Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Rizeliye ‘Özür Dile’ Çağrısı..

Rizeliye ‘Özür Dile’ Çağrısı..
  • 27.12.2015

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 10 Haziran’daki toplantısında söz alan CHP sözcüsünün, TRT’de program yapan birinin yazdığı gazetede, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın silah ve çalışma arkadaşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularından hemşehrimiz İsmet İnönü’yü “millet düşmanı” olarak nitelemesine tepki gösterirken, yazara destek veren AKP Rize Milletvekili Lütfü Çırakoğlu’na, Malatya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Bahadır Altaş’tan tepki mesajı gitti ve “özür dilemeye” davet edildi.

TBMM TUTANAKLARINDAN..
İnönü ile ilgili konu, tutanaklara göre şöyle oldu:

CHP GRUBU ADINA MUHARREM İNCE (Yalova)-…Yine bir başka konu, bunu sizin vicdanlarınıza bırakıyorum. Şu açıklayacağım konuyu sizin vicdanlarınıza bırakıyorum. Bakınız, TRT’de “Ezber Bozan” diye program yapan bir kişi, Tamer Korkmaz. Sayın Bakan, sizin de takdirlerinize bırakıyorum bunu. Siz, yarın bu ülkenin askerleriyle, generalleriyle, paşalarıyla yan yana olacaksınız. Bakın, bu ülkeyi kuran iki kişiden birisi olan İsmet İnönü’ye ne yazmış TRT’de “Ezber Bozan” programını yapan Tamer Korkmaz adlı kişi 8/6/2008 günü, iki gün önce. Yazının üst kısmında Ertuğrul Özkök’ü eleştiriyor. Ondan sonra diyor ki: “Böylelikle, aynen İsmet İnönü gibi bu millete düşman olduğunu kanıtlıyor.”

LÜTFİ ÇIRAKOĞLU (Rize) – Doğru. (CHP sıralarından “Yuh” sesleri)

MUHARREM İNCE (Devamla) – İsmet İnönü bu millete düşman mıydı da “Doğru” diyorsun. Düşman mıydı?

LÜTFİ ÇIRAKOĞLU (Rize) – Millet karar verir.

MUHARREM İNCE (Devamla) – İsmet İnönü bu millete düşman mıydı da “Doğru” diyorsun oradan. Yazıklar olsun be!

LÜTFİ ÇIRAKOĞLU (Rize) – Sana yazıklar olsun!

MUHARREM İNCE (Devamla) – Yazıklar olsun. Bu ülkenin Meclisinde, bu ülkenin Meclisinde İsmet İnönü için “Bu millete düşman” diyebiliyorsun. Sana yazıklar olsun.

LÜTFİ ÇIRAKOĞLU (Rize) – Sana yazıklar olsun!

MUHARREM İNCE (Devamla) – Sana yazıklar olsun!

LÜTFİ ÇIRAKOĞLU (Rize) – Yalova’nın Kaymakamı sana yazıklar olsun!

MUHARREM İNCE (Devamla) – Yalova Kaymakamını sana gönderdim ben.

LÜTFİ ÇIRAKOĞLU (Rize) – Ben sana gönderirim.

MUHARREM İNCE (Devamla) – Değerli arkadaşlarım, bu ülkede İsmet İnönü’ye “Millete düşman” diyen bir kişi, bu ülkenin, bu devletin kanalında program yapıyorsa takdir sizin. Benim muhatabım Genel Müdür değil, benim muhatabım siyasetçi. Bunun hesabını elbet bir gün gelecek vereceksiniz.

….

HAKKI SUHA OKAY (Ankara) – Sayın Başkan… Sayın Başkan…

BAŞKAN – Buyurunuz.

HAKKI SUHA OKAY (Ankara) – Efendim, biraz evvel Değerli Hatip konuşma yaparken, İsmet İnönü’yle ilgili bölümde, AKP sıralarından bir arkadaş “bu milletin düşmanı” lafını “doğru” diye teyit etti ve bu tutanaklara geçti. Bu konuda izin verirseniz, yerimden açıklama istiyorum.

BAŞKAN – Buyurun efendim.

HAKKI SUHA OKAY (Ankara) – Sayın Başkan çok teşekkür ediyorum.

Bu Parlamentoda bu TRT Yasası görüşülürken TRT Genel Müdürünün, hatiplerin konuşmasına müstehzi bir eda ile cevap verdiği, konuşmaları öyle izlediği söylendiğinde, AKP sıralarından 4-5 tane arkadaşım yerinden söz talebinde bulunarak “Burada konuşma hakkı olmayan kişiler aleyhine konuşulmasın.” demişlerdi.

Şimdi, çok daha hazin tabloyu yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal’in en yakın silah arkadaşı, Garp Cephesi Komutanı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, Cumhurbaşkanı, Mustafa Kemal’le birlikte bu ülkenin kuruluşunda büyük emeği olan İsmet İnönü’yle ilgili, gerçekten düşük düzeydeki bir yazıya, bu Parlamentonun içerisinden, bu Parlamentonun kuruluşunda emeği olan İsmet İnönü’ye ilişkin “Türk milletinin düşmanı” lafına “Doğru.” diyen bir parlamenterin olmasını şaşkınlıkla izledim. Bu parlamenteri kınıyorum. Aslında bunu bir tek Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili olarak ben değil, bu Parlamentoda bulunan tüm milletvekillerinin, İsmet İnönü’ye karşı yapılan bu saygısızlığı kınaması gerektiğini düşünüyorum ve bundan sonra herkes haddini bilsin, denini bilsin ve konuşurken, laf atarken ne söylediğini, kime söylediğini, nasıl söylediğini kontrol etsin diyorum ve bu parlamenter arkadaşımın da bu kürsüden özür dilemesini bekliyorum. Özür dilemesini bekliyorum.

FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Malatya) – Özür dilesin Sayın Başkan.

HAKKI SUHA OKAY (Ankara) – Sayın Başkan, teşekkür ediyorum.

BAŞKAN – Evet, Sayın Milletvekili…

FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU (Malatya) – Gel buraya… (CHP ve AK Parti sıralarından birbirlerinin üzerine yürümeler, gürültüler)

ZEYİD ASLAN (Tokat) – Ne artistlik yapıyorsun orada?

BAŞKAN – Lütfen sakin olun… (CHP ve AK Parti sıralarından gürültüler) Sayın milletvekilleri, lütfen sakin olun…

Sayın Okay… Sayın Okay, Sayın Milletvekili, sizin bu talebinizi yerine getirmiyor. Özür dilemek istemiyor herhâlde, gelmediğine göre.

HAKKI SUHA OKAY (Ankara) – Bu düzeysiz konuşma tutanaklara geçsin. Bu, tutanaklara geçsin. Bu Mecliste İsmet İnönü’ye “millet düşmanı” diyen birilerinin olduğu tutanaklara geçsin.

AKİF EKİCİ (Gaziantep) – O mavi gömlekli, mavi gömlekli… Gülme! Kalk ayağa!

BAŞKAN – Sakin olun sayın milletvekilleri…

On dakika ara veriyorum.

BEŞİNCİ OTURUM

Açılma Saati: 20.53

BAŞKAN : Başkan Vekili Şükran Güldal MUMCU

KÂTİP ÜYELER: Harun TÜFEKCİ (Konya), Canan CANDEMİR ÇELİK (Bursa)

BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 115’inci Birleşiminin Beşinci Oturumunu açıyorum.

219 sıra sayılı Kanun Tasarısı’nın görüşmelerine kaldığımız yerden devam edeceğiz ama Komisyon ve Hükûmet yerinde yok. (CHP sıralarından alkışlar) Ertelenmiştir.

Sayın milletvekilleri, demin Adalet ve Kalkınma Partisi sıralarından atılmış olan o sözü bir Meclis Başkan Vekili olarak kınadığımı belirtiyorum. İsmet İnönü, bu ülkenin Kurtuluş Savaşı’nın en önemli komutanlarından birisidir, Türkiye Cumhuriyeti’nin de İkinci Cumhurbaşkanıdır ve çok partili rejimi Türk demokrasi hayatına kazandıran bir isimdir. Bunu kınadığımı belirtiyorum.

Alınan karar gereğince, kanun tasarı ve tekliflerini sırasıyla görüşmek için, 11 Haziran 2008 Çarşamba günü saat 13.00’te toplanmak üzere birleşimi kapatıyorum.”

SMMMO’DAN TEPKİ..
Rize Milletvekili Çırakoğlu’nun hemşehrimiz İnönü’ye yönelik sözlerine Malatya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Bahadır Altaş’tan tepki geldi.

Altaş, Rize Milletvekiline gönderdiği protesto mesajında
“10.Haziran.2008 Tarihinde TBMM Yapılan genel görüşmede Türkiye Cumhuriyeti 2.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı ve Malatya Milletvekilliği görevlerinde bulunan uzun süre bu ülkeye hizmet yapan Hemşehrimiz Sayın İsmet İnönü Hakkında sarf etmiş olduğunuz kelimelerden dolayı sizi esefle kınıyor, Tüm kamuoyu önünde özür dilemeye davet ediyoruz.”
dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."