Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Mezhebimizi Dinimizin Önüne Geçirmememiz Lazım”

“Mezhebimizi Dinimizin Önüne Geçirmememiz Lazım”
 • 30.09.2017
 • Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği Muharrem iftarında konuşan Bakan Tüfenkci, “Bizi o kadar ayrıştırdılar, böldüler ki maalesef biz kitabımızdan, peygamberimizden, sahi sünnetten, gelenekten uzaklaştıkça; hurafeler, mezhepler bizim dinimizin, kitabımızın maalesef belirleyicisi, öne çıkanı oldu.”dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Bizim mezhebimizi dinimizin önüne asla ve asla geçirmememiz lazım. Mezhepler ayrılığa vesile olacak, birbirimizi yok edecek dereceye getirecek ve insanlığımızdan utandıracak işlere imza attıracak.” dedi.

Muharrem ayı dolayısıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından İftar yemeği verildi.  Şelale Restoranda verilen iftar yemeğine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, AKP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, ,AKP Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, MHP İl Başkanı Ömer Faruk Kalı, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, Ticaret Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan ve Genel Sekreter Yardımcıları, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, Hz.İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Başkanı Doğan Karaduman, Kurum ve kuruluş yöneticileri ile STK temsilcileri katıldı.

İftar yemeği sonrası bir konuşma yapan, Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, Muharrem ayının sevgi, barış kardeşlik getirmesi dileklerinde bulunarak, ” 2004 yılından buyana Muharrem ayında Alevi’si ile Sünni’si ile Kürdü ile Türk’ü ile bizi bir araya getirerek Muharrem ayında kardeşlik bağını yücelterek bizi bir araya toplayan Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Ahmet Çakır’a huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum.  Bu ayda yapılan tavaf ve ibadetlerin hayır ve hasenatların yüce mevladan kabul edilmesini diliyorum” dedi.

CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın Muharrem İftarına verdiği önemden dolayı Türkiye’ye örnek bir Belediye Başkanı olduğunu belirterek, “Öncelikle tüm şehitlerimizi rahmetler anıyorum. İslam alemin de yezide lanet etmeyen yoktur. Alevi’si, Sünni’si herkes lanet eder. Ancak yezidin yetiştiği bir bataklık var. Bir çok İslam aleminde mezhep kavgalarının olduğunu ve devam ettiğini üzülerek söylemek istiyorum. Öyleyse bu konuda, gerek tarihçilerimize, gerekse din adamlarımıza Alevi’siyle, Sünni’siyle büyük görevler düşüyor. Değerli başkanımın ve ekibinin bu güzel sosyal bütünleşmeyi sağlayan etkinliği hakikaten takdire şayandır. Türkiye’de Malatya Büyükşehir Belediyesi bir rekora gidiyor. Ehl-i beyt panelleri, Aşure etkinlikleri ne kadar güzel. Mezhepler din değil öncelikle bunu öğretmeliyiz. Biraz önce Öznur Hanımda söyledi dinimiz bir, peygamberimiz bir neyi paylaşamıyoruz. Türkiye’yi bölmeye ve parçalamaya çalışanlara neden imkân sağlıyoruz. Mezhepleri din yaptık birbirimizi gırtlaklıyoruz. Bu kimin işine yarıyor bunun hesabını kitabını iyi yapmamız gerek. Hz. Ali’nin çok güzel bir sözü var ‘İnsan Bilmediğine düşmandır’ gelin bilmediğimiz şeyleri en doğru ağızdan öğrenelim.  Birbirimize gönül kapılarımızı açmamak için hiçbir sebep yok. Gelin birbirimizi sevelim. Allah’ın Cenneti de, Cehennemi de yeteri kadar büyük. Orada yakıt yok odun buradan gidiyor, sırtımızda taşıyoruz. Şu güzel Cennet ülkemizde güzellikleri hep birlikte yaşayalım” dedi.

İftar programında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Biz bir ve beraberiz. Dinimiz de bir, inancımız da bir, peygamberimizde bir. O acıyı yaşatan Hz. Hüseyin ve aile fertlerini şehit edenleri lanetle anıyoruz. Ama bu olaylardan yeteri kadar ders çıkaramadık. Halen İslam coğrafyasına baktığımız zaman mezhepsel farklılıklardan dolayı halen Müslüman kanının aktığını görüyoruz. Biz bir ve beraberiz, bir ve beraber olmak zorundayız. Bu güzel aylar bizlerin birlik ve beraberlikleri için çok önemli. Bizlerin esas görevi birlik ve beraberliğimizi pekiştirmektir. Ortak birçok paydamız var bu ortak paydalarımız üzerinde yoğunlaşmamız lazım. Bugün bizi kırmayarak buraya gelen misafirlerimize teşekkür ediyorum. Muharrem ayının hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık,”Muharrem ayının herkese huzur, mutluluk ve kardeşlik getirmesini temenni ediyorum. Bizler kıblesi bir, kitabı bir, Peygamberi bir Muhammet’ini seven, Ali’sini seven Müslümanlar olarak bugün bu iftar sofrasında bir arada olduk. Bizi bir araya getiren Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a teşekkür ediyorum. Kardeşliğimiz daim ve baki olsun” şeklinde konuştu.

Malatya Valisi Ali Kaban ise, “1400 yıllık tarihi kısa bir süre içerisinde anlatmamız, anlamamız ve yanlışları düzeltmemiz mümkün değil. Ama tarihte olmuş bazı aksamaları tümü ile bilimsel yüzeyde konuşularak tartışılarak bir ortak noktada buluşulabilir. Tutulan oruçların, yapılan ibadetlerin kabul edilmesini diliyorum” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,”Bizleri bu sofrada buluşturan Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyor, katılımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. İslam tarihinin en karanlık hadiselerinden birisi Peygamber efendimizin torunları, göz bebekleri Hz. Hasan ile Hüseyin’e iktidar hırsı ile yapılanları görünce Allaha sığınırız. Cumhur Başkanımızın da ifade ettiği gibi mezhebimiz dinimiz değildir. Mezhebimizi dinimizin önüne asla geçirmemeliyiz. Biz mezhepleri bir iktidar hırsı, bir çarpışma vesilesine, birbirimizi yok etme ayrılığına vesile etmememiz lazım. Ortadoğu’ya baktığımızda bir mezhep savaşını görüyoruz. Müslüman’ım diyen insanların birbirlerini katlettiğini görüyoruz. Maalesef biz Kitabımızdan, Peygamberimizden ve sahih sünnetten uzaklaştıkça, mezhepler ve hurafeler ön plana çıkmaya başladı. Geçmişten ders almamız lazım. Milletimiz her zaman Hüseyni bir duruştan yana olmuştur. Müslümanlar Muavviye tavrını benimsememişlerdir.  Cenab-ı Allah Ülkemize ve bütün ümmete birilik ve beraberlik versin” dedi.

AÇILIŞLAR..
Bu arada bakan, iftardan önce de Fotoğraf Makinesi Müzesi’nin açılışının ardından bazı programlara katıldı.

Çocuk bakımevinin açılışını da gerçekleştiren Tüfenkci ve Çalık, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Malatya Şubesi üyeleriyle bir araya geldi.

Ziyaretin ardından Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Malatya Şubesi’nce yürütülen proje kapsamında “Şehir ve Medeniyet Kitap Kafe”nin açılışına katılan Tüfenkci, yaptığı konuşmada, Gençlik ve Spor Bakanlığının desteğiyle hazırlanan projenin gelecek nesillerin iyi yetişmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, eğitim ve öğretimin önemine değinerek, “Hem eğitim noktasında okulların fiziki durumlarını iyileştirirken bir yandan da interneti gençlerimizin hizmetine vererek üniversitelerimizde gelişen çağın teknolojisine, trendine uyum sağlama noktasında da hükümetimiz elinden gelen gayreti gösteriyor. Yurtlarımızın durumu çok çok iyileşti. Üniversiteleri 81 ile yaydık ve buralara yerleşen gençlerimiz var.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eğitime büyük önem verdiğini anlatan Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Bu anlamda TEOG’da onun talimatıyla beraber yapılan değişiklik, inşallah temelden gelen gençlerimizin hem iyi yetişmesine hem de özgür bireyler olarak serbest zamanlarında daha çok sosyal faaliyetlerde bulunmasına vesile olacak. Daha çok araştırmaya, öğrenmeye imkan tanıyacak şekilde eğitim sisteminin yeniden yapılandırılması, üniversitelerle beraber atılacak adımlarla Türkiye’nin topyekun değişimi ve dönüşümü noktasında atılan adımların meyvelerini 2023’e varmadan toplamış olacağız.”

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Çalık da benzer mekanların çok önemli olduğunu belirterek, “MTTB’de yetişmiş nice güzel insan bugün Türkiye yönetiminde. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere hükümetimizde, partimizde, ülke yönetiminde birçok MTTB üyesi büyüğümüz var.” diye konuştu.

AA- Bülten- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Ali dedi ki:

  Ihlas finans sozunu tut sayin bakan

 2. Hüseyin demircan dedi ki:

  Tarih de böyle olayların onlarcası yaşandı ve hala yaşanmakta. Hala Müslümanlık yerine ARAP GELENEKLERİNİ topluma dayatılmakta.

 3. BASRİ TERECE dedi ki:

  İslamda mezhepcilik İslam peygamberi öldükten sonra başlamıştır. ve bu islama göre şirktir bugün bir bakan mezhebimizi dinimizin önüne geçirmemiz gerekir diyorsa kendini müslüman bilen her kes iyi düşünmeli. Demekki iktidar ve seçilmişleri bu güne kadar islama değil kendi çıkar ve düşüncelerini daha üstün bilmiş mezhebini islam inancından üstün görüştür. Bunlara inannanlarda kendilerini müslüman olarak görmemeli artık

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."