Final

OpelMalatyalife Residence

Vahap Erdem Aday

Malatya Haber -

“Memleketin Başıboş!. Denetleyen Yok..”

“Memleketin Başıboş!. Denetleyen Yok..”
 • 05.09.2018
 • Pidedeki korsan zamma tepki gösteren ESOB Başkanı Keskin, Valiliği ve Belediye’yi eleştirdi.

Malatya’da pideye yapılan ikinci zammın da yasal olmadığını ve Ramazan ayında yapılan zam ile birlikte bunun da korsan zam olduğunu söyleyen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Şevket Keskin “Komisyon tarafında alınması gereken zam kararı, yine bir Odanın başına buyruk kararıyla alınmış. Valilik, Belediye, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü görevini yapmıyor. Başıboş memleket” sözleriyle tepki gösterdi.

“Memleketin başıboş”
Ramazan ayında yapılan zam gibi bu zammın da yasal olmadığını söyleyen ESOB Başkanı Şevket Keskin, pideye yapılan zamma sert tepki gösterdi.

Komisyonda yer alan kurumların denetim görevini yerine getirmediği için bu konuda bir başıboşluk yaşandığını ifade eden Keskin, “O zaman Valilik, Belediye, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne yazı yazmıştık ve zammın yasal olmadığını belirtmiştik. Soran yok, denetleyen yok. Valilik görevini yapmıyor, belediye görevini yapmıyor, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü görevini yapmıyor. Yasal olmayan durumların önüne geçilmesi gerekiyor ama başıboş memleket” dedi.

Bakanlık da ‘Zam yetkileri yok’ demişti

Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi, ‘Pide ekmek değildir, pide sadece pidedir. Dolayısıyla komisyon kararına gerek yoktur” demesine karşın, Ticaret Bakanlığı, 27 Temmuz 2018 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada, fiyat tarifesi konusunda Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun ve illerdeki Fırıncılar Odasının tek başına tarife belirleme yetkisinin bulunmadığını bildirmişti.

Ticaret Bakanlığının açıklamasında şu görüşler yer almıştı:

“Ekmek fiyatları, tacirlerimiz için, Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde hazırlanan ve onaylanan tarifeler ile belirlenmektedir. Bu çerçevede, ilgili ticaret odası veya ticaret ve sanayi odası yönetim kurulu, Ticaret İl Müdürü ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, tarifeyi düzenleyen oda ve ilgili belediyenin temsilcilerinden oluşan heyetin değerlendirmesini almaktadır. Heyetin değerlendirmesi ve ilgili meslek komitesinin görüşü de dikkate alınarak yönetim kurulunca ekmek tarifesine ilişkin teklif oluşturulmaktadır. Hazırlanan bu teklif Bakanlığımızın görüşüne sunulmakta ve daha sonra yapılacak ilk toplantıda oda meclisinin onayına sunulmaktadır. Bu şekilde hazırlanan tarifeler oda meclisinin onayı sonrasında ilgili valilik ve belediyenin uygun bulması üzerine yürürlüğe girmektedir.”

“Federasyonun ve odanın tek başına yetkisi yoktur”

Bakanlık, Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun ne ülke genelinde ne de herhangi bir il için tek başına ekmek fiyatı belirleme yetkisi olmadığını belirtmişti.

Geçtiğimiz Ramazan ayında fiyatı 1 TL olan fiyatı sabit tutulurken gramajı 200 gramdan 150 grama düşürülerek böylece yüzde 33 oranında zam yapılan pideye, yaklaşık 3 ay sonra bu fiyatı yükseltilerek ikinci bir zam daha yapıldı. Fırıncılar Odası Yönetim Kurulu kararıyla yüzde 25 zam yapılan 150 gram pide dünden itibaren 1.25 TL’den satılmaya başlandı.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. DEMİRHAN dedi ki:

  MALATYA VE İLÇELERİNDEKİ PİDE FIRINI İŞLETMECİLERİNİN YAPACAĞI TEK ŞEY EN KISA ZAMANDA TÜRKİYENİN ÇOĞU YERİNDE İSTANBULDA,ANKARADA,İZMİR DE VS OLDUĞU GİBİ PİŞİRİM ÜCRETİNİ ALMAKTIR.EVİNDE ELEKTRİK GİTMESİN DİYE FIRINLARDA AKŞAMA KADAR BEDAVADAN YEMEK PİŞİRTENLER VE ÜSTÜNE ÜSTLÜK BAZEN YANINDA EKMEK BİLE ALMAYANLAR OLUYOR ONUN İÇİN FIRINLARDA PİŞİRİLEN TAVADAN,GÜVEÇTEN,BALIKTAN,TAVUKTAN,LAHMACUNDAN,BİBERDEN,DOMATESTEN,PATLICANDAN,KÖMBEDEN,BÖREKTEN DAHA SAYAMAYACAĞIMIZ TÜM ÜRÜNLERDEN YASAL OLAN VE PİDE FIRINLARININ HAKKI OLAN PİŞİRİM ÜCRETLERİNİ EN KISA ZAMANDA ALMASIDIR.MESELA BİR TAVA PİŞİRİMİ 5 TL ONDAN SONRA 0,25 KURUŞ ZAM İÇİN BU KADAR GEREKSİZ YORUM YAPMAZ KİMSE PİDECİNİNDE ODUNU BOŞA YANMAZ ODUN MASRAFINDAN KURTULUR.YERİ GELİYOR TAVALARDAN OCAKTA EKMEK PİŞİRMEYE YER BULUNMUYOR PİŞİRİCİLERİNDE EMEĞİ CABASI. AMA EŞ DOST AKRABA DİYE PİDECİ ESNAFI KİMSEDEN HAKKI OLAN ÜCRETİ ALMIYOR.O VAKİT 1 TL YE KURTARIR EKMEK.SON İKİ AYDA A’DAN Z YE HERŞEYE % 70 ZAM GELMİŞ GARİBAN PİDECİ ESNAFIN YAPTIĞI 0,25 KURUŞLUK ZAM OLAY OLUYOR.BİR ÇAY 1 TL BİR SİMİT 1,5 TL KİMSEDEN ÇIT YOK.BENZİN 7 TL MAZOT 6,5 TL ELEKTRİĞE ,DOĞALGAZA % 40 ZAM GELDİ ÇIT YOK FIRINCININ 0,25 KURUŞLUK ZAMINA YOK ŞÖYLE YOK BÖYLE ÖYLEMİ….ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI SAYIN ŞEVKET KESKİN…MALATYA BÜYÜKŞEHİR OLDUKTAN SONRA KENDİ ESNAF ODASI AİDATLARINIZA % 300 ZAM YAPARKEN MEMLEKETİN BAŞI BOŞ OLMUYOR 0,25 KURUŞLUK ZAMDAMI MEMLEKETİN BAŞI BOŞ OLUYOR NEDE OLSA ESNAFA HİÇ BİR FAYDANIZ YOKKEN HER YIL AİDATLARI TOPLUYORSUNUZ SAYIN ŞEVKET KESKİN.BEN MALATYADAKİ ESNAFLARIN YERİNDE OLSAM HER YIL ALINAN GEREKSİZ AİDATLARI ÖDEMEM.ELBET FIRINCI ESNAFI BU YAPILANLARI UNUTMAYACAK NOKTA….

 2. Mesut dedi ki:

  Unun kilosu 175 tl mis .ve zam olmasi gayet dolmis gibbi .bir de yaziyor lar .bazi arkadas larimiz . 150 gr ekmek fiyati bu .kardessim .istanbulda .200 gr ekmegin fiyati 1.25 krs . Tabi orda un kullan miyor lar galiba .mesafe de cok yakin iscilik yok .masraf yok .galiba .sadece biz de masaraf cok kurtarmiyor .sayin sev ket keskin .baskan nin yetkisi yok galiba .burakratlari gorevve cagirriyor .malatya haber .bu zam larin faz la oldugunu diger illerde ki fiyat karsilas tirmasi ile zatten bir ay once gun deme getirmis ti .kes ke haber leri takip etse veya yardim cillari bugun demin ramazan ayin dan beri devam ettigini hatirlat salar di .malatya barre .cok tessekur ederim .ki her kesten on ce birri leri gun dem yapmadan on ce biz lerin ses leri olduk lari icin .

 3. Hamza dedi ki:

  amerika bizi kıskanıyo.ekmek fiyatları dış güçlerim oyunu

 4. Unun torbası 175 tl olunca ekmeğede 25 kr zam yapılmış.Diğer ürünlere hergün gelen zamları düşününce bu zam solda sıfır kalır.

 5. gokhan dedi ki:

  arkadaslar bende yorumları okudumda 1 cay 1 tl ekmek 1 tl ekmege gelen zam neyını elestırıyosunuz anlamadım 250 kurus ıcınmı okadar kaleme zam gelmis ses seda yok ekmek 1 tl den 250 kurus zam yapılmıs bunamı takıldınız lpg benzine gunluk gelıyor 250 kurus 1 cay 1 tl bu arada fırıncı degilim gelen zamıda cok normal görüyorum vatandas olarak

 6. Esnaf dedi ki:

  Sen çalışıyomusun da . Memlekete başı boş diyorsun. Oh ne güzel otur gorevini yapma memleket başı boş de.

 7. Hakan yıldız dedi ki:

  Helal sana Başkan ,fakirin yediği bi kuru ekmek zaten.

 8. Fatih dedi ki:

  Memleketin başı boş değil ki mazot 6.35 tl doğalgaza zam elektiriğe zam bunlardan bahseden bir devlet yetkilisi göremedik hep esnafa hesap soruyorlar hiç başıboş olurmu??

 9. Şükrü dedi ki:

  Sayin başkanım sizi sevmem rağmen denetim konusunda çok haklı olduğunuzu biliyorum ekmekli denetim var trafikteki denetim var seyyar satıcılar konusu keza esnaflar in yol isgalindemi denetim var trafikteki denetim var anlayacağınız eşeği saldim çayıra gerisini mevlam kayira.

 10. Baris dedi ki:

  Münibüs çüler 2 tl yapınca memleket başıboş olmuyo fırıncı 25 krş yapınca başıboş oluyo yok böyle bişey şevket başkan uncular nereye gidiyo haberin varmı 150 doğru gidiyolar

 11. Malatyali dedi ki:

  Başkanım doğru söylüyor bu şehirde denetim gerçekten yok ekmete gramajı yüz grama indirsede zam yapmasa bu halk zam yapıldığını zaten bilmezdi.

 12. DEMİRHAN dedi ki:

  SAYIN ŞEVKET KESKİN SON 3 AYDA UNUN TORBASI 70 TL DEN 110 TL YE ÇIKTI.MAYANIN KOLİSİ 45 LİRADAN 70 TL YE ÇIKTI 1 KG POŞET 7,5 TL DEN 17 TL YE ÇIKTI 1 KG BEYAZ KAĞIT 2,5 TL DEN 8 TL YE ÇIKTI.SON 1 AYDA ELEKTRİĞE,İŞYERLERİNDE KULLANILAN SU KONUTLARIN 3 KATINA KDV Sİ SİĞORTASI BAĞKURU İŞÇİSİ KİRASI STOPAJI MUHTASARI ÖTV Sİ DAHA SAYAMAYACAĞIMIZ ONLARCA KALEM EMTİAYA ZAM GELDİ SİZ KALKMIŞ AKŞAMA KADAR VATANDAŞIN YEMEĞİNİ TAVASINI GÜVECİNİ BİBERİNİ DOMATESİNİ BEDAVA PİŞİREN YÜZLERCE PİDECİ ESNAFININ 0,25 KURUŞLUK ZAMINA YORUM YAPIYORSUN.MALATYA BÜYÜKŞEHİR OLDUKTAN SONRA ODA AİDATLARINA %100 ZAM YAPTINIZ ESNAFLARA HİÇ BİR KARINIZ OLMADIĞI HALDE KİMSENİN SESİ ÇIKMADI AMA BU TAVRINIZI MALATYANIN PİDECİ ESNAFI UNUTMAYACAKTIR.SİZ ÖNCE UN FABRİKALARININ PARA BABALARINI ELEŞTİRİN ONDAN SONRA GARİBAN ESNAFLA UĞRAŞIN NOKTA…..

  1. Feyzullah Taş dedi ki:

   Siz kazanacaksınız diye millete simit çıkartacak duruma geldiniz.
   Unutma; milletin ekmeğine el uzatın hiç kimse iflah olmamıştır.
   Adam gibi pide çıkart, adam gibi fiyata sat.

 13. MalatyaPlatformu. dedi ki:

  Dilerim dahada beter olursunuz. 24 haziranda hepinizi gördük. Devammı malatyalılar. 😎😎😎

 14. Yerelli dedi ki:

  Ekmeğe ZAM bir değil İKİ! 1 ncisi para ile yapılan 2 ncisi ise 50 gram azaltarak. 200 gramdan düşük ekmeğin sağlıklı pişmeyeceğini yetkililer beyan etmişti. 150 gram ekmek çıkarmak da bir zam değil mi? Sağlıklı çıkar 1.50 veya 2.00 lira olsun.

 15. tasaron dedi ki:

  Sayin baskanim ekmeyi anladik bize olan oldu peki marketlerde esenlik pazar market carsi market akranlar a101bim bunlarin salcaya yaga caya sekere bakliyat turune yapilan zamdanda haberiniz varmi aca temizlik deterjan zammindan haberiniz varmi Allah askina buna kimse dur demiycekmi.5 salca 50 tl 5 kilo 50 tl.olmus asgari ucretle calisan nasil alacak secimlerde bitti kitliga dogru gidoyoruz korkmaya basladik.bunu sayin baskan en kisa surede hukumete sesinizi duyurun millet vikillerimiz bir baksinlar bu zamlara Malatyanin tarihte gidaya bu kadar zam yapilmadi bizim yerli malimiz salca yag bunlar bizim yerli malimiz biz domatezi rusyaya ihrac ediyoruz dolarla ne alaka .

 16. Feryat dedi ki:

  İş çıgrından çıktı.Devlet yok.belediye yok.hiçbir denetleme mercii yok.Herkes hergün kafasına göre herşeye zam yapıyolar.Bir örnek.büyük bir marketin sattığı 600 gr.lık beyaz peynirin zam serüveni.Bahar başı nisanda 11.75 den 12.50 ye.ramazan öncesi 13.25 e ramazan içi 13.75tl.ye.bayramdan sonra 14.25 tl.ye 15 gün önce14.75 tl.buğün baktım 15.25 tl.bu peynir geçen yıl baharda 9.5 tl.idi.o zamandan bu güne yüzde 60 zamlanmış.bu millet netsin.yaşamasın ölsünmü.inanın iğneden ipliğe yüzde 50-60 zam yapmışlar.nerde devlet nerde.Allah yardımcımz olsun.buişin sonu kötü.

 17. erdal dedi ki:

  gücünüz gariban fırıncıyamı yetiyor.un fiyatlarını soran varmı.buradan fırıncılara sesleniyorum ,bir hafta ekmek çıkartmayın.ayrıca diğer zamlarada bi açıklama yaparmısın şevket bey mesela demir mesela akaryakıt mesela herşey,cevabı ben vereyim yapamazsın gücünüz fırıncıya yeter yada domates 2 tl oldu diyen çiftçiye.televizyonu açınca şok şok salatalık 3 tl oldu ,ekmek 1 lira 25 kuruş oldu tepki buraya kadar fazlası yok.

 18. ARİF dedi ki:

  Şuanda gerçekten herkesim çıkar çatısmasına dönmüş gibi hareket ediyor dolar ve euronun yükselmesi her kesimi etkiledi KESKİN BŞK DENETİM MEKANİZMASI ÇALIŞMIYOR DİYOR FIRINCI ESNAF MALİYETLER YÜKSELDİ DİYOR BAKIN FIRSATCILARA YER VERMEYELİM OLAN HEPİMİZE OLUYOR SAYGILAR

 19. Yunusbey dedi ki:

  Un torbası 74 TL den 105 yükseldi fabrikalara ses çıkaran yok bedava yemeği ni biberini her şeyini pisirt pahalı de somun ekmek alıyorsun bakkala yada markete şunları pişir demiyorsun yufka alıyorsun bi yemeğini yufkacı pisirsinde görelim geç kaldı bile zam

 20. hakan coban dedi ki:

  Senin bir yetkin yoksa sen neden o koltuktasın? Sen ne işe yararsın. Anca siyasi boş boş laf edesin…

 21. MEHMET dedi ki:

  FIRSATCILARA GÜNDOĞDU HERSEYE ZAM NORMALİNDEN FAZLA 500 ML LİK SU 50 KRS DAN 1 TL OLDU NE VARKİ ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNEN DEMİYECEM ÇÜNKÜ ARTIK ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNİLMİYOR.NE YAPACAK BU MİLLET SEÇİMDEN SONRA İYİ OLACAKTI GÖREN VARMI Bİ İYİ DURUM OLAN GARİBANA OLUYOR ZENGİN ZATEN ZENGİN BİTTİK ASGARİ ÜCRETLİ OLARAK BOYUN DEVRİLE TRUMP

 22. erhan dedi ki:

  sayın başkan malatya yı başı boş bırakmış milletvekilleri ekmeğe zam gelmiş çokmu

 23. mahmut dedi ki:

  Milletin ekmeğine göz diken
  unu
  suyu
  tuzu
  dolarla alıyormuşcasına
  yevmiyeyi dolarla ödüyormuşcasına
  zam yapanlar fırsatçıdır
  Türkiyenin hiç bir ilinde ekmeğe 3 ayda %55 zam yapılmamış

 24. malatyalı dedi ki:

  başkanı seçim dönemi izledim ,palandöken in oğlu akp den aday gösterilince,hiç gıkı çıkmıyordu.esip gürleyen başkan yokdu.kimse samimi değil ,o nedenle makam sahibi insanların açıklamalarına itibar etmeyelim.

 25. erdal dedi ki:

  Gerçekten hem esnaf olarak hem bir vatandaş olarak nasıl okuyor anlıyorsunuz bu haberi aklım hayalim durdu. Adam diyor ki bazı pideciler vatandaşın hakkını gasp ediyor denetleyin ak fırıncı ile kara fırıncı ortaya çıksın, denetleme yetkisi valilik ve belediyede diyor, öbür yandan dağıtın gitsin kapatın gitsin diye yorum atıyorlar ya, gelde deli olma.

 26. Cem Parlak dedi ki:

  Ya sen Başkan değil misin! Niye müdahale etmiyorsun esnafına! Anca koltuğunuz sallandığında esip gürlüyorsunuz! Yazıklar olsun…

 27. Tırnakcı dedi ki:

  Pide ekmek değil zaten. Artık PİSKEVİT oldu. Piskevitciler fiyatını belirlesin. Neredeyse cebime sığacak kadar küçüldü. Şevket baba yağlamaya devam et. Unun torbası kaç lira oldu? Onu da söylesene Şevket Baba. Dış Güçler mi yoksa?

 28. Kemal dedi ki:

  Herkes uzman olmuş. Biri oda dağıtın diyor biri birleştirin diyor. Ağzı olan konuşuyor.

 29. ORBİYOLOG dedi ki:

  FAKİRİN YEDİĞİ Bİ EKMEK ONUDA DOLAR KURUNA BAĞLADILAR YA, YAZIKTIR GÜNAHTIR, YEMEYİN MAZLUMUN AHINI ÇIKAR AHESTE AHESTE.. BAŞKAN SEVİYORUZ SENİ.

 30. yusuf dedi ki:

  işine geldi mi göklere çıkarıyorsun, işine gelmedi mi türbinlere oynuyosun.Hiç inandırıcılığın var mı bir bak açıklamalarına

 31. Mehmet dedi ki:

  Sayın Yetkililer Türkiye’de hangi İlde EKMEK Malatya’daki kadar pahalı Tüketicileri korumakla görevli Kurum ve Kuruluşlar nerede Lütfen Valilik,Belediye,Ticaret Müd,v,b. kurumlar bir açıklama yapsalarda Vatandaş olarak biz de Haklısınız desek.

 32. ULU BİLGE dedi ki:

  Oda, federasyon, dernek başkanları siz kimsiniz kendi kendinize zam yapıyorsunuz devletten büyükmüsünüz yada mülkü amirlerden mi büyüksünüz gerçi ne valilik ne belediye başkanları aman bana dokunmayan yılan bin yaşasın edasında ben bilmem ayağında tuzu kuru şahıslar olduğu için fakirin ekmeği zamlanmış sorun değil onlar için, yoksa dolar ile işiniz olmadığı halde dolara yükseldi diye unmu pahalandı yoksa çalışan personelinize ücret zammı mı yapacaksınız, yoksa ben yaparım olur kıralı da bir şey yapamaz diye oldu bittiye mi getiriyorsunuz vallahi de billahi de büyük vebal altında sınız.

 33. nazim dedi ki:

  başı boşluk kelimesi çok anlamlı her sektör başı boş oldu başkana katılıyorum saygılar

 34. malatyam44 dedi ki:

  adam gibi adam şevket başkan haklı başı boş malatyanın

 35. abuzer dedi ki:

  malatya belediyesi zabıtası sınıfta kalmıştır denetimler yetersiz biri ekmeğin gramajını düşürür yüzde otuz üç zam koyar yetmez tekrar zam koyar pişkin pişkin savunur malatyalılardan da ses çıkmaz Allah sonumuzu hayra getire

 36. nazif dedi ki:

  sevket bsk hem nalına vuruyorsun hem mıkına sen vekıllıge hazırlanıyorsun akaryakıta gelen zamlar tum malıyetlerı artırıyor sof dernegı baskanısın naklıyecı uyelerını bır cagır dınle en su an en ucuz ekmek fırıncılar malıyetı yukseldı bedava almıyorlar un işci elk odun bır fırında 4 k 4 kişi calısıyor gunluk 400 tl yevmıye alıyorlsr geri malıyetlerı sen hesapla odun elk bu insanlarla oynamayın

 37. bulent dedi ki:

  sevket baskan bende bakırcılar pazarında esnafım sımdı ben sana bır soru sorayım bır esnaf olarak baskan o oda sana baglı senın bır baskan olarak yada dernek olarak bır yaptırımın yetkı yokmu eger yoksa bu dernek ler neden bır catı altında dagıtın gıtsın

  1. Ergün dedi ki:

   Helal olsun, konuşunca ben bu işin içinde değilmiyim mi demek oluyor. Sayın keskin sizde sorumlusunuz. Topu başkasına atmaya çalışmayın. Lütfen gerçekçi olun.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."