Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Sanki Birileri Bunların Düğmesine Bastı”

“Sanki Birileri Bunların Düğmesine Bastı”
 • 15.03.2017

Muhtarların kişisel gelişimlerine destek vermek amacıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi ile İnönü Üniversitesi işbirliğinde kurulan ‘Muhtar Akademisi’ nin açılış törenine katılmak ve çeşitli etkinlikler ile ziyaretlerde bulunmak üzere Malatya gelen  Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş’u Malatya Havalimanı’ndaVali Mustafa Toprak ve eşi Avukat Selime Toprak ile diğer il yöneticileri tarafından karşılandı. Kurtulmuş ve beraberindekiler karşılama törenin ardından İnönü Üniversitesi yerleşkesine geçtiler.

KURTULMUŞ: DÜNYA YENİ BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR..
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İnönü Üniversitesi ve Malatya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle üniversitedeki konferans salonunda düzenlenen Muhtarlık Akademisi’nin açılış dersinde bir konuşma yaptı.

Malatya’nın siyasete önemli katkılar verdiğini ifade eden Kurtulmuş, böyle bir şehirde, özellikle Muhtarlık Akademisi gibi özgün bir fikirle bir çabanın ortaya konulmasının her türlü gayretin üstünde olduğunu belirterek, bu oluşuma güç veren muhtarlara da teşekkür etti.

Kurtulmuş, dünyanın siyasi ve ekonomik olarak yeniden yapılandığı bir dönemden geçtiğini anımsatarak, Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölgeyi ve dünyayı tehdit eden iki önemli unsurun bulunduğunu, bunlardan birincisinin uluslararası göçmen hareketliliği olduğunu aktardı.

Türkiye’nin üç milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan Kurtulmuş, Anadolu topraklarının, dünyanın çeşitli yerlerindeki zulümlerden kaçan herkese, geçmişte de bugün de kapılarını açtığını anlattı.

Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Ancak biz böylesine ciddi bir şekilde bu meseleyi bir insanlık meselesi olarak görüyor ve bu sorunun çözülmesi için canla başla çalışıyorken bugün Türkiye’ye demokrasi dersi vermeye kalkan, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Batı ülkeleri, nerede bir yabancı görse önüne engel koymaya çalışıyor. Biz, bunu bir insanlık meselesi olarak görüyoruz. O beylerse bu işi bir ‘şark meselesi’, bir ‘doğu meselesi’ olarak görüyor. Sınırlarına duvar örmeye çalışırlar, tel örgüler koymaya çalışırlar. Çok açık, bir kere daha ifade ediyoruz, değil sınırlarınıza çelikten duvar, gök kubbenizi çelikten örseniz, dünyadaki haksızlık böyle devam ettiği sürece, mülteciler meselesini asla çözemeyecek, asla önleyemeyeceksiniz.”

“Sanki arkadan birileri bunların düğmelerine bastı”
Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin önünün neden kesilmek istendiğini anlamak için bölgede oynanan oyunlara ve “büyük resme” iyi bakmak gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin güçlü olmasının birileri tarafından istenmediğini söyleyen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu siyasi ve ekonomik istikrarı sürdürürsek, 10-15 yıl sonra Türkiye, gayrisafi yurt içi hasılada kişi başına 25 bin dolarlar seviyesine çıkacaktır. Bu oynanan oyunu bozacak güçlü bir Türkiye’yi istemiyorlar. ‘Dünya beşten büyüktür’ sözünü, dünyanın gözünün içine bakarak meydan okuyan bir Türkiye ve Türkiye’de liderlik yapan bir Tayyip Erdoğan istemiyorlar. Her vesileyle, rahatsız olduklarını biliyor ve görüyorduk. Ama bu kadar çok yakalanacaklarını, açığa çıkacaklarını açıkçası biz de rüyamızda görsek inanmazdık. Türkiye’de 16 Nisan’da bir seçim olacak. Bakıyorsunuz önce Avusturya’dan Dışişleri Bakanı, ‘Erdoğan’ın buraya gelmesini istemiyoruz’ diyor. Arkasından Almanya ve diğer ülkelerden sesler çıkıyor. Daha sonra da bütün diplomatik teamülleri yerle bir ederek Türk Dışişleri Bakanının Hollanda’ya gitmesi engelleniyor, orada gitmiş olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımıza yapılan terbiyesizliği de vicdansızlığı da seviyesizliği de hep beraber gördük. Niye yapıyor bunu? Yani, sanki arkadan birileri bunların düğmelerine bastı. Hepsi aynı anda neden ortaya çıkıyorlar, neden kendilerini deşifre ediyorlar? Bu, bir zihin dünyasının dışa vurumudur.”

“Neofaşizmin, nazizmin, aşırı ırkçılığın ayak sesleri”
Numan Kurtulmuş, Batı ülkelerinin bir yandan, “Aferin, Suriyelileri barındırıyorsunuz” dediklerine, diğer yandan da Türkiye’nin Suriyelilere hamilik yapmasından endişe duyduklarına vurgu yaptı.

Avrupa’nın, “beğenmediği, yerleri süpüren Türklerin çocukları”nın, bugün orada doktor, mühendis, fabrikalarda ürün üretebilecek insanlar olduğunu kaydeden Kurtulmuş, bundan endişe duyulduğunu belirtti. Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı:

“Bunlar, 25 milyon dolar için IMF’nin karşısında el avuç açan Türkiye’den hiç rahatsız olmazlar. Onların kapısında, tek ayak üzerinde AB’nin terbiye salonunda bekleyen Türkiye’den bunlar hiç rahatsızlık duymazlar. Ama ne zaman ‘Biz, artık IMF ile iş yapmıyoruz, IMF’yi gönderiyoruz, artık sizden borç almayacağız, istiyorsanız borç verelim’ derseniz, böyle bir Türkiye’den rahatsızlık duyuyorlar. Ne zaman ki ‘Türkiye’nin tek alternatifi AB değildir, biz dünyanın her yeriyle irtibata geçeriz’ derseniz sizden rahatsızlık duyuyorlar. Hollanda’dan özel olarak ortaya çıkan bu muamele, bir zihin dünyasının dışa vurumudur. 1990’ların başından itibaren devam eden ve özellikle son 5-6 yıllık süreçte giderek artan bilinçli İslam karşıtlığının propagandasının sonucudur. Göçmenlere karşı ortaya çıkmış olan, bunu bir malzeme olarak kullanan yeni faşizmin, neofaşizmin, nazizmin, aşırı ırkçılığın ‘rap rap rap’ gelen ayak seslerinin duyulmasıdır. Özellikle bu bölgede, bütün bunlardan dolayı oyunları bozacak bir Türkiye’nin varlığını hazmedememenin dışa vurumudur. Dünyanın masum milletlerine örnek teşkil edecek bir siyasi liderliği ortaya koyan Tayyip Erdoğan’ın siyasi liderliğinden duyulan rahatsızlığın dışa vurumudur. Bundan dolayı bunları yapıyorlar. Biz de tam tersine güçlü, büyük bir Türkiye’yi ortaya koyacağız. Bunu yaparken, o akşam Hollanda’da karşılaştığımız bu durumu, bu rezilliği, bu barbarlığı, bu faşist uygulamayı hiç unutmayacağız.”

Kurtulmuş, “O akşam Hollanda’da yaşanan terbiyesizlikler, karşılıksız kalmayacak, Hollanda bir şekilde yaptıklarından bir şekilde özür dileyecek noktaya gelecektir.” açıklamasında bulundu.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Terörle mücadelede sürdürdüğümüz etkin kararlılık çerçevesinde bütün terör örgütlerine en kısa sürede diz çöktürecek ve bütün terör örgütlerini de artık Türkiye’de milletimize zarar veremeyecek hale getireceğiz.” dedi.

Kurtulmuş, İnönü Üniversitesindeki Muhtarlar Akademisi açılış programında, Mardin-Diyarbakır karayolunun Mazıdağı Üçyol mevkisinde PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen terör saldırısına ilişkin açıklamada bulundu.

Terör saldırısında şehit olan 2 askere Allah’tan rahmet, yakınlarına, sevdiklerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı dileyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“İnşallah bu terörle mücadelede sürdürdüğümüz etkin kararlılık çerçevesinde bütün terör örgütlerine en kısa sürede diz çöktürecek ve bütün terör örgütlerini de artık Türkiye’de milletimize zarar veremeyecek hale getireceğiz. İnşallah Türkiye’de, eninde sonunda millet kazanacak, terör mağlup olacaktır.”

VALİ’NİN KONUŞMASI..
Vali Toprak burada yaptığı konuşmada “Değerli Başbakan Yardımcımızın sizlerle buluşmak üzere ilimize teşriflerinden dolayı kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Şüphesiz ki çok önemli bir çalışma, Muhtarlar hepimiz için önemli, devletimizi için önemli, hükümetimiz için önemli, vilayetlerimiz için önemli ve bulundukları mahalleler için önemli. Sizler en ücra köşedeki vatandaşlarımızla devletimiz arasındaki, kurumlarımız arasındaki, mahalli idareler arasındaki köprü görevini üstlenen ve en kilit noktadaki kişilersiniz dolayısı ile sizlerin iyi yetişmeniz, iyi temsil edilmeniz, sizlere verilen değerin artması hepimiz adına önemlidir. Çünkü insanın yüceldiği bir noktada sizlerde katkıda bulunuyorsunuz. Devletimizin ve hükümetimizin bakışı vatandaş odaklı, insan odaklı bir bakış ve bu bakışın en ücra noktaya kadar yansıtılmasında sizlerin önemli işlevleriniz var. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızda başta olmak üzere hem hükümet, hem bakanlıklarımız hem mahalli idareler yönetimlerimiz, hepimiz hep birlikte yukarıdan aşağıya doğru size verilen önem ortaya çıkarılıyor. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın sizleri görev süresi içerisinde külliyede konuk etmesi sizlere verdiği önemin tezahürüdür. O anlamda hükümetimizin de önemli katkıları var. Ekonomik ve sosyal haklarınız olmak üzere zaman içerisinde alınan mesafe ve bundan sonra alınacak mesafenin de önemli olduğunu ifade etmek istiyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanımızı, Rektörümüzü ve çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum, belki de Türkiye’de ilk defa bilimsel anlamda yapılan muhtarlarımızın etkinliğine, yetkinliğine, yetişmelerine ve toplum içerisinde rollerini daha iyi, işlevlerini daha iyi yerine getirebilmelerine yönelik bir programı gerçekleştirdikleri için kutluyorum.

Sizleri kutluyorum, bir taraftan mahallelerinizde köprü görevini görürken, buralara hizmetlerin gelmesi için görevinizi ifa ederken bir taraftan da böylesi eğitim çalışmalarına itibar ederek, rağbet ederek geliyorsunuz ve iyi bir şekilde temsil noktasında olmanızı da gerçekleştiriyorsunuz.”dedi.

ÇALIK “PROGRAM ÖNEMLİ..”
Çalık, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde açılışı gerçekleştirilen “Muhtarlar Akademisi”nde yaptığı konuşmada, düzenlenen programın önemli olduğunu, “Muhtarlık Akademisi” tabirinin bile kulağa çok hoş geldiğini belirtti.

Akademi dolayısıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’ni kutladığını anlatan Çalık, muhtarların Arapça’da seçilmiş anlamına geldiğini ifade ederek, muhtarların seçildiği ilk andan itibaren mahallenin tüm derdi tasasıyla ilgilendiğini, gece gündüz çalıştığını ve siyasetin en önemli yol arkadaşı olduğunu kaydetti.

Demokrasinin en önemli halkasının muhtarlar olduğunu vurgulayan Çalık, işlerinin karşılığı olmasa da muhtarların haklarıyla ilgili çok önemli düzenleme yaptıklarını bildirdi.

Muhtarların 24 saat mesai harcadıklarını aktaran Çalık, demokrasinin mihenk taşı, çimentosu muhtarların her birinin mahallesinin Türkiye’yi temsil ettiğine değindi.

Türkiye’nin 16 Nisan’da halk oylamasına gideceğini hatırlatan Çalık, ”Hatırlayın ‘muhtar bile olamaz’ diye manşet atan gazete geçen haftalarda ‘karargah rahatsız’ diye manşet atarak bir kez daha algı operasyonu yapmak istedi. Bunların hepsine, bütün vesayetlere karşı durmak üzere, yargı vesayetine, askeri vesayete, bürokratik vesayete, medyanın vesayetine karşı durmak için muhtarlarımızla 16 Nisan’da güçlü Türkiye, istikbal, istikrar için, bayrağımız, ezanımız için bütün millet olarak Allah nasip ederse hep birlikte evet diyeceğiz.” diye konuştu.

Açılış töreninin ardından katıldıkları İnönü Üniversitesi Senato Toplantısı sonrası Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın makamında bir süre sohbet eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Kurtulmuş, Vali Toprak ve beraberindekiler üniversiteden ayrıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, düzenlenen muhtarlar akademisi programının hayırlı olması temennisinde bulundu.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi- AA- Bülten

Etiketler: /

Yorumlar
 1. taseron dedi ki:

  taserona kadro dedınız dedınız hanı nerde verdıgınız sozlerı vaatlerı once yerıne getırın azız beye katılıyorum bu ulkenın onca sorunu varken kalkmıs muhtarlar akademısı ama sız hep haklısınız yol yaptınız yol dıye dıye bu mılletı kandırdınız hep bu ulkede en buyuk zulmu emeklı taseron ve sehıt ailelerı gordu surıyelılerı getırıp bızden ustun tuttunuz ınsallah sandıkta hayır cevabını alırsınız bu mılletten

 2. şahin YEGİN dedi ki:

  AZİZ EFENDİ… İŞ DİYORSUN..ŞU ÜLKEDE YAPILAN İŞLER Gözüne dizine dursun DURSUN MUHTARLARIDA ÖYLE KÜÇÜMSEME …

 3. AZİZ dedi ki:

  Seçtiğimiz belediye başkanının imza attığı her proje önemli.
  Kanalboyu
  Fahri kayahan havuzu
  Muhtar Akademisi
  Trambüs
  Kutsal imza maşallah

 4. AZİZ dedi ki:

  Boş iş hatta baştan sona boş iş.Koca başbakan yardımcısının işi kalmamış Muhtarlara verilecek 1.aylık eğitimin açılışını yapmaya gelmiş.Eğitimin içeriği gerekçesi ve neden ihtiyaç duyulduğu ise bilinmiyor.
  Yazık bu devletin parasına
  Resimler yemekler nedir bu kardeşim.
  Gelip gidiyorlar Allah aşkına biri bana elle tutulur bir şey yaptık desin.
  Ülkede tek sorun muhtarlara 1.aylık akademi eğitimiydi o da oldu.
  Kimse bizi tutamaz
  Ya yeter kardeşim millet işsiz esnaf perişan üretim yok siyasilerin derdine bak.
  Rektörüm belediye başkanım Genel Başkan yardımcım Yapın projeyi Gidin Hekimhan a demir çelik fabrikası temelini atın 5000 kişiye iş sağlayın Hekimhana kadar sırtımızda taşıyalım.
  Muhtar Akademisiymiş bi gidin ya

 5. MALATYALI dedi ki:

  MHP NİN MİLLETVEKİLLERİ KENDİ MEMLEKETLERİNDE KONUŞTURULMUYOR SALDIRIYA UĞRUYOR AMA SORUN YOK , AKP LİLER ELİN MEMLEKETİNDE KONUŞTURULMAYINCA DÜNYAYI AYAĞA KALDIRIYORLAR HEP BİR MAĞDURİYET HEP EZİKLİK ,BUNUN ADI OY DİLENCİLİĞİDİR…

 6. atakan dedi ki:

  Referandum yaklaştı ya , düşman yaratmak için akape elinden gelini yapıyor.Planları da güzelce tutuyor.Baksana oyları arttı diyorlar.Diyen de kendi vekilleri .Saygılar

 7. Ferit dedi ki:

  Tooo muhtar akademisi mi millet uzay üstü açıyor atomu parçalıyor bize bak hele

  1. AZİZ dedi ki:

   Öyle deme.
   Bu ülkenin en büyük sorunuydu.Yoksa koca Başbakan yardımcısı bu kadar masraf yapıp gelmezdi.Sonuçta bu harcanan parada tüyü bitmemiş yetim hakkı kul hakkı var.
   Ülkede tüm gündem geri plana bırakılmalı Muhtar akademisi şarttır olmaz ise olmaz

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."