Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

PMYO’nun Kapasitesi Artacak

PMYO’nun Kapasitesi Artacak
  • 27.12.2015

CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu’nun, öğrenci sayısı artırılacak Polis Meslek Yüksek Okulları arasında Malatya’nın da olup olmadığı sorusunu yanıtlayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü’nce çalışma yapıldığını söyledi.

Aslanoğlu’nun, konuya ilişkin olarak bakanın yanıtlaması istemiyle TBMM başkanlığına verdiği soru önergesi ile bakanın yanıtı ve Aslanoğlu’nun konuşmaları, meclis tutanaklarında şöyle yeraldı:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay tarafından sözlü olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
Saygılarımla.

Ferit Mevlüt Aslanoğlu
Malatya

Ülkemizdeki Polis Meslek Yüksek Okullarımızın öğrenci kapasiteleri farklı sayılarda olup, bazılarına ilave öğrenci kapasitesi oluşturmak açısından yeni ödenekler verilmektedir.

Bu nedenle,
1) Ülkemizde, kaç Polis Meslek Yüksek Okulu vardır? Her birinin öğrenci kapasiteleri kaç tanedir?
2) Hangi, Polis Meslek Yüksek Okullarımıza ilave öğrenci kapasitesi yaratmak açısından bütçeden kaynak tahsisi yapılmıştır?
3) Bazı Polis Meslek Yüksek Okullarımızın öğrenci sayılarının 1.000-1.500 öğrenciye yükseltilmesi çalışmasının olduğu belirtilmektedir. Bu okullar içerisinde Malatya Polis Meslek Yüksek Okulu var mıdır?
4) Malatya Polis Meslek Yüksek Okulunun öğrenci sayısının 2010 yılı sonunda 1.000 veya 1.200 öğrenciye ulaşmasına sağlamak açısından ilave kaynak tahsisi yapılacak mı?

İÇİŞLERİ BAKANI BEŞİR ATALAY (Ankara) – Sayın Aslanoğlu’nun, polis meslek yüksek okulları hakkında sorusunun cevabı: 2009-2010 yılı eğitim öğretim faaliyetleri, 27 polis meslek yüksekokulunda, 694 bayan, 13.838 erkek öğrenci olarak tamamlanmıştır.
Malatya Polis Meslek Yüksekokulu öğrenci sayısı kapasitesinin yükseltilmesi konusunda Emniyet Genel Müdürlüğümüzce değerlendirmeler yapılmaktadır, artırmak istenilmektedir.
Ayrıca, emniyet teşkilatımızın kapasite artırımına yönelik olarak yeni dönemde Rize, Kırşehir ve Sivas polis meslek yüksekokulları eğitim öğretime açılmıştır. Şu anda da bir okul üzerinde Millî Eğitim Bakanlığımızla sözlü mutabakat sağladık, Hasanoğlan’daki Millî Eğitim Bakanlığının tesislerinde de yeni bir polis meslek yüksekokulu, daha çok entegre sınır yönetimi konusunda eğitim veren bir okul açmayı düşünüyoruz.

FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Malatya) – Sayın Bakan, Malatya Polis Meslek Yüksekokulunda biz iyi bir eğitim veriyoruz Malatyalılar olarak. Ama bizim fiziki olanaklarımıza ilave kaynak aktarmanız gerekiyor. Çünkü bu arkadaşlarımızın hepsi çok memnun, Malatya’nın misafirperverliğini çok seviyorlar. Daha fazla öğrenci için, ilave fiziki alanlar yaratmak için bizim ilave kaynağa ihtiyacımız var. Bunu eğer bir ek ödenekle uygulatabilirseniz teşekkür ederiz efendim.
Sağ olun.
BAŞKAN – Teşekkür ediyoruz Sayın Aslanoğlu.
İÇİŞLERİ BAKANI BEŞİR ATALAY (Devamla) – Tek tek cevap vereyim mi Sayın Başkan?
BAŞKAN – Evet, cevap veriniz lütfen.
İÇİŞLERİ BAKANI BEŞİR ATALAY (Devamla) – Sayın Aslanoğlu’na teşekkür ederim.
Şunu ifade edeyim Sayın Başkan, değerli milletvekilleri: Bizim daha fazla polis yetiştirmek için daha fazla polis okuluna ve daha fazla kapasiteye ihtiyacımız var doğrusu. Ama polis meslek yüksekokulları yatılı okullar. Yani hem yurt yatılı şartları hem eğitim şartları olarak istediğimiz kapasiteyi, tabii istediğimiz imkânı bulmakta da zorlanıyoruz. Okul şartları yetiyor ama bazen yatılı kısmı yetmiyor. Biz onu çalışıyoruz. Bugün tekrar buraya gelmeden önce Emniyet Genel Müdürüyle konuştum bu Malatya’nın kontenjanının artırılmasıyla ilgili. Ciddi şekilde üzerindeler. Onu bilgi olarak sunayım.Teşekkür ederim.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."