Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Mecliste Birbirlerine Girdiler..

Mecliste Birbirlerine Girdiler..
 • 26.02.2016
 • AKP’li Öznur Çalık ile CHP’li Veli Ağbaba TBMM’de kapıştı.. Ağbaba “Kürsünün yolunu öğrendin Sayın Çalık sayemde!”..  Çalık “Veli Bey, sen gelirken ben gidiyordum”

TBMM Genel Kurulu’nda AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık ile CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba arasında söz düellosu yaşandı. CHP’li Ağbaba’nın eleştirel konuşmasından sonra söz alan AKP’li Çalık, suçlamalara cevap verdi, karşı eleştirilerde bulundu.

HDP’li Başkan vekili Pervin Buldan’ın yönettiği TBMM Genel Kurulu’ndaki Ağbaba ile Çalık arasında geçen karşılıklı sataşmalar meclis tutanaklarına şu şekilde geçti:

“..VELİ AĞBABA (Malatya) – …Seçildiğim ve temsil etmekten büyük onur duyduğum Malatya’yla ilgili bir şey konuşmak istiyorum. Ben Malatya’yla ilgili konuşacağım. Niye konuşacağım? Çünkü Malatyalılar beni seçiyor. Siz konuşmayabilirsiniz çünkü sizi seçen başkası, seçmenleriniz değil, iliniz değil. Kim seçiyor? Tek seçici seçiyor.

HASAN BASRİ KURT (Samsun) – Ayıp ya! Ayıp ya!

VELİ AĞBABA (Devamla) – Onun için, beni Malatyalılar seçiyor, oy veriyorlar ön seçimde. Siz kendi illerinizde konuşmayabilirsiniz, konuşmayın. Siz, bir adam ne diyorsa onu söylersiniz ama ben memleketim Malatya’ya namus sözü verdim, şeref sözü verdim. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

AKP milletvekilleri, komşu ilin milletvekili kendi ilinin sorununu konuşmayabilir ama ben Malatya’ya söz verdim; Malatya, sana yapılan haksızlıkları ben gündeme getireceğim, senin hakkını ben savunacağım dedim, onu yapmaya çalışıyorum. Değerli arkadaşlar, bakın, birçok şey aklımıza gelirdi de bugün yaşadığımız şey aklımıza gelmezdi. Geçtiğimiz günlerde Malatya’dan Adıyaman’a giden insanlar Malatya tabelasının olmadığını gördüler. Bakın, Malatya tabelasının olmadığını gördüler. “Acaba Malatya tabelasının yeri mi değişti?” diye düşündüler, “Bir yanlışlık var mı?” diye düşündüler ya da -bu dönem, gerçi Malatya’da çok olmaz da, Malatyalılar çok yapmaz da; hani yaygın olarak söylenir ya, bazen hırsızlıklar, bazen para kasaları, bazen ayakkabı kutuları diyorlar ya- “Ulan, para da yetmez bu tabelayı kim alsın?” diye düşündüler, tabela yok. Malatya-Adıyaman sınırı değişmiş, tabela yok değerli arkadaşlar.

Bakın, şu resim Malatya il sınırı, geçtiğimiz hafta. Bakın, siz de dikkatlice bakın, görmeyenler de görsün bu sınırı bu vesileyle sayemde. Şimdi, hiç kimsenin haberi olmadan, sessiz sedasız… Bir hafta sonra geçenler şunu gördüler, bakın.

SELİM DURSUN (Sivas) – Seçmenlerine hakaret ediyorsun ya!

VELİ AĞBABA (Devamla) – Bakın, karlar erimiş. Sayın Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı da burada, Sayın Bakan da burada. Karlar erimiş, Malatya sınırı tam 7.200 metre geri gelmiş. Bakın, 7.200 metre geri gelmiş. Değerli arkadaşlar, anlamadım ki gülelim mi, ağlayalım mı? Tam Aziz Nesin’lik hikâye, bakın arkadaşlar, tabela yok.

TAHİR ÖZTÜRK (Elâzığ) – Çok büyük bir problem! Çok büyük bir problem!

VELİ AĞBABA (Devamla) – Bakın, tabela yok. Burada tabela var, burada sökülmüş. Bakın, burada sökülmüş. Malatya tabelası yok değerli arkadaşlar. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

Şimdi, ne yapacağız? Acaba o tarihlerde AKP milletvekilleri geçti mi oradan? Geçmemişler, sıkıntı yok. Acaba ne olduğunu çözmeye çalıştık, maalesef, Malatya il sınırı, değerli arkadaşlar, değişmiş, tam 7.200 metre. Değerli arkadaşlar, bu Malatyalılar var ya Malatyalılar, İstiklal Savaşı’nda gitmiş savaşmışlar, toprak kaybetmemişler…

NURETTİN YAŞAR (Malatya) – Bravo!

VELİ AĞBABA (Devamla) – Kıbrıs’ta savaşmışlar, toprak kaybetmemişler. Sayın Bakan, Kore’de savaşmışlar, toprak kaybetmemişler. Bir karış toprak kaybetmemişiz. Bu memleket 2 Cumhurbaşkanı yetiştirmiş, Özal’ı ve İnönü’yü; bakanlar yetiştirmiş, siyasetçiler yetiştirmiş değerli arkadaşlar. Kimsenin toprağında gözümüz olmamış. Yanı başımızdaki Adıyamanlı kardeşlerimizden, Elâzığlı kardeşlerimizden asla toprak talebimiz olmamış ve bu dönem, maalesef, üzülerek söylüyorum, Malatya AKP’ye 5 milletvekili vermiş.

NURETTİN YAŞAR (Malatya) – Buradayız, biz buradayız.

VELİ AĞBABA (Devamla) – AKP varken düşmana gerek yok. Yunanlının, Rus’un yapmadığını AKP’liler yaptı; Malatya’nın sınırını 7.200 metre içeri yaptı arkadaşlar. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler) İlk kez, savaşmadan ilk kez toprak kaybettik. Toprak kaybettik, kimin sayesinde? Vallahi anlamadım. Yani nasıl oluyor? Sınırımız 7.200 metre içeri girmiş değerli arkadaşlar.

Bakın, değerli milletvekilleri, bu dönem Malatya çok haksızlığa uğradı. Şimdi, bakın, beldelerimiz kapatıldı, devlet hastanemiz kapatıldı, Sümerbank bazı yandaş iş adamlarına peşkeş çekildi, .. yapıldı yani. TEKEL, Malatyalıların TEKEL’i, yine, Malatyalıların hakkı TEKEL’i AKP milletvekillerinin gözü önünde peşkeş çekilerek, ..yapılarak yandaş iş adamlarına verildi.

Bakın, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü geçen dönem AKP’li milletvekillerinin gözü önünde taşındı, taşındı değerli arkadaşlar, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü taşındı. Malatya Türkiye’nin en önemli tarım kenti. Niye taşındığını anlayamadı. Bina var, personel var, niye taşındığını anlayamadım. Meteoroloji önemli bizim için, kayısımız var, elmamız var, üzümümüz var, ya, niye taşındı bilemedik, ne suçu var bilemedik. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

TAHİR ÖZTÜRK (Elâzığ) – Elâzığ’a taşındı.

VELİ AĞBABA (Devamla) – Bakın, Malatya bir kepazelik daha yaşadı, bir kepazelik daha yaşadı. İçinde parasıyla TEDAŞ özelleştirildi. Kime verildi? Herhâlde CHP’li birine verilecek değil. Kime verildi? Cumhurbaşkanının yakın bir arkadaşına verildi, peşkeş çekildi. Şimdi Malatyalı, AKP’ye oy veren, CHP’ye oy veren, MHP’ye oy veren herkes illallah ediyor, illallah, illallah diyor. Kimden illallah ediyor?

OSMAN BOYRAZ (İstanbul) – En son seçimde ne kadar aldın? En son seçimde Malatya’da ne oy aldın?

VELİ AĞBABA (Devamla) – TEDAŞ’ın yeni sahiplerinden değil, o kuruma peşkeş çekenlerden illallah ediyor. AKP milletvekilleri ne yapıyor? “Biz de memnun değiliz.” diyor.

GÖKCEN ÖZDOĞAN ENÇ (Antalya) – Malatyalı niye bize oy veriyor bu kadar?

VELİ AĞBABA (Devamla) – Değerli arkadaşlar, bakın, bu dönemde meralarımız peşkeş çekildi, meralarımız.

GÖKCEN ÖZDOĞAN ENÇ (Antalya) – Ya, yüzde 75 nasıl alıyoruz biz?

VELİ AĞBABA (Devamla) – Toprağımız zengin iş adamlarına peşkeş çekildi. Artık Malatyalı çiftçi kapısının önünde hayvan otlatamıyor. Kimin sayesinde? Sizin sayenizde.

OSMAN BOYRAZ (İstanbul) – Çiftçi kadar ferasetin yok be!

VELİ AĞBABA (Devamla) – Değerli arkadaşlar, bakın, Ulaştırma Bakanlığının maalesef Malatya’ya yaptığı sadece bunlar değil, birçok şeyi yaptı. Malatya bitirilemeyen tünelleriyle ünlü, Sayın Bakan iyi bilir, Erkenek Tüneli, Karahan Tüneli. Sekiz yıldan beri, 2008 yılından beri her milletvekili bareti alıyor, gidiyor denetleme yapıyor. İnşaat mühendisi değil, bir şey değil, AKP milletvekili, başında baret, tüneli denetliyor. Ya, “Bu yıl açılacak, bu yıl açılacak.” Bir türlü açılamadı.

Bakın, başka bir hikâye daha anlatayım size arkadaşlar. (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Bak, başka bir şey daha anlatayım. Bu Malatya var ya Malatya, Malatya’da 2 tane baraj yapıldı. 1990’lı yıllarda temeli atıldı, 2 baraj yapıldı. Birinin ismi -Allah rahmet eylesin- hemşehrimiz Turgut Özal’ın ismi, biri de -Allah uzun ömürler versin- sevgili Recai Kutan’ın ismine. Şimdi, barajlar yapıldı ama barajlar sulama için yapıldı ama kanal yapmayı unutmuşlar. Değerli arkadaşlar, kanal yok. Üç yıl önce, dört yıl önce Cumhurbaşkanı, Başbakan geldi, barajı açtı, kanal yapmayı unutmuşlar.

OSMAN BOYRAZ (İstanbul) – Niye? Gürün’den gelen kanal nerede?

VELİ AĞBABA (Devamla) – Kapıkaya barajı, Boztepe Barajı’nda su yok. Yazıhanlı baraja bakıyor, baraj Yazıhanlıya bakıyor.

OSMAN BOYRAZ (İstanbul) – Veli Bey, Gürün’den gelen kanal nerede?

VELİ AĞBABA (Devamla) – Kapıkayalı baraja bakıyor, baraj Kapıkayalıya bakıyor. Yani bu dönemki yaşadığımız şeyleri anlatmakla bitiremeyiz değerli arkadaşlar.

Bundan aslında AKP milletvekillerinin memnun olması lazım çünkü Malatya’yı konuşuyorum, Malatya’nın haklarını savunuyorum. Aynı kentten seçilmiş milletvekilleriyiz, kime karşı savunuyoruz, Hükûmete karşı. Diyoruz ki Malatya’nın hakkını ver, Malatya’nın hakkını teslim et. Yapma diyoruz değerli arkadaşlar.

MEHMET HABİB SOLUK (Sivas) – Battalgazi’si var…

VELİ AĞBABA (Devamla) – Battalgazi var tabii, Battalgazi’yi de AKP vermedi ya, onu Allah verdi bize. Battalgazi’yi de sen vermedin ya Sayın Bakan. Battalgazi Allah vergisi, AKP’nin vergisi değil yani. O bizim onur duyduğumuz birisi Sayın Bakanım.

MEHMET HABİB SOLUK (Sivas) – Hiç teşekkür edecek bir şey yok mu? Hiçbir şey yapılmamış mı?

VELİ AĞBABA (Devamla) – Şimdi, bakın, bir de, değerli arkadaşlar -sözüm bitiyor- diyor ya Cumhurbaşkanı “Ey Amerika…”, “Ey Amerika…” diyorsan gel, Malatya Kürecik üstündeki üssü kaldır, ABD’nin dikmiş olduğu üssü kaldır, o zaman inanırım “Ey Amerika…”ya ey Erdoğan! (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN – Teşekkür ederiz Sayın Ağbaba.

Sayın İnceöz, buyurunuz.

İLKNUR İNCEÖZ (Aksaray) – … Her şekilde tipik bir Veli Ağbaba konuşması dinledik. Sataşmadan söz istiyorum.

BAŞKAN – Buyurunuz. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)
Süreniz iki dakika.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Neye sataşmışım Sayın İnceöz, neye sataştım yani?

İLKNUR İNCEÖZ (Aksaray) – Ya, ben biraz evvel söyledim, sataşmadığınız hiçbir şey bırakmadınız.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Sataşmadım.

İLKNUR İNCEÖZ (Devamla) – Grubumuza sataştınız, milletvekillerimize sataştınız, kurucu Genel Başkanımız, Başbakanımıza.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Sayın Bakan Battalgazi’ye sahip çıkıyor, ben ne yapayım?

İLKNUR İNCEÖZ (Devamla) – İyi ki Sayın Cumhurbaşkanımız var. Yoksa, olmasa neleri konuşacaktınız, çok merak ediyorum doğrusu. Her konuşmanızın arkasından da bunu özellikle zikrediyorsunuz. Yaptığı her işi burada gündeme getirmekten, onu birtakım ithamlar altında bırakmaktan başka, konuşmanın içerisinde özellikle cevap vereceğim.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Ne söyledim?

İLKNUR İNCEÖZ (Devamla) – Bakın, ben şunu söylüyorum: İyi ki siz varsınız, iyi ki Malatya illallah ediyor ki AK PARTİ’ye 5 milletvekili veriyor. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Ben buradaki Malatyalı hemşehrilerime şükranlarımı arz ediyorum, size de teşekkür ediyorum, varlığınız bize güç katıyor bu anlamda. AK PARTİ yüzde 68, CHP burada yüzde 15,3; çok teşekkür ediyorum Malatya’ya.

HAYDAR AKAR (Kocaeli) – Başsavcı ne dedi, başsavcı?

İLKNUR İNCEÖZ (Devamla) – Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanlığı döneminde de bu tutukluluklarla ilgili gereken açıklamaları yaptı, bu konudaki ithamları aynen Veli Ağbaba’ya iade ediyorum.

Teşekkür ediyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

VELİ AĞBABA (Malatya) – Sayın Başkan…

ÖZNUR ÇALIK (Malatya) – Sayın Başkan…

NURETTİN YAŞAR (Malatya) – Sayın Başkan…

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Sayın Başkan…

BAŞKAN – Şimdi Malatya milletvekilleri ayakta.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Sayın grup başkan vekili “Malatyalılar demek ki sayın vekilden bıkmış, onun için bize oy verdi.” diyor, onunla ilgili bir şey söylemek istiyorum.

BAŞKAN – Sayın Ağbaba, sayın grup başkan vekili sataşmadı, size teşekkür etti yani bu bir sataşma değil, teşekkür.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Hayır, “bıkmış” dedi.

VELİ AĞBABA (Malatya) – İsim verdi Sayın Başkan. Daha ne yapacak?

VELİ AĞBABA (Devamla) – Yüzde 67 oy verdi, onu söyleyeyim ben yani bunu teyit etmek istiyorum ancak şunu söylemek istiyorum değerli arkadaşlar, bakın, şunu söylemek istiyorum: Sayın İnceöz inşallah bir gün Malatya’ya gelir, bir gün Malatya’nın sokaklarında birlikte gezeriz.

İLKNUR İNCEÖZ (Aksaray) – Geldim, geldim.

VELİ AĞBABA (Devamla) – Hem AKP’li kahvelere hem MHP’li kahvelere hem CHP’li hem HDP’li kahvelere gideriz. Orada görürsünüz itibarı. (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Malatya’da en çok insan sayenizde kahvelerde yaşıyor. İşçi kahvesinden pastanesine, yaylasından sokağına kadar her yerde sizlerle gezmeye varım, AKP milletvekilleriyle gezmeye varım.

İLKNUR İNCEÖZ (Aksaray) – Ben geziyorum zaten.

VELİ AĞBABA (Devamla) – Bakın, her gittiğim yerde Malatyalılar şunu söylüyor: “Senden fazla çalışan yok.” Burada övünerek söylerim, bakın, rakamları çıkarırız, geçtiğimiz döneme bakarız. Benden fazla… Eğer Malatya’nın kayısısının yandığını dünya duyuyorsa, Türkiye duyuyorsa kusura bakmayın o CHP’nin milletvekilleri sayesinde, o, Malatyalıların az oy verdiği milletvekili sayesinde. Malatya’nın çevre yolu olmadığını söylüyorsa birisi, hâlâ çevre yolu olmayan tek ilin Malatya’nın olduğunu Türkiye duyuyorsa, Sayın Bakan duyuyorsa o, Malatyalıların az oy verdiği Veli Ağbaba sayesinde. (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Malatya’nın hakkı savunuluyorsa, Malatya’nın değerleri savunuluyorsa Veli Ağbaba sayesinde. Malatyaspor’un hakkına sahip çıkılıyorsa Veli Ağbaba’nın sayesinde. Malatyaspor’a saldırı olduğunda onların arkasında duran biri varsa Veli Ağbaba. Hiçbir zaman, muhalefet milletvekili demedim, boynumu bükmedim, her zaman Malatya’nın hakkını savunmak için uğraştım, bundan sonra da uğraşacağım.

GÖKCEN ÖZDOĞAN ENÇ (Antalya) – Senin Malatya’ya heykelini dikeceğiz, tamam.

VELİ AĞBABA (Devamla) – Zorunuza gider gitmez, oy versin vermesin, namusum üzerine şerefim üzerine söz vermişim. Demişim ki: Dört yıl sizin hakkınızı savunacağım, dört yıl sizlerle beraber olacağım. Yapmaya çalışıyorum. Gece demiyorum gündüz demiyorum, pazar demiyorum, bayram demiyorum Malatya için çalışıyorum. Takdir Malatyalıların, kimin ne kadar oy verdiğini sorgulayacak değilim.
Teşekkür ederim. (CHP sıralarından alkışlar)

ÖZNUR ÇALIK (Malatya) –Şimdiye kadar Cumhuriyet Halk Partisi sözcüsü Malatya’yla ilgili olarak yapılan yatırımları, maalesef, hiç görmeden, bilmeden, orada yaşamadığı için -sürekli Türkiye’nin her yerinde dolaşıyor ama Malatya’da yaşamıyor- Meclise gelip sadece şov yapıyor. Dolayısıyla, yapılanları ona anlatmak ve bir kez daha gözüne, bir kez daha bakması için işaret etmek üzere sataşmadan söz istiyorum.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Sayemde kürsüye de çıktı Öznur Hanım!

ÖZNUR ÇALIK (Devamla) – Değerli arkadaşlar, şimdi, öncelikle bir maddelemek istiyorum. Birincisi, Malatya’yla alakalı biz on üç yılda 15,1 katrilyonluk yatırım yaptık.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Kürsünün yolunu öğrendin Sayın Çalık sayemde!

ÖZNUR ÇALIK (Devamla) – Veli kardeşim, hiç sana sataşmayacağım, sen merak etme!
15,1 Malatya’ya biz yatırım yaptık. Yapılan yatırımları, Allah göz vermiş, göremiyorsan hiçbir şey söyleyemiyorum; dil vermiş, konuşamıyorsan hiçbir şey söyleyemiyorum; kulak vermiş, duyamıyorsan hiçbir şey söylemiyorum.

BAŞKAN – Hah, işte, sataştın!

VELİ AĞBABA (Malatya) – Sataştın, vallahi sataştın!

ÖZNUR ÇALIK (Devamla) – Şimdi, bak, 15,1 katrilyonluk yatırımı görmek için göz lazım, bu bir.

İkincisi, tabelayla alakalı, sen tabela konusunu buraya getirene kadar, Meclisin gündemini boş yere meşgul edene kadar biz o tabelayı oradan kaldırdık, sen ayakta uyuyorsun Veli kardeşim! (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Tabela oradan kalktı. Tapu Kadastronun yanlışı yüzünden oraya konmuştu, biz müdahale ettik, Valiyle, Karayollarıyla görüştük, tabela oradan kalktı, eski yerine de konuyor, sen merak etme! Malatya’nın da Türkiye’nin de sahibi var, AK PARTİ her yere de sahip çıkıyor, sen hiç merak etme! (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Arkadaşlar, bir konu hakkında da sizi bilgilendirmek istiyorum. Malatya on bir yıldır AK PARTİ’ye çok büyük destek verdi ve var olduğu 11 seçimde de çok büyük destek verdi. Son seçimde AK PARTİ olarak biz yüzde 68 oy aldık, CHP yüzde 15,3. (AK PARTİ sıralarından “Bravo” sesleri, alkışlar) Ama ben bir şey söylemek istiyorum: Veli Bey, kıymetli kardeşim, 2007 yılında il başkanlığı yapamadı, başka bir arkadaşımıza görevi devretti. Sonrasında, hatırlarsınız, Allah rahmet eylesin, “Mevlüt Aslanoğlu” diye bir ağabeyimiz vardı. Mevlüt ağabeyin aday olduğu dönemde Malatya’ya hizmetleri için ben her sefer… Mevlüt ağabeyin döneminde Cumhuriyet Halk Partisinin Malatya’daki oy oranı 2007’de yüzde 20’ydi, sonra 2011’de Veli Ağbaba aday oldu, CHP’nin oy oranı yüzde 18’e düştü…

VELİ AĞBABA (Malatya) – Atıyorsun, atıyorsun, atıyorsun.

ÖZNUR ÇALIK (Devamla) – 2015’te aday oldu, yüzde 15’e düştü.

VELİ AĞBABA (Malatya) – Atıyorsun, atıyorsun.

ÖZNUR ÇALIK (Devamla) – Allah Veli’yi başımızdan eksik etmesin. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Biz onun sayesinde AK PARTİ olarak her geçen gün oylarımızı artırıyoruz ve biz, başka bir şey söyleyeyim, anket yaptırıyoruz arkadaşlar. Kafadan olma, genel merkezden dolma milletvekillerini listeleyip de Malatya’ya göndermiyoruz. Kendisinin yaptırdığı ankette Malatya’nın en çok milletvekili olmasını istediği isim kim çıkmış, kendisi çıksın açıklasın. Bana kendisi ismi verdi. Kendi yaptırdığı ankette Malatyalı hemşehrilerimizin kimin milletvekili olmasını istediğini Veli kardeşim bana kendisi söyledi. Ben söylemeyeceğim. Ben söylemeyeceğim, kendisi çıksın söylesin. Ben bu vesileyle Malatya’ya hizmetleri için bütün AK PARTİ’li milletvekili arkadaşlarıma…

ÖZNUR ÇALIK (Devamla) – …gelmiş geçmiş bütün bakanlarıma, Cumhurbaşkanıma, Başbakanıma teşekkür ediyorum. Veli Ağbaba’nın…

CEYHUN İRGİL (Bursa) – Ayrıca, Veli Ağbaba’ya hiç sataşmadığınız için teşekkür ederiz, çok güzel sataşmadınız.

BAŞKAN – Sayın Çalık, size pozitif ayrımcılık yapıyorum. Bir dakika daha kullanabilirsiniz, buyurun. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

ÖZNUR ÇALIK (Devamla) – Arkadaşlar, bahsedilen barajlar… Biz vefa sahibiyiz, rahmetli Turgut Özal’ın ismini barajlarla anıyoruz. Recai Kutan, Allah sağlık versin, barajlarla anıyoruz ve bahsedilen, yıllarca “Yoncalı Barajı” denilen bir baraj vardı, iz kapsamındaydı. Arkadaşımız yerini belki bilmiyor ama biz gittik, o Yoncalı Barajı’nın yerinde inceleme yaptık, müteahhitlerimizin çalışması için birebir takip yaptık. Yoncalı Barajı’mız, Allah nasip ederse, bütün o Arguvan Ovası’nı çok net bir şekilde sulayacak. Biz ulaştırmada tam 2,5 milyar, katrilyonluk yatırımı Malatya’ya kazandırdık ve “Malatya’yı sağlık turizminin başkenti yapacağız.” dedik. Malatya’ya dünyada olmayan bir merkezi kazandırdık, Karaciğer Nakli Enstitüsü tam 100 milyona mal oldu ve bırakın Türkiye’yi, dünyada yok. Karaciğer Nakli Enstitüsü bizim için çok büyük başarıdır.
Saygılarımı sunuyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)..

…ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Sayın Başkan…

BAŞKAN – Buyurunuz Sayın Özel.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Öncelikle size Meclisi yönetirken göstermiş olduğunuz demokratik tutum ve söz haklarını sonuna kadar kullandırmanız ve yarattığınız bu demokrasi ortamından Adalet ve Kalkınma Partili milletvekillerinin de yararlanabildiği için özellikle teşekkür ederim. (AK PARTİ ve HDP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN – Teşekkür ederim.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Sataşmamak üzere söz aldı. Siz iki dakika, bir dakika ve bir dakika, sistemin otomatik verdiği yirmi beş saniyelerle birlikte beş dakika on beş saniye kürsü kullandı. Milletvekilimizi Meclisi meşgul etmekle suçladı önce, sonra insana özgü olmayan bir sıfatı layık görerek, birazcık da amacını aşarak ayakta uyumakla suçladı.

HAMZA DAĞ (İzmir) – O bir deyimdir, deyim. Sen bilmezsin büyük ihtimalle! O bir deyimdir.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Sonra, il başkanlığı yapmamakla suçladı o dönemde, sonra oyları her dönem düşürmekle suçladı -gerçek olmadığı hâlde- Yoncalı Barajı’nın yerini bilmemekle suçladı, beş dakika yirmi beş saniye milletvekilimize ve genel başkan yardımcımıza ağır sataşma ve hakaretlerde bulundu.

ÖZNUR ÇALIK (Malatya) – Ama o da sürekli sataşıyor Başkanım, ben hiç karışmıyorum ki!

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Cevap hakkı istiyoruz, süreyi takdirlerinize arz ediyoruz efendim. Mümkünse en az dört dakika cevap hakkı istiyoruz.

BAŞKAN – Sayın Özel, iki dakika sataşmadan söz vereceğim, bir konuşsun bakalım.
Buyurun Sayın Ağbaba.

Yeni bir sataşma olmasın lütfen.

HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) – Bu kadar oyları düşürdün, istifa etmeyi düşünmüyor musun Sayın Ağbaba?

VELİ AĞBABA (Malatya) – Sayın milletvekilleri, değerli arkadaşlar; öncelikle, kendimle gurur duyuyorum, onu söyleyeyim. (CHP sıralarından alkışlar) Sayın Çalık’a kürsünün yolunu öğrettiğim için kendimle gurur duyuyorum, sayemde konuşma fırsatı verdim. Ben böyle bir milletvekiliyim.

ÖZNUR ÇALIK (Malatya) – Veli Bey, sen gelirken ben gidiyordum.

VELİ AĞBABA (Devamla) – Veli Ağbaba varsa herkes için var, sizin için de var, onu söyleyeyim. (CHP sıralarından alkışlar)
Şimdi, değerli arkadaşlar, benim Malatya’yla ilgili söylediğim her söz, bu kürsüde ifade etmeye çalıştığım her söz Malatya’da yaşayan, AKP’ye, CHP’ye, MHP’ye, HDP’ye oy veren hiç kimseyi rahatsız etmez, etmemeli; hele hele bir milletvekilini hiç etmemeli. Ben şimdiye kadar bu kürsüde ilimin seçilmiş milletvekilleriyle asla polemiğe girmedim, bundan sonra da girecek değilim. Değerli arkadaşlar, ben burada Sayın Çalık’ı hedef alarak konuşma yapmadım.

ÖZNUR ÇALIK (Malatya) – “Malatya milletvekillerini Genel Merkez belirliyor, Malatya belirlemiyor.” dedin, daha ne kadar hedef alacaksın?

VELİ AĞBABA (Devamla) – Sayın Çalık, ben Hükûmeti eleştirdim “Hükûmet tüneli yapmıyor.” dedim, “Hükûmet eksik yapıyor.” dedim. Beni tebrik edeceğine bana cevap veriyorsun. Ben ne demişim? Efendim, “Karahan tüneli 2008’den beri açılmıyor.” demişim, yalan mı demişim? “Erkenek tüneli yapılmadı.” demişim, yalan mı demişim? “Malatya’daki kara yolları müteahhitlerinin hepsi batmış.” demişim, yalan mı demişim? Bana teşekkür edeceğine bana cevap veriyorsun.

Ben tekrar söylüyorum: Malatya’yla ilgili olumsuz tek bir kelime etmedim, konuştuğum her şey Malatya kentinde yaşayan bana oy vermeyenler başta olmak üzere herkesin yararınadır, başta senin yararınadır. Bak 5 milletvekilisiniz, övünüyorsun -haklısın, üzgünüm- söyleyemediğiniz her şeyi ben söylüyorum.

Değerli arkadaşlar, bakın, benim söylediğim şeyi farklı anlıyorsun. Yoncalı Barajı benim ağzımdan çıkmadı. Yoncalı Barajı’nı senden iyi bilirim, Yoncalı’nın yukarısındaki köyünün de aşağısındaki köyünün de mezrasını senden iyi bilirim, mezra mezra bilirim; onu bil. Malatya’da sadece orayı değil, Doğanyol’un Konurtay köyünden Doğanşehir’in Elmalı köyüne kadar bilirim. Senin hiç gitmediğin Doğanşehir’in Örencik köyünden, Elmalı köyüne kadar her yeri herkesten iyi bilirim, onu söyleyeyim önce ben.
(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

VELİ AĞBABA (Devamla) – Değerli arkadaşlar, “Yoncalı” demedim, “Boztepe” dedim. Eğer Boztepe Barajı’nda…

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Bir dakika daha verin Sayın Başkan.

BAŞKAN – Özgür Bey’in hatırı için iki dakika daha veriyorum.
Buyurun.

VELİ AĞBABA (Devamla) – Eğer Boztepe Barajı’nda sulama varsa, üç yıl önce Recai Kutan adına açılan barajda sulama kanalı varsa sizden özür dileyeceğim. Sulama kanalı yok, baraj yapılmış sulama kanalı yok. Bu mu zorunuza gitti? Sulama kanalı yok değerli arkadaşlar. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)

Diyor ki, bakın, değerli arkadaşlar, tekrar söylüyorum. Malatya AKP’ye -maalesef, üzülerek söylüyorum- yüzde 67 oy vermiş, elinizi vicdanınıza koyun, Malatyalılara siz ne verdiniz? Buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum.

NİHAT ÖZTÜRK (Muğla) – Sen Malatya’ya güvenmiyor musun?

VELİ AĞBABA (Devamla) – Ben Malatya’ya yapılan haksızlığı söylemeye devam edeceğim. Ben seninle polemiğe girmeyeceğim ama milletvekilliğim bittiği güne kadar Hükûmetle uğraşmak, Hükûmetin Malatya’ya hizmet getirmesi için uğraşmak benim namus borcum, şeref borcum, Malatya için çalışacağım, bunu bilmenizi istiyorum.

Ayrıca bakın, değerli arkadaşlar, diyor ki: “Seni kim seçti?” Beni Malatya’daki delegeler seçti, 2011’de Malatya’nın delegeleri seçti, 2015’te Malatya’nın delegeleri seçti, seni kim seçti?

GÖKCEN ÖZDOĞAN ENÇ (Antalya) – Tabela ne oldu, tabela?

VELİ AĞBABA (Devamla) – Sen, bakın, kusura bakmayın, özür dilerim hepinizden ama bunu söylemek zorundayım. Parmak milletvekilliği denen bir şey var, Tayyip Erdoğan mümkün olabilse senin parmağını milletvekili yapar.

RECEP ŞEKER (Karaman) – Anketteki isim nedir, anketteki?

VELİ AĞBABA (Devamla) – Çünkü tek işe yarayan organik parmağın, başka bir şey değil, kusura bakma. ( AK PARTİ sıralarından gürültüler)

İki: Başka bir şey söyleyeceğim, diyor ki: “Özal, Recai Kutan.” Allah Recai Kutan’a uzun ömürler versin. Özal Malatya’nın gurur duyduğu bir insan, İnönü’yü niye ağzına alamıyorsun, niye ağzına alamıyorsun İnönü’yü, niye alamıyorsun?

RECEP ŞEKER (Karaman) – Sen de almadın.

VELİ AĞBABA (Devamla) – Bakın, bir şey söyleyeceğim, Malatya deyince akla Özal gelir, Özal deyince akla Malatya gelir, İnönü deyince akla Malatya gelir, Malatya deyince akla İnönü gelir. Başbakan, Cumhurbaşkanı kızsa da bu gerçek böyledir, bunu bilmenizi istiyorum.
Değerli arkadaşlar…

GÖKCEN ÖZDOĞAN ENÇ (Antalya) – Veli Bey, tabela ne oldu, tabela?

VELİ AĞBABA (Devamla) – Sözümü hemen toparlıyorum Sayın Başkan.

BAŞKAN – Sayın Ağbaba, lütfen dört dakika verdim zaten…

VELİ AĞBABA (Devamla) – Tamam, hemen bitiriyorum.
(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

VELİ AĞBABA (Devamla) – Değerli milletvekilleri, ben -tekrar söylüyorum- Malatya için çalışmaya devam edeceğim. Malatya’nın yapılanını, yapılmayanı söyleyeceğim. Biraz önce Sayın Müsteşar diyor ki: “Sayın Bakan, Beylerderesi Viyadüğü’nü yapmadı mı?” dedi. Vallahi yaptınız, teşekkür ederim. Orada ama şimdi ismini anmaktan korktuğunuz eski milletvekillerine de teşekkür ederim, oldu mu? (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN – Sayın Ağbaba, teşekkür ediyoruz.

Sayın milletvekilleri, ben bir şey ifade etmek istiyorum: Bu Parlamentoya gelen her bir milletvekilini millet ve halk seçti. “Seni kim seçti?” lafını ben doğru bulmuyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

İLKNUR İNCEÖZ (Aksaray) – Sayın Başkan…

BAŞKAN – Buyurunuz Sayın İnceöz.

İLKNUR İNCEÖZ (Aksaray) – Sayın Başkan, teşekkür ediyorum, aynı konuyu söyleyecektim.
Zannediyorum ki grup başkan vekili arkadaşlarımız da biraz evvelki “parmak vekil” gibi küçültücü ifadeleri kabul etmediğimizi düşünüyor ve kendilerinin de bu ifadeleri kabul etmeyeceğini düşünüyorum. Özellikle tutanaklara geçsin diye söylüyorum. Buradaki, seçilen her bir milletvekili arkadaşımızın bulundukları illerde bir karşılıkları vardır. Bu şekilde ifade etmek suretiyle, “parmak vekil”, “şöyle vekil”, “böyle tercih edildin”, “yöntem bu oldu” Türkiye’deki sistem neyi gerektiriyorsa buna uygun hareket edilerek bu tercihler…

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Ön seçim var ama, Siyasi Partiler Kanunu imkân veriyor.

İLKNUR İNCEÖZ (Aksaray) – Sizde ön seçimle gelmeyen milletvekilleri de var, bunun da özellikle kayda geçmesi gerekir.

Bu şekilde küçültücü ifadeleri kabul etmediğimizi, grup başkan vekili arkadaşlarımızın da bu konuya katılacaklarını düşünüyorum. Tutanaklara geçsin diye özellikle söylüyorum. Bu, aynı zamanda milletimize de yapılmış bir hakarettir.

Teşekkür ediyorum.

BAŞKAN – Teşekkür ederim Sayın İnceöz.

ÖZNUR ÇALIK (Malatya) – Sayın Başkanım, sadece kayıtlara geçmesi adına söylüyorum.

BAŞKAN – Buyurun Sayın Çalık.

ÖZNUR ÇALIK (Malatya) – Malatyalı hiçbir milletvekilimizle bugüne kadar polemiğe girmek istemedik ama her defasında, AK PARTİ milletvekillerinin Malatya için çalışmadığını, yatırım yapmadığını ve Malatya’ya hizmet etmediğini söyleyince…

VELİ AĞBABA (Malatya) – Sayın Çalık, Hükûmet, Hükûmet…

ÖZNUR ÇALIK (Malatya) – …ben de AK PARTİ milletvekili olarak cevap verme mükellefiyeti taşıyorum ve bilsinler ki asla ve asla Malatya’ya hizmet eden insanları anmaktan imtina etmedik ve bizi seçen milletimize şükranlarımızı her daim ilettik. Onların genel başkan sorunu olabilir, bizim asla genel başkan sorunumuz yok.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Ya, bunu söylersen olamaz ki, ne alakası var?

ÖZNUR ÇALIK (Malatya) – Bizim Genel Başkanımız, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız Allah’a şükür var.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Sayın Başkan…

BAŞKAN – Buyurun Sayın Özel.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Ya, kaş yaparken göz çıkarıyorlar. Mecburen cevap vereceğiz, şu “genel başkan sorunu” lafına, müsaadenizle efendim.

BAŞKAN – Sayın Özel, çok rica ediyorum, sadece iki dakika; lütfen yeni bir sataşma olmasın, ara vereceğim yoksa.
Buyurun.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; tabii, iyi niyetin suistimali diye bir şey var. Bu noktada, artık tartışma bitsin diye gayret gösterirken, grup başkan vekilleriyle de bu konuda karşılıklı anlayış birliği içindeyken hem burada pozitif ayrımcılıktan yararlanıp iki artı bir artı bir; toplam, beş dakika yirmi beş saniye konuşup daha sonra…

ÖZNUR ÇALIK (Malatya) – Veli Ağbaba neyle ifade etti?

ÖZGÜR ÖZEL (Devamla) – …bunun üstüne yerinizden tutanağa konuşup “Her şey bitmiş, cevap vermeyeceğiz. Parlamento aksın, çalışsın.” diyoruz, “CHP’nin genel başkan sorunu var.” Şimdi, bu sözü söylerseniz, Sayın Öznur Çalık, Sayın Başbakana gidin şunu söyleyin, bugün söyledim: Parlamentoda Sayın Başbakana bir operasyon yapılıyor. 1923’ten bugüne kadar parti grupları kimleri ayakta karşılar, kimleri ayakta alkışlar bellidir. Gruplar kendi genel başkanlarını ayakta alkışlarlar, ayrıca tarafsız cumhurbaşkanları ayakta karşılanır. Ama, siz son yirmi gündür en son Zeyid Aslan’ı kürsüde, onu bırakın Bekir Bozdağ’ı yerinden konuştuktan sonra ayakta alkışladınız. Bu alkışları grup başkan vekilleriniz başlatmadı yüzleri burada, en son kalktılar, birbirlerine içinde bulundukları zorluğu ifade ederek kalktılar. Yarın bütçe görüşmesi olacak, Sayın Başbakan buraya gelecek, hepimiz kendi genel başkanlarımızı ayakta karşılayıp ayakta alkışlayacağız.

İLKNUR İNCEÖZ (Aksaray) – Biz de öyle yapacağız.

ÖZGÜR ÖZEL (Devamla) – Siz Sayın Recep Tayyip Erdoğan Başbakanken başka kimi ayakta alkışladınız, hangi bakanı, hangi milletvekilini kürsüde ya da oturduğu yerden? Bu Sayın Başbakana karşı grubunuzun içinden bir algı, yıpratma, itibarsızlaştırma operasyonudur, Başbakan sorunu budur.

Saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler)..”

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

r2

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. sedat dedi ki:

  Her zaman olduğu gibi yine bir veli ağbaba klasiği şov yapmaktan başka bir işi yok

 2. tekin dedi ki:

  Sayın hanımefendinin mecliste ki ilk görüntüsünü fotoğrafta görmekte nasip oldu , hamdolsun.

 3. ahmet hasan dedi ki:

  tahir öztürk (elazığ milletvekili) hemen konuya atlamış ve malatyanın sorunu çok mu önemli ki gibisinden. sayın vekil sen kendi ilinle ilgili konuşsan daha iyi olmaz mı ? malatya alehtarlığı nereye kadar ??

 4. bey dedi ki:

  SAYIN AĞBABA DOGRU KONUŞMUŞ BARAJ VAR DİYOR SULAMA KANALI YOK DİYOR OZNUR BUNA CEVAP VEREMİYOR AGBABA SORUYOR OZNUR CEVAP VEREMIYOR K BAKMAYIN AĞBABA MALATYA İÇİN ÇIRPINIRKEN AKP VEKİLLERİ ADAMI SUSTURMAYA ÇALIŞIYOR.TEKELİN YIKILAN YERİNE AVM YAPILDI YALANMI DEĞİL KİM SATTI ? AĞBABA YALANMI SÖYLÜYOR BUNLARI GÖRMEZDEN GELMEYİN MALATYALILAR

 5. asil dedi ki:

  ağbabanın söylediklerinin hangisi yalan..malatya elezığın bile gerisine düştü..uyanın artık

 6. Salih dedi ki:

  Bu tartışmaların faydası olur.Çünkü Malatyanın sorunları gündemde tutulmuş oluyor.İnşallah çözüm yollarıda bulunmuş olur.

 7. hekimhanlı dedi ki:

  kuru gürültü veli ağbaba memlekete ne yapmışta bu kadar yüceltiyorsunuz daha konuşmayı beceremiyor .Öznur Çalığın memleketimize yaptıklarını inkar ederseniz kör olursunuz.Çalık holdingle ne alakası var.hanımefendi pütürgeli asıl soyismide (BAY) dır .Yukarıda yorum yapan hemşeriler garanti haketmedikleri konumlara gelmek parti,den nemalanmak istemişlerdir onuda Sayın çalık sağlamadığı için şimdi kötü oluyor bekleyin şunun şurasında ne kaldı 30-40 sene sonra Chp iktidara gelir siz o zaman yönetirsiniz payınıza düşeni alırsınız(Eğer dürüst olursa)bekleyin..bekleyin……..

  1. vatan dedi ki:

   Ne yapmış malatyaya. Herkes biryerlere hakkıyla geliyor. Chp iktidara gelirse daha iyi şeyler olacak. sizin gibilerin para muslukları kısılır. partiden sizin gibi nemalananların

   1. kadir kaya dedi ki:

    Malatya da chp döneminde yapılanlarda ortada git bi bak daha neler yapsınlar

    1. VATAN dedi ki:

     Sizin gibillere her şey müstahaktır. Boş konuşmayı ne kadar çok seviyorsunuz.

    2. VATAN dedi ki:

     Zaten hep chp iktidardı. belediye hep chp aitti.

 8. Ahmet keskin dedi ki:

  Bu öznur çalık başka bir partiden vekil olsa bu malatyalılar ona söylemediğini bırakmazdı ama akp olunca abla oldu. Bu bağımsız girsin 5000 oy alamaz demek ki neymiş. Tayyip erdoğan 1 diğer hepiniz Sıfır sınız. Başınızda Tayyip erdoğan olmasa hiç nir anlam ifade etmiyorsunuz.

 9. timur dedi ki:

  hakkaten ya ne kadar önemli bir konuşma yapmış. malatyahaber diğer vekillerin konuşmalarını neden bu kadar uzun uzadıya yazmıyorsunuz.

 10. SAİD HAKTAN dedi ki:

  SİZİN (ALTINIZINDA) DERDİ MALATYA VE MALATYALI DEĞİL DOĞRU KONUŞUN SİZLERİ SEÇENLERİ DEĞİL CEBİNİZE GİREN 15,000 TL. VE SAYGINLIĞI DÜŞÜNÜYORSUNUZ….

 11. SELÇUK dedi ki:

  Veli AĞBABA meclise adımını attığı günden bugüne güncel sorunları, özellikle Malatya’mızın sorunlarını sürekli takip etmiş ve meclise taşımış gelecekte CHP’nin başkan adayı olacağını düşündüğüm yakinen de tanıdığım sadık bir Malatyalı. Öznur hanım da aile olarak şu an Türkiye nin en önemli projelerine imza atan ÇALIK HOLDİNG’in ve siyasi anlamda da kendi partisi adına yüksek tempo da koşan bir siyasetçi ve iş kadını. Şim di bu iki değerli siyasetci o meclise kavga etsinler diyemi gönderdi Malatya halkı? Yazık. Bu kadar Malatyamızın sorunları varken. Birlik zamanı derken.

 12. enver dedi ki:

  ADAM AKP Lİ DEĞİL DİYE HER AKP Lİ MASADAN BİR İTİRAZ GELİYOR.PARTİ İLE İLGİLİ BİR ŞEY KONUŞUYORMU?HAYIR.SADECE MALATYA İLE İLGİLİ KONUŞUYOR.İNSAF YAHU HİÇ Mİ DOĞRU SÖYLEDİĞİ BİR ŞEY YOK.MESELA TARIMSAL ÜRETİMİ İLE MİLLİ EKONOMİYE KATKISI BAKIMINDAN ELAZIĞ ,MALATYA İLE HİÇ AMA HİÇ. KIYASLANAMAZ BİLE NE DİYE BURADAN ALIRSINIZ ..AMACINIZ NE ?BUNUN MANTIĞI NE .SİZİN MALATYA İLE İLGİLİ DERDİNİZ YOK.BU ONU GÖSTERİYOR.

 13. selcuk dedi ki:

  Vallahi 5’i bir yana Ağbaba bir yana.Tek başına cesur yürek…

 14. CEMAL dedi ki:

  ak partiliyim,rahmetli aslanoğlu,ençok takdir ettiğim ve sevdiğim milletvekili idi.veli bey de,dediği gibi malatya nın tüm sorunlarını meclisede gündeme getiren vekilimiz.kendisine şahsen teşekür ediyorum.

 15. malatyalı dedi ki:

  bu ne yav aldığımız oya bakın diyip duruyular bide bağımsız aday olunda aldığınız oyu görelim sayın vekiller.gelip malatya da dershanecilik yapın eczacılık yapın kısacası eski hayatınıza tezgahınıza geri dönün diyecem ama sizlerde ankaradan daha gelmezssiniz.uyanın malatyam

 16. misafir dedi ki:

  malatyanın altı milletvekili içinde gecerli, hodri meydan bundan sonraki seçimlerde bağımsız aday olsunlar seçim sonunda malatyada seçilen muhtarların aldıkları oyun yarısını alırlarsa ben bu işi bilmiyorum diyecem

 17. malatyalı dedi ki:

  arkadaşım sayın çalık yapdığı icraatları pröjeleri söylermisiniz bizde öğrenelim acaba başka malatyadan bahsediyoruz türkiyede sadece 1 malatya var anlamadım çalık yalnız kendi nefsini düşünür kardeşim siz çalık ı malatyaya anlatmayın malatyalı çok iyi biliyor cevizi 1000 tane görmese taş atmaz

 18. Kasım dedi ki:

  veli ağbaba meclisin trolü gibi. her konuştuğunda bi vekil kalkıp cevabı yapıştırıyo.

 19. yorumsuz dedi ki:

  sayın veli bey kaç dönemdir seçiliyor helal olsun bir defa şehit gazi derneklerini ziyaret etmiş mi bunu sorgulayın teröriste sen arkadaş de şehit gazileri görme sonrada TBMM atıp tutuyorsun aynı hatayı MHP de yaptı sonra şehit gazileri bir defa ziyaret etti

 20. MUSTAFA dedi ki:

  MALATYA NIN SORUNLARINI O KÜRSÜDEN KİM DİLE GETİRİRSE O MALATYA NIN VEKİLDİR.
  BUNDAN KİMSE RAHATSIZ OLMAMALI. TABELA OLAYI DA DİLE GETİRİLMESE BELKİ ÖYLE KALACAKTI.
  BURADA PARTİLER ÖNEMLİ DEĞİL. MALATYA YA HİZMET ÖNEMLİ.
  TAKIM TUTAR GİBİ PARTİ TUTMAMALI. GEREKİRSE MİLLETVEKİLLERİNİ ELEŞTİRMELİYİZ.
  MALATYA SON ON YILDA BİR ÇOK KONUDA ÇEVRE İLLERDEN GERİDE KALMIŞTIR.
  İLK HIZLI TREN PROJELERİNE DAİL EDİLMEMİŞTİR. ŞEHİR HASTANESİ VERİLMEMİŞTİR. BİR ÇOK BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BAŞKA İLLERE TAŞINMIŞTIR. VS. VS.

 21. Ferhat dedi ki:

  Ağzına yüreğine sağlık sayın vekilim laf değil icraat önemli elle tutulur hiçbir hizmeti olmayan Veli beyin söyledikleri sözlerin bile ceviz kabuğunu doldurmayan Veli beyin laf kalabalığından meclisde kafa sayısından başka varlığı yok CUMHURİYET tarihinden beri yapılan işlere barikat olmaktan başka işleri yok. Sağolsun yaklaşık 14 yıldır da AKP ye barikat olmaya çalışıyorlar ama Halkıyla bütünleşen kadronuzaengel olamayacaklar hani hep söylüyoruz ya ONLAR KONUŞUR….

  1. vatan dedi ki:

   Malatyayı dibe batırmaktan başka ne yaptılar çok beğendikleriniz.

  2. ilke bilgili dedi ki:

   bencede veli ağbaba mecliste malatyanın sözcüsü, zira başka milletvekili göremiyorum..malatyanını sıkıntılarını ihtiyaçlarını her fırsatta dile getirmekten başka ne yapıyor allah aşkına.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."