Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Nerede O Eski 19 Mayıs’lar!..

Nerede O Eski 19 Mayıs’lar!..
 • 18.05.2016
 • 19 Mayıs kutlamaları artık ‘resmen’ düşük profilli!. Malatya’daki tek tören salonda.. Ve MESAJLAR..

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Malatya’da da resmi olarak eski coşkulu programlardan uzak bazı etkinliklerle kutlanacak.

Geçmiş yıllarda stadyumlarda vatandaşların katılımıyla coşkulu kutlamaların yapıldığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için, Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak ve Kurtuluş Savaşı’nın ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmasının ilk adımı olarak 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 97. yıldönümünde Malatya’daki tek resmi etkinlik Atatürk Spor Salonu’nda saat 10.30’da başlayacak “küçük” kutlama olacak.

MESAJLAR..
Bu arada, AKP Malatya Milletvekili olan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile il yöneticileri, siyasiler ve sivil toplum örgütleri birer mesaj yayınlayarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı- AKP Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci
“19 Mayıs 1919, Türk Ulusu’nun tarihinde özel bir gündür. Samsun’da yakılan bağımsızlık ateşi tüm yurda yayılmış; genç, yaşlı, kadın, erkek topyekün başlatılan mücadele bir milletin yeniden doğuşunu sağlamıştır.

Gazi Mustafa Kemal 97 yıl önce bugün, düşman işgali altındaki yurdu kurtarmak için çareyi millette bulmuş, zafere giden yol milletin azim ve inancıyla katedilmiştir. Milletimiz esarete karşı tüm varlığıyla direnmiş ve tüm dünyaya örnek olan bir mücadeleye imza atmıştır.

19 Mayıs, başarıya ancak milletle ulaşılacağının tarihe düşülmüş bir notudur. Millet desteğine dayanmayan hiçbir mücadele başarıya ulaşamaz. Türkiye son 14 yılda, millet iradesini temel alarak, büyüyüp gelişmekte ve güçlenmektedir. Güçlü bir ülke olma yolunda istikrarlı bir şekilde kararlılıkla ilerliyoruz.
Bizlerin bıraktığı bayrağı gençlerimiz devralacaktır. Gençlerimizin bu değerli emaneti çalışarak, üreterek daha ileriye götüreceğine, birlik ve beraberlik içinde kültürümüzü ve kadim geleneğimizi sonsuza kadar yaşatacağına ve koruyacağına olan inancım tamdır.

Bu vesileyle, başta gençlerimizin olmak üzere halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor ve istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmetle, şükranla anıyorum.”

Malatya Valisi Süleyman Kamçı
Vali Süleyman Kamçı, “19 Mayıs, Türk’ün esaret zincirini kırmak adına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde kıyama kalktığı kutlu bir gündür” dedi.

Vali Kamçı, mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Kadim zaman boyunca esarete asla duçar olmamış, her ne pahasına olursa olsun hürriyeti benimsemiş olan milletimizin yedi düvele başkaldırdığı, Atatürk’ün “doğum günüm” dediği ve Türk Gençliğine armağan ettiği gündür 19 Mayıs’tır.

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı bağımsızlık hareketi Türk Milleti’nin sarsılmaz azmi ve çelikten iradesi ile birleşerek tüm yurtta dalga dalga yayılmış ve Milli Mücadele sonucunda zaferle sonuçlanmıştır.

Büyük Zafer’in ardından Atatürk, dünyada emsali görülmemiş bir davranış sergileyerek ülkemizin istikbalini Türk Gençliğine emanet etmiştir. Ata’sının bu teveccühüne karşılık gençliğimiz Kutlu Emanete dün nasıl sahip çıktıysa bugün de sahip çıkmaktadır ve inanıyorum ki gelecekte de sahip çıkacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, başta gençlerimiz olmak üzere değerli Malatya halkının ve Aziz Milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba
Ağbaba mesajında, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 97 yıl önce Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlattığını hatırlatarak, “19 Mayıs’ta Anadolu halkının emperyalizme karşı direniş umudu filizlenmiş ve kurtuluş mücadelemizin ateşi yakılmıştır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Her ne kadar son yıllarda milli birlik ve beraberliğin simgesi olan bayramların kutlanması AKP tarafından yasaklanmış olsa da, biz 19 Mayısları kutlamaya devam edeceğiz. Türkiye’nin hızla karanlığa sürüklenmek istediği günümüzde, başta gençlerimiz olmak üzere hepimiz, her zamankinden daha çok Cumhuriyete ve onun kazanımlarına sahip çıkıp, inadına demokrasi, insan hakları ve özgürlükleri savunacağız. Bu ülkenin gençleri üstlendikleri sorumluluk ile ülkenin aydınlık yarınlarının gerçek mimarları olacaklardır. Daha özgür, daha eşit, barış içinde yaşayan bir Türkiye, gençlerimizin elinde yükselecektir.”

Mesajında, bu yıl ki 19 Mayıs’ı Ankara Katliamında hayatını kaybeden Malatya İl Gençlik Kolları üyelerine adayacaklarını belirten Ağbaba, “Yıllardır onlarla beraber hazırlandığımız 19 Mayıs’a, bu yıl onlarsız girmenin hüznünü yaşıyoruz. Pırıl pırıl gençlerimizi aramızdan alanları bir kez daha lanetliyorum” dedi. Ağbaba, “Bu ülkenin gençlerinin çağdaş, bağımsız, özgür ve demokratik bir Türkiye için 1919’dan beri sürdürülen mücadeleyi sonsuza kadar devam ettireceklerine inanıyor, bu düşüncelerle, tüm halkımızın 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını en içten duygularımla kutluyorum” ifadelerini kullandı.

AKP MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık
AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık da mesajında, Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla başlayıp Cumhuriyetin ilanıyla neticelenen bağımsızlık mücadelesinin, milletin birlik ve beraberliğinden aldığı güçle hiçbir engel tanımayacağını dünyaya ilan ettiğini söyledi. Çalık mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Gençlik, milletimizin, geleceğimizin en önemli manevi varlığı, en dinamik, sarsılmaz kuvvetidir. Gelişen nesillerimizin bilinçli ve sorumluluk sahibi olması sonucu toplumumuz da güç ve kuvvet kazanacaktır.

Gençlik; bir ülkenin, bir inancın, bir hedefin temsilidir. Nasıl gençler yetiştirirsek öyle bir gelecek bizleri karşılayacaktır. Bizler de bu gerçeklerin bilinci ile gençlerimize, üstün makamın sadece doğruluk ve adalet olduğu inancını aşıladık.

Görüyoruz ki, parlak neferler ile çevrilmiş, yürekleri Hakk ve Milet aşkı ile donatılmış gençlerimiz geliyor. Bu neferler ki, hayırlı yollarda, kendi nefsi için yaşamayı bırakmış, milleti ve milli iradesi için yapacaklarını hedeflemiş gençlerle dolu olmalıdır.

“Gençlik bu milletin umududur” anlayışı ile yaptığımız tüm çalışmalar bugün karşılık bulmakta ve ülke genelinde bir etki alanı yaratmaktadır.

Yarınlarımızı emanet edeceğimiz gençlerimizi ne kadar doğru yönlendirir, ne kadar vatan-bayrak birliği içerisinde yetiştirirsek istikbalden o zaman emin olabiliriz.

Bu duygu ve düşüncelerle; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 97. Yıldönümü vesilesiyle gençlerimizi kutluyor, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, 19 Mayıs 1919 tarihinin milli uyanışın sembolü olduğunu belirterek, tüm gençlerin bayramını kutladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yayınladığı mesajında şu görüşleri dile getirdi:

“Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs, kurtuluş ve bağımsızlık meşalesinin yakıldığı gündür. 19 Mayıs 1919′ da Samsun’da yakılan bağımsızlık ateşi, yok edilmek istenen bir milletin var olma yolundaki ışığı olmuştur.

19 Mayıs’ı daha da anlamlı kılan bir diğer unsur da, Gazi Mustafa Kemal’in bugünü gençliğe bayram olarak armağan ederek ölümsüzleştirmesidir. Cumhuriyetin geleceğini gençlerde gören Atatürk, ‘Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu devam ettirecek sizlersiniz’ diyerek gençlere duyduğu güven ve sevginin ne kadar büyük olduğu göstermiş ve Cumhuriyeti onlara emanet etmiştir. Gençlerimize düşen en büyük görev de Cumhuriyetimizi korumak ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için çok çalışmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta geleceğimizin teminatı olan sevgili gençlerimiz ile tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehit ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, 19 Mayıs’ın milli mücadelenin ilk adımının atıldığı tarih olduğuna dikkat çekerek, bu tarihin Türk milletinin geleceğinin şekillendiği tarih olduğunu ifade etti.

Gürkan mesajında şunları ifade etti:

“19 Mayıs 1919 tarihi, Türk milletinin geleceğinin şekillendiği ve milli mücadelenin ilk adımının atıldığı tarihtir. Türk milleti için büyük önem arz eden 19 Mayıs 1919, aynı zamanda milli bilincin dalga dalga yayılarak, bağımsızlık ve hürriyet yolunda Türk milletinin iradesini ortaya koyduğu gündür. Ortaya konulan irade ve verilen mücadele sonucu, zaferlerle dolu Türk milletinin tarihine altın harflerle bir destan yazılmış ve yeni bir devletin temeli atılmıştır. Bu devletin temelinde milli ve manevi değerlerin yanında, Türk milletinin sarsılmaz birlikteliği yer almıştır. Bu birliktelik, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalmasının da teminatı olacaktır. Milli mücadelenin lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu günü Gençlik ve Spor Bayramı olarak gençlere armağan etmiştir. Gençlerimize düşen görevde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda ülkemizi yarınlara taşımaktır. Bunun için, milli ve manevi değerlerine bağlı, çağdaş, muasır medeniyetleri hedefleyen, teknolojiyi yakından takip eden, donanımlı, saygılı ve hoşgörülü gençlerin yetişmesi, ülke olarak önceliğimizdir. Her zaman gençlerimizin yayında olacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Milli Mücadelemizin başkahramanı başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygı, rahmet ve şükranla anarken, gençlerimizin de Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

Malatya Barosu Başkanı Avukat Enver Han
Malatya Barosu Başkanı Av. Enver Han’ın 19 Mayıs mesajı ise şöyle:

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 97. yılını yaşamanın sonsuz mutluluğu, coşkusu ve heyecanı içerisindeyiz.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı bağımsızlık hareketi milletimizin azim ve kararlılığı ile birleşerek Milli Mücadele sonucunda zaferle sonuçlanmıştır.
Verilen mücadele sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti, ATATÜRK tarafından Türk Gençliğine armağan edilmiştir.

19 Mayıs’ta başlayan mücadelenin ışığında çağdaş ve demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, Türk gençliğinin üstün gayret ve çalışmaları sayesinde güçlü bir ülke olarak sonsuza dek yaşayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin ve Türk gençliğinin Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten duygularımızla kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz.”

Eğitim- İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kara
Eğitim İş Şube Başkanı Hüseyin Kara ise mesajında şunları söyledi:

“19 Mayıs 1919, tarihimizin akışına yön veren önemli dönemeçlerdendir. Ülkenin kurtuluşunun ancak Ulusla birlikte başarılabileceğini gören Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’a çıkışı; bağımsızlık hareketinin sembolü olmuştur. Türk Ulusu, Atatürk’ün önderliğinde kenetlenerek kendi kaderine el koymuş, Ulusal Kurtuluş Savaşı ile var olma mücadelesi vermiştir.

19 Mayıs 1919’da emperyalistlere karşı başlatılan ulusal mücadelemiz, aynı zamanda emperyalizmin sömürüsü ve saldırısı altında ezilen tüm mazlum uluslara da örnek olmuştur. Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına uzanan sürecin de başlangıcı olan 19 Mayıs’ı doğum günü kabul etmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum” sözlerine karşılık, 19 Mayıs, ulusumuzun zihninde emperyalizme karşı bağımsızlık, saltanat ve hilafete karşı demokrasi savaşının adı olarak yer etmiştir.

Atatürk, ülkenin ve ulusun içinde bulunduğu olanaksızlıklara boyun eğmemiş; yenilmiş, çağın gerisinde kalmış bir imparatorluktan çağdaş bir devlet yaratmış, modern Türkiye Cumhuriyeti kurmuştur.

Öte yandan, ulusal birliğimizin simgesi olan ulusal bayramlarımız, siyasi iktidar tarafından ya yasaklanmakta ya da içeriği boşaltılıp başka günlerle perdelenmektedir. İktidar sürekli olarak kutlama yönetmeliklerini değiştirip genelgeler yayınlayarak ulusal bayramlarımızı ne kadar yok saymaya çalışırsa çalışsın, Türk Ulusu bayramlarını mandacıların, hilafetçilerin ve emperyalist işbirlikçilerinin keyfine bırakmayacaktır. Görkemli bir şekilde ülkenin her köşesinde kutlayacaktır.

Türk gençliği tehlikenin farkındadır. Her türlü dogmadan uzak, akılcı ve çağdaş bir dünya görüşünü benimseyerek kararlı bir şekilde Cumhuriyet’in temel değerlerine, laik, demokratik sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkmaya ve çağdaş Türkiye’nin meşalesini taşımaya devam edecektir. Bu yolda Atatürk’ün Gençliğe Seslenişi, gelecek kuşaklara inancının ve güveninin göstergesidir. Her türlü tuzak ve engellemelere rağmen gençlik, Atatürk’ün bu inancını boşa çıkartmayacaktır.

Eğitim-İş, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk’e, devrim ve ilkelerine, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne, onun değerlerine ve kazanımlarına her şeye rağmen sahip çıkacaktır.”

Bu duygu ve düşüncelerle ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını saygı ile anıyoruz.”

DİĞER ETKİNLİKLER..
Bu arada Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanlığı tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için tören düzenlenecek. CHP İl yönetimi tarafından saat 11.00’de Atatürk Anıtı’na çelenk sunulacak. İl Başkanı Enver Kiraz tarafından bir de konuşma yapılacak.

CHP tarafından akşam saat 19.00’da ise CHP İl Başkanlığı önünde toplanarak Atatürk Anıtı’na kadar Fener Alayı Yürüyüşü yapılacak.

Diğer yandan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Malatya Şubesi tarafından 19 Mayıs Perşembe günü saat 13.00’de Malatya Park AVM 2. katında ‘ Atatürk Resimleri Sergisi’ açılacak. Serginin açılışının Vali Süleyman Kamçı tarafından yapılacağı bildirildi.

Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

19mayısmkutlamasımalatya1942

Etiketler: / /

Yorumlar
 1. musa dedi ki:

  coşkulu bayramlarda kaç çocuğu hasta ettiniz haberiniz var demi.23 nisan da (sözde benim bayramım idi) kaç hocadan askeri kriterlere göre sıraya geçmediğim için, bana takıldı diye düşme tehlikesi atlatan öğretmenden tokat yediğimi coşkulu bayram olarak gördünüz.

 2. ramazan doğan dedi ki:

  Dini değerler Atatürk vatanseverlik bayrak gibi değerler üzerinden siyaset yapılacağına hizmet üzerinden siyaset yapılsa ne kadar güzel olur bu ülkede insanların sucu bucu diye ayrılmasından bıktık ömrümüz bitti bir arpa boyu yol alamadik hakaret iftira ve şiddet içermeyen fikirlere saygı duyabilsek yaratılanları yaratandan dolayı sevebilsek insana o da insandır diye bakabilsek birde bu dünyaya nefsimizin esiri olmak ve mal biriktirmek icin gelmedigimizi bilsek empati yapabilmek menfaatler eşitliği bırakabilmek inanın her şey duzelecek adam kayirmanin olmadığı adaletin paylaşımın olduğu kimse sizlerin korundugu israfın olmadığı insanların eşit olduğu barış ve kardeşliğin oldugu bir dünya arzuluyorum bütün bu isteklerimin 662 yılında bittiğini bile bile.

 3. malatyalı dedi ki:

  çağdaş ve medeni bir toplum için ,cumhuriyeti kuranlar ellerini hatta tüm varlıklarını ortaya koyarak, bugün de her türlü eleştiriye uğrayacaklarını da bilerek gerçek bir devrim yapmışlardır.hepsinden allah razı olsun .günün şartlarında bunun herkes tarafından özümsenmesini beklemek ,o günlerde de olduğu gibi yanlıştır.dünya ve ülkemiz de her zaman çağdaşlaşan insanların elinde gelişecektir.bu geçmişte de böyleydi gelecekte de olacaktır.buna direnen halklar helak olmaya mahkumdur.

 4. Mehmet demir dedi ki:

  Aynen o eskidendi kurtuluş savaşındaki başarı tarihlerimiz çocukları mıza gençlerimize armağan edilen resmi bayramlarımız birilerince kaldırılmadı ama kutlatılmıyorr

 5. ramazan doğan dedi ki:

  Bir zamanlar 29 ekim 19 mayis 23 nisan ve 30 agustoslarda televizyonlarda devlet büyüklerinin demeclerinde irtica adi altında değerlerimize saldiriliyordu bu duruma katilmadigim gibi milli bayramlarımızın tartışılmaya açılmasına da katılmıyorum herkesi bizi biz yapan milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmaya ve birbirimize saygı duymaya davet ediyorum.güneydoğuda canımız yanıyor kahraman polis asker ve korucularimiza kuvayı milliye ruhu ile vatanımızı savundukları için saygılarımı sunuyorum vatan için canlarını veren aziz sehitleri minnetle anıyorum.

  1. Mehmet demir dedi ki:

   Ramazan kardeş şehitler şimdimi aklına geldi geçen haftaki düğünüde söyleseydin bir sürü şehit verdik geçen hafta

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."