Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Skandal Teklifi Şiddetle Kınıyoruz”

“Skandal Teklifi Şiddetle Kınıyoruz”
 • 21.11.2016

Malatya Barosu Kadın Hakları, Çocuk Hakları ve İnsan Hakları Komisyonları, ‘Cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenleme’ konusunda TBMM’ye sunulan teklifi kınadı.

Komisyonlar adına açıklama yapan Avukat Esra Genç, “TBMM’de iktidar partisi milletvekilleri Mehmet Muş, Halis Dalkılıç, Mücahit Durmuşoğlu, Ramazan Can, Hacı Bayram Türkoğlu ve İlyas Şeker, verdikleri önerge ile Dünya Çocuk Hakları ve Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününe günler kala; Türkiye’deki çocuklara ve kadınlara acı bir sürpriz yapma hazırlığına girişerek; “cebir tehdit hile veya iradeyi sakatlayan başkaca bir neden olmaksızın 16.11.2016 tarihinde kadar işlenen cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda, koşularına bakılmaksızın Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir” şeklinde TBMM’ye değişiklik teklifi sundu. Söz konusu bu skandal teklifi şiddetle kınıyoruz” dedi.

Genç, önerinin kabul edilmesi durumunda başta kadın ve çocuklar olmak üzere, toplumun her kesiminin yara alacağını ifade ederek, şunları söyledi:

avukat“Açıkça, çocuk tecavüzlerine evlilik kılıfı adı altında meşruluk kazandırmaya çalışan bu öneriyi haklı çıkaracak hiçbir hukuksal ve toplumsal dinamik, gerekçe olamaz.  Kadının ve çocuğun istismarcısı ile evlendirilmesi fikri, kadının bir kimlik olarak kabul edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu önerinin kabul edilmesi halinde, bu düzenlemeden başta kadın ve çocuklar olmak üzere toplumun her kesimi derin yaralar alacaktır. Getirilmek istenen düzenleme 15 yaşından küçük çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarına yöneliktir ve yaş konusunda bir alt sınır da yoktur. Failin yaşı konusunda da bir ayrım getirilmemektedir. Bu durumda 10-12 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulunan 40-50 yaşlarındaki bir fail, çocuğun  ‘sözde rızası’  ile çocukla evlenebilecek ve cezası ertelenecektir. Kamuoyunu etkilemek adına, önergenin tecavüzleri değil, rızaya dayalı ilişkileri kapsadığını ifade etmek, mağduriyetlerin oluştuğunu savunmak ülke gerçekliğinden, çocukların gelişim süreçlerini değerlendirmekten uzak ve samimiyetsizdir. Ortada bir mağduriyet varsa o da ip atlayacak yaşta olan ve okulda olması gereken çocukların istismara uğraması ve bir ömür istismara maruz bırakacak şekilde evlendirilmesidir.     Yine bu teklifin tek seferlik bir düzenleme olduğu belirtilmiş ise de, biliyoruz ki bu teklif bir defa kabul edilirse, vergi affı, bedelli askerlik gibi birkaç senede bir yasalara bu tür geçici maddeler eklenerek çocuk yaştaki kız çocuklarının evlendirilmesine meşruiyet sağlanacaktır. Bu durumda önerge ile açıkça çocuklara tecavüzcüler ile evlendirme zorunluluğu getirilmektedir. Üstelik çocuk, bu önergenin getirdiği yasal durum nedeniyle bu evliliğe katlanmak zorunda bırakılacaktır.”

Önerinin kadına ve çocuğa yönelik işlenen suçları özendireceğini savunarak, “Cinsel istimara uğrayan çocuğun, fail ile evlenmesi halinde faile verilecek cezanın ertelenmesi düzenlemesi kabul edilemez. Bu anlayış, çocuk istismarının kurumsallaşması sonucunu doğurur. Bu anlayış suçu ve suçluyu korur. Bu düzenleme toplum yararına değildir. Toplumun böyle bir talebi de yoktur. Bu öneri ancak ve ancak kadına ve çocuğa yönelik işlenen suçları özendirir. Çünkü bu bakış açısı tecavüzü cinsellik olarak görmekte ve tecavüzleri normalleştirmektedir. Oysaki tecavüz bir cinsellik değildir, temel insan haklarına yapılmış alçakça bir saldırıdır. Unutmayalım ki “18 yaşın altında her birey çocuktur.” Çocukları ve kadınları korumak başta devletin olmak üzere herkesin sorumluluğundadır. Yapılmak istenen başta Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi olmak üzere uluslararası ve ulusal çocuğu ve kadını koruyan tüm yasalara aykırıdır. Hepsinden önemlisi vicdanları kanatan bir düzenlemedir. Türkiye Büyük Milet Meclisine sunulmuş olan bu utanç önerisinin ivedilikle geri çekilmesini Malatya Barosu Kadın Hakları, Çocuk Hakları ve İnsan Hakları Komisyonları olarak talep etmekteyiz” diye konuştu.

Ferdi DURDU, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

avukat1

Etiketler:

Yorumlar
 1. Malatyalı dedi ki:

  Kardesım adamların çıkarmak ıstedıklerı yasayı kac kışı okudu yada kac kışı nıcın çıkarılacak dıye anlamış! O yasada bır kızı zorla kaçırarak , alıkoyarak cınsel ıstısmarda bulunmak yada tecavuz edenlere karşı çıkarılmıyor bu yasa!!! Bu yasa kızın kendı ıstegı ıle bırıne kaçıp ( ya aılesı verememiştir yada başka sorunlar vs vs) yası küçük olduğundan bırlıkte olduğu ıcın evlenmek ıcın yaptığı bır olaydır… yası küçük olan bır kız evlenebılmesı ıcın aile onayı alınır nıkah daıesınde ımza alınır.. bu konuda aile dışı bır kavramda gerceklesmıs ama bayanın kendı ıstegı ıle yaptığı olaydır.. aılesı sıkayetcı olunca evlenmıs olsa daha koca ıcerde yatmaktadır.. çocuğu olanlar dahı vardır.. 3000 aıleyı ılgılendıren bır konu! Yolda yürüyen bır kıza tecavuz eden sapık ıle alakası yoktur.. anlamayan varsa Japonca yazayım:)

 2. Turgut ÖZMÜŞ dedi ki:

  Bu ülkede hukuk bitmiştir ?, Yazıklar olsun bu yasayı çıkarmak isteyenlere

 3. Uur dedi ki:

  Küçük yaşta kaçıp evlenenlerin kocaları hapis yatıyor 3000 aile mağdur bu yasa tecavüzcülere değil küçük yaşta evlenenler kaçanlar içindir hadi bu insanların mağduriyetini giderin

  1. Halil dedi ki:

   Bey bey olay senin dediğin gibi olsa cumhurbaşkanı yetkisini kullanır hepsini af eder. konu mağdur olan 3 bin kişi değil onların arkasında gizlenen tecavüz sanıkları var amaç onlar da kurtarmak.Sonrada erken yaşta evliliğin yasal olarak önünü açmak bu Müslümanlıkta yok Allah bunları affetmez.

 4. Selimm dedi ki:

  Memleketin yarisi alkisliyor halen savunan cok tasariyi memleket bitmiss

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."