Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Necdet Paşa Genelkurmay’a..

Necdet Paşa Genelkurmay’a..
  • 26.12.2015

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Orgeneral Necdet Özel’in Kara Kuvvetleri Komutanlığına atayan kararnameyi imzaladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve kuvvet komutanlığının emekliliklerini istemesinin ardından, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Orgeneral Özel’in Kara Kuvvetleri Komutanlığına atayan kararnameyi imzaladı. 
 
Org. Necdet Özel, komutanların emeklilik istmelerin ardından Başbakan Erdoğan’la görüşmüştü. Başbakanlık’taki görüşmenin ardından Erdoğan ve Özel Köşk’e çıkmıştı.
 
Teamüllere göre jandarma genel komutanları kara kuvvetleri komutanlığına atandıktan sonra genelkurmay başkanlığına geliyor. Ancak, Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner’in de emekliliğini istemesi nedeniyle, Org. Özel’in kısa süre sonra genelkurmay başkanlığına atanması bekleniyor.
 
BAŞBAKANLIKTAN ATAMA AÇIKLAMASI..

Başbakanlık Basın Merkezinin internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay’ın 29 Temmuz 2011 tarihi itibariyle emeklilik başvurusunda bulundukları bildirildi.
 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner’in emeklilik talebi üzerine 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 49. maddesi gereğince 29 Temmuz 2011’den geçerli olmak üzere emekliye ayrılmasına yönelik Bakanlar Kurulu Kararı’nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanıp işleme konulduğu belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
 
”Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel’in, Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanmasına ilişkin kararname Sayın Cumhurbaşkanınca onaylanmıştır. Orgeneral Özel, Başbakanlık onayıyla Genelkurmay Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir. Ağustos ayı içinde görev sürelerini dolduracak olan Orgeneral Ceylanoğlu, Oramiral Yiğit ve Orgeneral Aksay’ın 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu gereğince emekliye ayrılma talepleri de Milli Savunma Bakanının onayıyla 29 Temmuz 2011 tarihi itibariyle kabul edilerek işleme konulmuştur. Emeklilik başvurusunda bulunan komutanlarımız, Türk Silahlı Kuvvetlerinde geçen uzun hizmet yıllarındaki özverili çalışmaları sebebiyle takdirle anılacaklardır. Kendilerine ve ailelerine sağlık ve esenlik diliyoruz.
 
1 Ağustos’ta başlaması planlanan Yüksek Askeri Şura Toplantısı kararlaştırıldığı şekilde gerçekleştirilecektir. Dünyanın en büyük ve saygın ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, erinden generaline kadar tüm personelin fedakarane çalışmalarıyla yasalarla kendisine verilen görevi birlik ve beraberlik ruhu içinde en başarılı şekilde yapmaya devam edecektir.”
 

MALATYA’DA NE DEMİŞTİ?
Jandarma Genel Komutanlığı görevinden Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan ve Genelkurmay Başkanlığı görevine ataması beklenen Orgeneral Necdet Özel, geçen yıl Malatya 2. Ordu Komutanlığı Karargahında hukuk ve terörle mücadele konusunda önemli mesajlar vermişti.

 
Geçtiğimiz yıl 2. Ordu Komutanlığı görevinde iken Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararı ile Jandarma Genel Komutanlığı görevine atanan Orgeneral Necdet Özel, 10 Ağustos 2010 tarihinde İnönü Kışlası’ndaki 2. Ordu Komutanlığı Karargahı’ndaki görev devir teslim törenindeki konuşmasında, “Devletimizin bütün kademeleri, aynı anlayış ve kararlılıkla hareket etmeli. Vatandaşlarımızı birbirine düşürme çabalarına fırsat verilmemeli” demişti.
 
Genelkurmay Başkanlığı görevinden emekliye ayrılan Orgeneral Işık Koşaner’in de katıldığı törende Orgeneral Necdet Özel şunları söylemişti:
 
“Vatandaşlarımızın güvenliği, huzuru ve refahı için, bölücü terörün ülke gündeminden düşürülmesinin büyük önem taşımakta olduğu yüksek malumlarıdır. Bu nedenle; devletimizin bütün kademeleri, aynı anlayış ve kararlılıkla hareket etmeli. Vatandaşlarımızı birbirine düşürme çabalarına fırsat verilmemeli, sağduyu hakim kılınmalı, yasaların uygulanmasına özen gösterilmeli, güvenlik ihtiyaçları ile insan hakları arasındaki denge iyi kurulmalı. İnsan hakları savunulurken, terörden zarar görenlerin veya görebilecek olanların da insan hakları unutulmamalı. Medyanın bu mücadelede önemli bir yeri olduğu noktasından hareketle, basın-yayın kuruluşlarımızın ülke menfaatlerini ve hassasiyetlerini daima göz önünde tutmalarının gerekliliğine inanıyorum.”
 
Törende Genelkurmay Başkanlığı görevinden emekliye ayrılan Orgeneral Işık Koşaner tarafından Orgeneral Necdet Özel’e plaket vermişti.
 
Orgeneral Necdet Özel, 2. Ordu Komutanı olarak Malatya’da 2 yıl süreyle görev yapmıştı. 
 

NECDET ÖZEL KİMDİR?
 
1950 yılında Ankara’da doğan Orgeneral Necdet Özel, 1969 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1970 yılında Piyade Okulu’ndan mezun oldu.
 
1978 Yılına Kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı çeşitli birliklerde Takım Ve Bölük Komutanlığı yapan Özel, 1980 Yılında Kara Harp Akademisinden mezun oldu, ardından Kurmay Subay olarak, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Ve Eğitim Şube Plan Ve Harekat Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği İşlem Ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde Proje Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği, Kara Harp Okulu Kurmay Başkanlığı Ve 9’uncu Piyade Tümen 17’nci Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.
 
1995 Yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile 172’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Eğitim Ve Doktrin Komutanlığı Eğitim Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı İç Güvenlik Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu, 1999 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile 39’uncu Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüten Özel, 2003 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 7’nci Kolordu Komutanlığı Ve Kara Kuvvetleri Eğitim Ve Doktrin Komutan Yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 2007 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi etti ve Ege Ordusu Komutanlığı görevine atandı. 
 
Özel, 30 Ağustos 2008’de 2. Ordu Komutanlığı görevine atandı. 30 Ağustos 2010 tarihinden itibaren Jandarma Genel Komutanlığı’na atanan Org. Özel, evli ve bir çocuk babası. Özel’in 2013 yılında, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’in emekliliğini takiben onun bulunduğu mevkiye atanması bekleniyordu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."