Final

OpelMalatyalife Residence

Bahçeşehir
Malatya Haber -

MAŞTİ’de Eylem!.. Kullanmama Kararı Aldılar

MAŞTİ’de Eylem!.. Kullanmama Kararı Aldılar
 • 27.09.2017

Malatya Şehit Hamit Fendoğlu Şehirlerarası Otobüs Terminali (MAŞTİ)’nde bulunan esnaflar ve otobüs firmaları, otogarda bazı sıkıntılar yaşadıklarını ve bu sıkıntıların çözülmediğini iddia ederek, sorunlar çözülünceye kadar otogarı kullanmama kararı aldıklarını söylediler.

MAŞTİ’de bulunan otobüs firmalarının yetkilileri ve esnaflar, eski otogar yönetiminin değişmesi ile birlikte otogarda bazı sıkıntıların baş gösterdiğini ve bu sıkıntıların çözülmediğini ileri sürerek, otogarı kullanmama eylemi başlattılar. Firma yetkilileri, sorunları çözülünceye kadar yolcu indirme ve bindirme işini otogar dışında yapacaklarını dile getirdiler.

Esnaflar ve firmalar adına bir açıklama yapan bir otobüs firması yetkilisi Mutlu Doğu, “Bizim otogarımızda, esnafın ve firmaların sorunları ile ilgilenen ve otogarın sorunlarını çözmeye çalışan bir otogar amirimiz vardı. Ancak 1 yıl önce görevden alındı. O görevden alındıktan sonra bizler gerekli mercilere gittik ve bu kişinin yeniden göreve iade edilmesini istedik. Çünkü biz amirimizden memnunduk. Bizim her türlü sıkıntımızla ilgileniyordu. O gittikten sonra sorunlarımız attı. Ama maalesef bizi dinleyen olmadı ve amirimizi göreve iade edilmedi. Şimdi bizim birçok sıkıntımız var. Bunların en başında otogar içinde klimaların yetersiz olması geliyor. Çok sıcak bir yaz mevsimi geçirdik yaz boyunca klimalar çalışmadı, bazı yerlerde de yetersiz çalıştı. Biz buraya senede 350-400 bin kira ödeyen esnaflarız dolayısıyla bunun karşılığını istiyoruz. Bunun yanında yolcu indirme-bindirme peronları yetersiz. Buradaki esnafların kullandığı personel otoparkı MOTAŞ’a verildi. Bize de daha büyük bir otopark sözü verildi ama yapılmadı. Yine bizim mevcut emanet depolarımız aldılar bize prefabrike yer yaptılar. Orada da çok büyük mağduriyet yaşıyoruz. Yerimizi küçük, müşterilerimiz şikayetçi. Bu sorunların bir an önce çözülmesini istiyoruz. Aksi takdirde firmalar olarak artık otogarı kullanmayacağız” şeklinde konuştu.

Firmaların ve esnafların eylemine destek veren Türkiye Otobüsçüler Federasyonu(TOFED) Malatya İl Başkan Yardımcısı Ayhan Gönültaş ise, otogara giriş çıkışın yetersiz olmasından dolayı çoğu zaman trafiğin kilitlendiğini ileri sürerek, eski Otogar Amirinin görevine iade edilmesini istedi.

Yeni otogar yönetiminden memnun olmadıklarını söyleyen Gönültaş, sorunların çözülmemesi durumunda otogarda bulunan esnafların ve firmaların büyük mağduriyet yaşayacağını savundu.

İha

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Haydar dedi ki:

  Hasan amirim bir taneydi Büyük şehir belediyesi ndeki gibi idari görevler liyakat ve tecrübe dikkate alınmadığı için Malatya yi dışarıdan getirilenlere teslim etmişler vah Malatya vah vah…

 2. doğan dedi ki:

  Yukarıda yazılanları okuyunca inanın şok oldum Yav uyanık olun, sorun yolcular veya başka bir şey değil. Sorun maşti amiri alınmış bu eylemle belediyeyi zora sokup eski amiri tekrar getirmek istiyorlar. Hemen ezbere konuşup her seye inanmayın. Yoksa insanlar madur olmuş firmaların umrundamı

 3. Ali osman dedi ki:

  Otobüs firmaları na bizde burdan seslenelim ozaman Uzunyol mola yerlerinde yolcularınıza bayat yemeği yüksek fiyatlara satarken niye sizden ses cikmaz. Birgün umursadinizmi.

  1. Hakan dedi ki:

   Tesisler bayat yemek yüksek fiyata satılsın diye otobüs firmalarına para verirler.

 4. Malatyam dedi ki:

  MALATYA lı bir vatandaş olarak MALATYAMIZ için çok üzülüyorum.Haberi şimdi okuyunca şok oldum. Neden Malatyamızda böyle üzücü olaylar yaşanıyor.Herşey bi tarafa….. Dışarıdan bir çok ilden birçok kişinin uğradığı bir mekandan bahsediyoruz.
  Büyükşehir belediyesi ne düşen iş ; MALATYA mızın itibarı için şerefi için o otogarı Münür ERKAL projeyi ileriside düşünülerek karşı tarafıda peronlar ek binalar yapılacak şekilde çizdirmişti diye anımsıyorum ki arkasında da bir çok boşluk var. Tabii şimdiye kadar birilerine rant sağlamdılar ise.. bu meseleyi çözüme kavuşturmalıdır.

 5. Erhan dedi ki:

  Malatya büyükşehir olmadan önce çok yazdık çizdik. Malatya büyükşehir olunca her şeye zama gelecek her şey parayla ölçülecek hizmette çok bir değişlik olmayacak dedik. Kimse dinlemedi o zaman şimdi herkes eskiyi arıyor. Daha yazacak çok şey var ama neyse..

 6. Onur Tümer dedi ki:

  Bu ülkede hangi eyleme kulak verildiği görülmüş buna da kulak verilsin.. Mağdur olan her zaman halk.

 7. hihnobi dedi ki:

  arkadaşla el insanın aynasıdır geçen misafirim vardı valiz çok tu otogarın içeri girmek zorunda kaldım topu topu 5dk ve dk basina 1 tl aldılar parasında değilim bu nasil bi sistem gerilik düşünce eksikliği boyle yunetim olunca her şeye razı olacaksınız oy verenler düşünsün ner de 44 gençliği

  1. gokler789 dedi ki:

   oto park sistemi daha başlamadı ne parasından bahsediyorsun

   1. salih dedi ki:

    yani diyorsunki ücretli olursa konuşuruz bugün olmasa yarin olacak sistem hazır malesef gözleriniz görmüor sanırsam alıştıra alıştıra yapıyorlar

    1. gokler789 dedi ki:

     biraz zor olur ücretli mama var yiyeler

 8. MALATYALI44 dedi ki:

  MALATYA FİRTMALARI ÇOK AYIP EDİYOR HER YERDE SERVİS VAR MALATYADA YOK MALATYA BÜYÜK ŞEHİR OLDU ŞİMDİ İSTANBULDA ANKARADA GELEN BİRİ ESKİMALATYA ORDUZU YEŞİLYURT A NASIL GİDER ADAM ÇÖŞNÜKDE OTURUYOR MECBUREN DOĞUNUN ARABALARINA BİNİYOR BU DA MALATYANIN AYIBI

  1. ZİBETRA dedi ki:

   Servis olayını kaldıran firmalar değil, Büyükşehir Belediyesi.

   1. gokler789 dedi ki:

    büyükşehir belediyesinin öyle bir yetkisi yok kaldıramaz bilmeden konuşma gardaş firmalar kaldırdı

 9. Hakkı dedi ki:

  Aciz büyükşehir Belediyesi

 10. hüseyin fatih dedi ki:

  Malatyalı otobüsçüler önce kendilerine çeki düzen versinler, bazıları çok saygısız ve kabalar…

 11. kayabey dedi ki:

  Bir malatyalı olarak memleketteki bir cok şehirde kaldım ancak malatya fırsatı bulanın herşeyi ranta çevirdiği kimin elinin kimin cebinde oldugu ender sehirlerden biri

 12. Oktay dedi ki:

  Administrator dernek ismini neden sildin.

 13. Cem dedi ki:

  Otobüsünün emanetle ne işi var kargocumu o zaman kargocularda adam taşısın

 14. Oktay dedi ki:

  Ya adamlar bir bilgisayar firmasından kapı giriş bagaj kontrol sistemi almışlar pasif durumda. O cihazların her biri 30000tl tabi neler oldu kimden aldı işi. Yaf arkadaş görün az görün Allah için.

  1. gokler789 dedi ki:

   doğru tespit tebrikler

 15. mltykrl dedi ki:

  yakında beledıye çarsıya arabayla girişleri de ücretli yapar

 16. Ahmet Bülbüloğlu dedi ki:

  Yaw arkadaş bu adamlar durup dururken eylem yapmazlar. Elbette vardır bir sıkkntı. Yorumlara baktım bilende konuşuyor bilmeyende.

 17. Tolga dedi ki:

  eski köy garajındaki otogar kalsaydı o zaman kira ucuz olurdu öylemi.metropol kentin her zaman herşeyi büyük olur.mahsun kırmızıgül geldiydi açılışa otogarı

 18. Mehmet dedi ki:

  Malatya otogarı Münir Erkal zamanında 99 peron olarak planlandı.o sekılde yapıldı geri kalan kışıma da yer bırakıldı! . termınalın karşısı ve yan tarafı da oval sekılde dönüyor tam anlamıyla yapılsaydı çalışacaktı. Ama geregınden fazla peron olmasın dıye Sonradan 29 yada 39 peron yaptılar şimdilik yeter ilerde tamamlarız dıyıp bıraktılar! Sonraki beledıye başkanları da ayrılan yerlere temınal, otopark, peron yapacağına yan tarafa benzınlık, treleybüs bakım ıstasyonu vs yaparak projeyi katlettıler! Olayın özeti budur!

 19. Ali dedi ki:

  MTV’ne o/o 40 zam. Endişelenmeyin, ekonomi çok iyi. Türkiye şahlanıyor. Ver mehteri…

  1. Mehmet dedi ki:

   Gezi olaylarında ki 150 milyar dolar zarar nasıl çıkacaktı bırazda bundan bahsetsen?

   1. ZİBETRA dedi ki:

    Onu hükümete sor. Durup dururken eylemcilerin çadırını yakıp, olayları başlatan kim?

   2. ZİBETRA dedi ki:

    Üstelik gel gör, Taksim’i me hâle getirdiklerini. Eylemi yapanlar yerden göğe haklıydı eylemlerinde.

  2. Ali dedi ki:

   İşiniz,gücünüz tüm olanları saptırıp algı yaratmak. Gezi olayları 2013 yılındaydı, aradan 4,5 sene geçti. Elektrik,doğalgaz,su,benzin,mazot emlak zamlarına ve doların artışına hazırlıklı ol. Bakalım bunları nereye bağlayacaksın. Dombra’nın sesini aç…

   1. Hakan koc dedi ki:

    Ver dombrayı

    1. Mehmet dedi ki:

     Verılen zarar nedir? 15 temmuz da verılen zarar nedir? Siz zarar verin halk parasını ödesin.. sonra oturup ağlayın. 2013 yılında olması bısey farkettırmıyor.. turkıye nın maddi gücü nedir? Sadece turizm gelırı olan ülke verılen her zararı 50 senede ancak çıkartabilir..

 20. Abuzer Toprak dedi ki:

  Çalışmak istemeyen varsa çalışmayabilir. Kimseyi orada zorla çalıştırmıyorlar. Verdiğiniz kira ile personel giderleri bile çıkartılamaz.

 21. ÇİFTÇİ44 dedi ki:

  Yasa Gereği Otogar Dışından Otobüs Kaldırmak Yasak Diye Biliyorum Korsan Otobüsçülüğe Girer. Bu Arada Maştimiz Gayet Yeterli. En Az 20 Yıl Daha Malatya ya Ve Malatyalıya Hizmet Verebilicek Kapatesidedir. . .

  1. ZİBETRA dedi ki:

   Öyle bir yasa yok.

 22. ZİBETRA dedi ki:

  Firma yetkilisi MAŞTİ’nin sorunlarını bıraksın da firmayı iyi yönetsin ve yöneticiliği yaptığı firmayı hak ettiği yere getirsin.

 23. ZİBETRA dedi ki:

  – Kim gidi, nere gidi?!
  – Otobüsçüler gidi ağam!
  – Sen ne diyirsen oğlum! Otobüsçülerin nerede görülmüştür yürüdüğü?!

 24. cumali dedi ki:

  BİRAZ ÜSTÜNE GİDİN OTOGARDA NELER DÖNÜYOR GÖRECEKSİNİZ.

 25. Ahmet Sefa dedi ki:

  20 yıl olmadı o otogarın yapımı… Türkiye’nin neredeyse 3.-4. büyük otogarı idi o yıllarda. Sağı solu ranta gitti zamanla. Arkasına trambüs garajı… Son bir kaç aydır, fark ettik ki girişlere konulan turnikelerin para-pul hesabı ile alakalı olduğunu. İnsanların sosyal alanlarına giriş-çıkışına para vermekte nedir demiştik Araştırma hastanesine girerken, şimdi Otogarda aynı adaletsizlik. Bakın bu gün açıklandı, aracı olanların MTV’sine 2018’de %40 zam yapılacak diye… Almayı bilenler vermesini de bilmeliler! ve bunlara haddini bildirecekler de Bu gün o otogarda eylem yapan esnaflar gibi, bizler olacağız. Saygıyla…

 26. gokler789 dedi ki:

  bir sene önce görevden alınan bir memur için tüm otogar eylem yapıyor yanlış başka bir şey var bu işte

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."