Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Şehir ve Medeniyet Sempozyumu

Şehir ve Medeniyet Sempozyumu
 • 07.10.2016

Geleceğe kalıcı eserler bırakmanın yolunun kent bilinci ve köklü bir medeniyet tasavvuru gerektirdiğine inanan Yeşilyurt Belediyesi,  kadim medeniyet anlayışının esas alındığı doğru bir şehirleşme metodunun hakim kılınması için Malatya İnönü Üniversitesi ve Yeşilyurt Medeniyet ve Sanat Araştırmaları Merkezinin destekleriyle Uluslararası “Şehir ve Medeniyet” Sempozyumu düzenledi.

Yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerden gelen 40 bilim adamının yanı sıra 25 farklı kurum, kuruluş temsilcileri, bürokratlar ve siyasetçiler, bilimsel verilerle destekleri sunumlarını 7-8 Ekim günleri arasında Malatya’lılarla paylaşacak.

SEMPOZYUM KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİNDE

Medeniyetin özünü oluşturan şehrin sosyal, kültürel ve mekân olarak daha yaşanılır kılınması için, eğitimli ve kültürlü bireyler yetiştirmek, toplumsal dayanışmayı artırmak, farklı düşünce ve stratejiler geliştirmek adına düzenlenen Uluslararası “Şehir ve Medeniyet” Sempozyumu için Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen açılış törenine AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, AKP İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Abdulkadir Baharçiçek, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, AKP  Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İstanbul Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Sempozyum Düzenleme Kurulu Heyeti, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, yurt içi ve yurt dışından gelen bilim adamları ve çok sayıda davetli katıldı.

“ŞEHİR VE MEDENİYET KAVRAMI ÜZERİNE FARKLI BAKIŞ AÇILARI OLUŞTURACAK”

hacıuğurpolatSempozyumun açılış konuşmasını yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, alanlarında deneyimli ve tecrübeli bilim adamları, bürokrat ve siyasetçilerin katılımıyla iki gün sürecek sempozyumun ‘Şehir ve Medeniyet” kavramı üzerinde farklı bakış açıları oluşturacağını ifade etti.

Belediye hizmetlerinde fiziki yatırımların dışında yaşadıkları kenti bir bütün olarak ele alan, şehrin ruhunun ve kimliğinin ortaya çıkarılmasını da öncelikli düşünen bir bakışla hareket ettiklerini ifade eden Belediye Başkanı Polat, sempozyuma yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerden katılım gösteren akademisyenler, bürokrat ve siyasetçileri Malatya’da misafir ettikleri için mutlu olduklarını söyledi.

“KÜLTÜREL PROJELERİMİZ, HİZMETLERİMİZİN BELKEMİĞİDİR”

Konuşmasında Malatya’nın şehir kültürü, birikimi, tarihi geçmişine dikkat çeken Polat, “İran ve Hindistan başta olmak üzere ülkemizin dört bir tarafından gelen bilim adamları ve akademisyenlerin katıldığı, on oturum şeklinde organize edilen sempozyum iki gün sürecek. Kendi alanlarında deneyimli ve birikim sahibi değerli katılımcılarımız, bugün ve yarınki oturumlarda şehir ve medeniyet kavramı üzerine farklı bakış açıları oluşturacak analizleri ve tezlerini bizlerle paylaşacaklar. Belediye olarak rutin hizmetlerimizi en güzel şekilde yaptıktan sonra kültürel, sosyal, sportif ve çevreyle ilgili etkinliklerle farkımızı ortaya koymaya gayret ediyoruz. Asıl geleceğimiz olan gençlerimize ve çocuklarımıza kültürel ve medeniyet algısı açısından sunacağımız çalışmalarımız hizmetlerimizin belkemiğini oluşturmaktadır. Bizlerde gerek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle, gerek İnönü Üniversitesiyle işbirliği neticesinde kentimizin ve ilçemizin kültürel alanlarda geleceğine ışık tutacak önemli hizmetleri halkımızla buluşturuyoruz. Medeniyet ve Sanat Araştırmaları Merkezini kendi bünyemizde kurduk ve faaliyete geçirdik. İlçe Kaymakamlığımızla ortaklaşa sürdürdüğümüz ‘Yeşilyurt Kitap Yurdu” projemiz başta olmak üzere Kent Çalıştayı ve diğer kültürel faaliyetlerimiz, geleceğimize yönelik önemli hizmetler ve adımlardır. Bizi kırmayarak davetimize icabet eden tüm katılımcılara ve bu güzel organizasyonun tertiplenmesinde aylardır yoğun mesai yapan hocalarımıza ve belediye personelimize teşekkür ediyorum” dedi.

“ÜLKEMİZ DEĞERLERİ VE MEDENİYETİYLE GÜÇLÜ BİR YAPIYA SAHİPTİR”

abdulkadirbaharçiçekMalatya’nın geçmişten bugüne kadar kadim medeniyet değerlerinin oluşmasında ve uygulanmasında önemli kentler arasında olduğunu ifade eden  İnönü Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Abdulkadir Baharçiçek ise YÖK toplantısı nedeniyle sempozyuma katılamayan Rektör Prof.Dr.Ahmet Kızılay’ın selamlarını ileterek başladığı konuşmasında, “ Sempozyumun düzenlenme tarihi aslında çok önemli.Ülkemiz çok kritik ve önemli bir süreçten geçmektedir.Türkiye düşündüğümüzden daha güçlü  bir ülkedir.Bunun temel kaynağı ise,sahip olduğumuz değerler ve medeniyetimizdir.Ahlak üzerine, erdem üzerine, insan üzerine hikmet merkezli bir medeniyet anlayışına sahibiz. Bugün evrensel düzeyde kabul edilen bir takım değerler aslında medeniyetimizin yüzyıllardır oluşturduğu ve ortaya koyduğu ve geliştirdiği değerlerden başka bir şey değildir. Bizler bunların bir kısmını belki kaybettik, belki yeteri kadar önemsemedik ama bunları bizim yitik değerlerimizdir, bunları bulacağız, çıkaracağız. Sahip olduklarımızı daha ileriye götüreceğiz. Güçlü medeniyet anlayışımızın değerini bilmeliyiz. Bugün dört koldan saldırılara karşı daha güçlenerek çıkıyorsak ülke, devlet ve millet olarak sahip olduğumuz medeniyetimiz ve değerlerimizin güçlü olmasından kaynaklanmaktadır. Milletimizin sahip olduğu değerler, milletimizin kendi geleceğine bu kadar güçlü biçimde sahip çıkmasının temelini oluşturmaktadır. Malatya ise kadim değerlerin yaşatılmasında önemli kentler arasında bulunmaktadır. 15 Temmuz gecesi yaşananlara karşı Malatya halkının göstermiş olduğu şanlı tavır aslında bu medeniyetin değerlerine sahip olduğunun göstergesidir”şeklinde konuştu.

 “DARBE GİRİŞİMİ, MEDENİYETİMİZDEN GELEN ASİL DURUŞUMUZLA BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANDI 

mustafaşahinAKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise sempozyumun kaybedilen yitik değerlerimizin ortaya çıkması adına önemli olduğunu ifade ederken, şunları söyledi: “Şehir ve medeniyet kültürünün daha da kadim hale getirilmesi için katılımcı arkadaşlarımızın bugüne kadar yitik değerlerimiz olarak gördüğümüz, ecdadın bize bırakmış olduğu o kadim medeniyeti ve kültürü bizlere yeniden hatırlatacaklarına eminim. Emeği geçen Yeşilyurt Belediyesi, İnönü Üniversitesi başta olmak üzere, konuşmacı olarak ilimizde konuk ettiğimiz tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere İlçe Belediyelerimizin rutin hizmetlerin dışında kültürel ve sosyal anlamda kalıcı eserler bırakacak şekilde hizmet ettiklerine şahit oluyoruz. Böylesine verimli sempozyum ve panellerin insanlarımızın bilinci ve hafızasını yenileme açısından önemli olduğunu düşünüyorum.15 Temmuz gecesine kadar gençliğimizden çok fazla emin değildik, acaba ‘gençlerimiz kendi değerlerini yitirdiler mi?”diye düşündük. Özellikle eyyamcı, tamamen gününü gün etmeye çalışan, ebeveynlerin vermiş olduklarını alamayan ve yansıtamayan bir gençlik olarak görülüyordu. Gerçekten 15 Temmuz günü milleti sindireceğini düşünen o mihraklar, kadim bir medeniyetin ve geleneklerin üzerinde inşa edilen kalıntıları ve kırıntıları dahi olmuş olsak bile onlara meydan verilmeyeceğini en iyi şekilde gösterdiler.15 Temmuz’da yine tehlikeli bir eşikte olduğumuzu gördük. O kadim medeniyetin üzerine inşa edilen bu topraklardaki şehir ve medeniyet anlayışından gelen asil ve dik duruşla o gece kırk bin civarında insanımız meydanlara dökülerek kendi evini ve namusunu nasıl bekliyorsa vatanını ve özgürlüğüne sahip çıkan bir anlayışla hareket ettiler.O gün sadece AK Partililer yoktu her kesimden vatandaşlarımız o iradeye sahip çıkmak için bedenlerini tankların önüne serdiler.Allah hepsinden razı olsun.Avrupa ve AB başta olmak üzere bir çok ülke yine aynı oyunları oynuyor, dikkatli olmalıyız. Kadim medeniyet anlayışımızın bize bırakmış olduğu o duruşu maalesef ters yüz etmeye çalışanlara karşı dikkat etmek lazım. Medeniyetimizin hakim olduğu yıllarda güzel izler bıraktığını görmekteyiz. Ülkemizin işgale uğradığı dönemlerde milletimizin o asil duruşunu tekrardan hatırlamak durumundayız” dedi.

ÇALIK, “TARİHİNE SAHİP ÇIKMAK GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMAKTIR”

öznurçalıkŞehirleri inşa ederken kendi kimliğine, güzelliğine ve tarihine uygun bir çalışma belirlemekle mükellef olduklarını ifade eden AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Ulusal ve uluslararası alanda şehir ve medeniyet için çaba sarf eden, söyleyecek sözü olan çok değerli bilim adamlarını Malatya ve Yeşilyurt ilçesinde ağırladığımız için mutluyuz. Malatya, Niyazi Mısri’lerin, Feti Gemuhluoğlu’ların memleketidir. Şehrimizi inşa ve ihya ederken hepimizin hassasiyet göstermesi gereken en önemli kavram medeniyetimizin devamlılığını sağlamaktır. Hz.İbrahim’in, Hz.Hacer annemizi ve evladını Mekke’de bıraktığı zaman o şehrin nasıl inşa edildiğini ve şehirlerin en güzeli olduğunu hepimiz yakinen biliyoruz. Mekke ve Medine’nin inşasından, Hz.İbrahim’e Mezopotamya’da ilk peygamberlik gelişiyle birlikte Harran’da ve Şam’ da  yapmış olduğu çalışmalar hepimizin medeniyet tasavvurumuzu kavramamıza çok ciddi manada katkı sunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğunun medeniyetimize inşası hepimizin vazgeçilmezidir. İstanbul’un fethinden sonra İstanbul’daki yaşanılan süreç ve orayı inşa edilen medreseler, camiler ve okullar dahil olmak üzere kadim medeniyetimizi temsil eden o eşsiz eserler kazandırıldı.Bu yapılar kadim medeniyet anlayışımıza uygun olarak inşa edilmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasıyla birlikte geçmişten günümüze medeniyetimizi yansıtan Bursa, Konya, İstanbul ve Malatya gibi önemli kentlerimiz var. Selçuklu’lardan, Hitit’lerden günümüze kadar gelen bir çok tarihi eserimiz mevcut.Bu eserlere sahip çıkılması adına 15 yıldır AK Parti olarak Vakıflarla çok önemli çalışmalar yaptık.Tarihine sahip çıkmak geleceğine sahip çıkmaktır anlayışla bu çalışmalara ara vermeden devam ediyoruz. Partimizin Kurucu Genel Başkanı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şehir ve medeniyetteki kimliksizleştirmeyi önemli bir kavram olarak ortaya koyarken, ‘ Şehirleri kurarken kimliklerini korumalısınız ve medeniyeti insanlarımıza, geleceğimize miras olarak bırakmalısınız’ diyor. Bu kavramlar çok önemli, şehrin medeniyetini ve kimliğini ortaya çıkartmak adına düzenlenen bu sempozyumdan ötürü Yeşilyurt Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum dedi.

Yeşilyurt Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Yeşilyurt Belediyesinin hizmet ve yatırımları ile “15 Temmuz Milli İrade Direnişini” anlatan slayt gösterisinden sonra, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Gökhan Tuncel, davetlilere iki gün sürecek sempozyumun içeriği ve detayları hakkında bilgilendirmede bulundu.

“ŞEHİR VE SİYASET” OTURUMUNU BELEDİYE BAŞKANI POLAT YÖNETTİ

Konuşmalarından sonra iki gün sürecek Sempozyum, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat başkanlığında gerçekleşen “Şehir ve Siyaset” konulu ilk oturumla başladı. İlk oturuma konuşmacı olarak katılan AKP İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, şehir, medeniyet ve siyaset anlayışı üzerine uzun yıllardır edindikleri tecrübeleri ve birikimleri davetlilerle paylaştı.

Sempozyuma davet edilen 25 farklı kurum ve kuruluş temsilcisi, yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerden katılan 40 bilim insanının yanı sıra bürokrat ve siyaset adamları, iki gün sürecek sempozyumda “Şehir ve Siyaset”, “İnsan, Toplum ve Medeniyet” , “Medeniyet ve Mimarı”, ” Tarih, Şehir ve Medeniyet”, “İslam, Medeniyet ve Şehir”, “Sivil Toplum ve Medeniyet”, “Medeniyet, Değişim ve Şehir,”, “Şehir ve Estetik” “, ” Toplum ve Şehir”, “Bir Medeniyet Şehri: Malatya” konularında sunum yapacaklar.

Bülten- Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

sempozyum1

sempozyum2

sempozyum3

Etiketler: /

Yorumlar
 1. ramazan. dedi ki:

  çok bilen çok yanılır ben bilirim havasıyla fahri kayahana girdiniz anasını ağlattınız zamanında ankara kızılay yolunu Atatürke soruyorlar kaç metre yapalım diye ataturk 100 metre diyor yaveri sabah bir daha soralım Atatürk’ün kafası güzel diyor içinden sabah bir daha soruyor Atatürk dün gece söyledim ya sana diyor şaşırıyorlar ama yapıyorlar şimdi o yollar yetmiyor ankaraya 100 yıllık geleceği böyle belirlersin sizin yaptıgınız gibi değil siz malatyanın can damarı fahri kayahan bulvarına S çizdirip mevcut 3 şeritli yol yapılabilecekken 2 şerite düşürüyorsunuz. Ya halk olarak bu işten anlamadan biz bile görebiliyorsak siz neden bizi dinlemiyorsunuz. Memleketin parasını savurmayın gözünüzü seveyim. bu işlerden birşey çıkmaz. Adıyamandan başkan getirirsen diyarbakırdan da işçi getirirsin memlekette çalışacak iş bulamıyoruz biz siz hep diyarbakırlı firmalara iş veriyorsunuz. kendi adamlarını getiriyorlar onlarda.

 2. Bülent dedi ki:

  Sayın Çakır Başkanım yazık size daire başkanı genel sekreter yardımcıları ve genel mudurlerin ve birim müdürlerinizin laflarına itimat etmeyin.tabi hepsi değil. Yol kaldırım maski asfalt çalışanları ile sahada calisan personellerinizi bi dinleyin.üstler nasıl sizi kandiriyor.siz gezerken onlar geziyor.gideceğiniz yere 1saat once gidip bilgi alıyo ve hep sahada gibi sizi kandıriyolar.iyi üstlerin kötü personelin.siz ayrılınca da arkanızdan nanik yapıyorlar.araştırın. bi tavsiye…

 3. Vatandas dedi ki:

  Yillardır alternatif cevre yolu yapılamayan bir şehir ne kadar medeni olabilir ki
  Tarih, sehirlerin nasil abad edildigine dair örneklerle dolu..Sehri yönetenlerin bunları okuması gerekir.Önce insan..insanı yasat ki devlet yaşasın..nikah sarayı arkasındaki kocaman arsayi park yapın mesela.. şantiye sahası gibi

 4. Fahri dedi ki:

  Yolasfalt müdürü uyuyor.kaldirim var yol yok.Fahri kayahan kanalı fiyasko tozdan boğulduk.Kaç defa yolasfalt şefi ve mudürünü aradık kendisi de buralarda oturuyor ama sanki durumdan bihaber.önce belediye daire bask.ve müdürleri medeni olsun sayın cakir? Sen sempozyuma boşuna katılmışsin.

 5. hasan dedi ki:

  yolları daraltarak trafiği daha da berbat hale getiren kentte bu sempozyumun düzenlemenmesi komik

 6. Ali dedi ki:

  70 cm kaldırımlara sahip çıkamayan yöneticiler uluslar arası “Şehir ve Medeniyet Sempozyumu” düzenlemiş demek Tüm Dünyanın bizden öğrenecek çok şeyi var.Sempozyuma katılan beyler Çakır ve Polat beylerle şehirde bir gezintiye çıksalar çok daha bilgi sahibi olurlar şehir kültürü nasıl olurmuş görürler.

 7. necip dedi ki:

  şehir ve medeniyette sınıfta kalan belediyeler reisin kredisiyle gününü gün ediyorlar bu necip millet hizmetin en güzelini hak ettiğini 15 temmuzda gösterdi. yeter bu rehavet trafikte kaos, su altyapı sıkıntılı, ak parti belediyeciliğine yakışmayan bir çevre yolunun altı üstü çıktı. Eline proje alan çevresine 15-20 kişi toplayıp poz vermekle fahri kayahana koşup haber yaptırmak hizmet gelmiyor.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."