Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“AKP’ye Oy Vermeyin Diyordu, AKP Milletvekili Oldu!.”

“AKP’ye Oy Vermeyin Diyordu, AKP Milletvekili Oldu!.”
 • 22.02.2016
 • Paralel Yapı iddiasıyla tutuklanan 9 sanığı cezaevinde ziyaret eden CHP’li Ağbaba, izlenimlerini yazılı bir açıklamayla kamuoyuna duyurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, geçtiğimiz günlerde Malatya’da yapılan operasyonda “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” suçlamasıyla tutuklanan, “Paralel Yapı” diye de adlandırılan gruptan olmakla suçlanan 9 işadamı ve bürokratı, E Tipi Cezaevi’nde ziyaret etti.

Ağbaba, ziyaretten sonra yaptığı açıklama özetle şöyle:

“Malatya Aktif İşadamları Derneği (MAKİAD) Malatya’nın ticari ve siyasi hayatına yön veren önemli STK’lardan biri olarak bilinmektedir. Malatya’da MAKİAD üyesi işadamları başta AKP Milletvekilleri olmak üzere tüm Malatyalılar tarafından yakından bilinen isimlerdir.

İlgili derneğin 17-25 Aralık operasyonlarının  ardından polis tarafından sürekli  takip edildiği, 7 Mayıs 2015 tarihinde  Emniyet Müdürlüğü Kaçaklık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından basıldığı bilinmektedir.

27 Ocak 2016 tarihinde gerçekleştirilen operasyonda aralarında Malatya Aktif İşadamları Derneği (MAKİAD)’nin şimdiki ve önceki başkanlarının da  bulunduğu 11 kişi  gözaltına alınmış, işadamı, vaiz, avukat,eğitim personellerinden 9’u 30 Ocak 2016 tarihinde çıkarıldıkları Malatya 2.Sulh Ceza Mahkemesi’nce tutuklanmıştır.

CHP Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonu sözcüsü Malatya Milletvekili Veli Ağbaba tarafından 14 Şubat 2016 Tarihinde Malatya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan MAKİAD üyeleri ziyaret edilmiş, tutuklu  işadamları ile yapılan görüşmede öne çıkan değerlendirmeler aşağıda yer almaktadır.

MAKİAD üyesi firmaların defterleri defalarca incelemeye alındığı, Gümrük Bakanlığı’nın  bile ceza yazdığı belirtiliyor. Bakanlıklardan gelen görevlilerin neyi denetleyeceğini bilmedikleri ifade edilmektedir. Dernek başkanının şirketinin ve diğer firmaların geriye dönük 4 yıllık defterlerinin incelendiği belirtiliyor. Şirketlerin 2011-2012-2013-2014-2015 bütün defterlerinin incelendiği belirtirken, Vergi Müdürlüğünün talimat üzerine iş yaptığı iddia edilmektedir.

17-25 Aralık operasyonlarından beri MAKİAD üzerinde baskı olduğunu belirten tutuklu iş adamları, operasyonlardan önceki dönemde Malatya’da öğrenci yurtları yaptıklarını ve yurdun temelini  Malatya’nın eski valilerinden Ulvi Saran’ın attığını, açılışını şimdiki İstanbul Valisi Vasip Şahin’in yaptığını ifade etmişlerdir. Yurdun açıldığı dönem Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini kahraman ilan ettiği de belirtmektedir.

Tutuklanan isimler sadece öğrenci yurdu yaptırmadıklarını bunun yanında Emniyet Müdürlüğüne, toplum polisine, sokak çocuklarına, Kuran Kurslarına  yardımlar yaptıklarını belirtmektedir.

Yardım isteyen herkese yardım yaptıklarını dile getiren tutuklu iş adamları, seçim çalışmaları sırasında köyleri ziyaret eden AKP Milletvekillerinin köylerin ihtiyaçlarını kendilerine ilettiklerini ve yardım istediklerini belirterek, milletvekillerinin beton taleplerini  bile karşıladıklarını  ifade etmektedir.

MAKİAD operasyonundan gözaltına alınan isimlerin sorgusu sırasında soruşturma kapsamında gözaltına alınan iş adamlarına arkadaşlarının FETÖ örgütü üyesi olduğunu söylemesi durumunda cezasının 4’te 1 oranında azalacağının söylendiği iddia etmektedirler. Sorgu sırasında Malatya’da pek çok kişinin tanıdığı isimlerin de tanınıp tanınmadığının sorulduğu ifade edilirken, görüşülen iş adamları AKP milletvekillerini yakından tanıdıklarının, vekillerin de kendilerini tanıdıklarını belirterek bu şartlarda bütün  Malatya’nın suçlu olması gerektiğini belirmişlerdir.

Malatya’da tanınmış bir işadamının aleyhlerinde ifade verdiğini belirten tutuklu işadamları, 2010 yılında Kırgızistan’da  bir lokantada bir kişiye 2000 dolar yardım yaptıkları iddia edilerek, bunun terör örgütüne yardım olarak önlerine geldiğini belirtmişlerdir. İşadamları böyle bir parayı kimseye vermediklerini belirtmektedir. Kendileri aleyhine ifade veren işadamından sokak çocukları için 3 koli temizlik malzemesi aldıklarını, bu malzemelerinde terör örgütüne yardım olarak mahkemede karşılarına çıktığını ifade etmişlerdir.

Her hafta iş yerlerine müfettişlerin geldiğini belirten işadamları  AKP’ye oy vermeyen, Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermeyen herkesin sindirilmeye çalışıldığı ifade etmişlerdir.

MAKİAD Üyesi işadamlarının pek çoğu AKP’nin kuruluşunda aktif olarak yer almış, partide uzun yıllar çalışmış kişiler. İşadamlarından bazıları 2 dönem belediye meclis üyeliği görevinde bulunmuş.

Şimdiki AKP Malatya  milletvekillerinden birinin sürekli kendilerine saldırdığını belirten  işadamları aynı kişinin AKP kurulurken, siyasi partilere oy vermenin günah olduğunu söyleyip, kendilerinin AKP’ye oy vermemesi için baskı yaptığını belirtmişlerdir.Bize AKP’ye oy vermeyin diyen kişi AKP Milletvekili oldu demektedirler.

AKP İl Başkanlığının kullandığı iki konuşma kürsüsünü de yaptırdığını söyleyen tutuklu iş adamı, terör örgütü olarak lanse ettikleri kişilerin yaptırdığı kürsülerin halen AKP tarafından kullanıldığı ifade edilmektedir. Milletvekili çocuklarının hepsinin şu an tutuklu bulunan iş adamlarının okullarında eğitim gördüğü belirtilirken, seçim zamanlarında AKP milletvekillerinin Zaman Gazetesi bürolarını kullandığı, 17-25 Aralık operasyonları öncesi de Recep Tayyip Erdoğan tarafından iyi insanlar olarak tanıtıldıkları aktarılmıştır.

MAKİAD’ın CHP Milletvekili Veli Ağbaba’ya plaket verildiği için AKP’lilerin kendilerine küstüğünü belirten işadamları ‘bu sebepten dolayı MAKİAD’ı kırk kez tefe koydular’ ifadelerini kullanmışlardır.

Malatya’da faaliyet gösteren bir dershanenin çaycısının ifadelerinden hareket edilerek gözaltıların ve tutuklamaların gerçekleştiği ifade edilmektedir.İlgili çaycı, verdiği ifadede Pazartesi günleri gizli toplantılar yapıldığı iddia etmişti. Görüşülen tutuklu iş adamları, çaycının bahsettiği toplantının şirket yönetim kurulu toplantısı olduğunu ifade etmişlerdir.

İşadamları bugüne kadar hep yardım yaptıklarını, utanacak bir şey yapmadıklarını belirterek “biz değil ama  zulme sessiz kalanlar bir gün mutlaka utanacaklar” ifadelerini kullanmışlardır.

Oğlunun düğününe bir gün kala tutuklanan MAKİAD eski başkanı  iş adamı, 600 çalışanı ve 150 üreticisi olduğunu belirtirken son dönemde en çok ihracat yapılan yerlerin Mısır ve Libya olduğu ancak bu dönem işlerin durduğu ifade etmiştir.

Silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklanan MAKİAD üyesi iş adamları, ömürleri boyunca silah sahibi olmadıklarını,silah kullanmak bir yana ellerine sopa dahi almadıklarını ifade etmişlerdir.Bugüne kadar bir cam bile kırmadıklarını, karakol yüzü görmediklerini ifade eden işadamları şimdi terör örgütü üyesi olarak suçlandıklarını belirtmişlerdir.

Operasyon kapsamında tutuklanan Malatya İl Müftülüğü vaizi, tutuklanmadan önce insanların şiddete bulaşmaması için vaaz verdiğini ancak şu an silahlı terör örgütü üyesi olmaktan yargılandığını belirtmiştir. “Ben din adamıyım. Camilerde birlik, beraberlik, sevgi aşılamaya çalışıyorum. Benim şiddetle işim olmaz. Buraya girinceye kadar vaaz veriyordum. Ben insanlar şiddete bulaşmasınlar diye insanlara yardım ederken şimdi böyle bir suçla karşı karşıyayım.”ifadelerini kullanmıştır.

MAKİAD operasyonunun yapıldığı 27.01.2016 tarihinde gözaltı kararı bulunan iş adamına eşlik eden avukat, TEM polislerinin ev araması yaptığı esnada evde bulunduğunu belirtti. Aynı gün içerisinde TEM polisleri tarafından TEM Şubeye çağırılan avukat, müvekkilerine hukuki yardım için şubeye gittiğini ve uzun süre polisler tarafından bekletildiğini ifade etti. TEM şubeden çıkmak istediğinde TEM polislerinin çıkışına izin vermediğini ve savcıya sorulmadan bırakılamayacağını söylediklerini dile getirdiklerini belirtti. Hakkında gözaltı kararı olmadığı halde gözaltında tutulduğunu, müvekkillerine hukuki yardımda bulunmasının engellendiğini 155 hattına  ihbar eden avukat, gözaltı kararının bu ihbarla birlikte tutanaklara geçtiğini ifade etti.

Tutuklu olarak yargılanan avukat, arama kararı olan bir avukatın ev aramaları sırasında TEM polislerine eşlik edemeyeceğini aktardı.

27.01.2016 tarihinde operasyon kapsamında saat 08.00’de ev aramasına katılan avukat 09.40 da  gözaltına alındığını, müvekkillerine hukuki yardım yapmasının engellendiğini belirtti.

MAKİAD operasyonu tutukluları hakkında ifade veren çaycının 06.01.2016 tarihinde kendisine geldiğini belirten avukat, çaycının ifadesinin korkutularak ve tehdit edilerek alındığının çaycı tarafından kendisine aktarıldığını ifade etti. Çaycının ifadelerini gözaltına alındıktan sonra savcılığa sunan avukat, dosyanın gizli yürütülmesine rağmen tutanakların çaycıya bildirilip tekrar ifadeye çağırıldığını ve noterde azilname imzalatıldığını dile getirdi.

İlgili avukat, MAKİAD operasyonu kapsamında tutuklanan isimlerin silahlı terör örgütüne üye olduklarına ilişkin tek delilin çaycının verdiği ifade olduğu, bunun dışında elle tutulur başka bir delil olmadığı aktarıldı.

İfadesi alınan çaycının tehdit altında olduğunu belirten avukat, 29.01.2016 tarihinde çaycının tekrar ifadeye çağırılması ve notere götülmesine ilişkin kamera kayıtlarının silinme riski olabileceğini, bu kayıtların tutuklu isimler için lehte delil olma niteliği taşıdığını ifade etti.

Tutuklu  işadamları cezaevinde Malatya’yla ilgili gelişimleri izlemek istediklerini Malatya’dan yayın yapan Vuslat TV’nin izlendiğini, ancak TÜRKİYEM TV nin izlenemediğini belirtmişlerdir.”

9 TUTUKLU..

27 Ocak günü polis tarafından gerçekleştirilen “Paralel Yapı” operasyonunda Malatya Aktif İşadamları Derneği (MAKİAD ) Başkanı işadamı Suat S., derneğin eski başkanları işadamı Muzaffer E., işadamı Gökhan G., işadamı Kubilay K. ile birlikte Avukat Turan C., işadamı Nurettin K., işçi Mehmet T., işadamı Haşim O., eski dershane öğretmeni Yücel Y., İl Vaizi Zekai I. ve işadamı Bayram E. gözaltına alınmıştı. Bu kişilerden Mehmet T. ve Bayram E. serbest bırakılmış, 9 kişi ise tutuklanmıştı.

Bülten

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Ömer ASAF dedi ki:

  17:25 olmasa bu konular konuşulurmuydu?

 2. yavuz dedi ki:

  Yorumlara baktım iyi insanlar şöyle insanlar pırlantalar inançlılar.Arkadaşlar bunlar ile iş yapanlar yine bu cemaatin içinde olanlardı.Hangi dürüstlükte hangi inançta vardır bu yapının yaptıkları.Tamam belki bunlar yapmadı ama bu yapının büyümesine maddi destek sağladılar.Şimdi sorarım size bunların okulunda okumayıp memur olabilen oldu mu memur olup bunlara takılmayan terfi alabil dimi adam sınavdan 90 almış bu yapıdan gelen 70 puan ile işe girdi şimdi cevaplayın bu KUL HAKKI değil midir..?

  1. halil göl dedi ki:

   Bu insanlar sadece sosyal sorumluluk görevlerini yerine getirdiler kolluk kuvvetlerine araç almak ,ağaçlandırma kampanyasına katkıda bulunmak,belediye iftar çadırlarında yemek vermek ,suriyeli mültecilere yardım ve dahası… bunların yakınlarını inceleyin hangisi devlet kadrosunda??? torpil yapsalar kendi yakınlarına yaparlardı….malatyadan kazanç sağlayan diğer şirketlerinde bu sosyal sorumluluk içerisinde görmek tüm hemşerilerimizi memnun edecektir.

   1. yavuz dedi ki:

    bir elin verdiğini diğer el görmemeli
    iftar çadırı belediyenin işi suriye mültecileri valilik işi birilerinin ön plana çıkıp ben bunu yaptım bunu verdim deyip trübünlere oynaması bizim kültürümüzde olmaması gereken bir durum.Ahlaklı ticaret yapan dinimizin emrettiği şekilde yardımını da yapar ama kurumlar ile dirsek ve çıkar ilişkisi var ise bu kurumlar da bir şeyler karşılığında bu yardımı yap eder.
    Beş liralık yardım yapıp kurumlardan beş yüz lira menfaat sağlamanın adı yardım olmaz.
    Bana da olmayacak işe ruhsat verin iki tır un gönderim bir hafta iftar çadırında yemek vereyim

 3. halil göl dedi ki:

  Bu iş adamlarının bazılarını tanırım bunlar pırlanta gibi devletine milletine bağlı çalışkan haram lokma yememiş dürüst ve saygın kişilerdir.Allahın yer yüzünde iki şeyde adil sıfatı tecelli edermiş birincisi Haram ikincisi zulüm kendisinden çıkmasa bile neslinden çıkarmış lütfen toplum olarak bilip bilmeden kulakdan dolma şeylerle dedikodu yapmayalım hukuk ve adelet bir gün herkese lazım olacaktır kraldan çok kralcılık yapanlar daha iyi yerlere gelebilmek için içi boş haksızlık ve zulüm yaparsa o zulüm kendinden çıkmassa neslinden çıkar ve göreceksiniz bu kişilerin suçsuzluğu yakın zamanda ortaya çıkacak…

  1. yavuz dedi ki:

   hukuk adalet konusunda katılıyorum size bir ülkenin hukuku herkese eşit şeffaf anlaşılabilir ve tarafsız olmalı.
   Peki bu yapının neden burnumuzun dibinde olan İsrail ve İran da okulu yok bu durumu sorguladın mı hiç.

   1. bahattin dgn dedi ki:

    Yavuz bey,
    bir yapıdan bahsediyorsunuz diyelimki söylediğinizde haklısınız. tamam da malatya da iş adamı bir insanın tutuklu yargılanması ile bunun ne alakası var. Lütfen ülkemizdeki ve dünyadaki hukuk normları suçun şahsiliğine bakar. baba bile suç işlemişse çocuğuna ceza veremezsiniz. Tutuklu yargılanma komedisini söylemiyorum bile

    1. yavuz dedi ki:

     Yargı konusun da tarafsızlık eşit adalet anlaşılabilir kanun maddeleri yani yargı sil baştan olmalı bunu konuşalım adalet sistemini konuşalım.
     Hatta biraz daha ileri gidelim bu yapı ülkenin ticaretine siyasetine yön verirken samimi olup neden yargıda haksızlıklar var yargı tarafsız olmalı deyip düzeltmek için bir adım atmadı.
     Pardon kendine yakın kişileri terfi ettirdi personel aldırdı yaptığı tek şey buydu.
     Şunu da bilmek lazım hesap etmek lazım bu gün ki siyasi iradeye de yargı lazım olur bir gün o neden le yargı öyle tarafsız olmalı ki padişah olsa hükmü bile yargı önünde geçersiz olmalı.
     Bunu da söyleyecek samimiyetim var sevgili Bahattin kardeşim

 4. Salih Kargin dedi ki:

  Bahsedilen isadamlari enazindan 2000 kisiye direk is sagliyor. Bu adamlari 1 caycinin lafi ile mi icerde tutuyorlar simdi gercekten? Ticaretle ugrasan insanlar enazindan bu isimlerden bikaci ile ticaret yapmistir,birakin teror orgutu uyeligini yanlis bir ticarete bile girmeyeceklerini bilirler, simdi baktim googledan acilis fotosunda isadamlarindan cok vekiller baskanlar girmis. Burdan bu adamlari tanimadan bilmeden atip tutanlarda biraz vicdanlarini dinlesinler, devlet 2 3 yil icerde tuttuklarina kandirilidik diyip pardon dedi.siz neyi biliyorsunuzda bu kadar pesin hukum veriyorsunuz

 5. arslan dedi ki:

  Soyle birsey de ortaya cikmazmi arkadaslar tamam fettullah gulenin ne oldugunu anladik orda sorun yok.peki,bu adamlari ilk kim bastaci etti, devlet katinda kimin yaninda enfazla itibari gordu, bu adamlara bagis yapmayan ,bu adamlarin dernekleriyle vakiflariyla ilgilenmeyen herhangi bir is adami is alabildimi ? Lutfen durust olalim devlet ve yoneticileri kendi elleriyle insanlari fetullah in kucagina ittiler,En fazla suclu olan bence bunlara devlet katinda itibar verenlerdir.olan akp ye sirin gorunmek icin bu vakiflara derneklere gidip gelen veya yardim yapan insanlara oldu.(bu insanlarda mecburdular cunku fg alakasi olmayan memlekete bir civi bile cakamiyordu) nediyelim yarin o bur gunde daha bakalim neler gorecegiz Gecmis olsun

 6. ceylan dedi ki:

  Selcuk bey
  Ben arkadasa katiliyorum.Google a yazin malatya da yurt acilisi diye sayin bakanimiz, valimiz ve vekillerimizin katildigi torenler var bu arkadaslardan bazilari icin. Yani dun yaparken alkisladik hep beraber simdi neden yaptin diyip iceri atiyoruz. Buna algi demek kendimizi kandirmak olmazmi

  1. halil dedi ki:

   Ceylan Hanım, Malatya Kamuoyunun bilmediği çok şey olduğuna ve konuyu araştıran Savcı Bey’in de buna göre davrandığına, en önemlisi ilk davayı beklememiz gerektiğine inanıyorum.Ayrıca suçlu veya suçsuz demek şu aşamada doğru değil.

   1. bahattin dgn dedi ki:

    aksi ispat edilinceye kadar herkes adalet önünde suçsuzdur. bütün dünya da (adalet ve demokrasi olan ülkelerde) bu böyledir.

 7. yavuz dedi ki:

  Bu yapı da Allah rızası olsa idi Milletvekili çocukları değil parası olmayan garibanlarda okurdu.
  Paralel yapı ile ilgili şu an yapılanlar HÜKÜMET Politikası değildir.
  Devlet politikasıdır.
  Malesef bizim vekillerde bunu izah edecek kapasite yoktur.Kırmızı kitapta yer aldı Paralel yapı diye.
  Asıl sorun KIRMIZI kitapta olmasına rağmen cemaatçiler arasında AK parti gölgesine sığınanlara denen dokunulmuyor.

 8. ahmet kul dedi ki:

  bu adamların silahlı terör örgütü kurduğuna Malatya da kimseyi inandıramazsınız. bunların en azından yarısının ticaretini bilirim bırakın terörü zerre kadar haram bulaşmasın diye uğraşırlar. Bunların valilikten, emniyetten vb. gelen sosyal sorumluluk projelerine katkılarıda resmi olarak ortada kayıtlı. O zaman şu soruyu sormak lazım: Beyler bile bile hukukun çiğnenmesine haklarına girilmesine susarsak Allah ta bizden bunların hesabını sormaz mı? tamam incitmeden kırmadan dökmeden söyleyelim ama gerçekleri bilirken susmayalım. Ayıptır biz malatya da vekiliyle iş adamıyla birbirimizi tanırız hepimiz kardeşiz yapmayın bunu

  1. serdar dedi ki:

   Mahkemeye gel bildiğini açıkla algı operasyonu yapma.

   1. Ahmet dedi ki:

    Birader sucsuzlugu mu ispat edecek adam mahkemeye gidip?tam tersi suclulugu ispat etmeleri gerekiyor suclayanlarin

   2. Sarıg Erük dedi ki:

    Komiksiniz valla… Adam bildiğini yazmış sen de cevap yazmışsın… Adam istediği gibi konuşur. Niye hemen algı operasyonu oldu. Anlamını bilmeden cümle kurmayın, komik oluyorsunuz.

    1. serdar dedi ki:

     Komik olan sensin yargılama olmadan suçlu veya suçsuz ilan edilmez.Suçsuz olduğunu düşünüyorsa gelir lehte tanık olur.

 9. Taha dedi ki:

  Tabiki oy vermek devletin imamlarının arkasında namaz kılmak günahtı çünkü darül harp vardı o zamanlar yani sizin anlayacağınız o Zamanlar bunları söyleyenler mevki makam ve para ile henüz tanışmamışlardı tanışınca herşey herşey mübah oldu

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."