Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Provokatörlerin Amacına Ulaşamayacağı Aşikardır”

“Provokatörlerin Amacına Ulaşamayacağı Aşikardır”
 • 22.11.2017

Malatya Emniyet Müdürlüğü, Alevi vatandaşların yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi’nde 13 evin dış kapı ve duvarlarına kırmızı renkte çarpı işareti konulmasıyla ilgili soruşturmanın hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü bildirdi. Yapılan yazılı açıklamada, bu benzeri provokatif eylemlerin esas amacının toplumda tedirginlik oluşturmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ederek kamplaşmalara zemin hazırlamak olduğu belirtilerek, “Bugüne kadar İlimizde gerçekleşen benzer provokatif eylemler karşısında sağduyulu tutum sergileyen vatandaşlarımız ve sivil toplum örgütlerimizin,  bugün yaşanılan provokatif eylemde de  aynı sağduyulu tavrı sergileyeceğine inancımız tamdır. “denildi.

Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:

“22 Kasım 2017 Salı Günü İlimiz Cemal Gürsel Mahallesinde yoğunlukla alevi vatandaşlarımızın yaşadığı bölgede bazı evlerin kapı ve duvarlarında gelişi güzel bir biçimde işaretleme yapıldığının ihbarının alınması üzerine olay yerine derhal ilgili ekiplerimiz sevkedilmiştir.  Olay yerine sevkedilen ekiplerimizin yapmış olduğu araştırmada; toplamda 13 adet evin dış kapı ve duvarlarında kırmızı renkte artı işaretlerinin bulunduğu tespit edilmiş ve ilgili tüm birimlerce olay mahallinde gerekli çalışmalara başlanmıştır. Olayın mağduru olan mahalle sakinleri ile temasa geçilip; olayın niteliği ve yapılan çalışmalar hakkında gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.

Malatya İlimiz bulunduğu konum itibariyle ve tarihi süreç içerisinde her türlü dini, etnik, mezhebi vb. açılardan barış içerisinde birlikte yaşama tecrübesinin yaşandığı bir vilayetimizdir. Bu güne kadar muhtelif zamanlarda ve muhtelif karanlık güçler tarafından bir huzur ve barış içinde birlikte yaşama örneği olan şehrimiz, değişik provokasyonlara ve kışkırtmalara maruz bırakılmak istenmiştir. Ancak insanımızın makul ve bu tür provokasyonlara prim vermeyen yapısı bir muhkem kale gibi bu art niyetli kişi ve kişilere hiçbir zaman fırsat vermemiştir.

Geçmişte ilimizde ve başka illerde meydana gelen benzeri provokatif eylemlere bakıldığında esas amacın, toplumda tedirginlik oluşturmak ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik ederek kamplaşmalara zemin hazırlamak olduğu anlaşılmaktadır.

Her tür provokasyon denemesi sonrasında, İlimizin Saygıdeğer Alevi Dedelerinin her zaman devletimizin birliği ve Milletimizin huzurunun devamlılığı yönünde iradelerini beyan ettikleri bilinmekle, provokatörlerin amacına ulaşamayacağı aşikardır.

Bugüne kadar İlimizde gerçekleşen benzer provokatif eylemler karşısında sağduyulu tutum sergileyen vatandaşlarımız ve sivil toplum örgütlerimizin,  bugün yaşanılan provokatif eylemde de  aynı sağduyulu tavrı sergileyeceğine inancımız tamdır.  İl Emniyet Müdürlüğü olarak olayın faillerinin en kısa zamanda bulunup adalet önüne çıkartılması yönünde çalışmalar hızlı bir biçimde devam etmektedir.

Hassasiyetine binaen Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

MHP VE ÜLKÜ OCAKLARINDAN TEPKİ..
Bu arada, Cemal Gürsel Mahallesi’nde bazı evlerin işaretlenmesine MHP İl Başkanı Bülent Avşar ve Ülkü Ocakları Başkanı Emrah Yılan’dan da tepki geldi.

MHP İl Başkanı Avşar, yaptığı açıklamada “Malatya’da Alevi vatandaşlarımızın, Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri atıldığı bilgileri partimiz İl Başkanlığı’na geldiği saat itibariyle, konu hakkında gerekli çalışmaları yaptığımızı, gerekli Güvenlik İl Müdürleri ile görüştüğümüzü, olayın provakatörler tarafından gerçekleşebileceği bilgileri bizlerle paylaşılmıştır. Tüm Ülkücü kardeşlerimden provakatörlere mahal vermeden, Malatyamız’da Alevisi, Sünnisi ile güvenlik açısından hiç bir sorun yaşamadan kardeşce yaşamımızı sürdürdüğümüzü belirtmek isteriz.”dedi.

Ülkü Ocakları Başkanı Yılan da, “İlimizin güzide mahallelerinden Cemal Gürsel Mahallemizde yer alan Alevi vatandaşlarımızın evlerine yönelik bir takım provokatörlerin yapmış oldukları menfur saldırı ve prokovatif eylemleri Ülkücü Camia ve Türk Milleti adına şiddetle kınıyoruz.Bu davranışları yapan provovakotörlerin yakalanarak cezalandırılmaları en büyük temennimizdir. Milletimizi bölmeye ,parçalamaya çalışan bu şer odaklarının Kanun önüne çıkarılması için konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.Alevi vatandaşlarımız Türk Milletinin ayrılmaz parçasıdır.Vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyor ve konunun takipçisi olacağımızı kamoyunun bilgilerine sunuyoruz.” açıklamasını yaptı.

ESOB BAŞKANININ AÇIKLAMASI..
Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin; Cemal Gürsel Mahallesinde bazı vatandaşların evlerinin kapı ve duvarlarına işaret konulmasının provokasyon olduğunu bildirerek, “Malatya’da her kesim bir birinin sevincine ve acısına ortak olur, hainlerin kötü niyetlerine ortak olmaz.” dedi.

Keskin yaptığı yazılı açıklamada; “İlimiz Cemal Gürsel Mahallesinde Milletimizin et ile kemik gibi ayrılmaz bir parçası olan Alevi kardeşlerimizin evlerinin kapı ve duvarlarına işaret konulması; esnaf ve sanatkar camiası tarafından da şiddetle kınanmaktadır. Olay; açık ve net olarak bir provokasyondur. Malatya, geçmişte de benzer çirkin ve ahlaksız provokatif oyunlarla karşı karşıya kalmış, ancak hain ve alçakların kirli oyunları hiçbir zaman hedefine ulaşmamıştır. Malatya’da herkes ve her kesim bu çirkin provokatif oyunlarla neyin hedeflendiğinin farkındadır. Malatyalılar; ekmeğini böler, ancak toplum içinde bölünmelere meydan vermez. Malatya’da her kesim bir birinin sevincine ve acısına ortak olur, hainlerin kötü niyetlerine ortak olmaz. Malatyalılar; ülkesi, milleti ve bayrağı için her zaman bir araya gelir, ancak provokatörlerin oyunlarına gelmez. Esnaf ve sanatkar camiası olarak, bu çirkin, ahlaksız ve alçak saldırıyı kınıyoruz.” ifadelerini kaydetti.

Bülten- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler: / / / /

Yorumlar
 1. 44malatya dedi ki:

  Allahin .dinini.imani.vatanini.sevenin.dusmani.cok.olur.onun.icin.insanlarin.allah.sevgisine.sesleniyorum

 2. Web Tasarım dedi ki:

  Allah islah etsin böyle şey olmaz olsun.

 3. Turgut ÖZMÜŞ dedi ki:

  Kardeşim söyledikleriniz çok doğru,Bunları yapanları ,yetkililer tesbit edip devletin gücü gösterilmeli ,

 4. M.Sinan ÖZTAN dedi ki:

  Malatyamızda alevi vatandaşların çoğunlukla yaşadığı bazı evlerin provakatörlerce işaretlenmesi bir çok kesim tarafından kınanırken,her konuda olur olmaz açıklama yapan AKP il başkanı ve AKP’li vekiller neden sus pus oldular.

 5. fatih dedi ki:

  Bunu yapan her kimse ne alevidir ne de sünni ne kürt ne de türk.Yine kirli eller iş başında. Herkesin ayık olması lazım.Malatyada bir huzur havası hakim.Kimse kimsenin inancına karışmıyor.Alevi sünni kürt türk herkes kardeştir Malatyada.

 6. hasan balcı dedi ki:

  her sene işaretliyorlar bu haberi kaç senedir duyuyoruz.Haberin tarihine baktım geçen seneki yanlışlıklamı yayınlandı diye.Kimse görmemişmi boyarken.Her yönüyle araştırılmalı bazen hiç tahmin etmedigin kişiler fail olarak karşımıza çıkar….

 7. Batuhan dedi ki:

  Mesep ve dinler arası ayrım yapan kalleşler…BAŞARAMAYACAKSINIZ

 8. Neyin kafası dedi ki:

  Bir sünni olarak bunu yapanları kınıyorum. İnsanlık tektir, bunu yapan bedbahttır. Zaten mobeseden çabuk yakalanıp ceza alırlar. O mahalledeki kardeşlerimizde bizim can kardeşimizdir, selam olsun.

 9. Mustafa dedi ki:

  Bu olay ciddiye alınmalıdır. Eğer alevi vatandaşlara güven vermek isteniyorsa sorumlular bulunup ortaya çıkarılmalı ve gerekli adli ceza verilmelidir.
  Ancak o zaman insanlar rahat eder.
  15 Temmuz da paşaköşkünde yaşananları unutmadık. Alevi mahalleleri taciz edildi, polis korumasına alınmak durumunda kalındı.
  Geçmişi unutmayalım. Sorumluları bulunsun ve gerekli adli cezayı alsınlar.

 10. AKINCILAR dedi ki:

  Hep aynı oyunlar kendileri yazıp kendileri oynuyor oyuncular şu anki siyasetçilerdir .a partisi b partisi nin içinde olan provaktörlerdir her zaman bu oyunları tertipliyor o cahil millet yok artık geçin artık bu işleri alevi, sünni, kürt, laz, çerkez bizim için aynı çatı altında yaşayan kardeşleriz ne zaman işler düzelmeye başlıyor millet başını kaşımaya başlıyor bu bunun benzeri oyunlarla milletimizi zehirlemeye başlıyorlar bize düşen görev bunlara dur demek .

 11. Bülent çalışkan dedi ki:

  Kardeşlik kazanacak……

 12. Aliya dedi ki:

  Her yıl aynı hikaye kim neden yapsın, provakasyon bunun adı, biz aynı havayı aynı aynı suyu içiyoruz, kim yapıyorsa başka kapıya başka numaralar bulun

 13. Gokhan Karabulut dedi ki:

  Ancak avucunu yalarlar kimse dusunmesin boyle seyleri halkimiz uyandi artik eskidendi o isler artik olmaz tutmaz ugrasmayin..

 14. Cemil dedi ki:

  Sayın emniyet amiri insanlar ne kadar sağduyulu olacak.daha önceki olaylar sonuçlandı mı.çalışmayı başlatık demeyle olmuyor.sonucu bize bildir.böyle pislikleri insanların içinden çekip alacaksın ki size insanlar güvensin.

 15. Turgur Alp dedi ki:

  Yapanlar şerefsiz ler.Onlar bizim komşularımız.Onlar Malatya nın insanları bizler onların kılına zarar verdirmeyiz Allahın izniyle.Rahat olsun bu abilerimiz ablalarımız.Nasıl onlarca yıldır birarda yaşıyosak yine öyle devam edecez.

 16. Harun dedi ki:

  Bir Malatyali olarak bizi bole mezler. Sunni yim en iyi arkadaş ve komsulari mız alevi. Bizde ayrı gayri olmaz. Bunu yapanlar adiler.İnşallah yakalanirlar. Malatyada ve ülkemizde ayrı gayri olmaz. O teyzemin dayilarimin elinden öpüyorum. İst dan selam Memleketim malatyaya.

  1. Turgut ÖZMÜŞ dedi ki:

   Helal olsun kardeşim ,bende sizin gibi düşünüyorum .

  2. Turgut ÖZMÜŞ dedi ki:

   Bunları yapanlar insan olamazlar ! Huzurumuzu bozmaya çalışanların ,evlerine ocaklarına ateşler düşsün,kahrolsunlar.

 17. Ali dedi ki:

  Bizi birbirimize düşürmeye,bölmeye çalışan içimizdeki hainler,bizim kardeşliğimizi bozamayacaksınız.

 18. mehmet dedi ki:

  ayıp ayıp… karekter yoksunları Allah ıslah etsin bunu yapanları

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."