Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Malatya’nın Daha Çok Üretmesi Lazım”

“Malatya’nın Daha Çok Üretmesi Lazım”
 • 25.08.2016

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptığı konuşmada Malatya’nın daha çok üretmesi gerektiğini ifade etti. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) hizmet binası, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla açıldı.

“MALATYA ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRDİ”
Açılışın ardından konuşan MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, 15 Temmuz’da demokrasi ve milli iradeye karşı, FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimini kınadı.

Erkoç, iş dünyasının o gün sesinin çok yüksek çıktığını ifade ederek, “Darbe girişiminin ilk saatinden itibaren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ‘darbe girişiminin karşısında olduğunu, milli irade ve demokrasinin yanında yer aldığını’ açıklaması iş dünyasını son derece memnun etmiştir. Biz, MTSO olarak ilk saatten itibaren milli irade ve demokrasiye karşı yapılan bu darbe girişimine karşı dik durduğumuzu gösterdik. Malatya, her zaman kendine yakışan has ve dik duruşuyla bu darbe girişimine karşı da üzerine düşen görevi yerine getirdi” dedi.

“TÜRKİYE, İSTİKBAL VE İSTİKLAL SAVAŞI VERMEKTEDİR”
‘Siyasi düşüncelerimiz, yaşam tarzımız ne olursa olsun artık bu düşmanlarla mücadele etmek için hep beraber olmalıyız’ diyen Erkoç, sözlerini şöyle sürdürdü “Günün birlik ve beraberlik günü, kardeşlik günü olduğunu gösterip, tek yumruk ve tek vücut olmalıyız. Dünya 27 günlük demokrasi nöbetinde Türk milletinin bu konuda milli iradeyi ne denli sahiplendiğini müşahede etmiş oldu. Son dönemde yine düğün bile tanımadan terör saldırısı düzenleyenlerin, akıttıkları kanlar içerisinde boğulacağını, bu milleti bölmeye güçlerinin yetmeyeceğini, bu vatanı parçalamaya güçlerinin yetmeyeceğini bu millet iradesiyle ortaya koymuştur. Türkiye, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra istikbal ve istiklal savaşı vermektedir” diye konuştu.

“MALATYA, TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR NOKTADA”
Erkoç, Malatya’nın rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile birlikte sanayileşen bir kent olduğunu anımsatarak, arzu ettikleri yerde olmadıklarını belirtti.

Malatya’nın Türkiye için önemli bir jeopolitik bir konuma sahip olduğuna dikkat çeken Erkoç, Türkiye’nin dünya için nasıl önemli bir jeopolitik bir konuma sahipse, Malatya’nın da Türkiye için önemli bir noktada olduğuna vurgu yaptı.

Erkoç, Malatya’nın ekonomi de daha önlerde yer almasını arzu ettiklerini ifade ederek, bu gayret içerisinde 2002 yılında 1 olan Organize Sanayi Bölgesi’nin bugün yatırımları hızlı bir şekilde gerçekleştirerek, 2. OSB ve 3. OSB’nin hayata geçirildiğini kaydetti.

Hasan Hüseyin Erkoç, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan bir okul sözü almak istediklerini de sözlerine ekledi.

“BU TOPLANTILARI BÜTÜN İLLERİMİZDE YAPMALIYIZ”
Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı (MESOB) TESK Yönetim Kurulu Üyesi Şevket Keskin ise, sadece Malatya’nın değil, bölgenin yatırıma ihtiyacının olduğuna dikkat çekti.

Keskin, bölgenin ve ülkenin birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe ihtiyacının olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Böyle bir toplantının burada yapılmasında emeği geçen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TSO Başkanımız Hasan Hüseyin Erkoç’a teşekkür ediyorum. Bunu bütün illerde yapmamız gerekiyor. Birlik ve beraberliği sağlamak adına bunu yapmalıyız. Hele hele bu son dönemlerde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken hükümetin yanında dimdik durdular. Cesaretle, mertçe durdular, sağa sola bükmediler” şeklinde konuştu.

“BAKANIMIZ BİZİ GÜZEL TEMSİLE DİYOR”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimine karşı Malatya’nın kahramanca bir duruş sergilediğini ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de gözü dönmüş FETÖ’cü darbecilerin, Anadolu’nun yürekli evlatları sayesinde geri püskürtüldüğünü belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin reformcu ve özel sektör odaklı olduğunu, 24 saat müthiş bir tempoyla çalıştığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Kapısı her zaman açık. Her sorun ve sıkıntımıza duyarlı davranıyor. Bu iş adamlarının sıkıntısı bitmez, doğru bizim şikâyetimiz bitmez. Biz bir kademe ilerlediğimizde, bir sonraki kademenin sıkıntılarının aktarırız. Sayın Bakanımızda bizi dinleyerek, çözüm odaklı, ‘ne yapabilirim?’ diye bütün bakanlık ekibiyle birlikte daima çalışıyorlar. Bizi güzel temsil ediyor” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Malatya Valisi Mustafa Toprak ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın da 15 Temmuz darbe girişiminin ikinci dalgasının durdurulmasında büyük bir kahramanlık sergilediklerini belirtti.

Rifat Hisarcıklıoğlu, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın beş yıldızlı hizmet ettiğini de ifade ederek, “Bugün Malatya’nın eş değeri Paris, Londra, Berlin Ticaret ve Sanayi Odasıdır. Bizi Berlin’in, Paris’in, Londra’nın aynı seviyesine getirdiği için bu yönetimi alkışlıyoruz” dedi.

“MALATYA MÜTHİŞ BİR PERFORMANS GÖSTERİYOR”
Malatya’nın müthiş bir performans gösterdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “İş yeri sayısı Türkiye’deki artış oranı son bir yılda yüzde 2, Malatya’da yüzde 5. Türkiye’nin 2,5 misli üzerinde bir performans göstermiş. Kurumlar Vergisi Mükellefinde Türkiye yüzde 4 artarken, Malatya’da artış yüzde 6. Türkiye performansının yüzde 50 üzerinde. İhracatta Türkiye’de bir önceki yılın ilk 7 ayına göre düşerken, Malatya’da yüzde 17 olmuş.”

Hisarcıklıoğlu, protestolu senet artışının geçen yıla göre bu yıl yüzde 21 olduğunu söyledi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın hizmet binasının açılışına katılan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’deki protestolu senet artışının bir önceki yıla göre yüzde 21 olduğunu kaydederek, bunun Türkiye’de iç piyasada sıkıntı olduğunun en somut göstergesi olduğunu ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, “Protestolu olan senetlerde yüzde 21 artış varsa, Türkiye’de iç piyasada bir sıkıntı vardır. Para dönmüyor. Neye göre mukayese edince dönmüyor? Enflasyon artı büyümeyi koy, orada protestolu olan senet rakamlarıyla mukayese et. Bunun ikisine baktığınızda yüzde 12 yapıyor. Enflasyon artı büyüme yüzde 12, protestolu olan senetlerdeki artış yüzde 21. Neredeyse iki misli üzerinde” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de protestolu olan senet artışının yüzde 21 olmasına karşın Malatya’da yüzde 4 olduğunu kaydederek, “Tüccar ve sanayici borcuna sadıktır. Söz verdimi Malatyalı öder” dedi.

“SAYIN BAKANIMIZLA BİZİM GÖRÜŞLERİMİZ ÖRTÜŞÜYOR”
Yeni bir yatırım ve teşvik politikası geldiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Bu bölge içinde tüm özel sektör olarak bizim görüşümüzle, sayın bakanımızın görüşleri örtüşüyor. İnşallah Malatya, yeni yatırım ve teşvik politikalarında farklı bir kapsamda öne çıkacaktır. Yatırım ortamını iyileştirme yani yatırımların ve iş yapanların önündeki bürokratik engelleri kaldırılması kapsamında da yine sayın bakanımızın öncülüğünde beraber çalışıyoruz. Bunlar icraata döküldü. İnşallah eylül ayında sayın başbakanımızla, sayın bakanımızın ev sahipliğinde TOBB’da Ticaret ve Sanayi Şurası düzenleyeceğiz. Şurada, hepimizin ortak sorunlarını yetkili ağızdan yani sizlerin ağzından bizzat siyasi iradenin en başına iletmiş olacağız” dedi.

“TÜRKİYE’NİN BU FIRSATI İYİ KULLANMASI GEREKİYOR”
15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin bir şer olduğunu ancak şerden hayır çıktığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “15 Temmuz bizim için bir şerdi. Allah hepimizi korudu ama güzelde bir söz var, ‘her şerden bir hayır çıkar.’ Burada da hayır çıktı. Türkiye birbirine kenetlendi. Bu çok önemliydi. Etnik grubu ne olursa olsun, mezhebi ne olursa olsun, dünya görüşü ne olursa olsun herkes ‘darbeye karşıyız’ dedi. TBMM’de gurubu bulunan 4 siyasi parti ortak hep beraber ‘bu darbeye karşıyız’ dedi. Bu tarihimizde görülmedik bir şeydi. Türkiye’nin bu fırsatı çok iyi kullanması gerekiyor. Bu kapsamda inşallah önümüz açık.”

“MALATYA’YI DAHA İYİ BİR NOKTAYA GETİRMEK İÇİN GAYRET EDİYORUZ”
Malatya Valisi Mustafa Toprak da, toplantıdan bölgeye hayırlı sonuçların çıkacağına inandığını dile getirdi.

Toprak, Malatya olarak böylesi bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan ve MTSO binasının açılışının yapılmasından onur duyduklarını ifade ederek, emeği geçenlere teşekkür etti.
Malatya’nın çok önemli bir il olduğuna dikkat çeken Toprak, “Malatya gelişiyor. Malatya’mızın kısa sürede elde ettiği o ivmeyi, aşamayı katılımcılar ifade ettiler. Şüphesiz bu Malatya’ya yetmiyor ama sayın bakanımızın ilimiz ve ülkemiz adına büyük bir şans olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü kendisinin rehberliğinde ve önderliğinde, vermiş olduğu talimatlarla birlikte, tüm milletvekillerimizle birlikte, yerelde de bizler, belediye başkanımız, meslek ve sivil toplum kuruluşları, katılımcı bir anlayış içerisinde talimatları uygulamaya çalışıyoruz. Sonuç itibariyle Malatya’yı daha iyi bir noktaya getirmek için gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

“MALATYALI HEMŞERİLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ”
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de, “15 Temmuz’u yaşayan bir Türkiye olarak, bu darbe girişimine karşı onurlu ve fedakâr bir şekilde bu meydanları dolduran Malatyalı hemşerilerimizle gurur duyuyoruz. Her birine milli iradenin yanında durdukları için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sivil iradenin yanında durdular. En önemlisi de milletin onurunu, izzetini tanklar altında ezdirmedikleri için bütün Malatyalı hemşerilerimizle gurur duyuyoruz” dedi.

“TERÖR AMACINA ULAŞAMAYACAK”
Tüfenkci, milletin feraseti ve sağduyusunun provokasyonları önleyeceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Biz bu yaraları sarmaya çalışırken, gece gündüz koştururken, bir terör örgütü bitiyor, âdete diğer terör örgütü görevi devralıyor. PKK terör örgütünün 15 Temmuz’dan sonra Van’da, Elazığ’da, Diyarbakır’da, Bitlis’te, Şanlıurfa’da gerçekleştirmiş olduğu bombalı eylemlerden dolayı da gerçekten o kentlerimizde büyük bir infial oluşturdu. Ama Allah’a hamdolsun ki Elazığ’daydık, oradaki kardeşlerimizin bu terör karşısındaki duruşları bu işe milletin el koyduğunu göstermesi bakımından çok önemli. Buradan sonra Gaziantep’e gideceğiz. Orada da bir başka terör örgütü, DEAŞ terör örgütü maalesef 54 sivil vatandaşımızı, çocuklarımızı, kadınlarımızı şehit etti. Bugün bizler Suriye topraklarında bu terör örgütünü sınırlarımızdan uzaklaştırma adına meşru müdafaa hakkımızı kullanmak adına oralarda operasyonlar yaptık, Allah’a hamd olsun hiçbir zayiat vermeden başarıyla o operasyonları gerçekleştiriyoruz. O gün 15 Temmuz’da bir tablo ortaya çıktı. Hangi siyasi görüşten olursa olsun bütün siyasi partilere mensup herkes sivil iradenin, milli iradenin yanında oldular. Seçilmiş hükümetin yanında oldular. Birlik ve beraberlik tablosunu ortaya çıkarttılar. Maalesef bugün o birlik ve beraberlik tablosundan rahatsız olanlar, bunu çekemeyenler Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanına karşı bir terör eylemi gerçekleştirdiler. Amaçları ne? Amaçları, böyle bir tablonun yaşanmaması, provokasyonları getirerek insanlar arasındaki siyasi görüş ayrılıklarını körükleyerek, etnik kimlikleri körükleyerek insanları birbirleriyle kavga eder hale getirmek. Ama Allah’a hamd olsun bunu başaramayacaklar. Bu olaya millet el koymuştur. Millet sağduyuludur, feraset sahibidir. Milletin bu feraseti bu provokasyonları önleyecektir.”

“TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNİN EKONOMİ, İŞ, AŞ OLMASINI İSTİYORUZ”
Birilerinin Türkiye’nin gündeminin terör olması için uğraştığını dile getiren Tüfenkci, birçok terör örgütünü Türkiye’ye birçok yönden saldırdığını kaydetti.

Bakan Tüfenkci, Türkiye’nin gündeminin ekonomi olmasını istediklerini belirterek, “Türkiye’nin gündemi üretmek, istihdam, iş büyütmek, aşı büyütmek, ekmeği büyütmek olsun. Bu noktada TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyorum. Özverili bir şekilde, uyum içerisinde, hükümetle önerilerini sivil toplumun, iş âleminin temsilcisi olarak ve yılların tecrübesi olarak hem bizlerle paylaşıyor hem de hükümetimizle, her bakanlıkla görüşüyor ve paylaşarak gündemin ekonomi, ihracat, üretim, aş, iş olması noktasında hükümetlerimizin hızlı karar alması noktasında bizlere destek oluyor. 15 Temmuz’daki duruşları için kendilerine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“İŞ ADAMLARIMIZIN VE ESNAFLARIMIZIN SORUNLARINI DİNLEDİK”
15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi sonrasını da değerlendiren Tüfenkci, “Bugün itibariyle 10-12 milyar dolardan fazla dövizini bozdurarak, ‘aman Türkiye’nin ekonomisi bozulmasın’ diye gerçekten fedakâr bir şekilde iş âlemimiz ve insanlarımız bu sisteme parasını enjekte etti. Patron millet. Bizler bu milletin önünü açmak adına, iş âleminin önünü açmak adına gece gündüz demeden sizlerle beraber hep beraber koşturacağız. Onun için terörden zarar gören illere ziyaret yapalım dedik ve iş adamlarımızla TOBB yönetimiyle ve milletvekillerimizle bu ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Oradaki iş adamlarımızın, esnaflarımızın sorunlarını dinleyip, sorunları ne, nasıl çözebiliriz, onlarla dertleşmek adına bu ziyaretlerde bulunduk. Beraber sorunları dinledik, üzerimize düşen neyse bunu çözme noktasında ev ödevlerimizi alarak Ankara’ya gideceğiz” diye konuştu.

“TERÖRÜN ETKİSİNDEKİ BÖLGELERİN SORUNU AYNI”
Tüfenkci, terörün etkisindeki bölgelerinin sorunlarının aynı olduğunu kaydederek, “Bölgenin genel şöyle bir sıkıntı; özellikle terörün etkisinde kalan bölgelere yakın iller olarak burada bir takım nakit sıkıntısı ve çeklerin ödenememe sıkıntısı var. Bu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da genel olarak var. Van’da, Elazığ’da ifade edildi. Elazığ’da oda başkanlarımız dile getirdi. Orada çeklerin dönüş oranı yüzde 70’lerde, Türkiye’nin ilk beşinde olan bir il Elazığ. Niye? Çünkü Elazığ üretiminin büyük bir bölümünü çevre illere yapıyor. Terörden etkilenen illere yapıyor. İhracatına baktığımızda Elazığ’ın ihracatı artıyor, ihracatta, üretimde bir sorunu yok. Ama ürettiğini çevre illere pazarladığında burada bir sorun var. Bunun gibi bölgelerin sorunları da spesifik aynı” dedi.

“MALATYA’NIN ÜRETMESİ VE DAHA ÇOK YATIRIM ALMASI GEREKİYOR”
Bakan Tüfenkci, Malatya’nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi içerisinde parlayan illerden birisi olduğunu kaydederek, “Malatya’nın bu değişmesini ve gelişmesini yeterli görmüyoruz. Onun için milletvekillerimizle beraber gece gündüz demeden, arkadaşlarımızın Malatya’yla ilgili projeleri takipleriyle, bizlerle paylaşıyorlar ve hep birlikte Malatya’nın sorunlarını çözmek için gayret gösteriyoruz. Bu noktada Malatya için Organize Sanayi Bölgeleri’nin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Malatya’nın daha çok üretmesi lazım. Bu anlamıyla Malatya’nın daha çok yatırım alması gerekiyor. Malatya’nın bu anlamıyla daha fazla çalışanı ve üreteni olması gerekiyor” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na TSO tarafından halı ve kayısı takdim edildi.

Daha sonra Bakan Tüfenkci ie TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Oda ve Borsa Başkanlarıyla Bölge Toplantısı yaptı.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

tüfenkcib1

tüfenkcib2

tüfenkcib3

Etiketler: /

Yorumlar
 1. yavuz dedi ki:

  Seçimler yaklaştı Erkoç çırpınıyor.Ama nafile artık sadece oturdunuz hiç bir şey yapmadınız.Önceden alınmış bir arsa Kasada ise esnafın parası o para ile yapılan bir bina.3 yıl sonra açılış toplam gelen esnaf iş adamı meclis üyesi sayısı 100 civarı Allah tan bakan ve civar iller oda başkanları gelmiş de kalabalık görünmüş.
  Çok şükür millet uyandı

 2. Hülya dedi ki:

  Tebrik ederim yeni binayı. Dikkatle bakınca fotoğrafta bir tane kadın göremedim. Bu tarz haberlere bir bakın genel bakın hep erkek. AKP, CHP, MHP veya sivil toplum kuruluşları, meslek odaları nerde poz verse silme erkek. Arada numunelik birer tane düşerse tamamen tesadüftür.
  Türkiye kadın-erkek ortak aklıyla güzelleşecek. Ama siyasiler ve sivil toplum kuruluşlarının bu konudaki farkındalığı ve samimi çabası çok önemli. Lafta kadın vurgusu artık kadınları namemnun bir ruh haline sokuyor. Beyler, kadınlara yer açarsanız ülkede güzellikler olacak, işlere daha çok duygusal zeka bulaşacak,kadın güçlenecek, dayak yemeyecek, ekonomik olarak özgürleşecek, kalkınmaya katkı sağlayacak.
  Bu kadar testosteron hakimiyetini görünce hangi siyasi görüş ve cenahtan olursanız olun sanırım kadınlarla çalışmaya henüz hazır değilsiz yada istemiyorsunuz düşüncesi oluşuyor. Haa araya serpiştirilen tek tük kadınların da bu konuda bir sosyal sorumluluk çabasında olduğunu, hemcinslerinin yaşam kalitesinin artması ve daha çok var olması için çabaladığını düşünmüyorum.
  Malatya Haber aracılığıyla şunu söyleyeyim; Benim güzel memleketim Malatya’mın çok akıllı ve çalışkan kadınları var, buralarda görmek temennisiyle.

 3. MalatyaSporluFK dedi ki:

  böyle habermı olur nasıl okuyacağız bunu sanki ev ödevi

 4. Malatyali dedi ki:

  3 yıl önce bu bina acilmamismiydi.Hasan Erkoç yine ada sanırım ,seçimler yaklaştı galiba .Millet reklam peşinde

 5. Emrah dedi ki:

  Bu haberin tamamını okuyan var mı? Böyle internet haberi mi olur.

  1. Ahmet dedi ki:

   Sen git gazete al resimlere bak ordan yorum yap haha okuman kıtsa ne yapsınlar

   1. Emrah dedi ki:

    Senin yorum yapma kapasiten yok mu elalemin yazdığına maydanoz oluyorsun.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."