Final

Örnek Resim


Hacı Mehmet Turfanda

Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Pembe Trambüs Şu Anda Üretim Bandında”

“Pembe Trambüs Şu Anda Üretim Bandında”
 • 18.05.2017
 • Başkan Çakır, ‘Pembe Trambüs’ün yanı sıra askeri alanların kullanımı ve merkezdeki kamu kurumlarının taşınmasına ilişkin konularda açıklama yaptı

Üniversite öğrencilerinden sadece bayanların kullanabileceği ‘Pembe Trambüs’ ile ilgili kendilerine yönelik birçok talep geldiğini ifade eden Başkan Çakır, “Biz de bu talepler doğrultusunda ‘Pembe Trambüs’lerin siparişini verdik. Trambüslerimiz inşallah Mayıs ya da Haziran ayında gelecek” dedi.

Malatya’ya yapılacak ve yapılması planlanan projeler hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, trambüsün çok seçkin bir proje olduğunu belirterek, yeni alınacak trambüslerle birlikte ulaşımın daha da rahatlayacağını kaydetti.

“Trambüs beklentilerimizin çok daha üzerinde verimli oldu”

Trambüsün beklentilerinin çok daha üzerinde verimli olduğunun altını çizen Başkan Çakır, “Bunun yanında işletme maliyetlerinin düşük olması ve kendi yatırımını zaman içerisinde karşılayacak olması da bizi son derece memnun etti. Sadece çevre kirliliğinin önlenmesini ve insan sağlığını düşünüyorsanız bu projenin yapılmasının son derece elzem olduğunu görürsünüz. Bunun yanında konforlu ve güvenli olması da çok önemli. Tüm bu saydığım nedenler trambüsün ne kadar önemli bir proje olduğunu gösteriyor. Trambüslerimizin hizmette kaldığı süre yüzde 100’e yakın bir oranda. Şu anda 12 tane trambüsümüz var. Mayıs ya da Haziran aylarında 10 tane daha trambüs alacağız. Onların da gelmesiyle oradaki toplu taşıma daha da rahatlayacak” diye konuştu.

“2 trambüs pembe olacak”
Üniversite öğrencilerinin trambüsle ilgili bir takım talepleri olduğunu kaydeden Çakır, “Bunların en önemlisi sadece bayanların kullanabileceği pembe trambüslerdi. Hatta bununla ilgili bir de kampanya başlatmışlardı. Bizler de bu talebi dikkate aldık ve bununla ilgili bir çalışma başlattık. İnşallah 2 trambüsü sadece bayan yolcularımıza yönelik alacağız. Trambüsler şu anda üretim bandında, o konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Biz, trambülserin renklerinin farklı olmasını söyledik 2 trambüs pembe olacak” ifadelerini kullandı.

“Çakmak Kışlası kaldırılırsa o bölge canlanır”
Konuşmasında askeri alanların şehir dışına taşınması ile ilgili de bilgiler veren Çakır, “Merkezde kalan askeri alanların Malatya’ya kazandırılması ve o alanların yeşil alan ve sosyal donatı alanları olması için bir çalışma yürütüyoruz. Çakmak Kışlasının oluğu bölge gelişmemiş bir bölge. Kışlanın şehrin dışına taşınması o bölgeye çok ciddi katkılar sağlayacak. Canlı hayvan pazarının olduğu bölge olsun, Kaynarca bölgesi olsun, Hoca Ahmet Yesevi bölgesi olsun buraların gelişimini son derece pozitif yönde etkileyecek bir çalışma yürütüyoruz. Çakmak Kışlası 2,3 milyon metrekare alan üzerine kurulmuş. Bu kışlayı buradan kaldırıp oranın çok büyük bir kısmında yeşil alan bir kısmında da kentsel dönüşüm projesi kapsamında konut yapacağız, ayrıca merkezde kalmış kurumlarımızın bir kısmını oraya götüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

“Merkezdeki kamu kurumlarını kaldıracağız”
Merkezde kalan kamu kurumlarını da şehir dışına taşıyacaklarını dile getiren Çakır, ”Bu çalışmada merkezdeki okulları da taşıyacağız. İlk etapta Atatürk evinin etrafındaki 2 meslek lisemizi oradan kaldırmayı planlıyoruz. Orada yeni bir kent meydanı oluşturacağız. Çünkü meydanlar kentler için çok önemli. Daha sonra buradaki Atatürk İlköğretim Okulunu kaldıracağız. Bu okulların kaldırılmasıyla hem merkez rahatlatacak hem de çocuklarımız şehrin gürültü ve kalabalığından uzaklaşarak daha rahat bir ortamda ve daha kaliteli bir şekilde eğitim görecekler. Tüm bunların yanında biz TOKİ’den de eski stadı’nın yerini de bir yeşil alan olarak kente bırakılmasını talep ettik. TOKİ’ye de bunun karşılığında bir yer göstermemiz gerekiyor. Bunun çalışmalarını da sürdürüyoruz. Yine o bölgede bulunan Şehit Kemal Özalper Endüstri Meslek Lisesini de oradaki taş yapıları koruyarak Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bir yere taşıyacağız. Bunun haricinde merkeze kalmış bütün kurum alanlarının yerini yeşil alan yapacağız. Bu da bir zaman alacak” şeklinde konuştu.

iha

Etiketler: /

Yorumlar
 1. selcuk dedi ki:

  Yine tüm ülkeye madara olacağız!! Bi de diğer hatlarda ki yolcular ne olacak. tüm şehri pembe ve diğer diye ayıracak mıyız?

 2. Ahmet dedi ki:

  Ozmn diğer trambuse bayanlar binmeyecek mi yani pembeyi mi bekliyeckler hiç mantıklı değil ozmn arka arkaya 2 tane birden Çıkarın erkekler ayrı bayanlar ayrı binsin mantıklı olan bu Başkan’ın yaptığı Gündeme gelmek başkada bi açıklaması yok lise mezunundan bişy beklememek gerek

 3. Haydar sessizce dedi ki:

  Kış günü soğukta bir trambüs geliyor ve pembe renkli. Durakta bekleyen erkek yolcu binemeyecek mi? Bu uygulamayı aklım bir türlü almıyor. Bu ayrımcılık neden?

 4. demir dedi ki:

  ne yani şimdi pembe tranbüse binmeyen kızlar kötü kızlar mı, ne yani Malatyalı erkekler sapık mı,ne yani şimdi Malatyalı milletinin dışarıdaki itibar-imi arttı yoksa itibarımı düştü. bu kadar basit olamaz insanları karalamak.

 5. mustafa! dedi ki:

  Yapilan hizmet yanlis ozaman okulari alis veris
  Yerlerini lokantalari geziyor yollari nida Ayir in
  Bayanlara hizmet deyil guvensizlik yaratiyorsunuz

 6. Üniversiteli genç dedi ki:

  Trambus yapılacağına raylı hızlı bir sistem yapsaydiniz sayın başkan , ha yapildi artık buna bı çözüm getirelim araştırma ve Üniversite hattını ayırin bu böyle olmaz tıkıs tikis ağır hasta insanlarla herkes aynı ortamda gidiyor bakın burda ayrıştırma yapmıyorum sadece sağlık açısından, ayrıca Üniversite ye trambus nedeniyle elini kolunu sallayan giriyor stadın yapıldığını ve süper lige çıkan Malatyasporu da düşününce üniversitede taciz olayları rahatsızlıklar yaşanacak bunu buraya yazıyorum bunun mesuliyeti size aittir sayın Ahmet Çakır

 7. Üniversiteli dedi ki:

  Trambus yapılacağına raylı hızlı bir sistem yapsaydiniz sayın başkan , ha yapildi artık buna bı çözüm getirelim araştırma ve Üniversite hattını ayırin bu böyle olmaz tıkıs tikis ağır hasta insanlarla herkes aynı ortamda gidiyor bakın burda ayrıştırma yapmıyorum sadece sağlık açısından, ayrıca Üniversite ye trambus nedeniyle elini kolunu sallayan giriyor stadın yapıldığını ve süper lige çıkan Malatyasporu da düşününce üniversitede taciz olayları rahatsızlıklar yaşanacak bunu buraya yazıyorum bunun mesuliyeti size aittir sayın Ahmet Çakır

 8. hıdır dedi ki:

  yapılan iş sonuna kadar doğru

 9. malatyalı dedi ki:

  pembe trambuse binmeyen ne olacak?binen ne olacak ,saçma sapan bir uygulama ,Malatyalı bunu hak etmiyor.er geç çağdaş bir anlayış hakim olacak.toplum medeniyete doyacak.

 10. ADYAMAN LI dedi ki:

  SAYIN BAŞKANIM ARTIK KIZ ÇOCUKLARIMIZ COK RAHAT TRANBÜSE BİNİP OKULA GİDECEK HİZMETİNDEN DOLAYI SANA MİNNETTAR OLACAK KENDİNİ BİLEN MALATYALI

 11. Mehmet dedi ki:

  Bu sıstemi kım nasıl, kım hangi akla hizmet ederek, kım kımlere sorarak, kım nekadar yolcu gıder-gelir hesabı yaparak yaptı… bana göre haa deli ibrahım balıklara altın atarmış haa raylı sıstem dururken bunu yaparlarmış aynı şey! Parayı çöpe atmışlar resmen!

 12. Ahmet Sefa dedi ki:

  “Hocanın fikri neyse zikri de odur” zihniyeti…

 13. Şafak dedi ki:

  Yanlış, yanlıştır. Toplumun tamamının talep etmesi yanlışı DOĞRU yapmaz. Mesela toplumda erkeklerin bir kısmı İlin en güzel yerlerinde umuma açık içkili lokanta , pavyon veya bilmem ne açılsın dese bunu toplum istiyor diye açsanız bu Haram’ helal kılar mı? Üniversitede okuyan bütün kız öğrencileri taşıyacak kadar trambüs faaliyete koyabilecek mısınız? Yani bir kız çocuğu kendine ait olmayan trambüse binmek zorunda kaldığında ona nasıl bir gözle bakılacak bunu düşündünüzmü? Alacağınız kararları tekrar tekrar gözden geçirin. Otobüs tacizlerini önlemenin en kolay yolu, yolcu sayısının fazla olduğu güzergah ve saatleri belirleyip o yerlerde ve saatlerde otobüs seferlerini iki hatta üç katına çıkarmaktır. Sizin yaptığınız insanları Ayrıştırıcı ve tehlikeli bir yaklaşımdır. Ve inanın bu çok hassas bir mevzudur​. Bir karar alırken bunu enine boyuna düşünmek icap eder. Akıllıca​ bir karar alınması gerekir. Sayın başkan bir Büyükşehir i yönettiğinizi unutmayın. YANLIŞ, YANLIŞTIR. Hiçbir gerekçe yanlışı doğru yapmaz.

 14. Ömer Ali dedi ki:

  Ne kadar komik bir gündem. madem önemli olan rahat ulaşım 2 tane daha fazladan alınması ve diğer yolcularında refahını sağlamak düşünülmedi mi? Zaten bu talep yoğunluğun olmasından kaynaklı. Pembe trambüse binemeyecek olanların suçu ne? Yapılan hizmete hiç bir eleştrim yoktur ama yapılmak istenen bilgisizliği gösteriyor.

 15. harun dedi ki:

  yarın trambüslerin birinde taciz vb. olay olsa, eminim burda “normal trambüste ne işi varmış yollu olmasaydı pembe trambüse binerdi” şeklinde yorumlar da görürüz. Kadınları ayrıştırmaktan başka bir şey değil. Ayrıca her gün partiler,dernekler,stklar konuşma,toplantı tarzı etkinlik düzenliyor, saçma sapan şeyler hakkında konuşacaklarına insanlara toplumda nasıl davranacakları hakkında eğitim verilmeli.

 16. Özkan dedi ki:

  Öğrencilerden böyle bir talep gelmiş-miş.
  Dinleseniz öğrencilerin daha ne talepleri var.
  Bu talepler değerlendirilirken, talepte bulunan kişinin ‘yaşam tarzına, hayat görüşüne ‘ bakarak mı karar veriliyor bu belediye?
  Malatyalılar mı tacizci yoksa taşıtı kullanan öğrenciler taşıt yetersizliğinden dolayı mı tıklım tıklım seyahat etmek zorunda kalıyorlar.?

  Çözüm nasıl ama “Pembe trambüs”
  Utanç verici.
  Ama Malatyalılara müstahak.!

 17. Malatya uyuma dedi ki:

  Bu uygulama Malatya ve Malatyalıya hakarettir. Bunu savunanlar önce kendi zihniyetini sorgulasın. Yasak ve ayrıştırma ile hiç bir sorunu çözemezsiniz

 18. kerem dedi ki:

  YAW BAŞKAN BİZ SAPIKMIYIZ SANA BU AKILLILARI KİM VERİYOR YAŞIM 36 BUNCA SENE BACILARIMIZLA ABLALARIMIZLA HEP AYNI OTOBÜSE BİNDİK BAYANLARA HEP YER VERDİK HEPSİ BİZİM ANAMIZ BACIMIZ NAMUSUMUZ BU BOŞ İŞLERİ BIRAKIN İŞİNİZE GÜCÜNÜZE BAKIN REKLAM YAPACAK BAŞKA İŞLER BULUN

 19. Dilara keskin dedi ki:

  Atakan bey ne alakası var eşiyle ayrı binmesinin ?? İsteyen pembeye biner isteyen karma olana ? Senin derdin başka birşey mi ? Edepli olalım. Malatyahaber lütfen kaldıralım yorumu rica ederm

  1. Ahmet dedi ki:

   Küfür MÜ etti Dilara hanım edeple ne alakası var çok mantıklı bi soru sordu siz evli olsanız eşinzle denk gelseniz ayrı ayrı mı bineceksiniz sen pembeye git bn bekliyeyim yarım saat sonra diğeri gelirse gelirim mi diyecksn

 20. MEHMET K. dedi ki:

  Şu Trambüs olayı merkezde trafiği aşırı sıkıştırıyor,her yıl araç sayısında hissedilir bir artış olduğu düşünülürse yakında büyük bir krize dönüşebilir! Çaresi ise trambüsü yan yoldan alıp, hattını bütünen Çevre yoluna taşımak. Bu şekilde hem vakitli hareket eder hem de trafiği sıkıştırmaz altgeçiçleri kullanarak bir metro gibi seri hareket edebilir

 21. Bahattin dedi ki:

  Başkanıma pembe metrobus uygulamasından dolayı tesekkurlerimi iletiyorum.mutlaka olması gereken bir uygulama diye düşünüyorum.Çalışmalarından dolayida başarılar dilerim.

 22. irfan dedi ki:

  Helal olsun.Her şeyimiz bitti de bir bu eksikti….

 23. Bekir Kara dedi ki:

  Valla çok güzel uygulama, isteyen bayan bu pembelere binsin, isteyen diğer karmalara. Japonya’da bile var, bizim ülkede niye olmasın

  1. Ahmet dedi ki:

   KARDEŞ Japonya’daki bu sistem değil aynı metroda ayrı vagon var bu sistem oyle değil bekle diğeri gelirse bin bu sefer ekstra değiş mecbur bekleyecksn arka arkaya çıkmayacak araçlar işi olan gec kalacak anlayacagın

 24. emre dedi ki:

  Malatyada altyapi duzgun degil 6 yildir malatyadayim her ikigunde bir su kesintisi cevre duzenlemesi bir siyasetci gelince gecici yapiliyor. Bence pembe trambusle ilgili anket yapilmali cok sacma kiside artniyet varsa dusuncede pembe trambus mu engliyecek

 25. atakan dedi ki:

  BAŞKAN TRANBÜSE EŞİYLE AYRI AYRI MI BİNECEK O ZAMAN????

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."