Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Malatya’da Üniversite Okumak

Malatya’da Üniversite Okumak
  • 27.12.2015

İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İ.İ.B.F.)Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü lisans ve yüksek lisans programı öğrencileri, Malatya’da okuyan üniversite öğrencilerinin barınma, beslenme, sosyal ilişkiler ve ekonomik alanda yaşadıkları sorunları araştıran ve inceleyen ‘Aç Açıkta Kalmadan Okuyabilmek’ adlı bir kitap yayınladı. 

İnönü Üniversitesi İ.İ.B.F Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, Kentleşme ve Çevre Sorunları Anabilim Dalı (ABD) Başkanı Doç. Dr. Mihriban Şengül’ün yönetim ve editörlüğünde hazırlanan kitapta İnönü Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin gözüyle Malatya’da başta yurt ve evlerde barınma ve beslenme sorunu olmak üzere, öğrencilerin öğrenim hayatları süresince Malatya’daki sosyo-ekonomik ilişkiler bağlamı içinde yaşadıkları sorunlar dile getiriliyor. 

Doç. Dr. Mihriban Şengül’ün 2012-2013 eğitim-öğretim yılında verdiği Kent Sosyolojisi dersi kapsamında, bu dersi alan bazı öğrencilerin ders bittikten sonraki çaba ve katılımı ile planlanan ve bir kitap projesi olarak hayata geçirilen ‘Aç ve Açıkta Kalmadan Okuyabilmek’ kitabı, üniversite öğrencilerinin sorunlarına bilimsel bir disiplin içinde öğrenci bakış açısı sağlıyor. 

Özellikle öğrencilerin Malatya’da yaşadığı barınma ve beslenme sorunu konusundaki şikayetlerinin yoğun, gerçekçi ve etkileyici bir dille anlatıldığı kitapta, öğrenci yurtlarındaki sıkıntılar, emlakçıdan başlayıp öğrencilerle komşu olmak istemeyen apartman sakinleriyle yaşanan tartışmalar, toplumsal ön yargılar, ayrımcılıklar ve 280 TL öğrenim kredisi ile bir ayı geçirmenin püf noktalarına kadar uzanan öğrenci deneyimleri anlatılıyor. 

Yemek sorununu makarnanın binbir çeşidi üzerine uzmanlaşarak aşmaya çalışan öğrenciler sonuç olarak Malatya’da üniversite öğrencisi olmanın ‘Zor zanaat’ olduğu yargısına varıyor. 

Malatya’da üniversite okumanın sorunlarına ilk defa ve kapsamlı bir araştırma ile ışık tutan ve yüzlerce İnönü Üniversitesi öğrencisi ile yapılan görüşmelerin bilimsel bir çıktısı olan ‘Aç ve Açıkta Kalmadan Okuyabilmek’ kitabı şu makalelerden oluşuyor: 

-Giriş Yerine: “Malatya’da Üniversite Öğrencilerinin Barınma ve Beslenme Sorunları” Araştırmasına Genel Bakış – Doç. Dr. Mihriban Şengül (İnönü Üniversitesi İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, Kentleşme ve Çevre Sorunları ABD Başkanı) 

-Malatya’da Üniversite Öğrencilerinin Barınma İhtiyacının Ekonomik Boyutları – Oğuzhan Yıldırım – Mehmet Kundaktepe (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencileri) 

– Okulun İlk Günlerinde ve Geçiş Dönemlerinde Barınma – Enes Doğan (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi) 

– Malatya’da Öğrenci Yurtlarında Barınma Koşulları ve Sorunları – Zeynep Tutuş – Burhan Yıldırım (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencileri) 

– Öğrenci Evlerinde Barınma Olanakları ve Sorunları – İbrahim Halil Badem (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi) 

– Kaybolmadığın Bir Şehirde Aile Yanında Üniversite Öğrencisi Olmak – Tuğçe Dulkadir – Ayşegül Moran (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencileri)

– Malatya’da Mahallelerin Öğrencileri Kabul Düzeyleri ve Yaşanan Sorunlar – Nur Ozan Kaya (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi) 

– Komşu Komşunun Külüne Muhtaç: Ya Komşu Öğrenciyse! – Yücel Baş (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi) 

– Malatya’da Öğrenci Gözüyle Ev Sahibi ve Komşuluk İlişkileri – Gökhan Aydemir – Fatih Paçacı (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencileri)

– Malatya’da Emlakçı ve Öğrenci ilişkisi – Muhammed Karakol – Muhammed Emin Arslan (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi) 

– Zor Zamanlarda Barınma: “Ah Keşke Bir Kaplumbağa Olsaydım!” – Mahsum Kılıç (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi)

– Malatya’da Yabancı Öğrencilerin Barınma Sorunları – Nur Ozan Kaya (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi)

– Öğrenci Bütçesinde Beslenme – Aslıhan Gündoğdu (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi)

– Yurtta Kalan Öğrencilerin Beslenme Durumu – Eda Arslan – Zehra Kurt (İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Programı öğrencileri) 

– Öğrenci Evlerinde Beslenme Kültürü ve Sorunları – Mehmet Ali Karaca – Ayşegül Arslan – Halil Orhan Yıldırım (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencileri)

– Üniversitenin “KEK”leri: Aile Yanında Okuyan Öğrencilerin Beslenme Kültürü – Ayşegül Moran – Tuğçe Dulkadir (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencileri)

– Malatya’da Öğrencilerin Sık Gittiği Yeme İçme Mekanları – Aslıhan Gündoğdu (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi)

– Malatya’da Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Beslenme Sorunları – Ayşegül Arslan (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi)

– Öğrenci Mutfağında Yemek Tarifleri – Ayşegül Arslan (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi)

– Makarnada Çığır Açmak – Oğuzhan Yıldırım  (İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi)

– Sonuç Yerine: “Öğrencilik Zor Zanaat” – Oğuzhan Yıldırım – Ayşegül Arslan ((İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencileri)

HABER: Güler HAZAR- Yeni Malatya

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."