Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Prof. Dr. Kızılay Göreve Başladı

Prof. Dr. Kızılay Göreve Başladı
 • 08.08.2016

Malatya İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, görevi yeni Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a devretti. Kızılay, devir teslim töreninin ardından görevine başladı.

Senato Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen devir teslim törenine Malatya İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, yeni Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, akademisyenler ve Rektör Kızılay’ın kızları Elif Ravza ile Erva Kızılay’da katıldı.

“GÖREVİ YÜZÜMÜZ AK, ALNIMIZ AÇIK OLARAK TESLİM EDİYORUZ”

İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, “İnönü Üniversitesi 41. yılında. 8 yıl rektörlüğünü yaptığım, kazasız belasız bugünlere kavuşturduğumuz üniversitenin rektörlük devir teslim töreninde beraberiz” dedi.

Çelik, İnönü Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a görevinde başarılar diledi.

İnönü Üniversitesi’nin 41. yaşına girerken olgunluğa erişmiş, fiziki ve akademik altyapısını oluşturmuş, Türkiye’de ve dünyada azda olsa tanınan bir üniversite hüviyetine kavuştuğunu kaydeden Çelik, şunları söyledi: “8 yıl bu üniversitenin üst yöneticisi olarak bir şeyler yapmaya gayret ettik. Üniversiteyi bir yerlere getirdik. Bugünde yeni arkadaşımıza görevi yüzümüz ak, alnımız açık olarak teslim ediyoruz.”

“MAHKEME KADIYA MÜLK DEĞİL”

Prof. Dr. Cemil Çelik, zamanı gelenin görevi teslim edeceğini belirterek, “Bundan 8 yıl önce benden önceki rektörümüzden görevi teslim alırken, ‘mahkeme kadıya mülk değil’ demiştim. Zamanı gelenler süresini tamamlayacak, hayırla, şerefle, iftiharla görevini kendisinden sonra gelen arkadaşa tevdi edeceklerdir. Bugün aynı şeyleri bir kez daha ifade ediyorum, ‘mahkeme kadıya mülk değil’ süremiz dolduktan sonra normal akademik yaşamımıza bilim insanı olarak devam edeceğiz. Emekli olacaklar benim gibi emekli olacak. Belki de başka işlerle uğraşacaklar” diye konuştu.

“FİZİĞİ VE KİMYASI DÜZGÜN BİR ÜNİVERSİTE BIRAKIYORUM”

Çelik, fiziği ve kimyası düzgün bir üniversiteyi Rektör Kızılay’a bıraktığını ifade ederek, şunları kaydetti: “8 yıl önce üniversiteyi teslim alırken, o gün ki rektörümüze ‘ben fiziği çok düzgün olan bir üniversite teslim aldım, keşke kimyası da düzgün olan bir üniversite teslim alsaydım’ demiştim. Şimdi sayın rektörümüzün huzurunda şunu söylüyorum; 8 yıl sonra fiziği de düzgün, kimyası da düzgün, insanların gruplaşmadığı, klikleşmediği, bilim adamının, bilim ahlakının önde bulunduğu, herkesin birbiriyle merhabalaştığı (çok az istisnası vardır bunun, bir elin parmağı kadar yoktur birbiriyle sıkıntısı olan, sıkıntı çıkaran) 800’e yakın öğretim üyesinin bulunduğu düzgün ve içinde bulunduğumuz konjonktürü de göz önünde bulundurursak çok fazla travma yaşamamış bir üniversitesi sayın hocamıza teslim ediyorum. Allah bu ülkeye zeval vermesin. Ülke cumhuriyet döneminin en sıkıntılı günlerinden geçti. Bu noktada devletin diğer kurumlarının üzerine yüklendiği görevler olduğu gibi üniversitenin üzerinde de yük vardır. Bu konuda eminim ki en az benim kadar Ahmet hoca da ülkenin bütünlüğü, vatanın bölünmezliği ve ihanet şebekeleri konusunda hassasiyet gösterecektir. Biz bu işi bir yere kadar yaptık bundan sonrasını Ahmet hocamız ve ekibindeki arkadaşlarımız takip edecektir. Hocamıza başarılar diliyorum. Allah utandırmasın.”

KONUŞMASINDAN ÖNCE CÜBBESİNİ GİYDİRDİ

Eski Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, görevi teslim alan yeni Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a cübbesini giydirdi.

Çelik, “8 yıl önce ‘yeni rektör, eski rektöre cübbe giydirdi mi, giydirmedi mi?’ hikayesi olmuştu. Biz, izin verirseniz hocamıza cübbesini, akademik giysisini giydirelim öyle konuşmasını yapmasını istirham edelim” dedi.

Çelik, cübbesini giydirdikten sonra Kızılay’ı tebrik ederek, görevinde başarılar diledi.

“İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ’Nİ DÜNYA ÜNİVERSİTESİ YAPACAĞIZ”

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 41 yıllık İnönü Üniversitesi’nde vazifeye başlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Kızılay, 41 yıllık süreçte üniversitenin kuruluşundan bugüne emeği geçen rektör, akademisyen ve personellere, öğrencilere şükranlarını sunarak, eski rektör Cemil Çelik’e de hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Rektör Kızılay, bayrağı aldıkları yerden çok daha öteye götüreceklerine inandıklarını belirterek, “Üniversitemizi, cumhuriyetimizin yüzüncü yılında 2023 yılında bir dünya üniversitesi yapacağımıza inanıyorum. Bilimde, sanatta, sporda, eğitimde ülkemizin önde gelen üniversitesi yapmak için büyük bir atılım yapmayı hedefliyoruz. Dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına sokmak temel amacımız” ifadelerini kullandı.

“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ FETÖ’NÜN ÜNİVERSİTEMİZDEKİ BAĞLANTILARINI TEMİZLEMEKTİR”

İlk önceliklerinin FETÖ terör örgütü ile bağlantılı olan kişileri üniversiteden temizlemek olduğunu kaydeden Kızılay, “Biz bu süreçleri sürdürürken, 12 Temmuz’da üniversitemizin rektörlük seçimini yaptıktan 3 gün sonra 15 Temmuz’da ülkemiz ağır bir darbe teşebbüsü, hain bir darbe teşebbüsüne maruz kaldı. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milletimizin birlik, beraberlik, tek vücut olması, sahaya inmesiyle bu hain darbe teşebbüsü akim kaldı ve yerle bir oldu. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ülkemizi iç savaşın eşiğine getirmeye, sokma çalıştı başarılı olamadı. Bizim bütün bu süreç içerisinde koyduğumuz bir dünya üniversitesi hedefi bir tarafta varken ve buna çalışırken, birinci öncelikli görevimiz ülkemizde bu hain darbe teşebbüsünü yapan FETÖ örgütüne bunun üniversitemizdeki bağlantılarına, üniversitemizdeki ilişkilerine yönelik olarak bunları üniversitemizden temizlemektir. 15 Temmuz ülkemizin bir beka meselesidir. Üniversitedeki bütün hedeflerimizin önüne geçmiştir. Dolayısıyla bu birinci önceliğimizdir ve bugünden itibaren yapılmış işlerle birlikte buna eğilip, bütün mesaimizi ağırlıklı olarak önümüzdeki bir iki hafta içerisinde buna harcayacağız. Bu, ülkemiz için vazgeçilmez öncelikli ve hayati bir meseledir” diye konuştu.

“YENİ, GÜÇLÜ VE DİNAMİK BİR EKİP KURACAĞIM”

Üniversitede gerekli atılımları yapmak için yeni, güçlü ve dinamik bir ekip kuracağını dile getiren Rektör Kızılay, şunları söyledi: “Hastanemizin büyük bir borç yükü vardır. 124 milyon TL’nin üzerinde bir borç yükü olduğunu geçen hafta sayın başhekimimizden burada dinledik. Bu borç yükünü, üzerinde çalışarak vadesi geçmiş 78 milyon TL’sine acilen çözüm bulmak için çalışacağız. Üniversitemizin akademik bütün birimlerinde, idari birimlerinde, eğitimle ilgili bütün alanlarında atılım yaparak başarıyı sağlayacağımıza inanıyorum. Öncelikli olarak ekibimizi kuracağız. Daha önce sayın rektörümüzle birlikte çalışan bütün arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Onlarda beni anlayışla karşılayacaklardır. Ben bu atılımı yapmak için yeni, güçlü ve dinamik bir ekip kuracağım. O nedenle bu arkadaşlarımdan da bu özveriyi göstermelerinden istirham ediyorum. Şehrimizle bütünleşerek; İnönü Üniversitemiz şehre akıl ve strateji üretecektir. Şehir önünde olacaktır, şehrin peşinden taşıyıp götürecektir.”

Kaynak : Ferdi Durdu – Yeni Malatya Gazetesi

Rektör Kızılay göreve başladı 1 Rektör Kızılay göreve başladı 4 Rektör Kızılay göreve başladı 7 rektörü kızları tebrik etti

Etiketler: /

Yorumlar
 1. Mustafa Şenol dedi ki:

  Değerli Kardeşim ve Hocam’a başarılar dilerim, hayırlı-uğurlu olsun!

 2. kürşad dedi ki:

  zaman birlik beraberlik zamanı ama hala durumdan vazife çıkaran cemil hocayı kötüleyen insanlar var iyi veya kötü cemil hoca malatyaya bir model oldu çokta büyük işler yaptı takdir etmek lazım birkaç memmuniyetsiz insan tabiki olacak süreç şunu gerektirir cemil hocaya teşekür etmek lazım bu hizmetler için ahmet hocayada başarılar dilemek lazım bu ülkenin bütünlüyü devletin bekası üniversitenin başarısı için

 3. Salih dedi ki:

  Cemil Çelik hocanın en büyük suçu siyasetçilerin taleplerini karşılıksız bırakmaktı. Herkes üniversiteyi Hilmioğlu’ndan sonra AK Parti’ye çöreklenmiş “Marjinal” bir grubun arka bahçesi olacağını sanmıştı. Olmadı, iyiki olmamış. Hele hele bugün FETÖ’nün darbe girişiminden sonra böyle marjinal gruplara devletin kurumlarını teslim etmemenin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gördük.
  Şimdi Ahmet Hoca’nın göreve gelmesi ile üniversitede at koşturamayanlar gördüğüm kadarıyla çok ümitvarlar. Ahmet hoca şehirdeki marjinal gruba üniversiteye teslim eder ve kapılarını açarsa işte o zaman görün olacakları.
  Acaba diyorum; büyükşehir olduktan sonra merkez ilçe ve büyükşehir belediyesine kızlarını ve oğulcuklarını son model araçlarla şirket elemanı olarak işe gönderenler, bu kez kızcağızlarını ve oğulçuklarını yine son model araçlarla üniversiteye “Araştırma görevlisi” olarak gönderecekler mi?
  Yada, hayatı boyunca hiç bir kazmaya sap olmayanlar marjinal grupcukların ve milletvekillerinin yamaması ile üniversitede koltuk kapacaklar mı?
  Bunlar olmaz demeyin, hep birlikte yaşayarak göreceğizzzzz.
  Sanmayınki, kimse bir şey bilmiyor yada kimse olanlardan ve olacaklardan bi haber.
  Evet, Ahmet Hoca insan olarak iyi ve güzel bir insan.
  Ama yola çıktığınız ve yola çıkmak için bilet kestirdikleriniz, sizi kontrolü altına aldımı işte o zaman vah halinize, vah Malatya’nın haline.
  Hilmioğlu’ndan yüz bulamayanlar Çelik’ten yüz bulmaya çalıştı, Çelik’ten yüz bulamayanlar Ahmet Hoca’dan yüz arıyor. Böyle akademisyenlik olmaz.
  Duam üniversitenin mevcut noktasından 4 yıl sonra daha ileri gitmiş olmasını görmek içindir.
  İnşallah daha iyi olur.

 4. Osman dedi ki:

  Umarım eski rektör yaptıklarıyla gitmez… hak ve adaletle ilgili herşey sorgulanir ve adalete güven yeniden tesis edilir…

  1. Salih Kalkan dedi ki:

   Selami bey mert ve delikanlı olun..varsa bildiğiniz bir şey Adliye’ye gidin suç duyurusunda bulunun. Yoksa bir şey öyle karnınızdan konuşmayın.
   Hilmioğlu’ndan şikayetçi oldunuz, Cemil hocayı baştaçı ettiniz, cemil Hoca 8 yıl görev yaptı, çıtınız çıkmadı…şimdi gidiyor diye öyle kalın seslerle konuşmanız çok hoş değil.
   Eğer akademisyenseniz aynaya bakın derim

 5. Erdoğan dedi ki:

  Hayırlı Uğurlu olsun, Hocamızın hem Mesleğinde hem de İnsani ilişkilerinde çalışkan ve naif bir kişilik sahibi olduğunu çok kere işitmiştim umarım bu çizgisini hiç kaybetmez ve Hastanemizi Üniversitemizi daha ileriye taşıyacaktır

 6. öneri dedi ki:

  Hocam Yakıştı ve Malatya’mız hak etti.

 7. Toroz dedi ki:

  Sayin hocam yeni gorevinizde allah yar ve yardimciniz olsun.ozellikle fetocu yapilanma icin gerekeni yapacaginizdan eminiz.basarilar dileriz.

 8. Hakan AKMİL dedi ki:

  “MAHKEME KADIYA MÜLK DEĞİL”
  Prof.Dr. Cemil Çelik
  Söyleyene değil söyletene bak.
  Rabbim şu birinci resmi görmeyi bizlere nasip etti ya.
  Binlerce kere şükürler olsun.
  Cübbeyi Sayın Rektörümüze bundan daha itinalı tutamazdı.
  Rektörümüze jestinizden dolayı teşekkürler.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."