyledi ve kendisine yapılan zulümleri anlatmaya başladı. Niçin dar eşofman giyiyorsun, niçin lojmanda dar eşofmanla spor yapıyorsun, neden eşinden ayrıldın? O çocuğa her türlü baskı yapıldı, okulda milli güvenlik öğretmenliği yapmaya gidiyor, orada öğretmen bir beyefendi eşi ile birlikte bunu annesiyle yemeğe çağırıyor, ‘Sen niye onlara yemeğe gittin, o öğretmenle ilişkin mi var’, İzmir’e kursa gittiğinde bir yüzbaşı ile tanışıyor, ki gayet doğaldır, ‘Onunla ne yaptın, İzmir’de nereye gittiniz, ne yaptınız?’ gibi ifadelerle kıza sürekli mobbing uygulamışlar. İnanılmaz stresli, sıkıntılı ve benimle aynı şekilde depresyonda olduğunu gördüm. Ailesinin bunu bilip bilmediğini sordum. Annesinin yanında kaldığını ve hiçbir şey anlatmadığını söyledi. Ben de telkin olarak, ne olursa olsun yaşadıklarını annesiyle paylaşmasını söyledim. Bir şey olmaz, korkma gibi telkinlerde bulundum. Ben kendim korkuyorum ama ona orada güç vermeye çalışıyorum, ne de olsa büyüğüyüm? Hatta doktora gitmesini önerdim. Anlattığı şeyler inanılmaz derecede iğrenç, tamamen özel hayata ilişkindi.”

Aradan 20 gün geçtikten sonra Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu’nu brifing salonunda tekrar gördüğünü, ertesi gün de, üstteki toplantı esnasında, intihar haberini aldıklarını dile getiren Sebati Ataman, “Salı sabahıydı, üstte toplantıları Salı sabahları komutanın odasında yapardık. Hiç unutmuyorum, kapı vuruldu, emir astsubayı içeri girdi. İkmal’de çalışan Mehmet Yüzbaşı’nın çok acil bir şey söyleyeceğini ifade etti. Mehmet Yüzbaşı son derece korkmuş bir yüz ifadesiyle içeri girdi ve Nazlıgül Üsteğmen’in intihar haberini verdi. O zamanki 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Cahit Bakır, gayet soğukkanlı biçimde, İkmal Komutanı ve Personel Şube Müdürüne, ‘Çıkın ilgilenin’ dedi ve toplantıya devam etti. Sonra da, ‘Yapmamalıydı, hata yapmış, Allah taksiratını affetsin, çok da günahı vardı’ dedi, ki benim kanım dondu” diye konuştu.

“BU ÇOCUĞU İNTİHARA SÜRÜKLEDİLER”
nazlıgül2İntihar olayından bir gün önce, Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu’na Hava Kuvvetleri ile ilişiğinin kesildiği ve silahını teslim etmesi bilgisinin usulüne uygun olmayan biçimde verildiğine dikkat çeken Sebati Ataman, Üsteğmen Nazlıgül Daştanoğlu’nun bilinçli bir şekilde intihara sürüklendiğini ileri sürdü. Sebati Ataman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sabahleyin evden gidişi de enteresandır. Annesine, bankaya gidip işlerini halledeceğini ve silahını teslim edeceğini söylüyor, sonra da intihar ediyor. Yastığının altında bile Kur’an-ı Kerim bulundu bu kızın. Nazlıgül Üsteğmen’i intiharından önceki Pazartesi günü saat 16.00’da, ki genelde bu saatte çağırırlar, Silahlı Kuvvetler’den ilişiği kesildiğine dair mesaj gelir. O günde Nazlıgül Üsteğmen nöbetçi. Personel Şube Müdürü kendisini çağırıyor ve nöbet için yerine başka birinin bulunduğunu, Hava Kuvvetleri’nden ilişiğinin kesildiğini, ertesi gün de silahını teslim etmesi gerektiğini söylüyor. Ben de bir personel subayıydım, böyle bir durumda bu ona çok farklı bir şekilde söylenmeliydi; devre arkadaşları çağrılmalıydı, onlara durum önceden söylenmeli ve onun yanına refakatçi verilmeli, evine gidilmeli, refakatla gidenler o silahı almalıydı. Bu çocuğu intihara sürüklediler? O dönemde oluşturulan komisyonun başında Korgeneral Mustafa Özsoy ve Komutan Cahit Bakır’ın olduğunu biliyoruz ve bunlar bugün içeri alındı. Bu çocuk çok yalnız kaldı. Ne kadar naçar ki, beni hiç tanımıyor ve benim de aynı olayları yaşadığımı bildiği için, kapımı çalıp yaşadıklarını anlatıyor. Çünkü artık kimse kendisiyle konuşmuyor, çünkü herkes acaba konuşursa beni de onunla birlikte suçlarlar mı diye korkuyor. Nazlıgül Üsteğmen bilinçli olarak intihara sürüklendi.”

Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında üsteğmen olarak görev yapan Nazlıgül Daştanoğlu, 7 Kasım 2012 tarihinde, silahını teslim etmeye gideceği gün Melikgazi ilçesi Beştepeler Mesire Alanında, aracını bir yolun kenarına çekerek, teslim edeceği silahıyla kendini kalbinden vurarak ve intihar etmişti..”

hurriyet.com.tr- iha- malatyahaber.com

nazlıgüld

Etiketler: / / / /

Yorumlar
 1. Malatyali dedi ki:

  bence bulmadilar belalarin pasa gibi icerden yatiyorlar devlet bakiyor onlara onalari icerden beslemiyeceksin idam edeceksin ki o sehitlerimiz kanin yerden kalmasin

 2. Şafak Tamer Mor dedi ki:

  Yazık olmuş kızımıza kolaymı yetişiyor insanlar Allah rahmet etsin .

 3. Yahya dedi ki:

  Mazlumun ahı yerde kalmıyor

 4. turan yorulmaz dedi ki:

  Bu haksızlıkları yapanların Allah belalarını versin gerçi belalarını buldular ya. Daha da sürünsünler.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."