Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

‘Mali Saydamlık Engelleniyor’

‘Mali Saydamlık Engelleniyor’
 • 28.09.2019

SAYIŞTAY’DAN İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ’NE ELEŞTİRİLER.. Sayıştay Başkanlığı, Kamu İdareleri Denetimi kapsamında 2018 yılı hesap ve performans denetimini yaptığı İnönü Üniversitesi’nin, üniversitenin stratejik plan ve performans programını, hükümet programları ve kalkınma planları dikkate almadan hazırladığı, bu durumun “Kamu İdarelerince Hazırlanacak Performans Programları” hakkındaki yasal mevzuata aykırılık içerdiği vurgulayarak, üniversite yönetimine yanlışın düzeltilmesi talimatı verdi.

Kamu idarelerinin amaç ve hedeflerinin ulusal üst politika ve plan belgeleriyle uyumlu olması, ulusal politika ve önceliklerin kurumsal politika ve stratejik planlara yansıtılması ve bu çerçevede kurumsal stratejilerin ulusal politika ve hedeflerin gerçekleştirilmesine odaklanması gerektiğinin vurgulandığı Sayıştay Raporu’nda, İnönü Üniversitesi’nin hazırladığı performans programında bu hususlardan hiç birini dikkate almadığı ve program içeriğine yansıtmadığı tespiti yapıldı.

Sayıştay Başkanlığı’nın İnönü Üniversitesi 2018 Raporu’nda, dikkat çeken bir başka bulguda, üniversitenin stratejik plan ve faaliyet programının süresinde hazırlanmadığının tespit edildiği, faaliyet raporunun süresi içinde hazırlanmaması, yayımlanmamasının mali saydamlık ve hesap verme sorumluluğunun sağlanmasını engellediği vurgulandı.

Sayıştay Raporu’nda, İnönü Üniversitesi’nde performans ölçümüne ilişkin “Veri Kayıt Sisteminin mevcut olmaması” da eleştiri konusu yapıldı.

Üniversitenin savunması şaşırttı: “Sehven yer verilmedi”
Sayıştay müfettişleri, yasal zorunluluk olmasına karşın, İnönü Üniversitesi Performans Programı’nın, kalkınma plan ve programları ile hükümet programından bağımsız biçimde hazırlanarak ulusal üst politika ve plan belgelerine aykırı davranılmasına ilişkin olarak İnönü Üniversitesi’nden savunma istedi. İnönü Üniversitesi Rektörlüğü, verdiği cevapta, “Üniversitemiz tarafından hazırlanan Performans Programında sehven hükümet programları, kalkınma plan ve programları ile ilgili bilgilere yer verilmemiştir” savunmasını yaptı.

Ancak Sayıştay Raporu’nda, verilen cevabı yerinde bulmadı ve “Bulgu konusu tespitin devam edip etmediği takip eden denetimlerde izlenecektir” şeklindeki şerh ile yanlışın düzeltilip düzeltilmediğinin gelecek denetimlerde soruşturulacağı vurgulandı.

Rektörlüğe, “Üniversitenin mali saydamlık ve hesap verme sorumluluğunun sağlanmasının engelleme” eleştiri
Sayıştay Başkanlığı’nın İnönü Üniversitesi’ni denetleme sürecinde ortaya çıkarılan bir başka husus da, üniversitenin temel plan, program ve faaliyet raporlarının zamanında hazırlanmadığının tespit edilmesi oldu.

Sayıştay Başkanlığı 2018 Yılı İnönü Üniversitesi Performans Denetim Raporu’na göre, üniversitenin 2017-2021 Stratejik Planı’nın mevcut olduğu, ancak mevzuatta belirlenen yasal süre içerisinde hazırlanıp yayımlanmadığı vurgulandı.

Yine, üst yöneticinin sorumluluğunda olan idare faaliyet raporunun süresinde hazırlanmadığının belirtildiği Sayıştay Raporu’nda, bu durumun İnönü Üniversitesi’nin mali saydamlık ve hesap verme sorumluluğunu sağlayacak mekanizmaların çalışmasını engellediği kaydedildi. Raporda, “Yapılan incelemede 2018 yılı faaliyet raporunun süresinde hazırlanmadığı görülmüştür. Faaliyet raporlarının süresinde hazırlanmamasının, bu raporları hazırlamanın temel amaçlarından olan mali saydamlık ve hesap verme sorumluluğunun sağlanmasını engellediği düşünülmektedir” denildi.

Bu konuda savunması istenen İnönü Üniversitesi, cevabında; “İnönü Üniversitesi 2018 Yılı Faaliyet Raporu diğer yıllara göre daha kapsamlı bir şekilde hazırlanarak yasal süresi içerisinde Üniversitemiz web sayfasından yayımlanmıştır” dedi.

Ancak bu cevap denetimi yapan Sayıştay müfettişlerini ikna etmedi. Bunun sonucu olarak, Sayıştay Raporu’nun bu bulgu ile ilgili son bölümünde, “Yapılan düzenlilik denetimlerinde, kurumların mali tablo verilerinin süresinde sonuçlanmadığı ve bu nedenle faaliyet raporunun yasal süresi olan Şubat ayı sonuna kadar yayımlanmadığı bilinmektedir. İdarenin mevzuata uygun olarak yasal sürelere riayet etmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Bilgisayar Mühendisliği eğitim veren ve Teknokent’i olan “üniversitenin veri kayıt sistemi yok”muş!
Sayıştay Başkanlığı’nın İnönü Üniversitesi Denetim Raporu’nda oldukça dikkat çeken ve eleştiri konusu yapılan bir başka bulgu ise, performans programına yönelik bir veri kayıt sisteminin mevcut olmadığının tespit edilmesi.

Raporda, “İnönü Üniversitesi 2018 yılı denetimleri sırasında İdare tarafından performans programına yönelik bir veri kayıt sistemi mevcut değildir. Birimler kanalıyla bilgilerin aktarıldığı söz konusu verilerin kaynağının ne kadar güvenilir olduğu, ölçümlerin ne şekilde yapıldığı belirsizdir” denildi ve bu kapsamda söz konusu veri kayıt sisteminin mevcut olmaması nedeniyle değerlendirme yapılamadığı kaydedildi. Raporda, “Performans bilgisinin raporlanmasında kullanılan sistemlerin değerlendirmesinde bu sistemlerin tam ve doğru veri üretip üretmediği, veri sistemlerinin güvenilirliği, veri sistemleri üzerinde etkin ve risklere uygun iç kontroller oluşturup oluşturmadığı denetlenememiştir” denildi.

İnönü Üniversitesi’nin cevabı: “Yazılım bulursak satın alacağız…”
Sayıştay müfettişlerinin, “Faaliyet sonuçlarının ölçülmesi ve değerlendirilmesi bağlamında, veri kayıt sisteminin mevcut olmaması”nın gerekçesini sorduğu İnönü Üniversitesi yönetimi, bulgu konusu eksikliği kabul ederek, “Şayet konuyla ilgili bir yazılım bulabilirsek satın alınacaktır, ya da yeni yazılım yaptırılacaktır” cevabını verdi.

Sayıştay Raporu’nda başlıklar halinde şu tespitler yapıldı:

“İnönü Üniversitesinin 2018 yılı performans denetimi kapsamında yapılan denetimler sonucunda;
1- 2017-2021 Stratejik Planının mevcut olduğu ancak mevzuatta belirlenen yasal süre içerisinde hazırlanıp yayımlanmadığı,
2- Stratejik Planın Rehberde belirlenen tüm başlıkları genel olarak taşıdığı,
3- 2018 yılı Performans Programının mevcut olduğu ancak uygulama dönemi içerisinde kamuoyuna duyurulmadığı,
4- Performans hedef ve göstergelerin ölçümüne yönelik bir veri kayıt sisteminin mevcut olmadığı,
5- 2018 yılı İdare Faaliyet raporunun mevzuat düzenlemelerine aykırı olarak süresinde yayımlanmadığı tespit edilmiştir.”

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Osman dedi ki:

  İnönü üniversitesi ve turgut özal tıp merkezi son 3 yıldır acziyetin ve beceriksizliğin sembolü haline geldi rektörün acizliği ile üniversite ve hastahane acınacak halde tuvaletlerinde kağıt bulunmayan çamaşır suyu alamayan hatta ekmek alamayan bir hastahane yönetimi sabah kasıla kasıla işe geliyorlar hiç bir personelin performans almadığı hastahanede dr lara verilen performans bile adeletli dağıtılmıyor ahbap çavuş ilişkisinin yaşandığı üniversite ve hastahane yönetimini tebrik eder çalmalarının devamını dilerim

 2. Cahit dedi ki:

  Türkiye Cumhuriyeti devletinde yolsuzluğa bulaşmamış hiçbir kurumu yoktur

 3. Kazım dedi ki:

  Bilgisayar mühendisliği bölümlerinin veri kayıt sistemi yapma gibi bir görevi yoktur.Ancak yönetim sorduğunda gerekli teknik bilgi sunulur. Ama bölüme bu yazılımları yapın denmez. Aksi halde bilgi işlem birimine gerek kalmaz. Teknokent sonuçta çoğunlukla özel firmaların gelip çalışma yaptığı yerdir. Üniversitenin yazılımlarını talep olması halinde ücret karşılığı yaparlar. Raporlarda ve haberlerde doğruların içerisine yanlış bilgilerde girdiğinde istenen amaç hasıl olmaz.

 4. Serkan dedi ki:

  Çok güzel bir yazı tebrik ederim.Universitenin daha çok sorunu var ama kimse umursamıyor…yönetim biçare ve aciz kaldi .kimse memnun değil……

 5. sürü dedi ki:

  Bu konuda araştırmacı ve fikri takip yapan gazeteci nihayet çıktı

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."