Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Ramazan Ayı’nın Ana Teması ‘İsraf’

Ramazan Ayı’nın Ana Teması ‘İsraf’
 • 15.05.2018

Mübarek Ramazan ayı 15 Mayıs akşamı kılınan teravih namazı ile başladı.

Oruç ibadetini gerçekleştirmek isteyen Müslümanlar, 15 Mayıs’ı 16 Mayıs’ı bağlayan gece ilk sahurlarını yapacak ve 16 Mayıs’ta akşam ezanı ile birlikte oruçlarını açacak.

İLK TERAVİH NAMAZI KILINDI..

Malatya’daki tarihi Hacı Yusuf Taş Camisi’nde (Yeni Cami) teravih öncesi İl Müftüsü Ümit Çimen, ramazanla ilgili vaaz verdi.

Çimen, Kur’an-ı Kerim’in ramazan ayında indirildiğini belirterek, “Ramazanda bizim bilmediğimiz nice güzellikler var. Allah bizi ayların sultanına kavuşturdu, Allah bizi gecelerin sultanına kavuşturmayı nasip etsin.” diye konuştu.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN VE KAÇ GÜN?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2018 dini günler takviminde yer alan bir diğer bilgide ise Ramazan Bayramı’nın ne zaman ve kaç gün olacağı yer alıyor. Buna göre, bayramın arefe günü 14 Haziran günü olurken, üç günlük bayram 15-16-17 Haziran tarihlerinde tamamlanacak.

14 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi

15 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün

16 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün

17 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün

RAMAZAN AYI’NIN FAZİLETİ NEDİR?

Ramazan ayı müminler için bir rahmet, mağfiret, dayanışma ve paylaşma mevsimidir. Bu ay, manevî hayatımızda seçkin yeri olan fırsatlar ve imkanlar ayıdır. Ramazan, Allah’ın rızasını kazanma, sevdiği kullarından olabilme için fırsattır.

Ramazan’ın her unsuru böyle bir kazancı sağlayıcı niteliktedir. Oruç Arapça’da “savm” kelimesiyle ifade edilir. Savm sözlükte nefsi tutmak ve engellemek anlamındadır. İslâm dininde oruç, sabahın başlangıcı sayılan ikinci fecirden (tan yerinin ağarmasından) başlayarak güneşin batışına kadarki sürede başka bir deyişle imsaktan iftara kadar ibadet niyetiyle yemekten, içmekten ve cinsel ilişkiden nefsi uzak tutmaktır.

ANA TEMA: İSRAF

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İftar sofraları başta olmak üzere Ramazan vesilesiyle yapılan etkinlikleri ve buluşmaları asla bir gösterişe ve eğlenceye dönüştürmemeliyiz” dedi.

Diyanet İşler Başkanlığı Konferans Salonu’nda İslam dünyası tarafından oruç tutularak idrak edilecek Ramazan ayı için ana teması “israf” olan bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 16 Mayıs Çarşamba Ramazan’ın ilk gününün idrak edileceğini aktararak, Ramazan ayının öneminden bahsetti. Erbaş, “Ramazan ayı her yıl bizlere yeni bir can ve heyecan katmak, bizi kendimizle buluşturmak, değerlerimizi yeniden hatırlatmak, ibadet bilincimizi tazelemek, nefsimizi arındırmak, kardeşliğimizi onarmak için gelmektedir. Ramazan, kulluğumuzu, yaratılış gayemizi, ibadetlerimizi ve davranışlarımızı muhasebe etmemiz açısından en büyük fırsattır. Ramazan bir Kur’an iklimidir. Bütün hayatımızı Kur’an’ın ilkeleri ile gözden geçirme fırsatı sunduğu için bizlere Allah’ın en büyük ihsanıdır. Ramazan ayı Müslümanları çok yönlü eğiten bir okul gibidir. Bütün Müslümanları iftar, imsak, teravih gibi aynı zamanda aynı niyet ve eylemlerde buluşturarak müminlere beraberliğin en güzel uygulamasını yaşatmaktadır” dedi.

Orucun bireysel, sosyal ve evrensel boyutları olan bir ibadet olduğunu söyleyen Erbaş, şunları kaydetti:

“Oruç, ihtiyaç sahiplerini ve kimsesizleri hatırlamaya, onlara yardım ve şefkat elini uzatmaya vesile olan en büyük fazilettir. Oruçta asıl amaç dilimizin, kalbimizin, tefekkür dünyamızın ve bütün hayatımızın orucun getirdiği güzellikler ile bütünleşmesidir.”

“Ramazan’da da ensar olma özelliğimizi artırarak devam ettirmeliyiz” 
Türkiye’nin yıllardır muhacir kardeşlerine ensar olduğunu söyleyen Erbaş, “Ramazan’da da ensar olma özelliğimizi artırarak devam ettirmeliyiz. Ülkemize sığınan muhacir kardeşimiz başta olmak üzere bu rahmet mevsiminde yeryüzünde hiç kimse kendisini garip, yalnız ve gurbette hissetmemelidir. Ramazan mevsimini hep beraber birlik ve beraberlik içinde yaşamalıyız. Kardeşliği ve bir arada yaşama kültürünü zedeleyen her türlü tavır, tutum, söz ve davranışı bu Ramazan’ı vesile bilerek bir daha gelmemek üzere hayatımızdan çıkarmalıyız. Aynı coğrafyanın, aynı tarihin, aynı medeniyetin mensupları olarak farklılıklarımızı zenginlik kabul etmeliyiz” diye konuştu.

“Ramazan vesilesiyle yapılan etkinlikleri ve buluşmaları asla bir gösterişe ve eğlenceye dönüştürmemeliyiz” 
İftar sofralarının gösteriye ve eğlenceye dönüştürülmemesi gerektiğini söyleyen Erbaş, şunları kaydetti:

“İftar sofraları başta olmak üzere Ramazan vesilesiyle yapılan etkinlikleri ve buluşmaları asla bir gösterişe ve eğlenceye dönüştürmemeliyiz. Samimi bir niyet ve mütevazı bir yaklaşımla bu ayın bereketini kazanmayı ve hayatımıza kattığı güzellikleri ahlaka dönüştürerek kalıcı hale getirmeyi ana gaye edinmeliyiz. “

Ramazan ayının bu yıl teması olarak “israf”ı seçtiklerini vurgulayan Erbaş şunları söyledi:

“Diyanet İşleri Başkanlığımız malumlarınız olduğu üzere her sene toplumsal sorunlarımızı dikkate alarak Ramazan’da bir temayı öne çıkarmaktadır. Bu seneki temamız son derece önemli bir konuyu gündeme taşıyacaktır. Bu sene diyoruz ki, ‘israf olmasın’. Maalesef bir yanda açlığın, yoksulluğun ve sefaletin pençesinde kıvranan; ekmek, su gibi en temel gıda maddelerinden mahrum milyonlarca insan hayatta kalma mücadelesi verirken, diğer yandan çılgınca bir tüketim ve israfın varlığı maalesef acı bir gerçektir. Kur’an’ın dünya ve ahiret dengesi adına beyan ettiği fermanlara baktığımızda cimriliği eleştirmekle birlikte saçıp savurmayı da şiddetle yasaklayan makul bir dengenin varlığı açıkça görülmektedir. Bu ölçü ihlal edildiğinde hayatın dengesi bozulmakta ve insan her şeyden öte kendisine ve geleceğine kötülük yapmış olmaktır.”

Erbaş, sözlerine söyle devam etti:

“Bugün küresel boyutta sefaletin yaşandığı yeryüzünün en temel sorunlarından biri olan israf hayatın birçok alanına maalesef sirayet etmiştir. Nitekim ormanlar, akarsular ve bütün doğal unsurlarıyla tabiat, insanın sorumsuz ve hoyrat tavrından nasibini alarak ekolojik tahribe maruz kalmaktadır. Aynı şekilde insani değer ve erdemlerin ihmal edildiği, bilginin, sevginin, dostluğun ve güvenin tüketildiği ve heba edildiği bir dünyanın da anlam yönüyle israfa ve fesada uğradığı izahtan varestedir. Lüks alışkanlıklarının zaruret olarak algılanarak ihtiyaç ölçüsünün kaybolmasına, arzularının esiri olan insanın hayatı israf ve tüketim çılgınlığına çevirmesine karşı ciddi bir tüketim ahlakına, nimet ve sorumluluk bilincine, şükür, kanaat ve paylaşma gibi değerlerin ihyasına ihtiyacın olduğu aşikârdır. Dolayısıyla Allah’ın verdiği her nimetin bir gün hesabının sorulacağının bilinci içinde nimetler karşısında şımarıp lükse dalmadan ve duyarsızca israfa girmeden her konuda iktisadı merkeze alarak infak ahlakını kuşanmak bizlerin en önemli şiarı olmalıdır.”

RAMAZAN MESAJLARI..

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık
Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Ramazan ayı dolayısıyla yayınladığı mesajda şunları belirtti:

“Rahmetiyle, hikmetiyle, bereketiyle on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’i bir kez daha karşılamanın; ruhun gıdası, bedenin şifası olan oruçlarımızı tutabilecek olmanın eşsiz heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz.

Kalpler oruçla hassaslaşır, insan oruçla başkalarını düşünmeye bir adım daha yaklaşır, paylaşma en çok oruçla anlam kazanır. Ramazan ayı Rabbimizin bizlere lütfettiği, ibadetlerimizi arttırmamız için tayin ettiği mübarek bir aydır. İşte bu mübarek ayda maalesef bugün Kudüs’te yaşanan zalimlik, sadece Müslüman Filistin Halkı’nın değil tüm Ümmet-i Muhammed’in üstüne kara bulut gibi çökmüş, insanlığın vicdanında derin yaralar açmıştır. İnsanlığın kadim şehri, İslam’ın ilk kıblesi Kudüs; hak, adalet ve hakkaniyet ile hiçbir şekilde bağdaşmayan, uluslararası hukuku çiğneyen, yürekleri kanatan bir saldırganlık ile işgal edilmekte, Filistin Halkı’na alçakça bir vahşet uygulanmaktadır. Durum böyleyken Filistin’de yaşanan trajediye asla sessiz kalmadık, kalamayız. Öyle ki Kudüs’te yaşananlar sadece Müslüman coğrafyasını değil tüm dünyayı ilgilendiren önemli bir konudur.

Bugün bu barbarlık karşısında dillere vurulan mühür dünyayı vicdan katline sürüklemekte, zorbalara cesaret vermekte, küresel barışı linç etmektedir. Unutulmamalıdır ki zalime merhamet, mazluma ihanettir! Artık müslümanlar olarak birleşmenin, ümmet bilinci ve iman kardeşliği ile hareket etmenin tam vaktidir! Uhuvvet idrakı ve azmiyle birlik ve beraberliğimize balta vuran fitnecilere imkân vermeyelim.

Bu duygu ve düşüncelerle, bir kez daha ifa ve idrak edeceğimiz Ramazan-ı Şerif’in ülkemize, milletimize, Tüm İslam âlemine ve insanlığa hayır, huzur, barış getirmesini temenni ediyor; Kudüs direnişinde ve vatanımızın müdafaasında şehit olanlara Allah’tan rahmet gazilerimize acil şifalar diliyorum. Mazlum Filistin halkını selamlıyorum.”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat
Polat, Ramazan ayı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Polat’ın mesajında şu ifadelere yer verildi; “Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu Cehennem azabından kurtuluş olan on bir ayın sultanı Ramazan Ayına kavuşmanın mutluluk ve huzuru içerisindeyiz. Her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan birlik, beraberlik, hoşgörü, paylaşma ve yardımlaşmanın arttığı bu ayda kendi iç dünyamıza dönerek nefsimizi terbiye etmeliyiz. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini içinde barındıran Ramazan Ayı aynı zamanda, dargınlıkların unutulduğu, küskünlüklerin sona erdiği, kardeşlik duygularının pekiştirildiği özel ve müstesna bir zaman dilimidir. Hayır, hasenat ve ibadetlerin ziyadesiyle karşılık bulduğu bu ayda iftar vaktinde edilecek duaların Allah tarafından geri çevrilmeyeceğini ve kabul edileceğini Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bizlere müjdelemiştir.Ramazan ayında, İslam coğrafyasında yaşanan acıların ve zulümlerin son bulmasını, oluşan manevi atmosferin, bütün bir yıla yayılarak devam etmesini diliyorum.Ramazan ayının milletimize, ülkemize ve tüm İslam Âlemine huzur, barış, merhamet getirmesini ve bu ayda kazandığımız güzel hasletlerimizin, Ramazan’dan sonra da devam etmesini niyaz eder, bir kez daha milletimizin ve tüm İslam Âleminin Ramazan ayını tebrik eder, selam ve muhabbetlerimi sunarım. ”

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan
Gürkan, Ramazan ayı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Gürkan, 11 ayın sultanı Ramazan ayının, ülkemize, milletimize, İslam alemine ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesi temennisinde bulundu.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Ramazan ayı dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Gönüllere huzur veren 11 ayın sultanı Ramazan ayına kavuşmanın manevi iklimini yaşıyoruz. Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu ise cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayı, rahmeti ve bereketi bol olan bir aydır. Yoksulların gözetildiği, iftar sofralarının paylaşıldığı Ramazan ayı, aynı zamanda millet olarak yardımlaşma ve kaynaşma bakımından kaçırılmaması gereken bir fırsat ayıdır. İçinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni barındıran Ramazan ayının ülkemize, milletimize, İslam alemine ve bütün insanlığa barış, huzur getirmesini temenni ediyorum. Mübarek Ramazan ayı hürmetine, başta Filistin-Kudüs olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde zulme maruz kalan tüm kardeşlerimizin acılarının son bulmasını diliyorum. Toplumsal ve insani dayanışmanın en üst düzeye çıktığı mübarek Ramazan ayının bütün evlere, gönüllere, huzur ve bereket getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun” ifadelerini kullandı.

Bülten- malatyahaber.com- iha- AA- hurriyet.com.tr

FOTO: Malatya Yeni Cami’deki ilk teravih namazından önceki vaazı dinleyenler

Etiketler:

Yorumlar
 1. Tuncsy dedi ki:

  Rabbim herkesin gunahını affetsin insallah

 2. kayisici bulent dedi ki:

  600 bin tl kazanan nihat Hatipoğlu da şükretmeyi ogretiyor bizim ayda 1604 lira kazanan gariban vatandaşa devlet tum imkanlariyla zengin oldugumuzu hissettiriyor masallah tv de nihat camilerde bu hocalar dolar 4.50 dayandi hala masallar mehterler 24 haziranda bizde size israfi sukretmeyi ssndikta ogretecegiz

 3. Çetin dedi ki:

  Arkadaş israf demiş asıl israf diyanet de malatya zafer mah. De bulunan çevre şehirciliğin karşısında camii var o caminin her yıl 1 ağacı kesiliyor 2 yıl önce 1 koca tut ağacı kesildi yetmedi bir yıl sonra yine çok güzel bir çam ağacı imam tarafından kesildi yetmedi hac başvurularinin alındığı bina da da çok lüks harcamalar yapıldı o para fakirlere yardim yapilamazmiydi bir sürü tanıdığım kirasın ı faturasini ödeyemez halde yazikki ne yazikkk

  1. Tolga dedi ki:

   Çetin
   bu zamana kadar kaç tene ağaç diktinde konuşuyusun.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."