Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

O Zat ‘Belediye’ Olmuş!

O Zat ‘Belediye’ Olmuş!
  • 27.12.2015

Malatya Belediyesi, kurumsal yönetim ilkelerinden bir zerre olsun haberdar olmadığını gösteren garip bir icraata imza attı. 

Malatya Belediyesi’nin kurumsal mail adresinden dün medya kuruluşlarına yazılı bir açıklama gönderildi. 

Açıklama, Malatya Belediyesi tarafından yürütülen bir SODES Projesi kapsamında yapılan harcamalardaki usulsüzlük iddiaları konusunda yayınlanan haberlere ilişkindi. 

Açıklamanın içeriği, yalanlanmaya çalışılan haber içeriğini de doğrular nitelikte olması bakımından garipti. 

Ancak asıl garip olan durum, açıklamanın altındaki imzadan kaynaklanıyordu. 

Açıklamanın üst bölümü, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır veya bir belediye başkan yardımcısının imzasını taşıması gereken bir dil, üslup ve iyelik eki ile yazılmıştı. Ancak bu girişin altında “Basına ve Kamuoyuna” diye başlayan bölüm, SODES projesi kapsamında yapılan harcamalardaki usulsüzlükler nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan ve bu soruşturma sonucu görevden alındığı iddia edilen eski Strateji Geliştirme Müdürü İsmail Güney’e aitti. 

Şu giriş cümlelerine bakar mısınız: “Son günlerde bazı basın yayın kuruluşlarında belediyemiz ve belediyemizde görevli personeli yıpratmaya yönelik gerçek dışı ve etik olmayan haberler yayınlanmaktadır. Basının ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla, sözkonusu personelimizin açıklaması aşağıda sunulmuştur. Bilgilerinize rica ederiz.”

Yani,  hakkında bir projedeki harcamalarda var olduğu ileri sürülen usulsüzlükler nedeniyle görevden alınan (kendi iddiasına göre de görevden azledilmesine ilişkin isteği yerine getirilen) ve tenzili rütbe ile müdürlükten herhangi bir birime herhangi bir personel olarak atanan kişi, kendini Malatya Belediyesi’nin tepe yöneticisi yerine koyarak, belediyeyi kurumsal anlamda temsille yetkili kılarak, bir başka deyişle kendini Başkan Ahmet Çakır’ın yerine konumlandırarak kendisi hakkındaki iddialara Malatya Belediyesi’nin kurumsal kimliği ile cevap vermekte, kendisine böylece soruşturma konusu bir olayda objektif olması gereken kurumunca peşin “destek” de sunulmaktadır.

Açıklamanın bir başka garip boyutu ise, SODES projesindeki harcama usulsüzlüklerini soruşturan ve bu soruşturma sonucunda projenin başındaki şahsı görevden aldığı iddia edilen kurum (Malatya Belediyesi), hakkında soruşturma açtığı, açtığı soruşturma sonucunda görevden aldığı ileri sürülen şahsı (İsmail Güney) savunmasıdır. Malatya Belediyesi, kendini inkâr etmekte ve kendiyle çelişmektedir. 

Açıklamanın, Malatya Belediyesi’nin bültenlerinin medya kuruluşlarına servis edildiği basın yayın müdürlüğünün kurumsal mail adresinden gönderilmiş olması, açıklamadan Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın ve ilgili başkan yardımcısı Ertan Mumcu’nun haberdar olduğunun teyid edilmiş olması ve hukuk servisinin görüşleri alınarak böyle bir yöntemin uygulandığının söylenmesi…

Tüm bunlar Malatya Belediyesi’ni yöneten üstün yetenekli (!) şahsiyetlerin kapasitesini gösteren yeni ve bir hayli orijinal marifetleri… 

O Haberi Hatırlayalım

Malatya Belediyesi’nin hakkında açtığı soruşturma ile görevden alındığı iddia edilen İsmail Güney’in kendini Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın yerine koyarak yaptığı açıklamaya neden olan www.malatyahaber.com.’un 31 Ocak 2104 tarihli haberi aşağıdaki şekildeydi: 

Soruşturma Açıldı Müdür Gitti

Malatya Belediyesi’nde Strateji Geliştirme Müdürü olarak görev yapan İsmail Güney’in, SODES kapsamında yürütülen bir projenin harcamalarına ilişkin olarak yapılan iç soruşturma sonucunda görevden alındığı iddia edildi. Güney, Malatya Belediyesi bünyesinde kurulan İş Sağlığı ve İş Güvenliği biriminde görevlendirildi. 

Edinilen bilgiye göre, Belediye Başkan Yardımcısı Ertan Mumcu’ya bağlı olan Malatya Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü, görev alanında olmadığı halde, son iki yılda yüksek bütçeli SODES projeleri hazırladı. 

Bu projelerden biri de 2012 yılında uygulamaya başlanan 255 bin TL bütçeli ‘Nostalji Oyun Bahçemiz’ başlıklı projeydi. 

Strateji Geliştirme Müdürü İsmail Güney ve bir partiden Yeşilyurt aday adayı da olduğu öğrenilen Malatya Belediyesi şirket personeli İ.Y. tarafından yönetildiği belirtilen proje kapsamında yapılan harcamalar konusunda bazı usulsüzlükler yapıldığı, bunun üzerine Malatya Belediyesi yönetiminin usulsüzlük iddialarını araştırmak üzere belediyenin eski birim müdürlerinden Cumali Çelik’i ‘soruşturmacı’ olarak atadığı, Çelik’in yaptığı soruşturma sonucunda hazırladığı raporda harcamalara ilişkin ciddi usulsüzlükler tespit ettiği ileri sürüldü. 

Cumali Çelik’in soruşturmayı sürdürdüğü sırada, soruşturulan müdür İsmail Güney’in belediye yönetimine başvurarak, görevden alınmasını istediği, ancak belediye yönetiminin bu isteği kabul etmeyerek soruşturmanın sonucunu beklemesi gerektiğini ifade ettiği öğrenildi. 

Soruşturma raporunun yönetime sunulmasından sonra ise, Strateji Geliştirme Müdürü İsmail Güney’in görevden alındığı, raporda ‘İş akdinin feshedilmesi’ önerisi getirilen İ.Y. hakkında ise henüz bir işlem yapılmadığı iddia edildi. 

2. soruşturma iddiası 

Bu arada, Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın 5 yıllık yönetimi süresince en yakınında olan, kent bilgi sistemi gibi milyonlarca liralık ihalelerde söz sahibi olan ve Çakır’ın çekirdek kadrosu içinde yer aldığı belirtilen İsmail Güney hakkında yapılan iç soruşturma sonucunun ortadan kaldırılması için, soruşturma usullerine aykırı biçimde 2. bir soruşturma başlatıldığı iddia edildi.

Görevden alınan İsmail Güney’in, Malatya Belediyesi bünyesinde kurulan İş Sağlığı ve İş Güvenliği biriminde görevlendirildiği öğrenildi. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."