Final

Fuat


Opel Combo
Malatya Haber -

“Millet Bahçesini 11’inci Ayda Hizmete Açacağız”

“Millet Bahçesini 11’inci Ayda Hizmete Açacağız”
 • 01.06.2020

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şu ana kadar 71 ilde 44 milyon metrekarelik alanda 204 millet bahçesi yapımını yürüttüklerini belirterek, “Buna ilişkin çalışmalarımızda 22 millet bahçesini tamamladık kalan millet bahçeleri de proje ve yapım aşamasında. İnşallah 81 ilimize 2023’e giden yolda 81 milyon metrekare millet bahçesini yapıyor olacağız.” dedi.

Kurum, beraberinde Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Adalet ve Kalınma Partisi Malatya milletvekilleri Öznur Çalık, Hakan Kahtalı, Bülent Tüfenkci ve Ahmet Çakır ile Battalgazi ilçesinde yapımı süren Malatya Millet Bahçesi inşaatını inceledi.

Bakan Kurum, burada yaptığı konuşmada, kentsel dönüşüm anlayışıyla 81 ilde çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Bu kapsamda Malatya, Elazığ, İstanbul, Ankara’daki kentsel dönüşüm çalışmalarının kendileri için önem arz ettiğini vurgulayan Kurum, “İnşallah bunları söz verdiğimiz şekliyle vatandaşlarımızı sağlam, güvenli konutlarda oturana dek tüm belediye başkanlarımızla milletvekillerimizle valilerimizle bu süreci yürütüyor olacağız.” diye konuştu.

Kurum, 81 ilde 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefiyle yola çıktıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Her ilimize en az bir millet bahçesi kazandıralım’ şeklinde talimatları oldu. Biz de o talimatları alır almaz çalışmalarımızı 81 ilimizde hızlı bir şekilde başlattık. Bu çerçevede şu ana kadar 71 ilde 44 milyon metrekarelik alanda 204 millet bahçesi yapımını yürütüyoruz. Buna ilişkin çalışmalarımızda 22 millet bahçesini tamamladık, kalan millet bahçeleri de proje ve yapım aşamasında. İnşallah 81 ilimize 2023’e giden yolda 81 milyon metrekare millet bahçesini yapıyor olacağız.”

– “Kentin dönüşümü anlamında önemli bir adım”

Malatya Millet Bahçesi çalışmaları hakkında da bilgi veren Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bulunduğumuz alan 43 bin metrekarelik, şehrin merkezinde, yaşam alanı diyebileceğimiz önemli bir lokasyon. İnşallah 10’uncu ayda bu millet bahçesini tamamlayacağız, 11’inci ayda vatandaşımızın hizmetine açmış olacağız. Millet bahçemizin içerisinde millet kıraathanemiz, bisiklet yollarımız, göletimiz, etrafında oturabileceğimiz, nefes alabileceğimiz yürüyüş yollarımız, otopark alanlarımız var. Şehrin merkezindeki otopark ihtiyacını karşılayacak 200 araçlık bir kapalı otoparkımız mevcut. Bu çerçevede inşallah çalışmalarımızı hızlı bir şekilde yürütüyoruz. Bu da kentin dönüşümü anlamında önemli bir adım.”

– “Hedefimiz şehirlerimizin yaşam kalitesini yükseltmek”

Malatya genelinde yaklaşık 600 milyon lira yatırım bedelli altyapı süreçleri, altyapı imalatları yürüttüklerini belirten Kurum, şunları kaydetti:

“Beydağı’nda yaklaşık 500 konutluk bir kentsel dönüşüm projesinin haziran ayı içerisinde ihalesini yapacağız. İnşallah 1-1,5 yıl içerisinde yapımını tamamlayıp vatandaşlara teslim edeceğiz. Depremde ağır hasarlı binalarımızın yıkımını gerçekleştirdik, şehrin merkezindeki 3 binayı Battalgazi Belediyemiz yerinde, hızlı, gönüllü vatandaşlarımızın rızasını alarak dönüşümlerini gerçekleştirecek. Biz de bakanlık olarak kanun kapsamında her türlü desteği vereceğiz. Amacımız, hedefimiz şehirlerimizin yaşam kalitesini yükseltmek, vatandaşların bu noktada sosyal ihtiyaçlarını gidermektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu vizyon çerçevesinde, tüm ekibimizde vatandaşımıza hizmet etmek için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.”

BATTALGAZİ BELEDİYESİNİ ZİYARET

Bakan Kurum Battalgazi Belediyesi’ni de ziyaret ederek, Belediye Başkanı Osman Güder’den ilçeye yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bu ziyarette Bakan Kurum’a Malatya Valisi Aydın Baruş, AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ve Öznur Çalık, Milletvekili Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan eşlik ederken Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, ziyarette bulunan Bakan Kurum’a kayısı ve dokuma kilim hediye etti.

Battalgazi Belediyesi olarak depremzede aileleri için imkanlarını seferber ettiklerini dile getiren Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Sayın Bakanımıza Malatya’mıza, Battalgazi Belediyemize yaptığı ziyaretten dolayı teşekkür ediyorum. Sayın Bakanımızın bölgemizde emeği çok çok fazla. Özellikle deprem sürecinde bizleri bir an olsun yalnız bırakmadılar. Depremin hemen ardından Malatya’ya geldiler ve bir ayı aşkın bir süre deprem bölgesinde kaldılar. Katkıları için kendilerine teşekkür ediyorum. 24 Ocak’ta Elazığ merkezli yaşanan deprem sonrasında yaraların sarılması için Sayın Bakanımızın öncülüğünde hükümetimiz çok yoğun bir çaba sarf etti. Yaşanan depremde Malatya’mızın en fazla etkilenen ilçesi olan Battalgazi bölgemize 2 bin 350 konut yapılması planlanıyor. Binalar çok hızlı bir şekilde yükseliyor. Hükümetimizin desteği ile en kısa sürede hak sahiplerine teslim edilecek. Bizler de Battalgazi Belediyesi olarak bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Ziyarette konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremzede aileleri için yapılan konutların 1 yıl içerisinde bitirme gayreti içerisinde olduklarını belirterek, şunları söyledi: “Malatya’da toplamda 4 bin 244 konutun yapım sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu süreçte 48 bin binada hasar tespit çalışması gerçekleştirildi. Çok hızlı bir şekilde 36 bin bağımsız bölümün hasar tespit çalışmaları tamamladı. Bu çalışmalar sürerken de tüm projeleri sahada başlatarak vatandaşlarımıza söz verdiğimiz gibi 1 yıl içerisinde tüm konutları bitirme gayretin içerisinde olacağız. Şuan Malatya’da 5 ilçede süren deprem konutlarının tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımı ile teslimlerini gerçekleştireceğiz. Deprem sonrası afetzede vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi adına tüm projeleri hızlı bir şekilde başlattık” dedi.

AA- Bülten

Etiketler: /

Yorumlar
 1. MUSTAFA dedi ki:

  İşsiz insanlar artık millet bahçesinde bedava çay ve kek ile zaman geçirirler, canları sıkılmaz.

 2. Hasan dedi ki:

  Ak parti ye en büyük desteği veren malatya ya yapılan en büyük hizmet..kendilerine son seçimde yüzde 50 veren sivas a hızlı tren var ama yüzde 70 veren malatya ya hızlı tren yok..ülkeyi sığınmacı kampına çevirdiniz..erken seçim için cesaretiniz var mı?

 3. ali dedi ki:

  arkadaş daha pandemi dönemi 3.faz ödemeleri yapılmamış halk krizde kırılıyor ama hala gereksiz harcama yapılıyor çok üzülüyorum.

 4. Şerif dedi ki:

  Çok önemli bir hizmet. Avrupa ve Asya kıtalarını birleştiren nadide bir baş yapıt. İçinde çoluk çocuk çimlerin üstünde yuvarlanacağız sayenizde.

  1. Bülent dedi ki:

   Adamlar güzel mehter çalıyor dinleyeni de çok malatyaya çıksın desinler ki işsizliği azaltacak şu fabrikayı yaptık. Malatyada neresi satılsa malum kişiler var.

 5. Malatyahmet dedi ki:

  Yavuz kardes hizli trenin daha yavaş olani yok … cevreyolunu torunlar gorur … HELE PARMAKLARİYLA NEREYİ İSARET EDİYORLAR ACEP AĞACIN DİBİNE SULAMA SİSTEMİ YAPMAK GEREK GİBİSİNDEN BİR SEY DİYİLER AGALAR HER HALDE. Hele bizim böyükşeher belediye reisi vay vay adam dunyadaki en boyuk belediye reisidir ha

  1. yavuz44 dedi ki:

   ??? haklısın vallahi kim bilir neyi işaret ediyorlardır

 6. Kerem dedi ki:

  Allah devletimizden razı olsun.
  Yapılanları takdir etmek bir erdemdir.

 7. yavuz44 dedi ki:

  He he açarsınız siz ilk önce hızlı Treni ve Kuzey çevre yolunu açın

 8. Murat dedi ki:

  Bakanım yəşilyurttaki Ada apartman ları ne olacak kesin hasar raporları ortada yok bilgi vermiyor lar biaçıklama bekliyoruz

 9. Melek dedi ki:

  Allah böyle dediğim dedik bakanları başımızdan eksik etmesin yoksa ne dedikleri anlaşılmayan bakanlar olsa vay milletin haline belediye başkanları sadece canlarının istediği yerlere hizmet ederler şimdiye kadar olduğu gibi

 10. pasa44 dedi ki:

  Şkö, kız lisesi, Nene Hatun Yeşil Kuşak tarafı ne zaman açılacak Selahattin Başkan?

 11. Murat dedi ki:

  Bakanım yəşilyurttaki Ada apartman ları içinde bir açıklama bekledik aman yine yok ne olacak bu binalar

 12. 44malatya dedi ki:

  Birakin.bos.laflari.malatyaya.fabrikalar.is. imkani.
  Sagliyan.yatirimlar.yapin.bugun.malatyada.issiz
  Kisi.sayisi.50.bin.insan.var

  1. Timur dedi ki:

   Benim anlamadığım bu kadar işsiz nerede herkes masa başı iş arıyor bugün hangi fabrikaya gitsen elaman arıyor ama yok herkes rahatına bakıyor sonra işsizlik çok diyorsunuz kendimizi kandırmayalım lütfen

   1. Ayıp dedi ki:

    Türkiye de 12 milyon işsiz insan var ve ekmek aslanın bir tarafında diyor en akp li adam ekmek aslanın bir tarafında diyor…Sen sırf olanı savunmak aklamak için çevreye sıcratıyorsun .hadi tamam bir kısmı rahat çalışmak istiyor olabilir ama 12 milyon insan mı suçlu ayıp ya

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."