Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Meclisten Toplu Taşımaya Zam Çıktı

Meclisten Toplu Taşımaya Zam Çıktı
 • 13.07.2016

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, toplu taşıma ücretlerine zam yapılmasını kararlaştırdı. MOTAŞ’ın toplu ulaşım araçlarında uygulanan 1. 15 TL olan öğrenci biletlerinin 1.30 TL’ye, 1.80 TL olan sivil biletin ise 2 TL olması yönündeki zam talebi, komisyon kararı doğrultusunda kabul edildi. Mecliste ayrıca 30 yaşını doldurmuş olan ve uzaktan eğitim alan üniversite öğrencilerine paso verilmemesi kararlaştırıldı.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Temmuz ayı çalışmalarına başladı. Başkan Vekili Şefik Şengün başkanlığında yapılan toplantıda gündemdeki konular görüşülerek karara bağlandı.

Gündem maddeleri arasında yer alan Dilek Mahallesi İstasyon Caddesi’ndeki 1. Ara olan sokağa Süleyman Ağa ismi verilmesi kararı kabul edildi.

Horata’nın kira uzatım talebine red
Özel bir firma tarafından işletilen ve sözleşme süresi dolan Horata Mesire (Piknik) alanının, kira süresinin uzatılması yönündeki talebi şartnamede yer alan maddeler doğrultusunda reddedilirken, önümüzdeki günlerde Horata Piknik alanı için yeni bir ihale yapılacağı belirtildi.

30 yaşını geçen öğrencilere paso yok
AYKOME üyesi kurumlar için Zemin Tahrip Bedellerinin belirlenmesi ile Toplu Taşıma Araçları Seyahat Kartları Uygulama Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması ilgili talepler de komisyon raporları doğrultusunda kabul edildi. Değişiklikle 30 yaşını doldurmuş olan ve uzaktan eğitim alan üniversite öğrencilerinin, öğrenci kartlarından yararlanmalarının önüne geçilmiş oldu.

Otobüs ve minibüslere zam
Zarar ettiği belirtilen ve SGK’ya yüklü miktarda prim borcu bulunan MOTAŞ’ın toplu ulaşım araçlarında (Otobüs-minibüs) uygulanan 1 Lira 15 kuruş olan öğrenci biletlerinin 1 30 kuruşa, 1 lira 80 kuruş olan sivil biletin ise 2 lira olması yönündeki zam talebi komisyon kararı doğrultusunda kabul edildi.

Güneş Enerji Santrali MOTAŞ’a devredildi
MAŞTİ arkasında bulunan Trambüs Bakım Atölyesi’nin çatısına kurulan ve 345 KWH enerji üretilen Güneş Enerji Santrali’nin, MOTAŞ’a devri talebi de kabul edildi

Yapraklı ve Kuyuönü depoları mevkiinde kurulacak olan 2 adet hidroelektrik santralinin yapımı için Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a kredi yetki verilmesi kararı kabul edildi.

Malatya Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından oluşturulacak olan Gayrimenkul Satış Komisyonu’nda görev yapmak üzere, meclis üyeleri Metin Mandal asil, Günnur Tabel ve Ramazan Özcan da yedek üye olarak belirlendi.

Kernek’teki HES Belediyeye devredilecek
Özelleştirme İdaresi tarafından kullanım hakkı özel bir şirkete tahsis edilen Dernek Mahallesi 5101 ada 40 NO’lu parseldeki (Kernek Meydanı) hidroelektrik santralinin (HES) kullanım hakkının Büyükşehir Belediyesi’ne devri için Büyükşehir Belediye Başkanına, iş ve işlemler için de Büyükşehir Belediye Encümeni’ne yetki verilmesi kararı da kabul edildi.

Toplantıda ayrıca, geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi’nin üyeliğe kabul edildiği WEGO üyeliğinin yenilenmesi ile geçtiğimiz aylarda Bilim Sanayi Bakanlığı’na 15 yıllığına tahsis edilen Yaka mahallesindeki 37.803 m2’lik parsel ile ilgili söz konusu tahsisin kaldırılması kararlaştırıldı.

Gündemde bulunan bazı maddeler bir sonraki toplantıya ertelenmesi ile bazı maddelerin de ilgili komisyonlara havalesi ve bir sonraki oturumun 18 Temmuz Pazartesi günü yapılması kararlaştırıldıktan sonra 1. Oturum sona erdi.

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

meclis

meclis1

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Hasan dedi ki:

  Yazıklar olsun size ki milleti bu kadar çıkmaza sokuyorsunuz ekmek zam ulaşım zam nedir bu kardeşim millet darbeye tepkisini koydu bu mudur mükâfatı siz de halka karşı mı darbe yapıyorsunuz zaten malatyanın bir ucundan bir ucuna mesafe ne kadar ki İstanbul’da tarife bile bu kadar pahalı değil üç kuruş askeri ücret, burs veriliyor bunu da milletin cebinden almaya kararlısınız gerçekten yazık ediyorsunuz sanki yaptığınız çok hizmet var ya burdan çıkaracaksınız

 2. Abuzer dedi ki:

  BU GIDISLE ISTANBULU GECERSINIZ SAYIN ÇAKIR HIZMETINIZDE IYİ OLSA BARI MODELI GRCMIS HURDA OTOBUSLERLE 2 TL.ISTANBULDA KILIMALI OTOBUSLER 2.15 SAYIN CAKIR

 3. hüseyin dedi ki:

  asgari ücrete ve emekliye az bişe zam verdiler ya başladılar onları geri almaya fakire verilen sadaka gibi parayı bile hazmedemiyorlar sadece kendileri yiyecek fakir kimin umurunda zenginler yıllardır kanımızı emiyor en basit örneği şimdi kayısı zamanı biz üreticiden 6 tl ye alıyorlar kendileri 25 tl den aşağı satmıyorlar altlarında milyarlık araba ve en modern evler.ramazanlık geldiğinde ellerinde 99 luk tesbih ve kuranı kerim düşmüyor .ey zenginler bu duam sizler için iyi okuyun iyi anlayın ki nasıl bir mahluk olduğunuzu anlayasınız.İNŞALLAH BİRER BİRER DOĞAR BİNER BİNER ÖLÜRSÜNÜZ.İŞTE FAKİRİN BAYRAMI O GÜNDÜR.

 4. Ahmet Çelik dedi ki:

  DEĞERLİ ARKADAŞLAR,
  Bu habere yorum yapan yorumcuların sayısı 20 yi geçmedi bu haberi okuyan binlerce kişi arasından sadece 20 kişi mi tepkisini gösteriyor..? Yoksa herkes zamdan memnun mu..? SAMİMİ söylüyorum ;;;; bize yapılacak herşeyi hak ediyoruz !!!!!!!! itiraz etmek yok herkese teşt ise bizede teşt mantığında devam ediyoruz… Büyükşehir Belediye veya MOTAŞ önünde Protesto yapalım desek kaç kişi gelir..?

 5. ahmet dedi ki:

  sayın belediye 65 yaş bedava olan pasaoları iptal edin onun yerine öğrenciler 500 krş olsun yapacağınız yanlızca bu iylik

 6. ABDULLAH YILMAZ dedi ki:

  Hiç bir geliri olmayan öğrenciden 1,15 tl en az 4000tl geliri olan öğretmen den 1,50 krş alınıyor.böye bir adalet ancak Türkiyede olur.(eki fiyatlar yeniside aynı olur) Asgari ücretli 1300 tl alıyor.onlardn da hiç almayn…

 7. Yusuf44 dedi ki:

  Beraber yürüyenler hayırlı olsun Malatyam bir dahaki seçimde % 90 oy çıksın.Bu karara el kaldırıp kabul edenler Allahtan korkmazlar.Taşımacılık belediyenin asli görevidir kar merkezi değil.

  1. Yusuf44 dedi ki:

   Sayın site yönetimi neden yorumum sansürlendi yazdığım şekilde yayınlanmadı.Yazdıklarım doğru değilmiydi.

 8. mehmet dedi ki:

  zaten pahalı olan ücrete bir de zam yapmışlar. bundan sonra bedava binenler dışında kimse belediye araçlarını kullanmaz

 9. ahmet dedi ki:

  aşk olsun 20 kuruşun lafı mı olur…yapın şöyle 5 tl zam zengin fakir belli olsun!!!!!!

 10. malatyasevdalısı dedi ki:

  GEÇ Kaldıydınız Motaş ın zararı nı nasıl Kapatacksınız BELEDİYE KIRALIK ARAÇ CENNETİ HALKIN SIRTINA VURUN MAZOT FİATI DÜŞÜYOR BUNLAR ZAM YAPIYOR BİR SEHİR Düşünkü Belediye Otbüsü Münübüste Pahalı TÜRKİYEDE BİR İLK O DA MALTYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HALKINA DÜŞMAN BELEDİYE

 11. yusuf dedi ki:

  denizli büyükşehirin yılbaşından beri uyguladığı ücretler sivil tаşımа ücrеti 2 lira,öğrеnci tаşımа ücrеti isе 1.5 lirа.yanlış anlaşılmasın ben aslında bedava olsun diye bunu yazıyorum.

 12. mehmet dedi ki:

  çok pahalı AKÇADAG 3,600 KURUŞ ALLAHTAN revamı sayın belediye yetkilileri ,çoç çok yazık bu millete

 13. fbay dedi ki:

  bence gittiği mesafeye göre üçret alınmalı…ne bu böyle indi bindi 2 tl

 14. Ahmet Çelik dedi ki:

  SN. AHMET ÇAKIR’A AÇIK MEKTUP
  Başkanım lütfen ulaşım hizmetini sadece belediyenin gelir kaynağı olarak görmeyiniz,
  şimdi motaş zarar ediyor diyebilirsiniz doğrudur zarar etmesi gerekiyor asıl kâr etseydi o zaman sıkıntı idi…
  toplu taşıma hizmeti aynı zamanda bireysel ulaşımı azaltması gereken bir hizmettir tabiki bireysel taşımacılıktan çok çok cazip haline gelmesi gerekmektedir ki insanlar bireysel taşımadan toplu taşımaya yönlensinler….
  Malatyada yoldan geçen 100 kişiye sorun 99 u Malatyanın en büyük sorununun ulaşım ve trafik sorunun olduğunu söyler eğer toplu taşıma daha iyi bir şekilde kullanılsa trafik sorunu diye bir problem kalmaz…
  Belediyelerin aynı zamanda sosyal belediyecilik anlayışının bir gereğidir toplu taşıma Lütfen siz de kendinize ve Güzelim Şehir Malatya ya yakışanı yapın ve bölgede en cazip en uygun ulaşım ücretini belirleyin, Ankara, İzmir gibi şehirlerdeki km başına ulaşım ücretlerine bakınız ve Malatyada km başına ulaşım ücretine bakınız eğer Malatya daha ucuz ise amenna ama Malatya en pahalı şehirlerden bir tanesi diye biliniyor bu imajı yıkmak gerekiyor
  İnsanlarımızın artık herşeyden haberi var, her yapılanı, her söyleneni duyma, görme imkanı var ama size demem o ki
  Eğer vatandaşın kesesinden nasıl daha fazla belediye kesesine aktarırız hesabına düşmüşseniz eğer 2,5 yıl sonraki yerel seçimde artık sizleri ve partiyi Malatya ölçeğinde kusura bakmayın Tayyip Erdoğan da kurtaramaz

  1. Ahmet Çelik dedi ki:

   Ekleme olarak da şunu söyleyeyim SN. BAŞKAN ;
   Türkiyenin neresine giderseniz gidin, hangi toplu taşıma uygulamasına bakarsanız bakın, belediyenin toptan el çekmesi, veya özel halk otobüslerine devretmesi gibi bir durumu göremezsiniz,
   Olması gereken nedir…? Olması gereken şey toplu taşımada özel halk otobüslerinin yanında belediye işletmesine ait araçlarında olmasıdır ve vatandaşa tercih , seçim hakkı verilmesi gerekmektedir…
   ACİLEN BU YANLIŞ UYGULAMADAN VAZGEÇİLMESİ GEREKMEKTEDİR SN. BAŞKAN

 15. murat dedi ki:

  Malatyada ki zamların amacı sorunlara kısa sürede geçici çözüm sağlamak sanırım ,peki sonraki fiyatlamalar nasıl olacak? Oluşan bu durum sonraki problemli süreçlerin sebebi olmayacak mı?

 16. Mehmet dedi ki:

  İstanbul Kavacık tan 500T otobüse bınıyoruz ta tuzlaya gıdıyoruz 70-80 km yol 2.30 tl…. Malatya sende otobüs ücreti 1.00 tl olmalı en fazla!

 17. Süleyman dedi ki:

  Artık indi bindi ücreti uygulanmalı 40 km de aynı 1 km de aynı ve bu zam adil ve çözüm odaklı değil. Nasılsa kendilerine otobus bedava.

 18. arda dedi ki:

  bu ne ya allah tan korkun ayıp ya

 19. arda dedi ki:

  lanet olsun bu ne böyle herkese göre en pahalı biz biniyoruz bu ne ya allah tan korkun

 20. 2.bilen dedi ki:

  Ayıp ayıp bu ne ya 10 dakkalık yol 2lira yiye yiye bitiremediniz..

 21. Birader dedi ki:

  Bir yorumlara bakıyorum, bir de verilen oylara bakıyorum… Neyse!

 22. GÖKHAN dedi ki:

  Ne oluyoruz ya 1 yıl geçmeden ikinci zam koca İstanbulda kilometrelerce yol gidiyorsun 1,75 toplu taşıma Maski ve Motaşa çalışıyoruz ancak büyükşehirin borcunu bizmi ödeyecez arkadaş

 23. murat dedi ki:

  esenlik en kazık market, motaş ulaşım pahalılığında türkiye’de lider, kaynağından gelen suya %300 zamla şampiyon, ağaçları kesip şehri betona çeviren bir zeki!!!!! mimarımız ve evlere şenlik bir belediye. valla kimse ağlamasın, %61 le siz seçtiniz, sizin yüzünüzden kurunun yanında yaşta yanıyor. ah, münir erkal ah bedduan tuttu herhalde.

 24. ilyas dedi ki:

  Evet….birde bu otobüslere binerken – (cüzden içinde) BAŞKASININ GÖRMESİ engellenecek -şekilde-kimlik veya paso gösterenlerin kontrole alınması için ilgili İçişleri BAKANLIĞI PERSONELLERİNİ BEKLİYORUZ…hakkıyla verilenler hariç-diğer pasolar encümen tanıdık-parti-ahbablarımı ? bunların kontrollerini kim yapıyor?

 25. Ülkü Koçak dedi ki:

  Beylerderesi köprüsünü de özeleştirin. Geçenden üç, geçmeyenden beş , bakandan on lira alın. Hatta adını BİZİM OSMAN köprüsü yapın. Trambüs ile selfi yapandan biin TL alın. Bir bildiği vardır diyerek koşulsuz oy veren hemşerilerimize hayırlı olsun. SAYIN ÇAKIR OVACIK BELEDİYE BAŞKANI ULAŞIM HİZMETİNİ BEDAVA VERİYOR. iki saatlik yol bir uğrayıver neymiş bu işin hikmeti. Nohut satıp öğrencilere burs veriyor. Sıfır borç ile aldığınız belediye perişan durumda. Yeterki öznur hanımın dediği olsun.

 26. kazir dedi ki:

  maşallah en iyi bildikleri işi yapıyorlar,ZAMMMMMMMM

 27. mustafa dedi ki:

  ekmek alırken görüyorum.herkesin elinde bedava ekmek kartı.otobüse biniyorumherkesin elinde ücretsiz paso.bizim günahımız nedir.bu vebal kime ait.bu kartları kim veriyor.nasıl alıyorlar anlamıyorum

 28. abayram dedi ki:

  bunlar ayda bir toplanmakla hata ediyorlar hergün saat 5 de toplanın hergünde zam yapın

 29. malatyasporlufk dedi ki:

  otobüs istanbulda 2,35 binip 100 km yol gıdıyorsunuz malatyada carsıda bin AVM de in 2 km toplam FİYAT 2 TL

 30. memet can dedi ki:

  inşallah otobüsler 5 tl olur motaş zarar etmesin bu vatandaşa az bile…

 31. Hacı dedi ki:

  Arkadaş takip ediyorum milletin yüzde yetmişi nerdeyse ücretsiz biniyor tabi onların parasınıda bizden alacaklar normaldir yaşlı ,sakat v .s onlara ücretsiz belediyenin zararı da bize yükleniyor.

 32. Fatih dedi ki:

  Maskiye okadar bos adamlar aldilarki altlarinada mutaitin arabalarini verdiler kadrolarida yakin gelir tabiki ahmet cakir hep hatirla adamlarini doldurdu maskiye onlara kadro haram bence

 33. kalkan dedi ki:

  Büyükşehir olmanın kazıkları bunlar bu günler iyi günlerimiz yeni kazıklar yolda

 34. Bülent dedi ki:

  Malatya ve etkin kamu oyu bilinçli tüketici, muhalefet, hak arayış, sivil toplum hareketi, bunları bir arada görmek mümkün değil. Maliyet ve fiyat arasındaki uçurum ancak Malatya’da var. Düşük maliyetli su pahalı satış. Kısa mesafelerde ulaşım ücreti pahalı. Allah aşkına Malatya halkının hakkını koruyacak ve gözetecek sivil toplum örgütü yada muhalefet yok mu acaba????

 35. Malatyalı.. dedi ki:

  Büyükşehir olunca gerçekten vatandaş mutlu oldu…..

 36. Mete dedi ki:

  Güya Trambüs gelince fiyatlar inecekti

 37. kemal dedi ki:

  Büyükşehire akıl ermiyor önce personeli emekli edip sonra şirket üzerinden tekrar işe alıyor.

 38. Ali dedi ki:

  Malatya AKP Belediyesinde yıllardır değişmeyen tek şey imar komisyonu ve Gayrimenkul Satış Komisyonu’nda görev alan meclis üyesi Metin Mandal. Bu beyin ne özelliği var mesleği nedir bilen var mı? Yoksa bu bir meslek sırrımı?

 39. erhan dedi ki:

  malatya belediyesi çalışıyor maşallah ancak zam yaparlar başka bir icraatı yok bunların istediklerine kadro verirler başkası iş için gelse personel alımımız yok derler ondan sonra yuzlerce torpilli kişiyi işe alırlar yok böylesi büyükşehir belediyesi olmaz

 40. rahmi özdemir dedi ki:

  dolmuşlara binin istediğin yerde duruyor istediğin yerde biniyorsun ucuz elinizden geldiği kadar belediye market ve otobuslerini kullanmayın belediye ulaşımı özelleştirsin semt semt fiyat belirlenir ozaman bir belediye market çalıştırmak zorunda değil bunda iyi niyet yoktur neyi ucuz vermiş ne üretmiş belediyeyi hayatınızdan atın.

 41. recep solmaz dedi ki:

  zarar etmemenin başka akılla önüne geçilmesini düşüneceğimize kolay yolu seçmek (zam) basit ve kolay çözüm siyaset bu olmamalı…..

 42. Rtk dedi ki:

  Trambus gelince zarardan kurtuluyorduk !!

 43. Rtk dedi ki:

  mesafa olarak ulaşım rakamları Turkiyenin en pahalı fiyatı uyuyan topluma herşey mustehak ..ağaç kesilir ses yok ulaşıma suya zam yapılır ses yok ..

 44. baran_ege dedi ki:

  Aslında sivil 5 öğrenci 3 olmalı malatya büyükşehir az bile yapıyorlar sayın belediye başkanım suyun tonuda 20 tl olsun seçimde biz yine oyumuzu size verecez maskideki müdürlere hazır su içirin halkta çeşmeden içsin siz kafanıza göre takılın malatya çok gelişti

 45. Reel dedi ki:

  İnşallah uç lira olur,hakkini arayan şikayet eden yok,koru korune biat bu sanırım.Kurani Kerim de 75 surede aklımızı kullanalım diye emir ediyor Rabbimiz, bu zama çok sevindim

 46. özmalatyasporlu dedi ki:

  Motaş ın zararını zam yaparak kapatamazsıniz öncelikle bedavacıları önleyeceksiniz zatenmesafe kısa ücret pahalı iken iyice zam yapmak çok yanlış buradan yapılan yanlıştan dönulmesini ve zamın geri alınmasını bekliyoruz

 47. Süleyman dedi ki:

  Söz konusu vatandaşa zam olunca maaşallah tek yürek oluyorlar

 48. ahmet dedi ki:

  hahahahahahahah inşallah 20 tl olur bilet ne yapsalar müstehak . Buda % 61,80 e kapaaak olsun

 49. Çiftçi44 dedi ki:

  Layık Olduğunuz Şekilde Yönetilirsiniz .

 50. Misafir dedi ki:

  Malatya da ulaşım gerçekten çoook pahalı. İstanbul da yasayan bir malatyalı olarak bu durumu kınıyorum. Çok kısa mesafe için yüksek ücret ödüyor malatyalı

 51. macit dedi ki:

  malatya toplu taşıma pahalılığında türkiye’de ilk üçe girer herhalde. otobüslerin alt üstü 10 km azami uzak seferi var. minibüsler bile belediye otobüslerinden daha ucuz. minibüsler bu haliyle kar ediyor, motaş ağlıyor. yapamıyorsanız, bırakın minübüslere biz de ucuza binelim.suyun başkenti malatya’da suya %300 zam yapan büyükşehirden ne beklenir ki zaten?

 52. Emrah dedi ki:

  Durmak yok geçirmeye devam ankarada yaşıyorum bu paraya 20 km gidiyorum. Malatya’da çarşıdan bin sıtma pınarında in ayni para.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."