Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Mevlit Kandiliniz Mübarek Olsun…

Mevlit Kandiliniz Mübarek Olsun…
  • 27.12.2015

Bugün Kadir Gecesi’nden sonra en kıymetli gece. Hazreti Muhammed’in (sas) 1440’ıncı doğum günü… Cahiliye devrini bitiren milat günü olan Mevlit Kandili’nde yapmamız gereken şey, kendi miladımız için dua etmek.
Peygamberimizin döneminde ne yapılırdı?
 
Asr-ı Saadet’te bugünkü şekliyle bir mevlit kutlaması yapılmıyordu. İslam dünyasında mevlit töreni ilk defa Mısır’da hüküm süren Fatımîler (910-1171) tarafından yapılmış. Sünni Müslümanlarda ilk mevlit merasimiyse Hicri 604 yılında Selahaddin-i Eyyûbi’nin eniştesi ve Erbil Atabeği Melik Muzafferuddin Gökbürü tarafından düzenlenmiş. Bu anlamda ilk mevlit kutlamasının Asr-ı Saadet’ten 3-4 yüzyıl sonra tertiplendiğini söyleyebiliriz. Fakat ilahiyatçı Prof. Dr. Ramazan Ayvallı, Peygamberimiz’in, mevlit günlerinde ashab-ı kirama konuşma yaptığının altını çiziyor. “Allah Resulü, mevlit gecelerinde, dünyaya teşrif ettiğinde meydana gelen hadiseleri sahabe-i kirama anlatırdı. O’nun birinci halifesi Hz. Ebu Bekir de Mevlit Gecesi’nde vuku bulan olayları ashab-ı güzîne naklederdi.” diyor.
 
Mevlit kutlamaları bid’at mıdır?
 
Hüseyin Gültekin (Zaman Gazetesi): Mevlit, Peygamberimiz (sas)’den yaklaşık 3-4 asır sonra kutlanmaya başlandı. ‘Sonradan ortaya çıkan’ anlamında bid’ât olduğu görülür. Fakat âlimlerimiz, bid’âtleri iki kısma ayırmış. Dinimizin temel değerlerine ters düşen birinci kısım, türbelere adak adamak, dilek ağaçlarına çaput bağlamak, nazardan korunmak için nazarlık takmak gibi davranışlardır. Bunlar dinimizde kesin hatlarla belirlenmiş emir ve yasaklara aykırı uygulamalardır. İkinci kısım ise bid’ât-ı hasene dediğimiz dinen hoş görülecek işleri kapsar. İbn Hacer ve Suyuti gibi âlimler, mevlit merasimlerinin, bid’âtin bu ikinci kısmına girdiğini ve dinî açıdan caiz olduğunu belirtmişlerdir. Mevlit kutlamaları âlimler tarafından da bid’at-i hasene olarak değerlendirilmiş ve bu kutlamalarda –aşırılığa gidilmemesi kaydıyla– fayda olduğu söylenmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."