Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

”O Prof.’u Şiddetle Kınıyoruz”

”O Prof.’u Şiddetle Kınıyoruz”
  • 27.12.2015

CHP’den İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof.Dr. Salim Cöhce’ye, dersler sırasında sarfettiği öne sürülen bazı sözlerinden dolayı tepki geldi.

İl Başkan Yardımcısı Enver Kiraz, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“İnönü Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı, Prof. Dr. Salim Cöhce’nin girmiş olduğu derslerde, etnik kimliklerinden dolayı, öğrencileri, Sayın Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve ülkemizin bağımsızlığı ve özgürlüğünden başka hiçbir amacı olmayan 68 kuşağı Devrimci gençleri aşağıladığı ve onlara hakaret ettiği son günlerin tartışılan konusu olmuştur.

Temizliğin , dürüstlüğün , ahlakın ve erdemin timsali haline gelmiş Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu ; bu ülkede ermeni olmak suçmuş gibi, ermeni olmadığı halde “ ermeni ” olduğunu iddia etmek tarih bilgisinden yoksunluğunun ifadesidir.

Kendisi Tarih Bölümü Başkanı olarak ; bir bilim adamına yakışmayan üslupla Genel Başkanımıza yönelik suçlamaları manidardır. Bu tutumunu Cumhuriyet Halk Partisi olarak şiddetle kınıyoruz.

Derslerde yaptığı konuşmalar, aklın ve bilimin yol göstericiliğinden sapmış, duyguları düşüncelerini tutsak etmiş; bilimsellikten uzaklaşmış bu şahsiyeti ve onun gibi düşünenleri protesto ediyoruz.

Kamuoyumuza yansıdığı kadarıyla bilim adamlığı tartışılır hale gelen Cöhce bilmelidir ki ; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 2. ve 7. maddeleri ile Anayasamızın 10. maddesinde “ Herkes ; Dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep vb. sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir” denilmektedir.

Anayasamızın 24. maddesinde ise; “Kimse dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı, kınanamaz ve suçlanamaz” denilmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz; insanları hangi gerekçeyle olursa olsun, ayrı tutmaya, ötekileştirmeye karşıyız. Bu ayrımı yapanlara karşı da mücadele etmeyi görev bilmekteyiz. Kürt oldukları gerekçesiyle, üniversite gençliğini aşağılamak, solculara, devrimcilere, Alevilere ve diğer etnik kimlik ve inanç gruplarına hakaret etmek adı geçen şahsın haddi değildir.

Bir bilim adamına yakışmayan söz ve davranışlarıyla , dikkat çeken Salim Cöhce, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan , Cumhuriyet Halk Partisinden, İnönü Üniversitesi öğrencilerinden ve kamuoyundan özür dilemelidir. Üniversite yönetimi , adli makamlar ; varlığından rahatsız olduğumuz YÖK adı geçen şahıs hakkında gerekli işlemleri yapmalıdır.

Ayrımcı, ırkçı, kafatasçı zihniyet mahkum edilmeli. Eşitlik , kardeşlik, barış için atılması gereken adımlar güçlendirilmelidir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."