Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

CHP’li Üye Başkan Polat’ı da Şaşırttı!.

CHP’li Üye Başkan Polat’ı da Şaşırttı!.
 • 07.11.2017
 • Bu kez tersi oldu!.. CHP’li yoğunluk düşürülmesine karşı çıkarken, Başkan Polat “Aslolan düşürebilmektir” yanıtını verdi..

Yeşilyurt Belediye Meclisi, Kasım Ayı Toplantısı 1.Oturumunda komisyon raporları ve teklifleri görüşerek karara bağladı.

Yeşilyurt Belediyesi hizmet binası toplantı salonunda Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat Başkanlığında gerçekleşen birinci oturum saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.  Açılış ve yoklamanın ardından öncelikle 19 Ekim Eylül 2017 tarihli olağan toplantı karar özetinin oy birliğiyle kabul edilmesinden sonra gündemdeki maddeler tek tek görüşüldü.

VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ İNÖNÜ MAHALLESİNE TAŞINACAK

Mecliste, mevcut planda ayrık nizam 5 kat (15.50m) olan Koyunoğlu Mahallesi 355 Ada 129 nolu parsel için istenen 16.50 metre yükseklik verilmesi, Bölgenin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla Aşağıbağlar Mahallesi 1190 Ada 1Nolu parselin (İsmetpaşa Caddesi F.Kayahan Kavşağı yanı) bir kısmına gerekli güvenlik önlemleri alınması koşuluyla trafo alanına tahsis edilmesi, İlçe sınırları içerisinde 1.1000’lik uygulama imar planında bulunan ve yeni yayınlanan İmar Yönetmeliği ile çelişkiye düşülen Kapıcı-bekçi odası, çekme ve yapı yaklaşım mesafeleri gibi konuların İmar Komisyonunca değerlendirilmesi kararlaştırıldı.

Sosyal tesis alanında olan İnönü Mahallesi 1197 ada 1 nolu parselin ana yoldan cephe alması ve Vakıflar Bölge Müdürlüğüne tahsis edilmesi maddeleri ayrı ayrı oylanarak kabul edildi. Madde hakkında bilgi veren Başkan Polat, “İnönü Mahallemize Vakıflar Bölge Müdürlüğü güzel bir bina yapacak, hem müdürlük, hem de iş merkezi olarak değerlendirilecek” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Statüsünden önce köy ve kırsal kesimlerde yapılan ve ruhsatsız oldukları için TEDAŞ tarafından elektrik aboneliği yapılmayan vatandaşların sorunlarını dile getiren CHP’li üye Mehmet Önder Öztürkoğlu’nun “Kırsal mahallelerde bulunan ruhsatsız evlerle ilgili ne gibi çalışmalar yapılıyor?” sorusunu Başkan Polat, “Onları biliyoruz ve yakından takip ediyoruz, İmar Müdürlüğümüz gerekli çalışmayı yapıyor. Orada ciddi bir sıkıntı söz konusu, bu sıkıntıları doğru bir metotla çözüme kavuşturmak adına çalışmalar devam ediyor” sözleri ile yanıtladı.

“BİZİM İÇİN ÖNCE HALKIMIZIN HUZUR VE RAHATI GELİR”

Bostanbaşı Mahallesi 1/1000 ölçekli 3. Etap Uygulama İmar Planında, 326 ada 3 ve 4 nolu parsel malikinin itirazı ‘planlama esasları ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı’ gerekçesiyle reddedilmesine karar verildi. Konuya ilişkin bir konuşma yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Özellikle Bostanbaşı bölgesinde bir kısımda Yakınca’da da var, emsaller konusunda aynı cadde üzerinde olduğu halde biri 1,5, biri 2 veya 2,5 gibi emsaller var, bunu düzenleyelim istedik. 2.5 olanı 1,5’e çekemiyorsunuz, çekseniz de önceden hak edilmiş bir hak olduğu için mahkeme yoluna gidiliyor.  Bizde ‘geçmiş belediyelerimizin verdiği yoğunluğu değiştirmeyelim, herkesin geçmiş emsal değerleri neyse onunla oynamayalım ve devam ettirelim, zaten artırma yapmayız da, eksiltmeyle ilgili çalışma yapalım, 2,5’den 1,5’e düşürelim’ dedik. Ancak burada orta noktayı bulamayınca İmar Komisyonumuzda ‘herkesin geçmişten gelen hakkı neyse onunla devam edelim kararını aldı’.  Şimdi vatandaş ‘ benim 1,5, bitişik 2,5, o zaman bana da 2,5 verin’ diyor. Bizde prensip kararı almak adına bunu uygulamaya karar verdik. Çünkü aslolan düşürebilmektir, bunun için red edilmesine karar verildi” dedi.

CHP’li Meclis Üyesi Ahmet Keleş’in, “Yoğunluğu düşürmenin topluma ne faydası olacak ?’şeklindeki sorusuna yanıt veren Başkan Polat, “Şimdi bin 500 yapmanız mı daha iyi yoksa iki bin 500 mü? Yoğunluğun artması arsa sahibinin faydasınadır ancak Belediye hizmetleri ve bölgenin gelişmesi açısından sıkıntı oluşturacak. Bostanbaşı’nın her tarafındaki parsellerin 2,5 emsal değeri olduğunu düşünürsek nasıl bir dünya olur? Ben görevim itibariyle şehrin revizyon imar planında bulunuyorum, Komisyonda yaptığım konuşmada; asla yüksek yoğunluk değil, yaşam alanları olacak, önce insan olacak, önce kazanç değil, önce insan vurgusunu yaptım. Normalde CHP’nin yoğunluğu azaltın demesi lazım. Malatya’yı daha geniş alanlara yaymamız gerekiyor, doğru olan yaymaktır. Şehri bir yere tıka basa doldurup betonlaştırıp herkesi bir yere kümelendirmeyelim, kentimizi yayalım, kent büyüsün. Belediye olarak kent sakinlerinin rahatını ve huzurunu düşünmeliyiz” şeklinde konuştu.

15 TEMMUZ GAZİSİ YILDIRIM’IN İSMİ DOĞDUĞU SOKAĞA VERİLECEK

15 Temmuz Darbe Kalkışması sırasındaki çıkan çatışmada yaralanarak gazilik ünvânı verilen Polis Memuru Oğuz Yıldırım’ın ismini evinin bulunduğu Kiltepe Mahallesi Maldia sokağa verilmesiyle ilgili gündem maddesi Kent Kültürü ve Estetiği Komisyonuna havale edildi.

Yeşilyurt Belediyesi ile Malatya Sahne Sanatları Merkezi Derneği işbirliği ile hazırlanan ‘Yeşilyurt Tiyatroya Doyacak’ Projesine ortak olunmasına karar veren Belediye Meclisi, Yakınca Mahallesi Kenan Işık Caddesi üzerinde Minibüs evi yeri ayrılmasını onaylarken, Aşağıbağlar mahallesi 1190 ada 1 nolu pardelin batı bölümünün bir kısmına trafo alanı ayrılmasını kararlaştırdı.

KASIM AYI 2.OTURUMU 9 KASIM PERŞEMBE GÜNÜ

Gündemdeki altı maddenin ertelenmesine, altı maddenin ise İmar Komisyonuna havale edilmesini onayladıktan sonra toplantıyı tamamlayan Yeşilyurt Belediye Meclisi, Kasım Ayı 2.Oturum toplantısını 9 Kasım 2017 Perşembe günü saat 10.00’da gerçekleştirecek.

Bülten- malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

Etiketler:

Yorumlar
 1. Bülent Yaşar dedi ki:

  Hepsi ya müteahhit ya da yakınları yoğunluk Daha da artsın bahçeleri imara açan Malatya düşmanları Tecde Bostanbaşı bahçeleri kesilen ağaçlar hiç vicdanınızı sızlatmazmı kefenin cebi yok

 2. husom dedi ki:

  Bu şehir ne çektiyse şu müteahhitlerden çekti… Hangi partiden olduğu hiç fark etmiyor!

 3. Ali dedi ki:

  Chp kendi cikarlari icin her sey yapar ..bu ulkede muhalefet yok ve inandirici degil..

 4. Osman dedi ki:

  CHP’li üye müteahhit olunca kamu yararı 2.plana düşmüş

 5. Ali dedi ki:

  1.5 emsalden yukari cikilmamali yogun yuksek binalar insani huzursuz ediyor hatta 1.5 bile fazla daha fazla yesil alan istiyoruz

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."