Final

OpelMalatyalife Residence

Malatya Haber -

“Neden Oy Alamadığımızı da Sorgularız”

“Neden Oy Alamadığımızı da Sorgularız”
 • 07.07.2018

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte hızlı ve etkin bir yönetimin görev alacağı ve kabine oluşumu, hükümet kurulmasıyla alakalı zamanın kaybedilmeyeceği bir sisteme 24 Haziranda milletimiz mührünü vurdu.” dedi.

-“Etkin, hızlı izlenebilir ve denetlenebilir bir sistem”
Çalık, TBMM bahçesinde NTV televizyonunda katıldığı canlı yayın programında yaptığı açıklamada, “27. dönem çok büyük umutların olduğu bir dönem İnşallah. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte hızlı ve etkin bir yönetimin görev alacağı ve kabine oluşumu, hükümet kurulmasıyla alakalı zamanın kaybedilmeyeceği bir sisteme 24 Haziranda milletimiz mührünü vurdu. Ve şimdi 24 Haziranda almış olduğumuz onayla birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişi yaptık ve ilk grup toplantımızı yaptık. Ve özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde, yeni sisteminde bütün Vatandaşlarımızın dikkatine sunmak istediğim hadise parlamenter sistemin yaşatmış olduğu aksaklıklar artık Türkiye’nin gündeminde yer almayacak. Parlamenter sistemde hatırlarsanız seçimler olduktan sonra cumhurbaşkanı en fazla oyu alan partilere görevlendirme yapardı. Ama maalesef bazı dönemler var ki parlamenter sistemin en arızalı dönemleridir. Sadece 1 milletvekiline bile hükümet kurma görevinin verildiği dönemler oldu. Şimdi ise hükümet 7 Haziran döneminde seçimler bitmiş ve yaklaşık 6 ay boyunca da hükümetin olmadığı bir Türkiye maalesef yaşanmıştı. Koalisyon görüşmeleri yapılan çalışmalar ve o dönemin bize yaşattığı sıkıntılardan sonra da ilk kez Türkiye Cumhuriyetinde seçim hükümeti kurulmuştu. Şimdi Türkiye’de ilk kez Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle Sayın Cumhurbaşkanımız yeminini yapacak ve inşallah kabinemiz hemen kurulacak hiç hükümet arayışı işine girişilmeden milletimizin vermiş olduğu oylarla birlikte yüzde 53 oyla Cumhurbaşkanımız kabinesini kuracak ve kabinedeki bakan sayısını 16’ya düşürerek, 65 olan kurullarımızın sayısını da 9’a düşürerek ofislerimizi oluşturarak etkin, hızlı izlenebilir ve denetlenebilir bir sistemi Türkiye’mizin yönetimine İnşallah sunacağız.” diye konuştu.

-“Sayın Binali Yıldırım verilen her görevi yaptı”
TBMM Başkanlığı için AKP’nin Son Başbakan Binali Yıldırım’ı aday göstermesi ile ilgili olarak Çalık, “Sayın Başbakanımız çok zorlu bir dönemde hem genel başkanlık yaptı hem de başbakanlık yaptı ve çok az insanın yapabileceği erdemli davranışları sergiledi. Ben bu vesileyle sayın cumhurbaşkanımızın görevlendirmesi ve delegelerimizin oylarıyla seçilen sayın genel başkanımızı, başbakanımızı ben şükranla ve teşekkürlerle anmak istiyorum. Çok zorlu bir dönemde bu görevi yaptı. Ve başbakanlığı devrederken de hepiniz bunu çok net hissettiniz hiçbir yüreğinde sıkıntı yaşamadan çok büyük bir erdemle, cesaretle, iradeyle iradesini ortaya koydu ve ‘Başbakanlık koltuğu gidiyor’ diyenlere ‘Evet biz koltuk peşinde değiliz biz millete hizmet peşindeyiz. En iyi hizmeti yapabilecek bir sisteme dönüştürüyoruz. Bunun için de benim üzerime ne düşüyorsa onu yapmaya hazırım’ dedi. Bu vesileyle sayın başbakanımızın bugüne kadar bakanlık döneminde bakın ulaştırma bakanlığı döneminde Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde Binali Yıldırım’a Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı söylediği zaman hiç tereddütsüz gitti. Ulaştırma bakanıydı ve İzmir’e belediye başkanı olarak arkasından cumhurbaşkanımıza başdanışmanlık yaptı ve arkasından yeniden milletvekili olup bakan olarak görev yaptı. Hangi makam ve hangi mevkiyi verirseniz Sayın Binali Yıldırım, Sayın Başbakanımız orda o görevi layıkıyla yaptı. Şimdi Meclis Başkanı olarak ismi geçiyor. Allah nasip ederse en güzel şekilde yapacağına olan inancımız tam.” diye konuştu.

-“Oy aldığımız kadar, neden oy alamadığımızı da sorgularız”
Seçim sonuçlarının değerlendirilmesi konusunda ise Çalık şu şekilde konuştu:

“Biz 12 seçim geçirdik ve her seçimde, yüzde 70 oy aldığımız anlarda bile bir sonraki MKYK yönetim kurulu toplantısında partimizin en üst organının toplandığı günde ilk sorguladığımız aldığımız oy, aldığımız seçmen kadar neden oy alamadıklarımızı mutlaka muhasebesini ve müzakeresini yaparız. Bu AK Parti’nin kurumsal kimliğinin en önemli gereği ve göstergesidir. Her seçimde biz bunu yaparız. Mutlaka özellikle oy aldığımız kadar neden oy alamadığımızı da sorgularız. Hem bunu Türkiye geneli için, hem de iller nezdinde teşkilatlar nezdinde yerel yönetimler nezdinde yaparız. Bunu yaptığımız için millet 16 yıldan beri AK Parti oy vermeyen ya da oy kayıpları yaşanılan yerlerle ilgili tespitleri yapıp onların teşhisini yapıp tedavisini milletimize sunduğumuz için milletimiz bize güvenini yeniden her seçim sonrası tevdi ediyor, bize yeniden görevler veriyor. Şimdi 24 Haziran seçimlerinde de Cumhurbaşkanımızın almış olduğu oylarla, AK Parti’nin almış olduğu oylar bizim için çok önemli yeniden masaya bütün donelerimizi yatırmanın zamanı dediğimiz gündür. Hem yerelde illerimizde hem Türkiye’de nerede ne kadar oy aldık hepsini çok net tespit ettik.Cumhur ittifakıyla birlikte yaklaşık Meclisteki temsil oranımız yüzde 54. Ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte katılım oranının yüzde 88.8 olduğu ve katılımcı demokrasi dediğimiz milletin meclise yansıyan görüntüsünün de yüzde 98, 99 oranlarında olduğu bir sistem içerisinde milletimizle ilk kez bir sistemi tanıştırdık ve bu süre içerisinde teşkilatlarımızın da, milletvekillerimizin de belediye başkanlarımızın da, parti yöneticilerimizin, genel merkez olarak bizlerin de eksik bıraktığı ve yapılması gereken işlemlerle ilgili mutlaka muhasebemizi bugüne kadar yaptık; bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz. Milletimiz bilge kişiliği her seçimde gösterir. Kalabalığın bilgeliği diye tabir vardır. Ve toplumumuz, milletimiz bir kez daha bilgeliğini göstermiştir. Ve 24 Haziran’da tüm siyasi partilere mesajlarını vermiştir. AK Partisi’nde için de bizim için de mesajlarını vermiştir. Milletimizin bize verdiği karnede kırık olan notlarımızla ilgili gerekenleri inşallah yerine getireceğiz.”

-“Bir hücre yenilenmesi yapılır”
AKP’nin 18 Ağustos’a gerçekleşecek olan büyük kongresi ile ilgili olarak da konuşan Çalık şu ifadeleri kaydetti:

“18 Ağustos 2018’de büyük kongremizi yapacağız. Büyük kongremizin son yapılma tarihi Eylül ayıdır. Biz hiç son yapılma tarihinde yapmadık. Hep bir ay önce, 2 ay önce kongrelerimizi yaptık. Dolayısıyla bu bir erkene alıştan ziyade seçimden sonra rutin kongrenin yapılacağı tarihtir. Her alanda ve her birimde, teşkilatlarımızda, milletvekili listelerimizde, yerel yönetimlerimizde olduğu gibi MKYK’mız da da, MYK’mız da da mutlaka değişiklikler olacaktır. Bunlar olağandır. Bir hücre yenilenmesi yapılır. Yeni arkadaşlarımızla tecrübenin harmanlandığı bir parti yönetimi mutlaka teşekkül eder. Bu görevi kuruluşundan beri yapan çok kıymetli arkadaşlarımız vardı, yola beraber çıktığımız insanlar vardı, yolda bizimle birlikte olanlar vardı, ama yolda beraber olduğumuz yola çıktığımız insanlar içerisinden bize ihanet etmeyen ve partimizle yollarını ayırmayan herkesle inşallah büyük kongremizde de bir kez daha kapsayıcı bir şekilde bir araya geleceğiz. Ve değişimin her alanda olduğu gibi Merkez Karar’da da hissedileceğini düşünüyorum.”

-“Bütün milletimizin yansıdığı bir parlamento oldu”
Çalık, TBMM’nin neredeyse 7 partinin temsil edildiği bir parlamento haline geldiğini belirterek, “Milli ve yerli yatırımlarımızı yaparak ülkemizi büyütmeye, ülkemizi güçlendirmeye devam edeceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi de yeni yapısıyla şu anda yaklaşık 7 tane partinin temsilinin olduğu bir parlamento haline geldi. Sıfır barajının uygulandığı bir sistemle şu an AK Parti’den Büyük Birlik Partisi’ne kadar 7 tane partinin temsilcisinin olduğu bir parlamento. İnşallah bütün milletimizin yansıdığı bir parlamento olduğunu düşünüyorum. Ben milletimiz için, ülkemiz için, gözü bizde olan bütün mazlum coğrafyalar için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Bülten- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Hakan dedi ki:

  Malatyada cok uzun yillar kaldim…Malatya insaniyla cok guzel lutfrn degerini bilin.Seviyoruz Seni Malatya

 2. DURUCASULU dedi ki:

  Merkeze 22km mesafedeki Beldeden Mahalleye dönüşen Mahallenin nerede olduğunu kaç nüfuslu olduğundan bihaber sözde İktidar partisi il başkanını götürür dayatıp milletvekili yaparsan kendinde oradan vazgeçmeyip bu kadar açık saçık tepkilere karşı oraya yapışırsan kusura bakma Yerelde artık yoksunnnnnnnn….

 3. Yerelli dedi ki:

  İkindi vakti gölgesine bakan ne kadar uzunup demiş. Bu hanım efendi de böyle işte.

 4. cenb dedi ki:

  3. organize nin tarla paraları ne zaman verilecek seçimlerde geçti galiba unuttunuz bu milletin çilesini bir bilseniz sayın çakır sözünü unutmaz inşaallah

 5. ismail dedi ki:

  ben mhp verdim çünkü dünyanın en masrafsız suyunu gazoz niyetine satan çakır yol kaldırım yapıyorum diye aynı yeri on kere kazan çok bilen mühendislerniz yüzünden v s vs

 6. Malatyahmet dedi ki:

  Belediye secimlerinde maalesef yine Oznur ne derse o olacak saf yerine koyulan Malatya yine ceketimi koysam secilirim lafiyla yuz yuze gelecek

 7. Mesut dedi ki:

  Temmuz ayında eski devlet hastanesinin yerine yapılacak yeni hastanenin temelini atacağız demişti öznur hanım bakalım sözünü tutacakmı.belediye seçimlerinde düşük profilli h uğur polat ı kesinlikle aday görmek istemiyoruz ….

 8. murat dedi ki:

  sorusu cevabında saklı. el cevap: çalık, çakır ve şelale

  üçlüsü. ak parti mevcut adaylarla ( selahattin gürkan hariç)

  belediye seçimlerine girerse kaybeder. münir erkal hangi

  partiden girerse kesin alır.

  1. Murat dedi ki:

   Münür kim kardeşim?

   1. serdar dedi ki:

    yaşın kurtarmyor kardeş.. malatya eski belediye başkanı..

 9. Fatih Hasırcı dedi ki:

  sen türkiyeyi değil kendini sorgula aynı ekiplen belediyebaşkanı belirlerseniz TAYİP ERDOĞANADA OYUMU VERMEM

 10. Mert dedi ki:

  Milletvekilİ seçimlerinde Ak Partiyi zor durumda bırakmamak için istemeyerek de olsa bu vekillerin seçilmesini oy vererek saglayanlardanım.Mevcut belediye başkanları aday olursa sandığa gitmeyi düşünmüyorum.Sebep diye soranlara tek cevabım ilkokuldayken yeşil Malatya derlerdi şimdi ise oldu beton Malatya.Bütün yesillikleri bitirdiler.

 11. Mikail Polat dedi ki:

  bülent tüfenkçi hariç hepiniz kendinizi sorgulayın, şelalecilerden icazet almadan su içemezsiniz siz, tüm tayin terfi atama ve personel alınlarını şelaleciler yapıyor sizde öyle bakıyorsunuz. bi bırakın artık şu memleketi kendi haline. Belediye seçimi içinde çerçiyi aday gösteren parti belediyeyi alır.

 12. mehmet dedi ki:

  erdoğana verdik yine oyumuzu ancak cakıra kahtalıya çalık sana oy vermek istemesekte erdoğanın hatırına sizide vekil olarak gönderdik ancak belediye seçiminde hacı ugur aday olursa asla oy vermeyiz bunu cumhurbaşkanına iletecektir malatyalılar

 13. Malatyalı dedi ki:

  Millet bizim vekillere tamam dedi. Ama hala anlamadılar. Yerel seçimede böyle gidilirse sıkıntı büyük olur.

 14. mehmet dedi ki:

  hemen söylüyorum sen kahtalı çakır hacı uğur sizlere oy yok
  reis bunu anladığı vakit malatyada oy oranı yüzde 80 kere çıkar

 15. Garip dedi ki:

  Öznur Çalık ve Ahmet çakır hakkında yorum yapanlar % 100 bir yer ve yerlerde kesin ve kesin çıkarınıza menfaatinize dokunmuşlardır yada kuyruk acınız vardır yokse sen vekili ve Başkanı bilmez, vekil başkan seni bilmez sizlerin kuyruk acısını ne mertseniz bunu yazın

  1. Muzaffer dedi ki:

   Sen herhalde çakır tepede oturuyorsun.Böyle yazdığına göre sen Malatya ya iki dönemlik belediyecilik de yapılanları yaz ben de sana yapılamayan ları yazayım.Verilen oy oranına göre yapılan hizmet ler Konya,Kayseri,Gazi antep gibi illerin yaptığı hizmetlerin yarışı edermi etmez.
   Hafif raylı sistem varmı
   Sivil havalimanı varmı
   Şehirler arası çevre yolu varmı
   Eskiden en uygun market esenlik idi şimdi o da bakkal statüsünde
   Toplu taşıma ücretleri İstanbul ile yarışıyor,Malatya ya günlük 300.000 turist geliyor ya ondan olabilir.
   İçme suyumuz suyu olmayan Ankara ile yarışıyor, taşıması sıkıntı o da ondandir muhtemelen:)
   Otopark sıkıntıları baş göstermeye başladı , şehir içi trafik berbat.
   KAYISI ‘yı söylemeye gerek yok çünkü halen şu gün olmuş belli bir fiyatı yok.Bu gidişle tarım araziside kalmayacak İmar a aça aça .
   Sümer park,Pınar başı yetmiyor millete, millet için ücretsiz ,güvenilir güzel farklı bi park kazandirsaydi.
   Büyük şehir olduk ama Büyük şehir gibi hizmet görmedik.
   Bu suç devletin mi ,milletin mi Yönetenlerin mi ?
   Yaptıkları nı da soyliyeyim hakkı kalmasın,
   Trambus (Işıklarda beklediği için bi kazanç sağlamaz millete)
   Fotoğraf makinesi galerisi (Belediye hizmet alanında gereksiz bence)
   Şunu da soyliyeyim Büyükşehir olarak yapılan köy yollarını Belediyeye Mal etmeyin Zaten Belediyeye gelen ödenek eskiye nazaran beş katına çıktı o kadar da olsun,
   O yolları da eski yolu kazıyıp asfalt değilde ,genisletip düzgün bisi yapsalardı iyiydi.
   Benim aklıma gelenler bu kadar sen yaz bakalım ne yaptı .

  2. MALATYALI ROJDA dedi ki:

   Kimsenin kuyruk acısı falan yok sadece insanlar politikalarını beğenmedikleri için yazılanlar , sen bu kadar savunduğuna göre iyi nemalanıyorsun herhalde.

 16. Marif dedi ki:

  Kendini Hacı Uğur’u ve Şelale tayfasını sorgula ve hepiniz görevi bırakın o zaman oy oranı tekrardan artar.

 17. seyfi dedi ki:

  işiniz gücünüz gösteriş malatyanın mahallerinin çoğunda yol asfalt kaldırım alt yapı sorunu var yapılanlarda çok kalitesiz ama siz halen cafe restorant spor salonu falan filan vatandaşın günlük sorunlarını çözmeyen yatırımlar ve belediye hizmetlerinin eşit dağıtılmaması ve aşırı israf belediyelerin yaptığı israfın sınırı yok çocuklarımızın geleceğini çalıyorlar yaptıkları israfla

 18. MALATYALI ROJDA dedi ki:

  Öznur Hanım sayenizde oyum başka partiye gitti.Sorgulamaya önce kendinizden başlayın isterseniz.

 19. Mesut dedi ki:

  İnşallah Belediye başkan adaylarını Reis seçer.

 20. Yusuf dedi ki:

  Öznur hanım karnede senin yaptığın vekil listesi kırık not başka yerden kırık not aramayın bir an önce inin reisin omuzunda kimse size oy vermiyor sizin her birisiniz bağımsız aday olsanız yirmi tane oy alamazsınız

 21. malatya dedi ki:

  reis yorumları okursa düşüşün nedenini anlar.

 22. Latif dedi ki:

  Öznur Çalık ve Ahmet Çakır benim vekilim değildir. Belediye seçimlerinde de sizlerin etkisini göreceğiz ama cevap net olacak.

 23. ULUBEY dedi ki:

  Öznur hanım yanına çakırı da al aynaya bakın kimi görürseniz malatyada oy kaybının sorumlusu onlardır başka yere bakmanıza gerek yok .

 24. Akpartili dedi ki:

  2019 belediye seçimlerinde bir akpartili olarak ya mhp adayına ya da ahmet münir erkal saadetten aday olursa ona oyumu veririm artık yeter

 25. mustafa dedi ki:

  eğer size vekillik harici kırmızı plakalı bir görev verilirse dahada ak partiye oy vermem.

 26. GÖKMEN dedi ki:

  SENSİN SEN DAHA BÜYÜK HARF YOKMU YAZAYIM 🙂

 27. Mehmet dedi ki:

  Biz Özal ve Fatih köyü olarak tekrar sözünüze karşı oy verdik sıra sizde vekilim organize tarlalarının parasını istiyoruz. Çakır bey fatih köyünde söz vermiştiniz

 28. Nk. dedi ki:

  Sorgulamaya ne hacet… Nereye kulak kabartsam, aslında kulak kabartmaya da lüzum yok, iki ismi duymamak mümkün değil çünkü millet bas bas bağırıyordu. 1. Öznur Çalık 2. Ahmet Çakır… Oy kaybına sebep olan iki isim. Yazık ki o sesler kalın duvarlar sebebiyle Malatya dışına çıkamadı… Al gülüm ver gülüm hesapları yapanlar yüzünden kaybeden Ak parti oldu…

 29. Taner dedi ki:

  Sorgulamanıza gerek yok sadece seçim zamanı milletin yanına gelen milletvekiline milletin ihtiyacı yok

 30. Demo dedi ki:

  Evet vekillere ulaşmak mümkün değil.Tecrübeyle sabit.Allah Kimseyi kimseye muhtaç etmesin.

 31. Teyfik dedi ki:

  Akcadağ ‘ın içler açısı halini cumhurbaşkanımız.inşallah duyar .herkes reise oy verdi. Dört yıldır çamur toz toprak.gelin ilçemizde.arabanızla dolaşın sonra konuşalım.yazıklar olsun.

 32. Ali dedi ki:

  Burada yorum yazan arkadaşlar,şunun yüzünden bunun yüzünden oy vermedik diyorlar.Ama bu kişilere neden oy vermediklerini söyleyen yok.Somut bir neden ortaya koyan yok.

 33. Nihat dedi ki:

  Malatya öznur ve ahmet çakırı istemiyor bunu anla artık anla öznur hanım…

 34. Mustafa dedi ki:

  Sebeplerden biri sen diğeri Çakır

 35. Malatyalı dedi ki:

  Siz varken belediye seciminide kaybedeceksiniz

 36. yasin dedi ki:

  kesinlikle malatya da çok çok bile oy aldiniz..

 37. Reise can feda dedi ki:

  Hz.Ömer adaleti ile peygamberimizin mütevaziliği ile Malatya halkının gönlüne girebilseydiniz de bizler de 16 yıldır degistirmeyi aklımızın ucundan dahi gecirmedigimiz Ak oylarımızı milletvekili seçiminde elimiz istemeye istemeye başka partiye kullanmak zorunda birakmasaydiniz .Malatya Oznur Çalık ve Ahmet e ihtiyaç duymuyor .Sıranız sağlamdı bu seferlik de girdiniz amaaaaa ya sonrası. ..
  Hamdolsun ki Reis de farkında….

 38. Reis dedi ki:

  Sayın vekilim bizle eğleniyi:))

 39. Ahmet Şahin dedi ki:

  OY VERMEME NEDENİM SENSİN SENİN OLDUĞUN LİSTEYE ASLA OY VERMEYECEĞİM.BENİ PARTİMDEN UZAKLAŞTIRACAK KADAR SOGUTTUNUZ HANIMEFENDİ,KARDESİNİZİDE REKTÖR YAPACAKMİSSİNİZ BUYURUN YAPIN, YEREL SEÇİMDE GÖRÜŞÜRÜZ.

  1. keferdizli dedi ki:

   tebrik ediyorum çok doğru söylediniz

 40. Hasan dedi ki:

  Taha özhan gibi bilgili ve mütevazi bir insanı harcadınız..Ahmet çakır ve sizi malatya milleti istemiyor..daha anlamadınız mı?

 41. Tamirci dedi ki:

  Size ulaşıp derdimizi anlatmak, başbakana ulaşıp derdimize çare bulmaktan daha zordu sayın vekilim. MALATYA’ lı olup, Malatya’da öksüz kaldık sayenizde. Bu secimde de kendinizi kurtardınız. degerine ALLAH BÜYÜK…

  1. mehmet dedi ki:

   Vallahi helal olsun hiç üstünüze almamışsınız. Biri siz diğeri çakır bizim vekilimiz değilsiniz. Hayatımızda ilk defa mhp ye oy verdik sayenizde.

 42. Kerim Dayı dedi ki:

  Sorgulamanıza gerek yok.Aynaya bak görürsün. Aynalar yalan söylemez.Kimi gördüysen sonucunu Reise de söyle sakın gizleme.Gerçi herkes biliyor. Mutlaka Reis in kulağına fısılda dılar.

 43. Suat1965 dedi ki:

  Yerel seçimde daha çok sorguluyacaksın öznur hanım çünkü sen benim vekilim değilsin….

  1. Taner dedi ki:

   😉

 44. Ahmet dedi ki:

  Bu sonuçla reis malatyada birilerinin üzerini çizmiştir meraklanmayın. Belediye seçimlerinde sağlam adamlar seçilir

 45. Bülent yavuz dedi ki:

  Acaba sebeplerden biri olduğunu hiç düşündünmü. Çakır sen gitti 16 puan

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."