Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Ortasını Bulmak Gerekir”

“Ortasını Bulmak Gerekir”
  • 27.12.2015

 
Malatya İl Genel Meclisi Eylül ayı oturumunda, Yerel Eşitlik Eylem Planı meclis tarafından  kabul edildi. Meclisin Saadet Partili üyesi Osman Marasalı ise , “Dinimizde ne emredilmiş ne yazılmış ona bakmamız lazım.” diyerek görüşlerini ortaya koydu. Marasalı sözlerine şöyle devam etti; “Yani bu işin ortasını bulmak gerekiyor. Sütün yağını alırsanız doğası bozulur. İşte bu kadın cinayetlerinin son 10 yılda artmasının sebebi budur” dedi.
 
İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata başkanlığında gerçekleştirilen Eylül ayı oturumları kapsamında Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonu tarafından araştırılıp rapora bağlanan “Yerel Eşitlik ve Eylem Planı” görüşüldü.
 
“Etkinlikler Düzenlenmeli”
 
Eylem Planı ile ilgili Malatya İl Genel Meclisi Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonu tarafından hazırlanan raporda şunlar yer aldı: “Tüm kız çocuklarının örgün eğitim sürecinde erkeklerle eşit biçimde yararlanabilmesi için aileler üzerinde eğitimin önemi konulu çeşitli etkinlikler düzenlenmelidir. Kadınların meslek sahibi olabileceği alanlarda eğitim imkânlarının artırılması ve meslek sahibi kadınların finansal sıkıntılarını giderici yasal düzenleme yapılmalıdır. Kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi için toplumsal bilinçlendirme çalışmalarına hız verilmeli ve aynı zamanda aile birlikteliğinin zarar görmemesi için eşlere ‘Kanaat’ eğitimi verilmelidir.”
 
“Gerekli Düzenmeler Yapılmalı”
 
Raporda, sağlıklı toplumun ancak sağlıklı bireylerden oluşabileceği belirtilerek şöyle denildi: “Kadınlara yaygın hastalıklarda erken tanı ve farkındalık ortaya koyabilecek düzeyde temel sağlık eğitimleri verilmelidir. Modern toplumlarda siyasete katılma ve siyasal karar alma bireylerin en temel haklarından biridir. Kadınlara siyasete aktif katılma ve siyasal haklarını bilme noktasında bilinç artırıcı faaliyetler yapılmalıdır. İşyerlerinde mobbing uygulamaları sıkça rastlanan bir durum olmakla beraber kadınların maruz kaldığı mobbing ise ülkemizde miktarı tam olarak bilinmemekle beraber yüksek olduğu ifade edilebilir. Mobbinge maruz kalan kadınların iş hayatında haklarını arayacak bilinç kazandırılmalıdır. Kentsel yaşam kadın ve erkeklerin kamusal alanı ortaklaşa kullandıkları alanlardır. Bu alanlarda kadınların rahat olacakları ortamların sağlanması ise başta kamu idarecileri ve diğer vatandaşlara düşen yükümlülüktür. Kamusal alanlarda kadınların sıkıntıya girmeden yaşayabilmesi için gerekli düzenleme yapılmalıdır.” Raporun okunmasının ardından söz alan Malatya İl Genel Meclisi Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonu Başkanı Nuri Karadaş, “Komisyon olarak arkadaşlarımızla çalışarak, “Yerel Eşitlik Eylem Planı” çerçevesinde böyle bir raporu meclisimizin takdirine arz ediyoruz” dedi.
 
“Ortasını Bulmak Lazım”
 
Saadet Partisi (SP) İl Genel Meclisi Üyesi Osman Marasalı ise, raporla ilgili olarak, “Bizim örf ve adetlerimiz var. Şimdi işi adil olarak uygulamak istersek dinimizde ne emredilmiş ne yazılmış ona bakmamız lazım. Şimdi burada kadına fırsat eşitliği diyoruz, öbür taraftan kadın gidip erkeği ezmeye başlıyor. Yani bu işin ortasını bulmak gerekiyor. Sütün yağını alırsanız doğası bozulur. İşte bu kadın cinayetlerinin son 10 yılda artmasının sebebi budur” dedi.
 
İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata da, “Kadınla erkek birbirini tamamlar. İkisi bir elmanın yarısıdır. Dolayısıyla hiçbirinin birbirinden farkı yoktur. Cennet annelerin ayağı altındadır, o şekilde devam edeceğiz” diye konuştu. Öte yandan İl Genel Meclisi’nde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün 2013 yılı yatırım programları görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."