Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

‘Proje Bekliyoruz’

‘Proje Bekliyoruz’
  • 27.12.2015

Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programından çiftçilerin yararlanması istendi.

Malatya Tarım İl Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Program Çerçevesinde Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Tebliği 30 Ekim 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre hazırlanan proje teklifleri, bu tarihten itibaren altmış gün içerisinde İl Müdürlüğüne teslim edilecektir.

Doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, toplu basınçlı sulama sistemlerinin geliştirilmesi, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulması amaçlanmaktadır.

Program; Ekonomik Yatırımlar ve Toplu Basınçlı Sulama Sistemi Yatırımları konularını kapsamaktadır.
Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik kısmen yapılmış yatırımların tamamlanmasına yönelik yatırımlar ile bu tesislerde kullanılmak üzere, alternatif enerji kaynaklarından jeotermal, biyogaz, güneş ve rüzgar enerjisi üretim tesisleri; Alternatif enerji kaynakları kullanan seraların yapımına yönelik yatırımlar hibe desteği kapsamında değerlendirilecektir” ifadeleri kullanıldı.

“Hazırlanacak proje başvuruları gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılacaktır. Ekonomik yatırımlara yönelik proje konularına başvurabilecek gerçek ve tüzel kişilerin idari ve mali açıdan tamamen kamudan bağımsız olması gerekir. İl özel idaresi ve belediyeler gibi kamu kurum ve kuruluşları, bunların vakıf, birlik benzeri teşekkülleri ile bunların içinde bulunduğu ortaklıkların başvuruları program kapsamında değerlendirilmeyecektir. Ekonomik yatırımlar için proje başvurularında hibeye esas proje tutarı, gerçek kişi başvurularında 100 bin TL, tüzel kişi başvuruları için ise 500 bin TL olup hibeye esas proje tutarının yüzde 50 sine hibe yoluyla destek verilecektir” denilen açıklamanın son bölümünde şunlar belirtildi:

“Toplu basınçlı sulama sistemi projelerinde ise Köylere hizmet götürme birlikleri ile sulama kooperatiflerince hazırlanan projelerin hibeye esas proje tutarının yüzde 75’ine hibe yoluyla destek verilir. Program kapsamında, başvurusu alınan projelerin incelenmesi ve ilk değerlendirmeleri İl Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılacaktır. Uygun olan başvurular, “Genel Değerlendirme Cetveli” kriterlerine göre puanlandırılacaktır.

Programın finansmanı için tahsis edilmiş ödenek tutarının, ekonomik faaliyetler ve basınçlı sulama yatırımlarına kullandırılacak oranı merkez proje değerlendirme komisyonu tarafından yapılacaktır. Bu değerlendirmede, bütçe durumuna göre Bakanlık, Türkiye İstatistik Kurumu ve Devlet Planlama Teşkilatının belirlemiş olduğu illerin tarım alanı, kırsal nüfus, tarımsal üretim değeri, sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi ile başvuru proje sayıları dikkate alınarak yapılacak hesaplama ile Genel Müdürlükçe
belirlenecek sayıda projeye onay verilecektir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."