Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Malatya’yı Bir Vakıf Yönetiyor!.”

“Malatya’yı Bir Vakıf Yönetiyor!.”
 • 14.10.2016

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmayla başkanlık sistemi tartışmalarını yeniden başlatan MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi sert sözlerle eleştirerek “Bir partinin taşeron genel başkanı, hiç ortada yokken başkanlık sistemi tartışması çıkardı. AKP ne zaman sıkışsa, parti tabanının tepkisine rağmen AKP’ye koltuk değneği oluyor” dedi. Başkanlık sisteminin yeni darbelerin önünü açacağını savunan Ağbaba, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu dahi Başkan olsa biz başkanlık sistemine karşıyız” diye konuştu.

Parti il binasında basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, başkanlık sistemi tartışmaları üzerinden MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi sert sözlerle eleştirdi.  15 Temmuz Darbe girişimi sonrası FETÖ ile mücadeleye değinen Ağbaba, siyasi partiler içindeki FETÖ yapılanmasının ortaya çıkarılması için CHP’nin Araştırma Komisyonu kurulması teklifini hatırlatarak AKP’ye çağrıda bulundu.

“Bahçeli, başkan yardımcılığı hayali kuruyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmayla yeniden başkanlık sistemi tartışmalarını açan MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi sert sözlerle eleştirdi.  Bahçeli’nin koalisyon ortağı olduğu DSP-ANAP hükümetine bile bu kadar destek vermediğini savunan Ağbaba “MHP’nin taşeron genel başkanı, kendi partisinin tabanını hiçe sayarak AKP’nin başı ne zaman sıkışsa koltuk değneği oluyor. Herhalde, başkanlık sistemi gelirse kendisi de başkan yardımcısı olma hayali kuruyor” dedi.

“Hiç gereği yokken tekrar bir başkanlık tartışmasına neden olmasını anlamak mümkün değil” diyen Ağbaba,  “Koalisyonunda olduğu DSP -ANAP hükümetine bile bu kadar destek vermeyen Devlet Bahçeli, kendi tabanındaki insanların da tepkisini alarak resmen taşeron bir genel başkan gibi davranıyor. AKP ne zaman sıkışsa koltuk değneği oluyor” diye konuştu.

“Demokrasiden uzaklaşıldığı için darbe oldu”

15 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümetin yaptığı uygulamaların, darbelerden ders alınmadığını gösterdiğini kaydeden Ağbaba, şunları söyledi:

“Darbe niye oldu? Devletin temel gelenekleri yok edildiği için oldu.  Demokrasiden uzaklaşıldığı için,  ülke yönetimi tek adam anlayışına sürüklendiği için darbe oldu. Darbe birden bire gelmedi. Darbe aynı mevzide,  beraber yürüdüğün insanları,  sadece sana benzediği için getirip devletin kademesine koyduğunuz için bunlar oldu. Bir cemaati boşaltıp başka bir cemaati koyuyorlar.  Belli ki yaşanılanlardan ders alınmamış.”

“Malatya’yı bir vakıf yönetiyor”

FETÖ mensuplarından boşaltılan yerlere başka cemaat ve tarikatlara mensup kişilerin getirildiğini kaydeden Ağbaba, Malatya’yı da bir vakfın yönettiğini ileri sürerek daha sonra şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı’nda bilmem kim cemaati var. Malatya siyasetinde başka biri var. Kim var? Bir Vakıf var. Büyükşehir belediyesinde kim var? Bir vakıf var. Siyasetini, bürokrasisini vakıf yönetiyor. Gariban insanlar AKP’ye oy veriyor ama AKP yönetmiyor bu memleketi. Kimin nereye müdür olacağına, kimin milletvekili olacağına, kimin belediye başkanı olacağına,  kimin nereye çaycı olacağına bu vakıf karar veriyor. Emniyette yargıda, askeriyede cemaat varsa bunu getiren AKP’dir. Eski içişleri bakanı 81 ilin 74’ünde cemaatçi emniyet müdürü var diyor. Başbakan ne diyor? CHP’nin üzerinde FETÖ yükü var diyor. Tabi insanlar buna gülüyor.  14 yıldır CHP mi yönetiyor bu ülkeyi?  Sanki 14 yıldır iktidar biziz.  14 yıldan beri bir tek CHP’li insanı çaycı bile yapmadın.   CHP’li insanları, hakimlikten eledin, polislikten eledin. Arguvan’da örneği var. Hakimlik sınavında 3 kez birinci oluyor ama sözlüde eleniyor.  Niye? Babası CHP üyesi diye. Kimi getirdiniz? Darbenin önünü açan hakim ve savcıları getirip oraya koydun. O ne yaptı? Kimi zaman siyasi davrandı kimi zaman kendine rakip gördüğü insanları ezdi yok etti.”

“Başkanlık sistemi yeni darbelerin önünü açar”

Darbelerin panzehrinin demokrasi olduğunu vurgulayan Ağbaba,  parlamenter demokrasisini geliştirmiş ülkelerde darbe riskinin söz konusu dahi edilmediğini belirtti.  Darbenin, basın, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, halk ve devletin temel değerlerine bağlı Atatürkçü subaylar tarafından önlendiğini hatırlatan Ağbaba “Bakın söylüyorum.  Başkanlık sistemi, yeni darbelerin önünü açar.  Kimse demokrasiye sahip çıkmaz. O yüzden parlamenter demokrasi diyoruz. Bizim genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu dahi başkan olsa biz, CHP olarak başkanlığa karşıyız. Türkiye’nin gelişmesini, büyümesini, Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda ilerlemesini istiyorsak bunun yolu bunun yolu parlamenter demokrasidir.  Eğer örneğiniz Suudi Arabistan, Libya, Suriye, Irak, Katar ise yani örneğiniz kardeşin kardeşi kestiği Ortadoğu ise başkanlık sistemini tartışın.  Ama örneğiniz İsveç, İngiltere, Norveç, Danimarka ise parlamenter demokrasiyi hep beraber savunmamız gerekiyor. Biz şimdiye kadar bunu savunduk bundan sonra da demokrasiyi ve hukuku savunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 “FETÖ soruşturması siyasi partiler içinde yapılsın”

Ülkenin her kademesine yerleşmiş bir cemaatle tam anlamıyla mücadele edilmek isteniyorsa siyasi partiler içindeki FETÖ yapılanmasının ortaya çıkartılması gerektiğini vurgulayan Ağbaba, CHP’nin araştırma komisyonu kurulması yönündeki teklifini hatırlatarak AKP’ye çağrıda bulundu.   Ağbaba, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Bu komisyon, AKP’nin çoğunluğuyla kurulsun. FETÖ soruşturması siyasi partiler içinde yürütülsün.   Siyasi partilere sızmışsa araştırılsın.  Çünkü biz, kendimizden korkmuyoruz.  Sağlıkta, emniyette, iş dünyasında, yargıda,  akademide, askeriyede, taşeronda  FETÖ var. Olmayan yer neresi? Siyaset. Böyle bir şey olması mümkün mü? Mümkün değil. Buradaki  bazı siyasilerin yargıya müdahale etme girişimlerini de biliyoruz. Kefaletlerini de biliyoruz onların. Eğer gerçek anlamda darbe ile mücadele edeceksek siyaset ayağının mutlaka soruşturulması lazım.  Milletvekilleri içinde abla yok mu? Abi yok mu? Hiç kuşku duymayın ki var.  AKP neden komisyon kurulmasını istemiyor? Çünkü böyle bir şey araştırılsa AKP diye bir parti kalmaz. Bunu dünya alem biliyor.  Faturasını Bank Asya’da yatırıyor diye ev kadınını içeri alıyorsun, çocuğu oradan burs alıyor diye içeri atıyorsun, kredi kullanan iş adamını içeri atıyorsun ama hala bazı belediyeler Bank Asya’ya su faturası ödetiyor.   Onlara bir şey yok. Niye? Çünkü onlar AKP’li. Siyasetin içine girilirse AKP’de siyasetçi kalmaz.  Buradan bir kez daha çağrı yapıyoruz. Eğer kuşkunuz yoksa, kendinizden eminseniz, hodri meydan diyoruz. CHP’nin teklifi var. Komisyon kurulsun. Çoğunluk AKP’Li üyelerden oluşsun. Kim, onların deyimiyle Fetullah Hoca Efendi’nin arkasında namaz kılmışsa araştıralım. Herhalde bunları biz zorla göndermedik. Onlar,  araya adam koyarak görüşüyorlardı.”

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

ağbaba1

Etiketler:

Yorumlar
 1. Hanifi dedi ki:

  Yeni paralelci vakıflar çıkyo.palazlanıyolar.20 yıl sonra onlarda darbe yapmaya kalkarlarsa şaşrmayın.Sayın Cumhurbaşkanı m kapayın şunların hepsini. bu millet bıktı bunlardan.yeter artık.

 2. Muhammed dedi ki:

  Keşke herkes o vakıf kadar doğru yapsa herşeyi malatyanın %80i o vakıf gibi düşünüyor siz karışmayın işinize bakın hatta uzak durun vakfımızdan

 3. ramazan dedi ki:

  Bu vakfın ismini verirmisiniz .dini teblig dışında devletle siyasetle iç içe girmiş memur alım ve tayinleriyle uğraşan kısacası dinden bahsedip torpille adam kayirma ve ayrımcılıkla kul hakkı yiyen bu vakfın ismini verirmisiniz bütün vakıf dernek ve cemiyetler neden tohmet altında kalsinlar.

 4. Rütto dedi ki:

  Bu bahsettiğin hangi Vakıf sn başkan

 5. Fatma dedi ki:

  Sayın Ağbaba’ya yürekten katılıyorum. Helal olsun size. Ak Parti Fetöyü beslemişdir ve sorumludur. Fetö ne kadar tehlikeli ise Fetönün yerine gelen cemaat ve vakıflarda o kadar tehlikelidir. Devletin cemaati ve vakfı olmaz. Devlet bütün vatandaşlarına ve bütün kurumlara eşit mesafede olmalı ve kimsenin hakkını kimseye yedirmemelidir. Bunu yaparsa devlet olur. Yapamazsa kukla olur.Gündemi oraya buraya çekerek kurtulamaz.Suç ortakları kimse çıkarılmalı ve kanun önünde gerçek cumhuriyet savcısı ve hakimlerin huzurunda ve en önemlisi halkın önünde yargılanmalıdır.

 6. Ali dedi ki:

  hepsi kendilerince vakfa takılırsak bir yere geliriz diyen düşünen zavallılar peki bu vakfın gayesi bunlarmı bence asla tek davası islam tek amacı gençlere yaşanabilir bir Türkiye bırakabilmek her toplulukta olduğu gibi çürük elma yok mu var vakfın lideri bu işe dur demeli ve çürükleri ayıklamalı yandaş olmaya çalışanlara yol vermeli

 7. Ali dedi ki:

  Malatya haber size yazıklar olsun diğer haberlerde yorum yok burda sayfaya sığmıyor müslüman temiz insanlara sallarlarsa yorum yayınlanıyor ama müslümanlara iyi birşey yazılınca yayınlanmıyor isminizi değişin taraf haber sitesi yapın şunu bilinki devran müslümanlardan yana çatlayıp can versenizde hak yol islam ümmetin sesi olöaya çalışanlar kazanacaklar her zaman

 8. Selim dedi ki:

  Malatya’yı AK Parti iktidarları yönetiyor Sn.Ağbaba.Fetö operasyonlarını fırsat bilerek cemaatleri zan altında bırakma çabanız beyhudedir.Vakıf,dernek veya kim ya da kimlerden bahsediyorsanız açıkça belirtin.Hani cesursunuz! ya…

 9. İbrahim dedi ki:

  Bu derneğin ismi ortalarda çok dolaşıyor.Yazık vede günah.Derneklerin, grupların bir süre sonra neye dönüştüğünü 15 temmuzda gördük.

 10. enzo dedi ki:

  Sayın Ağbaba, sonuna kadar haklıdır. 14 yıldır AKP ye oy veriyorum. Fakat Malatya’da bütün atamaları dernek yapıyor. Ey AKP liler, gerçekleri görün. Şuan milli eğitimde ki yöneticilerin tamamına yakını o dernekci.

 11. Ali dedi ki:

  Ne vakfı ismini açarmısınız sayın vekilim teşhir olsunlar

 12. burak dedi ki:

  Chp ye sempatim dahi yok ama mecliste tek adam gibi laf konuşan bu adam malatya tamamen şelale(!) cemaatine teslim edilmiş durumda

 13. BEDO dedi ki:

  Bu dernek yalnız başınamı Malatya’yı yönetiyor,MASAK’ı ve belediyeyi yöneten Kayseri ekibi hangi dernekten güç alıyor bilen vamııııı

 14. Hakan koc dedi ki:

  Kim ki bir vatandaşın Hakkını vakıf Ada’mı denilerek yeniyorsa allah onun bin türlü belasını versin. Vakıfcılıktan nemalanıp kim bir kuruşluk ii yağıyorsa, bu düzene çanak tutan kaç hacı hoca varsa allah onunda Hakkını versin.

 15. Ahmet dedi ki:

  Aynı vakıf üniversiteyi de tamamen ele geçirme konusunda emin adımlarla ilerliyor. Sayın Kızılay sekiz yıllık felaket yönetimden sonra üniversiteye bir nefes olabilir belki diye düşünüyorduk, ancak nereye baksanız hiç bir liyakaı olmayan vakıf ve cemaat mensupları tüm kadroları paylaşıyor. Sonumuz hayrola.

 16. Grosso dedi ki:

  Bu vakfımız malı Hiç kendini incitmiyor. Millet bağırsa da çağırsa da bildiğini okumaya devam ediyor. Sırtını dayamış devrin adamlarına, ilke yok, liyakat yok. Sanki darbeyi yapan cemaat değilmiş gibi bu defa yenilerini besliyorlar.

 17. abdullah argan dedi ki:

  2014-2015-2016 Şirket hisse devirleri ve tapu kayıtları incelensin. Kandıran ve kandırlan ilişkileri net bir şekilde ortaya çıkar. AKP nin oy deposu belediye şirketi özelleştirilmediği müddetçe MALATYA ÖZGÜR olamaz. Esnaf hep güçlüden yanadır. Korkar. Çünkü güçlünün elinde maliyesi, sgk sı , ….. varda var. Hele birde belediye şirketi eklenince dün MHP nin yönettiği MALATYA BELEDİYESİ ne ve dolayısı ile şirketine şirin gözükmek için ÜÇ HİLALLİ BAYRAĞI sallayan, hiçbir konvoyu kaçırmayan ve kurt işareti yapmayı öğrenen bazı TOPTANCI ve tüccarlarımız bir günde AKP li oldu. Bu sermayaye düşkünü esanf ve taifesi ÇERÇİNİN de sonunu getirdi. Yoksa ÇERÇİ gibi devlet ahlakı almış ve dürüst bir başkanı Malatya birdaha zor bulur. E güçlüden yana olan esnafın eleştirisini beklemek taştan kayadan ses çıkmasını beklemek gibi birşey. kalın sağlıcakla.

 18. Kerem dedi ki:

  Bir Ak Partili olarak katiliyorum, Malatyayi bi dernege teslim etmissiniz, heryerde herseyde bu dernek, bi yerde isin var bunlardansa olur yoksa olmaz, adam is ariyor, iskura gidecegine bu derneğe gidiyor.. Bu derneğe boyle destek verenler emin olun gün gelecek hesabını vereceksiniz.

 19. Zahid dedi ki:

  Doğrudur; malesef Malatya’yı bir vakıf yönetiyor.AKP milletvekillerinin bir kısmıda bu vakıftan.İşin garibi Reis’in de bu durumdan haberdar olduğu bilgisi geliyor.Peki neden Malatya’yı şimdi de bu grub yönetiyor meçhul!..Çok zaman geçmez bu grup da tartışmaya açılır.28 Şubat sürecinde bu memlekette birtakım laboratuvar çalışmalarında baş rolde de bunlar vardı.Öte yandan ağbabaya da demezler mi seninkileri de kim yönetiyor..

 20. Turgut ÖZMÜŞ dedi ki:

  Helal olsun size ,Sayın vekilim, Yolunuz açık olsun …

 21. mehmet dedi ki:

  cahilce açıklamalar devlet bahcelinin son meclis konuşmasını dinlememiş boşa salliyo parası olan konuşuyo memlekette bu kim genel başkan yardımcılığı kim…15 temmuzda Türkiye gördü devlet adamlığını tşk bahçeli

 22. Ahmet Sefa dedi ki:

  AKP zihniyeti hiç bir zaman adil ve eşit olmadı ki! Hep söylemde kaldı, şov yapıldı. En basiti; Ensar Vakfında ahlaksızlığın daniskasını gördük, meclis inceleme komisyonunu ret ettiler. Niye? Sizinki yapınca mûbah! Kendi seçmenini gayet iyi kandırabiliyor maalesef…

 23. tuncay dedi ki:

  veli ağbaba yine coşmuş sallıyorda sallıyor konuşmak kolay icraat varmı sayın vekil yooook ne icraatı bu ülkeyi 14 yıldır bizmi yönetiyoruz diyor allah korusun size değil 14 yıl 14 günde mahvedersiniz ülkeyi devlet bahçeliye laf edecek kadar bilgin becerin yeteneğin varmı senin siz kimsiniz chp omuz omuza verdikleriniz kim dhkp.c fetö pkk laf olsun diye yazmadım vekillerinize bakın görürsünüz

  1. MALATYALI dedi ki:

   sana tek bir cevap vereyim uzun uzun yazarsam anlamazsın o kapasite yok belli ki ….. birisi ülkeyi iç savaşa sokmak için darbe girişimde bulundu , işte o birisine methiyeler dizen , uyduruk olimpiyatlarına katılıp ağlayan ” ne istediniz de vermedik ” meali size bir şeyler daha verelim de işler eskisi gibi yoluna girsin diyenler ülkeyi yönetiyor….

   1. oktay dedi ki:

    MALATYA LI SÜPERSİN AMA YİNEDE ANLAMAZLAR Bİ ADAMI SEVEBİLİRSİN AMA ELEŞTİRİRSİNDE BUNLAR O ADAM NE DERSE DOĞRU DİYENLERDEN. BİR DERNEK MALATYA YI YEDİ.ORAYA ÜYE OLMAZ İSEN İHALEYE GİREMİYORSUNUZ BELDİYE YE MAL SATAMIYORSUNUZ

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."