Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

PES!.. Kamunun Yolu Nasıl ‘BEYLERE ÖZEL’ Oldu?.

PES!.. Kamunun Yolu Nasıl ‘BEYLERE ÖZEL’ Oldu?.
 • 22.04.2016
 • AVM’ye yine, yeniden bir kıyak daha.. MalatyaPark AVM’nin İnönü Caddesi’ne bakan cephesinde, AVM önünden geçen kamuya ait yol, bariyerle araç trafiğine kapatılarak  AVM yönetimine teslim edildi.

Temel görevi şehircilik ilkeleri çerçevesinde, şehirciliğe ilişkin halkın ortak ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetleri gerçekleştirmek ve halkın çıkarlarını koruyacak iş ve işlemleri yürütmek olan Malatya Büyükşehir Belediyesi, söz konusu Malatya Park AVM’nin talebi olunca, ‘müesseseye özel’ işlere imza atmakta sakınca görmüyor.

Malatya Park AVM’nin İnönü Caddesi’ne bakan cephesinde, AVM önünden geçen kamuya ait yol, araç trafiğine kapatılarak adeta AVM yönetimine teslim edildi. Malatya Büyükşehir Belediyesi Trafik Hizmetleri Şube Müdürlüğü, böyle bir kararın henüz kendilerine ulaşmadığını dolayısıyla levhalama ve uyarı işaretleri koymadıklarını belirtirken, halka hizmet vermesi gereken kamusal alana ‘Trafiğe kapalı’ alan levhaları asıldı.

Yolun kapatılmasının nedenine ilişkin Yeni Malatya Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar yolun kapatılmasını ‘Güvenlik’ gerekçesine dayandırırken, daha sonra ulaştığımız Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı ise bu beyanın doğru olmadığını sadece Malatya Park AVM’nin talebinin UKOME kararına dönüştürülerek yolun trafiğe kapatıldığını ortaya koydu.

Malatya Park AVM önündeki yolun ve yeşil alanın bir oldu-bitti ile AVM’ye ait kılınması girişimleri daha önce de yaşanmış, konu basına yansıyınca hem Malatya Büyükşehir Belediyesi hem de AVM yönetimi tarafından geri adım atılmış, “özel yol”, olması gerektiği gibi yeniden “kamu yolu”na dönüşmüştü.

Bu türden benzeri olay şu günlerde de yeniden yaşanıyor. AVM’nin önündeki kamuya ait yol, AVM’nin talebi üzerine araç trafiğine kapatıldı.

Malatya Park AVM önündeki trafiğe açık yolun, bir anda bariyerlerle kapatılması üzerine, önce Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar ile görüştük.

“Önce canlı bombalara karşı güvenlik’ önlemi dedi
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar, trafiğe kapatılma kararının neden alındığına ilişkin olarak Yeni Malatya Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Mart ayında basına da yansıdığı üzere Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Malatya ve Elazığ Emniyet Müdürlüklerine yaptığı canlı bomba uyarısı üzerine güvenlik gerekçesiyle böyle bir karar alındığını öne sürdü.

“Bütçemiz yoktu, Malatyapark yönetimine yaptırdık”
Araç trafiğe kapatılan yolun giriş ve çıkışlarında trafik yasağını belirten uyarı levhalarının kim tarafından yaptırıldığı ve uzaktan kumandalı bariyerin kontrolünün kimde bulunduğu sorusuna ise Sarılar, “Hem belediyede hem de AVM Yönetiminde var. AVM’nin özel güvenliği de denetliyor” yanıtını verdi. Teröre karşı vatandaşın güvenliğini sağlamak için böyle bir kararı aldığını belirten Malatya Belediyesi’nin terör gibi ciddi bir tehlike karşısında denetimi hangi yetkiyle özel bir şirketin güvenlik elemanlarına teslim edildiği sorusuna Zeki Sarılar “Belediyenin uzaktan kumandalı bariyeri yaptıracak ödeneği yoktu. Biz oranın tüm masraflarını Malatya Park AVM yönetimine yaptırdık. Anahtarı onlara da verdik. Denetim hem onlarda hem belediye olarak bizde” sözleriyle cevapladı.

Sarılar, terör gibi bir sorun karşısında vatandaşın can ve mal güvenliğinin hangi yetkiyle özel bir şirketin güvenliğine teslim edildiği şeklindeki ısrarlı sorularımız karşısında “Sanırım biz orada bir hata yaptık. İşin bu kısmını düşünmedik. AVM yönetimine kumanda anahtarı vermememiz lazımdı” dedi.

AVM Müdürü de “Bizimle alakalı değil Belediye’nin kararı” dedi
Konuyla ilgili telefonla ulaştığımız MalatyaPark AVM Müdürü Alper Dallı, araç trafiğine kapatılma kararlarının kendilerinin talebiyle olmadığını, söz konusu yolda Büyükşehir Belediyesi’nin tamamen yaya güvenliği için böyle bir karar aldığını ifade etti. Sorulara her fırsatta ‘güvenlik gerekçesi’ yanıtını veren Zeki Sarılar ve Alper Dallı, AVM’nin arka tarafındaki açık otoparka giren araçların nasıl denetlendiği ve onlar için nasıl bir tedbir alındığı sorusunu ise yanıtsız bıraktılar.

UKOME kararı her ikisini de yalanladı
Bütün bu yanıtlar üzerine Yeni Malatya, UKOME kararına ulaştı. Aslında söz konusu yer için 28.05.2014 tarihinde AVM’nin talebi üzerine bir karar alındığı öğrenilirken, bu karar kamu oyundan sır gibi saklandı. Çünkü 2009 yılından 2013 yılının Eylül ayına kadar AVM yönetimi tarafından hiçbir yasak kararı olmayan yol dubalarla kapatılmış ve tamamen özel otoparkları gibi kullanılmıştı. Bu konunun BİMER aracığı ile sorulması ve belediye tarafından verilen 16.09.2013 tarihli cevapta, “ Söz konusu alan, Belediyemiz imar planında kamusal alan içerisinde kalmakta olup, Belediyemiz tarafından herhangi bir kapatma işlemi uygulanmamıştır. AVM Yönetimi tarafından dubalarla kapatılan yolun açılması hususunda, Belediyemiz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından gerekli çalışmalara başlanmıştır.” ifadelerine yer verilmişti.

b2Oysa 28.05.2014 tarihindeki UKOME kararında söz konusu yolun 19.08.2013’te araç trafiğine açıldığına atıfta bulunulmuş, bu yolun ilk olarak ne zaman ve hangi kararla trafiğe kapatıldığı konusu ise oldu-bittiye getirilmişti. Karara göre Ağustos 2013’te araç trafiğine açıldığı iddia edilen yol için yaklaşık bir ay sonra verilen cevapta “AVM Yönetimi tarafından dubalarla kapatılan yolun açılması hususunda, Belediyemiz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından gerekli çalışmalara başlanmıştır.” ifadesi AVM yönetiminin yolu sahiplenmek için nasıl direndiğinin somut bir örneğini oluşturdu. Ayrıca cevapta; kamusal alan içerisine konulan AVM’ye ait flamaların kaldırılması için tutanak tutularak ilgililere tebliğ edilmiştir. Ancak verilen süre içerisinde flamalar kaldırılmadığı için yazı Belediyemiz Encümeni’ne havale edilmiştir.” bilgilerine de yer verilmişti.

5 Nisan 2016 tarihinde toplanan Ulaşım Koordinasyon Merkezi ise, AVM Müdürü Alper Dallı’nın Malatya Park önünde saat 11.00 ve 23.00 saatleri arasında uygulandığını belirttiği park yasağı uygulamasının 09.00 -23.00 saatleri olarak değiştirilmesi yönündeki talebi üzerine bu kararı vermiş! Zeki Sarılar’ın daha sonraki bir açıklamasında da ‘Valiliğin ve Emniyetin uyarısı üzerine park yasağı getirdik’ demesine karşın, aslında AVM Müdürü Alper Dallı’nın talebini görüşen Büyükşehir Ulaşım Koordinasyon Merkezi AVM önü ile ilgili olarak “Yapılan değerlendirmeler neticesinde trafik düzeni ve yaya güvenliği açısından Malatya Park Alışveriş Merkezinin İnönü Caddesi yönüne bakan ana giriş kapısı önündeki bağlantı yolunun, gün ayrımı yapmaksızın 09.00 ile 23.00 saatleri arasında taşıt trafiğine kapatılarak yaya trafiğine açık kalmasına, ambulans, itfaiye, protokol v.b geçiş üstünlüğü olan araçlar bu uygulamadan muaf tutulmasına, diğer saat aralığında yolun taşıt trafiğine açılmasına, gerekli yatay ve düşey işaretlemelerin Trafik Hizmetleri Şube Müdürlüğünce yapılmasına 2014/5 sayılı UKOME kararının iptal edilmesine oy birliği ile karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Kararın AVM’nin isteği doğrultusunda alındığı, söz konusu yerdeki yaya yoğunluğu ile ilgili hiçbir araştırmaya bağlı rapor hazırlanmadığı görüldü. Kararda ayrıca, engellilere de, yayalaştırmanın uygulanamayacağının mümkün olmayacağı gerekçesiyle park yeri verilmedi.

3 kurum katılmadı
UKOME’nin, AVM önüne park yasağı kararı aldığı toplantısına kurulun üyeleri arasında yer alan Ulaşım Planlama Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Trafik Hizmetleri Şube Müdürlüğü ve Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndan katılan olmadı.

Trafik Hizmetleri Şube Müdürlüğü: Bize gelen bir karar yok
Öte yandan Malatya Büyükşehir Belediyesi Trafik Hizmetleri Şube Müdürlüğü, UKOME’nin bu kararının henüz kendilerine intikal etmediğini, dolayısıyla AVM önünde yapılan işaret veya levhalama çalışmalarının da kendileri tarafından yapılmadığını belirtti.

İptal edilen karar için levhayı kim astı?
Araç trafiğine kapatılan Malatyapark AVM önüne, üzerinde ’28 Mayıs 2014 tarihli 2014/5 sayılı UKOME kararı ile taşıt trafiğine kapatılmıştır’ yazılı bir levha asıldı. Oysa UKOME tarafından 5 Nisan 2016 tarihinde alınan kararla, 2014 yılında alınan bu karar iptal edilmişti. Trafik Hizmetleri Şube Müdürlüğü, UKOME’nin son aldığı kararın kendilerine henüz ulaşmadığını dolayısıyla orada herhangi bir levhalama veya diğer uyarıları gösteren herhangi bir işlemin kendileri tarafından yapılmadığını belirtilirken, iptal edilen ve geçerli olmayan bir kararı gerekçe göstererek, yolun trafiğe kapalı olduğunu gösterir levhanın kim tarafından asıldığı merak ediliyor. Kaldı ki levha üzerinde UKOME’nin söz konusu kararının saat aralığı da belirtilmeyerek 24 saat kapalıymış izlenimi veriyor.

Kamuya ait olan bir yola baştan beri özel ilgili bir şirketin talebi üzerine alınan karar ve bu kararın uygulama insiyatif ve haklarının bu şirkete bırakılması adeta kent yöneticilerinin inisiyatif kullanırken nasıl hareket ettiklerine de ilginç bir örnek oluşturdu. Kamuya ait bir yolu sınırlı olmasına rağmen 24 saat kapatan ve UKOME kararında, “yatay ve düşey işaretlemelerin yapılması’ndan başka hiçbir önlem alınma kararının olmamasına rağmen uzaktan kumandalı bariyer koyarak kontrolü ele alan bu şirket hakkında yasal bir işlem yapılıp yapılmayacağı konusunun ise ileri ki günlerde açıklığa kavuşması bekleniyor.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Etiketler: /

Yorumlar
 1. erdal dedi ki:

  aynısı tekelin yerine yapılan avm nin arka tarafında var ucube bir yol üstelik kamu malında gazeteye duyurulur.

 2. fatih dedi ki:

  Sırf laf olsun diye konuşuyosunuz biraz araştırın da adınız gazeteci oslun. Başbakanın talimatı ile avmlerdeki güvenlik zaafiyetleri denetlenmiş ve bu doğrultuda önmeler alınmış. İşiniz gücünüz yok boş haberler yapıyosunuz

 3. MURAT dedi ki:

  Gençler birbirinizle dalaşmayı bırakın haberin özünden devam edin lütfen…. işi siyasete getirip birbirinizle kutuplaşarak işlerinizi zorlaştırmayın. Birbirinizi sevin, bu ülkede mutlu ve huzurlu yaşamanın tek çaresi budur. Yoksa sonumuz Irak, Mısır, Yemen, Suriye ve daha birçok berbat ülke gibi olur. Saygılarımla….

  1. ahmet dedi ki:

   mutlu değiliz,sevemiyoruz birbirimizi ,bu savaş ortamında,insanımızı kutuplaştırılan bu düzende , işsizlikte kim mutlu olabilir murat bey..zaten ırak suriye iran türkiye sıralama bu..masanın iki ayağı hali ortada (ırak,suriye) geri kalan (iran,türkiye)

 4. mehmett dedi ki:

  Çevreyolunda yeni şire pazarının önündeki MAGİM marketin önü de kamuya ait bir yer ama Market otoparkı gibi kullanılıyor ve insanların park yapmasına izin verilmiyor. Market ve avm ciler gerçekten vatandaşı canından bezidiryor… Belediyenin bu soruna bir çözüm getirmesi gerekiyor

 5. halil emre can dedi ki:

  Malatya Park AVM de olmasa gidilecek bir yer yok. Bu kadar uğraşmayın

 6. çarmuzulu dedi ki:

  haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.keşke avemeden önce fabrika kapanırken tepki koysaydınız. gözüm benim

  1. kenan dedi ki:

   kardeşim fabrikanın çalışanları dışında kime faydası oldu ticareti bilseydiniz böyle konuşmazdınız zarar eden işletmenin ne gereği var

 7. Ali baysal dedi ki:

  Bu tür yanlış ,kısır haber yaparak gazetecilik yaptığını sananlar kafalarını kumdan çıkarıp bir etrafına baksınlar
  Anteb e baksınlar,kayeseriye baksınlar
  Ankaraya,izmire ,istanbula ve dünyaya baksınlar
  Malatya lılar zeki insanlar sizin bu kasıtlı yayınlarınıza pirim vermezler

  1. ahmet dedi ki:

   hangi avm nin önü kapalı söylermisin..ankaradayım çoğu avm ye gittim böyle birşeyle karşılaşmadım..oturduğun yerden sallama!!

 8. yavuzca dedi ki:

  çok doğru bir karar..bir gazete yada haber portalı halkın yararını düşünür.maalesef malatyahaber bu haberi yaparken yayıncılık adına çok talihsiz bir habere imza atmış.. orası avm’nin önü..çocuklar koşarken aniden çıkan araçlardan dolayı tehlikeler yaşadılar.daha öncede bizzat ben yetkililere bu yolun trafiğe kapanması gerektiğini söyledim.şuan yapılan iş tamamen kamu yararına uygundur..malatyahaber bence bu yol ile uğraşacağına fahrikayahanda bulunan mıhlıdut caddesi ile uğraşsın..bu caddede araçlar çok hızlı geçiyor.kaldırım yok, hız kesiciler yok..kaçtane kaza oldu ama maalesef ülkemizde insan hayatı kıymetli değil..bu sebeple ne yetkililer ilgileniyor nede medya..karşıdan karşıya bile geçmekte güçlük çekiyoruz..

 9. ali dedi ki:

  Bizim malatya kamuoyu hakediyo. Boşuna ağlamayın. Herkes hakedildiği gibi yönetilir.

 10. Osmannnnnnn dedi ki:

  Belediye baskanimizin çalışmalarını karalama metodu olsa gerek herzaman başkanımızın yanındayız hep yaninda olacagiz ayrica ben gördüm oyle bir yol ayirma veya levha yokkkkkkkkk inanmayan gitsin kendi gözleriyle gorsun

  1. Yasin dedi ki:

   Fotoğraf da montaj zaten ! Vay Osman vay…

 11. ergun dedi ki:

  Niçin doğruları her tarafta aramıyoruz, takmışsınız bir yere , peki çarşıda her dükkan, önündeki kaldırıma ve devletin yoluna plastik babalar koyduğunda niye aynı tepkiyi göstermiyorsunuz. Adam burası benim dükkanımın önü diyor, yahu arkadaş dükkan senin yol nerden senin oluyor.

 12. Huseyin dedi ki:

  dahaa neler neler. uyursan kaybedersin

 13. Yasin dedi ki:

  AVM nin doğu cephesindeki kapısı hala mühürlü mü ? Vay böyle yasaya… Atölye/İmalathane diye inşaat ruhsatı alıp sonra AVM ye çevrilen, Malatya Girişim Grubunun AVM’den önce buraya işçi alacağız diye milletten para toplandığı, Hile hurda ile ihalesinin yapılıp peşkeş çekildiği UCUBE bir yığın. Kanunlar ZENGİN ve KODAMANA göz göre göre hiç sayılabiliyor. O AVM nin aslında KAPALI olması gerekir. Mahkeme kararı VAR. Bir ara o mühürlü kapının dışında kaçak yapı inşaa edilmeye çalışıldı, Allah’dan Medya bunu fark etti de durdu. Yazık, bir çoğumuzun babalarının çalıştığı anlamlı yerdi SÜMERBANK (MENSUCAT FABRİKASI). Alanı park yapıldı önce SÜMERPARK adı verildi, yalakalık olsun diye Abdullah GÜL parkı oldu sonra… Ama Biz ısrarla SÜMERPARK diyeceğiz.Saygılarımla.

 14. ahrar44 dedi ki:

  avm yanı camii inşaatı sessiz sedasız yapılıyor kendi boş arazisi duruken

 15. mustafa dedi ki:

  Güvenlik gerekçesiylemi yapılmış çok komik ya akşama kadar avmye giren önce akşama kadar avm de dolanan apaci kılıklı belinde bıçağıyla rahatlıkla içeri giren hapcıları temizlesinler, yakaldılarmı güvenliklerin servis koridoruna çekip dövmeyle olmuyor. yangın çıkış koridorlarında dolanan liseli aşıkları temizlesinler sonra terörden dolayı güvenlik nedeniyle yolu kapasınlar.

 16. Musa dedi ki:

  Canlı bombadan korkuyorlarsa arka taraftaki Cafeden içeri güvenlikten geçmeden girenlere baksınlar normalde o kafeden içeri girişin ve dışarı çıkışın avm içerisinden olması gerekir ama pardon cafenin sahibi de avm ortaklarından..

  1. SinanA dedi ki:

   Musa Bey benim de dikkatimi çekmişti. O cafeden kontrolsüz bir şekilde içeri girilebiliyor.

 17. yavuz dedi ki:

  üstelik sivasspordan aldığımız Zeki bizi şampiyonlar liginde final oynatır valla

 18. yavuz dedi ki:

  ya Türkiye hukuk devleti dir keyfi iş, adamına göre iş yapılmaz kesin yarın sökülür yani dert etmeyin

 19. baba dedi ki:

  garibandan al zengine ver anlayışı

 20. kadir dedi ki:

  Bir Kayserili, Bir Sivaslı ve Bir Bayburtlu Malatya’da üst düzey bürokrat olmuşlar diye başlar hikayemiz…..

 21. Abuzer dedi ki:

  Bir zamanlar da güvenlik görevlisi elinde bir it gezdirerek vatandaşı vatandaşın yerinde kovalıyordu.

 22. Ramo dedi ki:

  Canlı bomba ihbarlarının basına yansımasından sonra günlerdir sinek avlayan AVM’nin imdadına Malatya Belediyesi yetişmiş. Halbu ki, çarşı merkezindeki otobüs durakları AVM önünden daha kalabalık. Madem güvenlik önlemi alıyorsunuz, çarşıdaki otobüs duraklarını , ana caddeleri falan hep kapatın.

 23. Hakan dedi ki:

  Admin guzel haber ellerine saglik duygularimiza tercuman olmussun bu haberi yaparak.

 24. VAHİT dedi ki:

  BAŞKAN SİVAS TAN GELEN ZEKİ NİN AKLIYLA İŞ YAPMAYA DEVAM ETTİĞİ SÜRECE DOĞRU İŞ BEKLEMEYİN!

 25. Murat kalı dedi ki:

  Böyle haber yazan arkadaş ve böyle düşünenler hem konuşursunuz eleştirirsiniz hem de avm den çıkmazsınız

  1. ergun dedi ki:

   aynen katılıyorum, chp de yapılmasın diye mahkemeye vermişti ama gelin görün ki avm yapıldıktan sonra burada sohbet toplantısı yaptılar.

   1. ahmet dedi ki:

    iyi mi oldu avm…hııı..fabrikayı yık tüketim yeri avm yap sonra da böyleleri gelsin tüketimi savunsun!!!

    1. Murat kalı dedi ki:

     Malatya nin prestiji tabi ki iyi oldu malatya da avm yokken elaziga giderdiniz hatırlatırım

     1. ahmet dedi ki:

      avm için elezığa giden varsa aklında sıkıntısı vardır…üretim yerini yık birde gel burda savun…bu kafa bizi geri kalmamızı sağlıyor…sonra ameriğa bizden ne istiyur diye söylenirsin…ÜRETMEZSEN GERİ KALMAYA MAHKUMSUN!!

    2. Murat kalı dedi ki:

     Sumerbankta üretim mi oluyordu kesin akraban orda çalışıyordur tekstil de 3000 TL maaş ile şu an para kazanan varsa gelsin alnından operim

 26. mehmet sinan özdemir dedi ki:

  hep onların sözünü dinliyor ve diğer esnafları öldürüyor ahmet bey
  hep onların sözüyle geldi geleli kernek kanal boyu rezil etti esnaf kalmadı Allah a havale ediyorum

  1. ahmet dedi ki:

   oy verirken bir daha düşünürsünüz

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."