Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Mecburi’ Bakanımız Bile Yok!

‘Mecburi’ Bakanımız Bile Yok!
  • 28.12.2015

Anayasa’nın 114. Maddesi gereğince milletvekili genel seçimlerinden önce görevlerinden istifa etmeleri gereken Adalet, İçişleri ve Ulaştırma – Denizcilik ve Haberleşme bakanlıklarına getirilecek yeni isimler Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. 

Açıklamada adı geçen bakanlıklara bakanlıkların en üst düzey bürokratları olan müsteşarların getirileceği belirtildi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamasına göre, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Ulaştırma – Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan son kez Bakanlar Kurulu toplantısına katıldı. Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan ile yaptıkları istişare sonucunda her üç bakanlığa da bakanlıkların müsteşarlarının getirilmesine karar verildi. 

Buna göre, Adalet Bakanlığı’na Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, İçişleri Bakanlığı’na İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk, Ulaştırma – Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bu bakanlığın müsteşarlık görevini yürüten Feridun Bilgin getirilecek. 

Yeni Bakanlar 6 Mart Cumartesi günü göreve başlayacak.

T.C. Anayasası’nın  114. Maddesi’nin “Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimlerinden önce, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları çekilir” şeklindeki hükmü gereğince seçimlerin tarafsızlık içinde yapılmasını sağlamak üzere istifa etmek zorunda olan söz konusu bakanların yerine getirilen yeni bakanların biyografileri şöyle: 

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk 

1962 yılında Trabzon-Çaykara’da doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu o zamanlar nahiye merkezi olan Dernekpazarı Ortaokulu’nda tamamladı. 1975 yılında Trabzon Erkek Öğretmen Lisesi’ni yatılı olarak kazandı, 1980 yılında mezun oldu.

1982 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne girdi. 1986 yılında mezun oldu. 1987 yılında açılan kaymakamlık sınavını kazanarak 19.06.1987 tarihinde kaymakam adayı olarak mesleğe girdi. İngiltere Brighton’da yabancı dil eğitimi aldı. 1990 yılında kaymakamlık kursunu başarı ile bitirip kaymakam olarak atandı. Anadolu’nun çeşitli ilçelerinde kaymakamlık yaptı.

Bursa-Osmangazi Kaymakamı olarak görev yapmakta iken 19.11.2007 tarihinde Niğde Valiliği’ne atandı. Yaklaşık 2 yıl Niğde Valiliği görevini yürüten Sayın Öztürk, 04.10.2009 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararnamesi’yle Erzurum Valiliği görevine atandı. Erzurum’da 3,5 yıl görev yaptıktan sonra 09.05.2013 tarihinde Antalya Valiliği görevine atandı. 15.09.2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu’nun 2014/46780 Sayılı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atanan Öztürk evli, bir kız ve bir erkek çocuk babasıdır.

Adalet Bakanı Kenan İpek 

5 Ekim 1959 tarihinde Rize’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini sırasıyla Rize Pazarköy İlkokulu, İstanbul Oruçgazi Ortaokulu ve Pertevniyal Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyan İpek, bu okuldan 1982 yılında mezun oldu.

1983 yılında İstanbul Adlî Yargı Hâkim Adayı olarak mesleğe başlayan Kenan İpek, sırasıyla Antalya, Mardin/Savur, Bolu/Seben, Antalya/Elmalı Cumhuriyet Savcılığı; Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Dairesi Başkanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı Yüksek Müşavirliği görevlerinde bulundu. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin 

1964 yılında Sivas’ta doğan Feridun BİLGİN, 1985 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmasının ardından 1985-1987 yılları arasında Yıldız Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans yaptı.

İş hayatına 1986 yılında Devlet Planlama Teşkilatı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü’nde Uzman Yardımcısı olarak başladı ve 1991 yılında Planlama Uzmanı, 1992 yılında ise aynı yerde Grup Başkanı olmasını takiben aynı sene Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü’nde Şube Müdürü görevine atandı.

1996-1999 yılları arasında T.C. Üsküp Büyükelçiliği’nde Ekonomi Müşaviri görevinde bulundu. 15 Ekim 2003 tarihinde Hazine Müsteşarlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdür Vekili görevine, 2 Kasım 2007’de ise aynı göreve asaleten atandı. 30 Haziran 2010’da Hazine Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili görevine atanan Feridun Bilgin, 1 Ocak 2014 tarihinden bu yana Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlık görevini yürütüyordu.

İyi derecede İngilizce bilen Feridun Bilgin evli ve iki çocuk babasıdır.

‘MECBURİ’ BAKANIMIZ BİLE OLMADI..

Anayasa gereği, 3 bakanlıkta seçimden 3 ay önce yapılan zorunlu değişiklikte, hükümetin bu görevlere o bakanlığın müsteşarlarını ataması bir teamül haline gelirken, Malatyalı Adalet Bakanlığı müsteşarı Birol Erdem, bazı bakan ve bürokratlara yönelik 17-25 Aralık operasyonlarının ardından, 30 Aralık 2013’de görevden alınmıştı Dolayısıyla Malatyalı bir ismin Adalet Bakanı olarak, geçici süre de olsa, seçim döneminde görev yapabilme şansı böylece yok olmuştu. Erdem’in yerine müsteşarlığa gelen Kenan İpek, Cumartesi yapılacağı belirtilen değişiklikle, “mecburi” bakan olarak, seçime kadar görev yapacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."