Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Müdür de Küfür Etti’

‘Müdür de Küfür Etti’
  • 27.12.2015

Eğitim-Sen’in Pütürge’deki çalışmalarının Eğitim Bir Sen temsilcisi tarafından engellenmek istendiğini, bir kişinin “ajan gibi” izleme yaptığını öne süren Eğitim- Sen Malatya Şube Başkanı Cengiz Karabay, yetkilileri göreve çağırdı.

Karabay, yaptığı açıklamada iddialarını şöyle sıraladı:

“Eğitim Sen Malatya Şube Yöneticileri olarak 22.03.2010 Pazartesi günüden başlayarak, ilimize bağlı ilçelere, 4688 Sayılı Sendikalar Yasası çerçevesinde işyeri ziyaretleri yapılmıştır. Bunlardan bir tanesi de Pütürge İlçesidir. Ancak; çalışma yürütülmesi sırasında karşılaştığımız durum, yandaş bir sendikanın( Eğitim Bir Sen) temsilcisi olduğunu ifade eden Pütürge YİBO’da Beden eğitimi öğretmeni olarak çalışan Ahmet Alper Gür tarafından engellenmek istenmiştir.

YİBO’nun, ilçe girişinde olması sebebiyle ilk ziyaret Pütürge YİBO’ya yapılmış, burada yaklaşık 15 eğitim çalışanı ile karşılaşan Yönetim Kurulu üyelerimiz, çalışanları öğretmen odasına davet etmiş, ancak toplantı yapmak için öğretmenler odasına davet edilen bu arkadaşlarımızdan 3 tanesi toplantıya katılmıştır.

Öğretmen vakarına yakışmayan giyim ve davranışlarıyla üç arkadaşlarla dahi görüşmeye tahammül edemeyen Ahmet Alper Gür, müdür yardımcılarıyla birlikte tehdit eden bir tavırla Yönetim Kurulu üyelerimizin çalışmalarına engel olmuştur. Fazla gerginlik olmasın diye YİBO’ dan ayrılan arkadaşlarımız, farklı bir okulda gezilerini sürdürürken, bu kişi tarafından adeta bir ajan gibi arkadaşlarımızın yaptığı her okul çalışması izlenmiş, Pütürge ÇPL’de çok sayıda öğretmen arkadaşımızın Eğitim –Bir Sen’den istifa etmesi üzerine çılgına dönen Ahmet Alper Gür, ÇPL’ye giderek baskı ve zorla bu üye istifa formlarını okul müdüründen isteyebilmiş, Bu okul müdürü de telefonla arayarak bilgi verdiği Ahmet Alper Gür’e istifa formlarını vermekte sakınca görmemiş, olaydan haberi olan bazı arkadaşlar istifalarında direnince de bu arkadaşlara baskı uygulamıştır.

Çalışmalar sonucunda Yönetim Kurulu Üyelerimizin, İlçe Milli Eğitim Müdürüyle görüşmek üzere Müdürlüğe gittiklerinde, Ahmet Alper Gür’ün orada olduğunu, İlçedeki sorunları paylaşmak isteyen Yönetim Kurulu Üyelerimiz, ilçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Akköse’ nin önceden kurgulandığını, ön yargılı, bir milatan gibi davranarak, arkadaşlarımızı dinlemek yerine eleştiren, anlamak yerine suçlayan, taraflı ve ön yargılı tavrını eleştiren arkadaşlarımız da makam odasından ayrılmak isteyince İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Akköse, hakaret ve küfürlerle dolu sözler söylemiş, Yönetim Kurulu Üyelerimizin sendikal çalışma yapmasına engel olmuştur.

Yönetim Kurulu Üyelerimizin, gün boyu yaptığı işyeri ziyaretlerinde,başta okulların fiziki ortamı olmak üzere, eğitim-öğretimin niteliği açısından yetersiz olduğunu gözlemlemiş , sorunları İlçe Milli Eğitim Müdürü ile paylaşmak isterken, sorunları çözmekle görevli ilçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Akköse’nin,bu tavrıyla bütün çalışması bir sendikayı örgütlemek, başka sendika üyelerine baskı uygulamak olduğu kanaatine varılmıştır.Şimdi soruyoruz; Bu cesareti kim ya da kimlerden almaktadır? Eğitim – öğretim kadrolarının bu kadar siyasallaşması – kadrolaşmanın bir sonucu değil mi?

Buradan Eğitim Sen olarak Malatya Valiliğini, İl Milli Eğitim Müdürünü ve Pütürge Kaymakamını göreve çağırıyoruz. Pütürge de baskıdan dolayı öğretmenler çalışamamakta, iş barışı bozulmaktadır. İş barışını bozan İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Akköse’nin acilen görevden alınması talebimizdir, Önümüzdeki süreçte Pütürge İlçesinden ciddi anlamda kaygılıyız. Bunu basınla ve kamuoyuyla paylaşmayı zorunlu gördük. Açıkça suç işleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Akköse, Pütürge YİBO’da görev yapan öğretmen Ahmet Alper Gür ve Pütürge Ç.P.L müdürü hakkında çalışanlara baskı uygulama, 4688 Sayılı Sendika Kanununa aykırı davranarak, sendikal çalışmayı baskı ve zor ile engelleme, üye olma ve üyelikten ayrılma hakkının ihlal edilmesi ile ilgili olarak, şahısların hakkında gerekli soruşturmanın yapılmasını sizler aracılığı ile talep ediyoruz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."