Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Oğlu Malatya’da Memur Olmuş!

Oğlu Malatya’da Memur Olmuş!
  • 28.12.2015

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Haluk Koç, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, KPSS’de kazanamayan siyasi ve AKP’li yakınlarının “hülle” yoluyla devlet memuru yapıldıklarını öne sürdü. Koç, TBMM’nin AKP’li Başkan Vekili, Kayseri Milletvekili Sadık Yakut’un (fotoğraftaki) oğlunun da, KPSS’yi kazanamamasına rağmen, önce Malatya Valiliği Özel Kalem Müdürlüğü görevine sınavsız olarak atanıp memur yapıldığını, kısa süre sonra da buradan istediği yere tayininin yapıldığını öne sürdü.

KPSS imtihanına girip başarılı olup atanamayan 20 gencimizin intihar ettiğini kaydeden Koç, “Torpil iddiaları gündeme taşındı. Devlet memurunda torpil, yer değiştirmede torpil, istifa sonrası dönüş işlemlerinde, mahalli idarelere zabıta ve itfaiye alımında torpil, işçi alımında torpil, Adalet Bakanlığı’na memur alımında torpil, ek ödeme veren kurumlara geçişte torpil” ifadelerini kullandı.

Koç, bir toplumun hukuksuzluk, güvensizlik, adaletsizlik ile çürüyeceğini kaydederek, “Bazı bakan ve milletvekillerinin akrabaları, arkadaşları KPSS’yi kazanamamalarına rağmen, hüllelerle devlet memuru yapıldılar” iddiasında bulundu.

“Bu intihar eden 20 gencimizin yerine, birinci halkadaki AKP yakınları hülle yapılarak, sınavsız, bir takım aşamalardan geçirilerek kadroya taşınıyor. KPSS’de başarı elde edip atanamayan, atanmayan 20 intihar eden gencimizin katili bu uygulamayı yapanlardır. Nasıl rahat yatabiliyorsunuz? Bin 100 odalı değil 5 bin 500 odalı sarayın olsa ne olacak? Nasıl yatabiliyorsun sen rahat?” diye konuştu. -“Bir toplum böyle çürür”Devlet memuru olmada, yer değiştirmede, istifa sonrasında dönüşlerde, işçi, Adalet Bakanlığı’na memur, mahalli idarelere zabıta ve itfaiye alımında, ek ödeme veren kurumlara geçişte torpil yapıldığını ileri süren Koç, “Varsa AKP’den bir yakının, bir yandaşın, bir kartvizitin varsa ampullü, bu işlemleri yapmak için hiçbir sıkıntın yok, senin için sudan kolay işlemler. Ama bunların hiçbirisi yoksa, devlette kadroya girmeyi de çalışmayı da liyakate bağlı yükselmeyi de unutacaksın kardeşim. Bu dönemin gerçeği bu. Bir toplum böyle çürür. Bir toplum içten içe hukuksuzlukla, adaletsizlikle, güvensizlikle çürür. Siyasetçinin görevi adam kayırmak mı? Siyasetçinin görevi kendine yakın olan, yandaş diye niteleyebileceğimiz insanları devlet kapısında ekmek sahibi yapmak mı? Diğer vatandaşlar, eşit, hak, hukuk bekleyen diğer yurttaşlar? Ondan sonra ‘bir lokma, bir hırka, adalet, biz şurada geldik, biz şurada halkın içindeyiz, Ramazan’da iftar sofrasında bağdaş kurup oturuyoruz.’ Geç onları, geç.Nasıl işliyor bu torpil çarkı? AKP’li bakan ve milletvekillerinin birinci derece akrabaları, arkadaşları KPSS’yi kazanamamalarına rağmen, hüllelerle devlet memuru yapıldılar. Bunun için kullanılan basamaklardan bir tanesi valilik özel kalem müdürlükleri. Burada istisnai kadrolar olduğu için devlet memurluğuna geçişte bir köprü vazifesi gördü. KPSS’yi kazanamayan birinci derece yakınlar, çevreler, valilik özel kalem kadrolarıyla, bu istisnai kadrodan bir, iki gün orada bulunduktan sonra derhal devlet memuru kadrosuna başka bir yere atlatıldılar. Bu kadarla da kalmadı, bu mahdumlar, yakınlar, birinci derece akraba çevresi devlete bir şekilde kapağı attıktan sonra daha organize işlere girmeye başladılar. Maaşlarını az bulanlar iyi maaş alabilecekleri bir takım üst kurullara zıplatıldılar.” 

Koç, “TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, oğlu KPSS’yi kazanamıyor. Sınavsız bir şekilde Malatya valiliği özel kalem müdürlüğüne atanıyor. Sonra Ankara’da bir kamu kurumuna birinci hukuk müşaviri olarak atanıyor. Reva mı bu? Kim kimi denetliyor. Kediye ciğer emanet edilmiş” dedi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, TRT ve YURTKUR’un adeta AKP’nin çiftliğine dönüştüğünü öne süren Koç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile bazı bakan, milletvekili ve bürokratların, yakınlarını sınavsız olarak devlet memuru kadrosuna geçirdiğini iddia etti. Koç, buna ilişkin bir listeyi gazetecilere dağıttı.Sınavsız olarak, hülle mekanizmasıyla, istisnai durumdan, KPSS’siz devlet memuru yapılanların, 1-2 gün içerisinde esas talepleri olan noktalara yükseldiğini öne süren Koç, şöyle devam etti: “Bu durumu içine sindirebilen, hep söylüyorlar ya ‘çalıyorlar ama iş de yapıyorlar.’ Doğru, hem çalıyorlar, hemde iş yapıyorlar. Nalıncı keseri gibi. Bu bir vicdan, ahlak sorunudur. Bu bir gerçekten inançlı bir insanın yüreğinin kaldırmayacağı, hukuka saygılı bir yurttaşın kabul edemeyeceği bir durumdur. Atanamayan yüzbinlerce öğretmen adayına, onların ailelerine, intihar eden, KPSS’de hak kazanıp, atanamayan 20 gencimize, ailesine, atama bekleyen binlerce ziraat, harita mühendisine, tıbbi sekretere, sağlık teknisyenine… Bunların hakları duracak, AKP zevatının yakınları, hülle yoluyla devletin ballı maaşlı kadrolarına sınavsız, bu şekilde yükselecekler. Takdir milletin. Hiç kimse halinden şikayet etmesin.”

KİM NEREYE ATANMIŞ?

Koç’un iddiasına göre, bazı siyasi ve bürokrat yakınlarıyla ilgili odatv.com’da yayınlanan “torpil” listesinin bir bölümü şöyle:

“Erdoğan’ın teyzesinin oğlu İbrahim Er ilköğretim müfettişi iken, AK Parti’nin iktidara gelmesinin ardından MEB ilköğretim Genel Müdür Yardımcılığı’na sonrasında da ilköğretim Genel Müdürlüğü görevine getirildi. 2011 yılında ise Danıştay tarihinde belki de bir ilk olarak bir ilkokul öğretmeni Danıştay üyesi yapıldı. Erdoğan’ın teyzesinin diğer oğlu da Recep Ali Er sınıf öğretmeni iken 2013 yılında da KYK Genel Müdür Yardımcısı yapıldı.

Erdoğan’ın 2 yıllık itfaiyecilik mezunu olan akrabası Recep Ali Erdoğan şu anda KOSGEB İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı olarak görev yapıyor.

Erdoğan’ın Avukatı Muammer Cemaloğlu’nun eşi Berna Cematoğlu, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda memur olarak çalışıyor. Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’ın yeğeni Burhan Doğan Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda uzman yardımcısı yapıldı.

Erdoğan’ın AKP Genel Başkanlık Makamındaki Özel Kalem Müdürü Fatih Can’ın kardeşi, Ömer Faruk Can, sınavsız olarak Telekominikasyon iletişim Başkanlığı’nda (TİB) işe alındı ve uzman yapıldı.

Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı İbrahim Eren ATV’den Başbakanlığa alınıp istisnai kadrodan memur yapıldıktan sonra TRT Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in oğlu Ahmet Çağrı Çiçek, 2000 yılında TBMM Dış ilişkiler ve Protokol Müdürlüğü’nde işe başladı, SPK’da Sermaye Piyasaları Daire Başkanı oldu, Mayıs 2012’de de EPDK üyeliğini getirildi.

Başbakan Bülent Arınç’ın danışmanı Metin Karadağ, TİB’e kaydırılarak uzman yapıldı.

BUNLAR DA BAKANLARIN

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Akif Büyükergene Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda uzman olarak çalışıyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in amcasının oğlu Mehmet Veysi Şimşek, Batman’da tarım işleri uğraşan bir kişi idi. Veysi Şimşek önce Hazine Müsteşarlığında gayrı resmi danışman yapıldı. Mehmet Şimşek Maliye Bakanı olduktan sonra ise Veysi Şimşek Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda başkan müşaviri yapıldı.

Şimşek’in baldızı Coğrafya Öğretmeni Esin Kara herhangi bir sınava girmeden TOKİ’de göreve başlatıldı. Baldızının eşi Avrupa Birliği Bakanlığı’na müşavir olarak alındı.

Milli Savunma Bakanı ismet Yılmaz’ın abisinin bacanağı Mustafa Yaman, sınavsız olarak TİB’de işe alındı ve uzman yapıldı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yeğeninin eşi Ahmet Onur Ak, KOSGEB’te işe başlatıldı. Halihazırda Bakan Danışmanı olarak görev yapıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Faruk Çelik’in yeğeni Ahmet Toraman, Diyanette imam iken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda işe başlatıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin bacanağı Orhan Öğe, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı.

ÖNCE ŞIRNAK VALİLİĞİ SONRA GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın kız kardeşi Elif Ala sınavsız olarak Şırnak Valiliği’ne Özel Kalem Müdürü yapıldı. Hiç bekletilmeksizin önce memleketi Erzurum’a, sonrasında Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığı’na memur olarak atandı.

Ala’nın erkek kardeşi Atıf Ala öğretmenken Bakan kardeşinin torpilleri sayesinde 3 yıl içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı görevine kadar yükseltildi.

Ala’nın Başbakanlık Müsteşarlığı görevi esnasında Özel Kalem Müdürü olan Serap Akınoğlu, maaşı yükselsin diye kadrosu TİB’e kaydırıldı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş’in kızı Nurdan Güneş şimdiki Bakan Ala Batman Valisi iken sınavsız olarak Valiliğe Özel Kalem Müdürü yapıldı. Nurdan Güneş eşinin yanına Ankara’ya tayin edildi. Güneş’in oğlu Abdülhamit Güneş önce Şırnak Valiliği’ne Özel Kalem Müdürü olarak atandı.

Ardından da bir gün bile Şırnak’a gönderilmeden Başbakanlığa memur olarak alındı. Başbakanlık Güvenlik işleri Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanı yapıldı. 

Bilim ve Sanayi Bakanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yakın arkadaşı Arif Koyuncu bir belediyede özel kalem müdürlüğü verilerek, istisnai kadrodan memur yapıldıktan sonra önce TRT’de müşavir, ardından TÜBİTAK’ta Genel Sekreter yapıldı.

Eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay kızının arkadaşı olarak tanıttığı Melabat Çelebiözü, önce sınavsız olarak çok yüksek ücretle Bakanlık Müşavirliği’nde göreve başlatıldı. Sonrasında da Atom Enerjisi Kurumu’na uzman olarak atandı.

Eski içişleri Bakanı Muammer Güler’in bateristlik ve barmenlik yapan yeğeni Hakan Güler, önce sınavsız olarak özel kalem müdürlüğüne atanıp memur yapıldı. Sonrasında da Avrupa Birliği Uzmanlığına atandı.

Eski Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’in kayınbiraderi Mehmet Akif Okur, önce Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanı, sonra da Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda Genel Müdür Yardımcısı yapıldı.

Gaziantep Belediye Başkanı ve eski Bakan Fatma Şahin’in erkek kardeşi Ünal Kıymık, açıktan Muş Valiliği Özel Kalem Müdürlüğü’ne atanarak devlet memuru olması sağlandı…”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."