Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Sanki ‘Trambüs Pazarlama’ Elemanı!.

Sanki ‘Trambüs Pazarlama’ Elemanı!.
 • 05.04.2016
 • Büyükşehir Belediyesi’nin proje olarak ortaya atılması, tercihi, ihalesi, yeterliliği, uygunluğu, imalat aşaması, test aşaması, işletilmesi, imalat yapan şirkete tüm olanaklarıyla pazarlama katkısı sunması açısından hep tartışma konusu olan, kullanımdan kalkan eski bir toplu taşıma sistemi eleştirileriyle karşılaşılınca  “Trambüs” adıyla lanse edilen, teknik ve yasal izahatta sıkışıldığında ise “Troleybüs” olduğu söylenen toplu taşıma sistemi ve araçlarıyla ilgili güzellemeleri “tamgaz” devam ediyor.  MOTAŞ’ın genel müdürü Tamgacı, 30-35 yıl önce İstanbul’da seferden kaldırılan troleybüslerin günümüz versiyonu olan trambüslerin, Türkiye’de ilk kez kullanılan bir sistem olduğu iddiasında da bulundu. Tamgacı’ya göre, pembe ya da mor trambüs de “Başkan beyin kararını” bekliyor!.

MOTAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, trambüsün bir yıldır hizmette olduğunu kaydederek, “Hem işletme performansı hem de bize sağladığı tasarruf anlamında hedeflerimizin üstüne çıktığını rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

a2Tamgacı, MOTAŞ’ın çalışmaları ve Malatya’daki toplu taşımayla ilgili olarak bilgiler verdi. Malatya’da artan nüfusla birlikte toplu ulaşım kullanımının her geçen gün arttığına dikkat çekerek, “Tabi buna zamanında ve hızlı cevap verebilmek bizlerin görevi. Gelen istek ve taleplere göre şehir merkezinde çalışacak 20 tane aracı ihaleye çıkardık. 15 Nisan Cuma günü Saat 14.00’da genel müdürlüğümüzde ihaleyi yapmış olacağız. Buradaki amacımız yolcuya daha iyi daha konforlu bir hizmet verebilmek. Yolcu talebinin yoğun olduğu yerlerde bu araçları çalıştırarak, memnuniyeti arttırmak bizim asıl amacımız” ifadelerini kullandı.

“20 ARAÇ İHALEYE ÇIKACAK”

Tamgacı, dönüşüm projesi çerçevesinde 20 aracın ihaleye çıkacağını kaydetti.

İhaleye çıkacak araçların güzergahları hakkında da bilgiler veren Tamgacı, “Şehir merkezi diye nitelendirdiğimiz 29 tane güzergahta dönüşümlü çalışacaklar, yani sabit bir hatta çalışmayacaklar. Çalışacak araçlar bizim plan ile bizim kontrolümüzde ve arkadaşlarımız tarafından yönlendirilerek yapılacak. Bir gün Çöşnük’te, orada işi bittikten sonra TOKİ’de, ertesi gün Çilesiz’de, daha sonra belirlenen farklı güzergahta çalışacaklar” diye konuştu.

“İNSANLAR OTOBÜSÜ DEĞİL, TRAMBÜSÜ TERCİH EDİYOR”

Trambüsün, 1 Nisan’dan itibaren Malatya’da bit yıldır kullanıldığına dikkat çeken Tamgacı, trambüste hedeflerinin üzerine çıktıklarını belirtti.

Trambüslerin tasarruf ve beklentileri ne denli karşıladığıyla ilgili açıklamalarda bulunan Tamgacı, “Trambüsler dizel araçlarla göre yüzde 75’den fazla tasarruf sağladığını gördük. Trambüsü değerlendirirken birkaç anlamda değerlendirmek lazım, sadece tasarruf anlamında değil çevreye verdiğimiz zararın azaltılmasında da çalışmalarımız oldu. Önceliğimiz çevreye duyarlı sistem kurmaktı, bu anlamda da yaklaşık 10 bine yakın aracın karbondioksit salınımını engellemiş olduk. Trambüsün performansından memnunuz bunu da zaman zaman anketler yaparak vatandaşlarımızla diyaloga geçiyoruz ve her geçen gün müşteri memnuniyeti artıyor. Şöyle ki zaman zaman aynı güzergahta otobüsleri kullanıyoruz. Daha boş olmasına rağmen insanlar otobüsü değil trambüsü tercih ediyor. Hem işletme performansı hem de bize sağladığı tasarruf anlamında hedeflerimizin üstüne çıktığını rahatlıkla söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

“YENİ BÜYÜKŞEHİR OLMUŞ İLLER BİZİ ZİYARETE GELİYOR”

Tamgacı, toplu taşıma çalışmaları hakkında bilgiler almak için yeni büyükşehir olan bazı illerin Malatya’ya ziyarete geldiklerini aktardı.

Malatya’nın Türkiye genelinde toplu ulaşımındaki yeri ve trambüsün katkısı hakkında da açıklamalarda bulunan MOTAŞ Genel Müdürü Tamgacı, “Trambüs Türkiye’de ilk kez kullanılan bir sistem. 25 yıl aradan sonra daha modern ve teknolojik sistemle kullanılmaya başlandı. Bu, insanların Malatya’ya bakış açılarını değiştirdi. İlk olmak önemlidir. Herkesin yapabilme herkesin karar alabilme yetisi yetmeyebilir.  O anlamda Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a teşekkür ediyorum. Yeni Büyükşehir olmuş iller bizi inceliyor, zaman zaman da ziyarete geliyorlar” dedi.

“YOLCU TAŞIMA POTANSİYELİNİN YÜZDE 50’SİNİ KARŞILIYORUZ”

Malatya’da yolcu taşıma potansiyelinin yaklaşık yüzde 50-60’ını karşıladıklarını sözlerine ekleyen Tamgacı,  “Malatya’da iki tane taşımacı var; biri MOTAŞ diğeri özel minibüsler onlara baktığınızda biz yüzde 50’nin üzerindeyiz. Diğer Büyükşehirlerde bu rakam yüzde 20-30’larda. Bir belediye şirketinin bu rakamlara ulaşmış olması hem vatandaşa karşı teveccühümüzün iyi olduğunu hem de bizim işlerimizi iyi yaptığımızın göstergesi olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“YENİ TRAMBÜSLERDE SON AŞAMAYA GELİNDİ”

Yeni gelecek trambüsler ve özellikle sosyal medyada büyük talep uyandıran ‘Pembe Trambüs’ konularına da değinen Tamgacı, “Yeni trambüslerle alakalı son aşamaya geldik. İnşallah başkan bey yakın bir tarihte bunun son açıklamasını yapar. Pembe trambüs ya da mor trambüs ile alakalı olarak bizde sosyal medyadaki talepleri takip ediyoruz. Teveccüh olur ve başkan bey de karar verirse tabi ki biz alt yapıyı hazırlıyoruz, her an uyabiliriz. Herhangi bir sorunumuz yok bu konuda da beklemedeyiz” dedi.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi

a1

Etiketler:

Yorumlar
 1. Turgay dedi ki:

  Trambüste hoşunuza gitmeyen nedir ne bekliyorsunuz taşımada kullanılan elektrikle çalışan otobüs yani başka ne umuyorsunuz geçenlerde veli ağbaba efendi çıkmış mecliste trambüs yavaş gidiyor diye birşeyler anlatıyordu trambüsün kullanıldığı güzergahta hız limiti ağır vasıtalar için 50 km olduğundan haberi yok ve bu millet trambüsten beklentisini anlamak zor neymiş eskide kullanılan birşeymiş eskinin otobüsleri nasıl tasarım olarak değiştiyse bu da o zamandan farklı tasarlanmıştır yani sizleri uçurmasını bekliyorsanız zaten size yaramaz

 2. hamza dedi ki:

  DİREKLER ŞEHRİ MALATYA….

 3. Huseyin dedi ki:

  moskovada bile artik yavas yavas tarih oluyor .. ve bircok sehirde trafigin kamburu troleybuslar. yok olmaya basladi/ ama bizde sorun yok cunku bunlar trambus 🙂

 4. vatandaş dedi ki:

  bu trambüs denilen alet çok tasarrufluymuş ekonomikmiş madem ekonomik trambüsü 1 tl yap ki vatandaşta desinki allah razı olsun kar ettiğin ücreti vatandaşa yansıt yanlışım varsa düzeltin kanalboyu akeza saat 4 dedimi paydos çalışan bir allahın kulu yok yolun iki başına projöktör cihazı koymuş maedem dünya bi para verip o cihazları aldınız gecede çalışın hem kullanmış olursunuz hemde işi erken bitirirsiniz söyleyecek çok şey varda neyse yazdıklarımız kimin umurunda….

 5. MUSTAFA dedi ki:

  BAŞKAN AVRUPA YA GİDECEĞİNE UZAĞA DEĞİL ESKİŞEHİR E GİT VE BELEDİYECİLİK ULAŞIM NASIL YAPILIRMIŞ ÖĞREN..

 6. Mehmet dedi ki:

  Bir yerde tercih olabilmesi için 2 seçenek lazım. Maşti- ünv hattında trambüsten başka binecek araç mı var? İnsanların aklıyla dalga geçiyorlar. Bu kadar da olmaz.

 7. danny dedi ki:

  bizler partiye oy veriyoruz ama gelen yöneticiler ya da çalışanların malatya ya yaptıklarını görünce içimiz yanıyor,malatyanın geleceği çalınıyor.

 8. danny dedi ki:

  trombüs haberine bir tane bile olumlu yorum yapılmamış bu da malatya belediyesi yöneticilerine yeter.

 9. Uğur akyüz dedi ki:

  Türkiyede büyükşehirlerin büyük bir bölümünde şehiriçi ulaşımında başarıyla kullanılan ve hakikaten çok kısa bir sürede çok sayıda yolcu taşıma kapasitesine sahip hafif raylı sistemini malatyaymıza getiremeyen ve trambus denen ucubeye de dünya para harcıyarak halkın parasını çarçur edenleri ALLAHA HAVALE EDİYORUM.

 10. İbrahim dedi ki:

  Mecburen tercih ediyoruz beyler.Milletin parasını çarçur etmeye devam.

 11. Rodallega dedi ki:

  Trambüs bu şehrin kaderiyle oynamıştır, bu şehri tüm Türkiye’ye rezil etmiştir. Başkan diyor ki “Otobüs yerine trambüs tercih ediliyor.” Alınan 11 trambüs ve altyapıya harcanan onlarca milyon lirayla 25 tane körüklü otobüs alıp yine aynı güzergahta (Maşti-Üniversite) çalışsaydı daha mı kötü olurdu? Trambüs rezillikten başka bir şey değildir!!!! Malatya halkı mecbur olduğu için bu saçma sapan makineye biniyor. Halkın parasını harcxayacak başka yer bulamadılar, trambüs diyerek kim bilir ne elde ettiler kimsenin haberi yok

 12. ÇİFTÇİ44 dedi ki:

  Trambüse Harcanan 100 trilyon parayla 120 adet Sıfır km Körüklü otobüs alınırdı. Ve Malatya daha 10 yıl otobüs sorunu çekmezdi . . .

 13. ali genc dedi ki:

  “İNSANLAR OTOBÜSÜ DEĞİL, TRAMBÜSÜ TERCİH EDİYOR” lafa bak. Normal otobüsü kaldırdınız. yürüyerek hastaneye gidecek değilizya mecbur ona biniyoruz.

  1. derebeyiferhat dedi ki:

   haklısın

  2. ibrahim dedi ki:

   Baskan eskisehire git beldediyecelik konularinda bilgi al.

 14. Ali dedi ki:

  Trambüsün yolu ayrı olacak hız yok trafiği felç ediyor 15 dakikalık yolu 1 saatte gidiyor

 15. ali demir dedi ki:

  Bunlar malatyada yöneticilik yapacak insan değiller.Nerde münir başkan çerçi başkan 3 aydır fahri kayahan berbat 6 aydır kanalboyu berbat yeşilyiurt yolu bi bitmedi 3 başkan ve yardımcıları görmüyormu bunları…..

  1. Mahir dedi ki:

   3 aydır böyle FahriKarahan 1 yıldır rezillik yapılsa bile çile bitmeyecek orda

 16. Hoca dedi ki:

  Belediye calisani arkadas torpil ile personel alimlari var sizin orada ona da ses cikar. Vasifsiz kisilerin belediye de isi ne?

 17. eyyup dedi ki:

  Trambüse tepki verenler şimdi vatandaşa sorsun diyorlar ki çok rahat konforlu Allah razı olsun yapandan diyor

 18. Hacı dedi ki:

  Bir belediye çalışanı olarak “Ahmet Çakır’a teşekkür ediyorum.” derken “İnşallah başkan bey yakın bir tarihte bunun son açıklamasını yapar.” yetmedi
  “Teveccüh olur ve başkan bey de karar verirse ” sözleri bir çalışan olarak başkan beye karşı güzel yağlama artık Ahmet başkanda hakkını verir bu Müdür beyin. Bu müdüre sormak lazım sen geldikten sonra Motaş kaç lira kar etti yada zarar kaç milyon tl. sen onu açıkla

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."