Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Malatya’yı Daha İyi Bir Noktaya Getirmek İçin..”

“Malatya’yı Daha İyi Bir Noktaya Getirmek İçin..”
 • 04.09.2016
 • Malatya’da Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü hizmet binasının temeli Bakan Tüfenkci tarafından atıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Yeni Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğümüzün hizmet binasının temel atma dönemi tabi ki bu ilimiz için olduğu kadar bu bölgeye bağlı iller içinde daha çağdaş, daha rahat ortamlarda hizmet verilmesi için önemli” dedi.

Yeşilyurt İlçesi İkizce Mahallesi mevkiinde bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü hizmet binası kompleksinin temel atma töreni gerçekleştirildi. Yeni hizmet binası içerisinde Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, Tasfiye İşletme Müdürlüğü, Malatya Gümrük Müdürlüğü, Malatya Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü, Malatya Ticaret İl Müdürlüğü yer alacak.

“2023 HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA PROJEMİZİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Temel atma töreninde konuşan Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Havva Eksilmez, “Bölge Müdürlüğümüz hizmet binası ihtiyacı için arsa temininden, imar ve proje çalışmaları dahil bugüne dek geçen süreçte öncelikle yüksek himayeleri nedeniyle Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci’ye, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda projemizin hayata geçmesi için emeği geçen herkese en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Temelini attığımız inşaatımızın, burada bulunan tüm paydaşlarımızın da katkılarıyla bir an önce bitirilerek, hizmete girmesini temenni ediyorum” dedi.

“MALATYA’MIZI DAHA İYİ BİR NOKTAYA GETİRMEK ÜZERE EL VE GÜÇ BİRLİĞİYLE ÇALIŞIYORUZ”

Malatya Valisi Mustafa Toprak ise, “Bu güzel tesisin öncelikle ilimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Temel atma töreninin sonrasında hızlı bir şekilde inşallah kazasız, belasız, bir an önce bu güzel binamız tamamlanarak, iyi bir hizmet etsin. Bu yatırımı, bu hizmeti buraya kazandıracak olması nedeniyle programa alınmasında, bu aşamayla sonuçlandırılmasına kadar verilen talimatları uygulamaya çalıştık. Yerelden ve Ankara’dan tüm katkı sağlayan arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sayın bakanım Malatya’da iki günden beri hızlı bir trafik var, açılışlar ve temel atmalar. Hakikaten ilimizde önemli yatırım çalışmalarına, temel atmalara, hizmetlere konuk oluyor. Zaten içerisinde bulunduğu hükümetimizin ve tüm bürokratik yapının buradaki büyükşehir belediyemizde dahil tüm katılımcılarında destekleriyle bir uyum içerisinde Malatya ilimizi de talimatlarınız çerçevesinde iyi bir noktaya getirmek üzere el birliğiyle, güç birliğiyle çalışıyoruz” diye konuştu.

“MALATYA KAVŞAK NOKTASI OLACAK”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de, Malatya’nın yeni hizmet binasıyla kavşak noktası olacağını ifade ederek, “Bugün burada öncelikle bölgemiz için Malatya’mız için, Malatya’mızın ticaretinin, ihracatının ve ithalatının gelişmesi noktasında önemli bir hizmet binasının temelini atıyoruz. Bu hizmet binasının bölgemize, Türkiye’mize hayırlı ve uğurlu olmasını Cenabı Allah’tan diliyorum. Yeni Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğümüzün hizmet binasının temel atma dönemi tabi ki bu ilimiz için olduğu kadar bu bölgeye bağlı iller içinde daha çağdaş, daha rahat ortamlarda hizmet verilmesi için önemlidir diye düşünüyorum. Mevcut bölge müdürlük binamız Malatya’mıza yakışan bir yapıda değildi. Dolayısıyla orada çalışanların verimini düşüren, Gümrük ve Ticaret Bakanlığını temsil noktasında da yakışmayan bir binamız vardı. Göreve geldikten sonra konuya ilişkin var olan projeyi biraz daha hızlandırarak, Malatya’mıza yeni bir Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü kompleksi kazandırmak istedik ve netice itibariyle de böyle bir projeyi Malatya’mıza kazandırdık. Ben, emeği geçen valilik çalışanlarımıza, bu projeyi hazırlayan bakanlık çalışanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

“İHALE BEDELİ 11 MİLYON TL’Yİ AŞMAKTADIR”

Hizmet binasıyla ilgili de bilgiler veren Bakan Tüfenkci, şunları söyledi: “Yapılacak olan binanın fonksiyonları hakkında da kısaca bilgi vermek istiyorum. Burada depo alanlarımız, bölge müdürlüğümüz, il müdürlüğümüz, ticaret müdürlüğümüz, misafirhanemiz ve sosyal tesislerimiz olacak. Bu kompleksin toplam ihale bedeli 11 milyon TL’yi aşmaktadır. Gerçekte bu bina Türkiye’deki bölge müdürlükleri arasında da fark oluşturacak. Doğrusu Malatya’ya da bu yakışır diye düşünüyorum. Kompleks yaklaşık 17 bin 500 metre kare alan içerisinde yer alacak, modern bir bina olacak. Tabi Malatya’nın gelişen ticareti, artan ihracatı, ithalatı ve 3. Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) hayata geçmesiyle beraber bu inşaat sayesinde gümrük işlemlerinin daha hızlı ve modern bir şekilde gerçekleştirmek suretiyle Malatya’mıza, ülkemize, dış ticaretimize de büyük katkılar sunacaktır. Burada yapacağımız tasfiye işletme müdürlüğümüzün binası da bu kompleksin içerisinde yer alacak. Oradaki depolar, verilecek hizmetler, çevre illere bu noktadan verilecek. Malatya kavşak noktası olacak.”

“MALATYA BAŞTA OLMAK ÜZERE BÖLGEYE HİZMET VERECEK”

Bakan Tüfenkci, hizmet binasının Malatya başta olmak üzere bölgeye ve ülkeye hizmet edeceğini kaydederek, “Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğümüz başta Malatya olmak üzere Elazığ, Kahramanmaraş ve Sivas gibi gerek bugünüyle gerekse de gelecekteki ticaret potansiyeliyle ülkemiz ekonomisi açısından büyük önem taşıyan ticaret merkezlerine hizmet vermektedir. 4 kentinde 2015’teki 2,5 milyar dolar olan dış ticaret hacmine sahip olduğu göz önüne alınırsa, bölgedeki ticaretin dinamizminin ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz. Bölge müdürlüğümüzün ve gümrük müdürlüklerimizin hizmet kalitesindeki ehemmiyeti de net bir biçimde bu vesileyle gözlemlemekteyiz. Daha evvelki keşif gezilerimizde mevcut bölge müdürlüğü tesisinin bu potansiyelini değerlendirmede ve çalışanların verimliliğini artırmada yetersiz olduğunu gördük. Dolayısıyla Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ile Tasfiye İşletme Müdürlüğünü, Malatya Gümrük Müdürlüğü ile Malatya Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünü, Malatya Ticaret İl Müdürlüğünü de kapsayacak şekilde tam bir hizmet kompleksi yapımı için başlattığımız çalışmaları inşallah 600 gün olarak ihale ettik ama firma yetkilileriyle görüşerek bunu biraz daha öne çekmek için söz alacağız. 600 günün Malatya için geç olduğunu düşünüyorum, inşallah bunu 500 güne düşürmek için firma yetkilileriyle görüşeceğiz. Bunu düşürmemiz gerekiyor, o şekilde çalışmamız lazım. Para hazır, siz takviye yapacaksınız, çalışacaksınız. Biz bunu 500 günde bitirip, diğer bölge müdürlüklerine de örnek olacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Bülent Tüfenkci’nin konuşmasının ardından hizmet binasının temel atma töreni gerçekleştirildi.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

tüfenkci4

tüfenkci3

tüfenkci2

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. yavuz dedi ki:

  Malatya için güzel iş tebrik ediyor devamını bekliyoruz.Emeğinize sağlık

 2. Mehmet Tuncet dedi ki:

  Torje!! Hasüdü MALATYA’dan mısınız??

 3. Mehmet dedi ki:

  Sayın bakanım görmek ıstedıgımız tablo bu zaten. Malatya ya hızmet konusunda Doğu da lıderlık vasfını taşıyacak yatırımlar yapmak.. Sıvıl havalımanı, sehır hastanelerı yapılacak yerlere Malatya yı da ekleyıp temel atmanızı beklıyoruz!

 4. MUSTAFA dedi ki:

  Malatya nın cazibe merkezi yapılacağı sözü güzel ancak içi doldurulmadığı sürece hiç bir anlam ifade etmiyor.
  Malatya da daha ihtisas hastanesi yok. Büyükşehir olmasına rağmen bölge hastanesi Elazığ a verilmiş.
  Çevre yolu yok. Hızlı tren yok. Yok da yok. Sonra cazibe merkezi sözü hiç bir şey ifade etmiyor.

  1. muhittin dedi ki:

   inşallah hepsi de olur

 5. Torje1905 dedi ki:

  gormeyende 2000 kisilik bi fabrika kuruyoya onun icin ovunuyo sancak birak allahini seversen genclerin calisabligci isdihdamin saglanbilicegi tesisler kurun kardesm bi alttarafi bi bölge mudurlugunun temelini atiyosun bakan bey binlerce kisinin caliscagi yer degil dikkatinizi cekeyim

  1. muhittin dedi ki:

   Allah akıl fikir versin sizlere

 6. dobra.dobra dedi ki:

  Emeginize saglik malatya miza hayirli olur insallah

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."