Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Son FETÖ Gözaltıları 70 STK’yı Kızdırdı!

Son FETÖ Gözaltıları 70 STK’yı Kızdırdı!
 • 10.11.2016

İnönü Üniversitesi’nde görevli aralarında rektör yardımcısı, dekan vekili ve bazı meslek yüksekokulu müdürlerinin de bulunduğu 27 kişinin FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmasına tepki gösteren bazı sivil toplum kuruluşları İnönü Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ı ziyaret ederek, operasyona tepki gösterdiler.

Rektör ziyaretinin ardından, saat 11.58’de BİLSAM’ın mail adresinden basın kuruluşlarına “Sayın Yetkili; Malatya Sivil Toplum Kuruluşlarınca yapılan basın metni,imza atan STK’lar ve görsel ekte yer almaktadır. Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.” notuyla bir bildiri metni ile “imzacı kuruluşların” listesi elektronik posta ile gönderildi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından karşılanan grup adına, “Malatya Sivil Toplum Temsilcileri” imzasıyla yapılan açıklamada şu iddia ve görüşlere yer verildi;

“Bilindiği gibi 40 yıldır milletimizin samimiyet ve fedakârlığını suistimal ederek millet ve devlet içinde çöreklenen ve dolaylı dolaysız tüm milletimizi mağdur eden FETÖ/PDY yapılanması bu millete yapılabilecek en büyük kötülüğü de 15 Temmuz gecesi yüzlerce insanımızın şehit olmasına ve binlercesinin yaralanmasına sebep olan darbe teşebbüsü ile yapmıştır.

Ancak 15 Temmuz gecesi Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti ve milletimizin dik duruşu sayesinde tarihe “Darbe” olarak değil “15 Temmuz Halk Devrimi” olarak geçmiştir. Bugüne kadar vesayet odaklarınca küçümsenen ve denkleme dâhil edilmeyen milletimiz o gece hem kendi hem de devletinin kaderine sahip çıkmıştır. O günden bugüne FETÖ’ye karşı başlatılan devletten tasfiye mücadelesine milletimiz çok büyük oranda destek vermiştir.

Ancak bu mücadele verilirken Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi zaman zaman “at izi it izine karıştırılmış”, kimi art niyetli çevrelerce asılsız iftira ve ifadelere dayanarak yer yer keyfi uygulamaların ve kurum içi hesaplaşmaların aracı haline getirilmeye çalışılmıştır. Bu üzüntü verici operasyonlardan biri de maalesef dün (09.11.2016) Malatya’da gerçekleştirilmiştir. Düşünsel yapısı ve cemiyet mensubiyeti kamuoyunca yakından bilinen ve FETÖ/PDY yapılanmasıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan bazı üniversite yönetici ve akademisyenleri de bu operasyona dâhil edilmiştir.

Asılsız iftira ve ifadelere dayanan böylesi uygulamaların bu arkadaşlarımızın itibarının zedelenmesine yol açması bir yana başta 15 Temmuz olmak üzere bütün şehitlerimizin kemiklerini sızlatacak ve milletimizin destan yazdığı bu haklı mücadeleye gölge düşürecektir.

Biz Malatya’da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları olarak bu mücadele sürecinde, FETÖ’ye karşı oluşan meşru zemini kendi kişisel ya da gurupsal çıkarları için kullanmak isteyenlerin olduğunun farkında olduğumuzu ve bu uygulamalara karşı sessiz kalmayacağımızın tüm kamuoyunca bilinmesini istiyoruz.

Son olarak FETÖ’ye karşı yürütülen mücadelenin adalet, hukukun üstünlüğü ve insan hakları ilkelerine uygun olarak ve halkımızın güvenini sarsmayacak şekilde yürütülmesi hususunda hassasiyet gösterilmesini tüm yargı, kolluk ve idari yöneticilerimize hatırlatmayı bir borç biliyoruz.”

Bu bildirinin ekinde, “İmzacı Kurum Kuruluşlar” başlığı altında 70 STK’nın isim listesi yeraldı. Listedeki isimler şunlar:

ANESİAD, ANKA, Arapgir Kadınlar Derneği, Bağımlılıkla Mücadele Platformu, Bayındır-Memursen, Benbirsen, Bihamder, BİLSAM, BİLSAM Yayınları, Birey ve Toplum Dergisi, İmam Hatipliler Derneği, Boğaziçi Derneği, Büro Memursen, Birlik Vakfı, ASKON, MİLADER, Battalgazi Muhtarlar Derneği, AYDER, DİLDER, Malatya Ortak Değerler Platformu, Malatya Süt Üreticileri Birliği, Mimarlar Odası, MAZLUMDER, MEMURSEN konfederasyonu, Meşale Derneği, Milli Türk Talebe Birliği, MÜSİAD, Niyazi Mısri Vakfı, Orduzu Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Hander, Hanımeli Derneği, Diyanetsen, Eğitim Bir Sen, Eğitim Bir Sen Üniversite Şubesi, Dilekder, Empati Düşünce Topluluğu, Enerji Bir Sen, ENSAR Vakfı, Cihannuma Derneği, Radyocular Derneği, Rehber Derneği, Rışvanlılar Derneği, Taştepe Eğitim Derneği, Tecde Derneği, TEKDER, Gündüzbey Eğitim Derneği, Hakiş Konfederasyonu, Hukuki Araştırmalar Derneği, Hanımınçiftliği Derneği, Hasırcı Kültür Derneği, Hayat Vakfı, Toç Bir Sen, TOKİ Dayanışma Derneği,  Toplum Gönüllüleri Derneği, TİMAV, Hizmet İş Sendikası, Hukukçular Derneği, İHH Malatya Şubesi, İlesam  Malatya Temsilciliği, İlim Yayma Cemiyeti, Türkiye Yazarlar Birliği Malatya Şubesi, Ulaştırma memursen, TÜGVA, Kademran Dergisi, Karagöz Derneği, Konak Eğitim Kültür Derneği, YURTDER, Zeynal Abidin Vakfı, YEKSAM ve Yeşeren Umutlar.

“BİZ İMZALAMADIK!..”

Bu haberin yayınlanmasının ardından, listede ismi olan STK’lardan bazılarının yetkilileri, basın kuruluşlarını arayarak, herhangi bir bildiriye imza atmadıklarını ifade ettiler.

Bülten- malatyahaber.com

fetogozaltistk

Etiketler: / / /

Yorumlar
 1. Murat Tek dedi ki:

  Sayın rektör, akademik anlamda başarılı veya dünya iyisi bir kisi olabilir ama her çalışkan veya iyi kişi rektör yani idareci olamaz…..Mesela sayın Cemil Celik belki hatalar yaptı, belki çok çalışkan degildi ama insan idare etmesini, idareceliği biliyordu arkadaş …Malatya da çoğu kişi siyasi görüşünden dolayı Fatih Hilmioğlu’nu sevmez ama o adam da hem çok çalışkan hemde idareci vasfını fazlasıyla taşıyordu arkadaş….Ahmet Kızılay da şu ana kadar görünen, idarecelik potansiyeli kesinlikle yok…Gecmiş olsun inönü üniversitesine….En az 4 sene kaybetti şu an Malatya’yı idare eden Darende lobisinin yüzünden….

 2. haci dedi ki:

  Ne zamandan beri STK lar adalete yön vermeye başladı. Koskoca İnönü Üniversitesi rektörünün tutuklanan veya gözaltına alınanlar için yapılan bir eylemin içinde ne işi var?
  Allahım aklımızı koru…

 3. Alican dedi ki:

  Suçu sabit olanın canı cehenneme..Suçsuzsa soruşturması yapılır ve kısa zamanda salıverilir.Size ne oluyorki polisi,savcıyı ve yüce Türk adaletini adeta tehdit eder gibi bir araya toplanıyorsunuz..Yarası olan gocunurmuş.Fetöyle ilgisi varsa babamda olsa gözünün yaşına bakılmasın..Zaten zerre kadar doğrulukları varsa bu çakalın 15 Temmuzda yemeye kalkıştığı haltın akabinde gider arkadaş ben Türk milletinden özür dileyip suçlu isem suçumun ceremesini çekerim demelidir..Aksi halde yok komşumdu,akrabamdı,proftu şuydu buydu diyipte acımamalı

 4. Murat Tek dedi ki:

  Pardon ama üniversitede okurken kimin cemaatçi kimin olmadığını gördük…..Haberde ismi gecenlerin hepsini biliyorum hepsi de direkt cemaatçi olmasa da çeşitli konularda cemaatin işini halletmiş, adamını hoca yapmiş ve üniversite de yardimci olmuş kişiler oldugunu duyuyorduk. Dolayısıyla gözaltına alınıp, sorgulanmaları gayet doğaldır..

  Ha bu arada bu STK’lar kimi kime karşı destekliyor…Cemaati devletimize karşı korumaya mi çalışıyor?

 5. Mehmet Haskul dedi ki:

  Arkadaşlar öncelikle elimizi vicdanımıza koyarak konuşmamız gerektiğini düşüyorum düşüncelerinize saygı duymakla beraber bir kaç noktaya dikkatinizi çekmek zorunda hissediyorum…15 temmuz u yaşayan bir vatandaş olarak elbette fetö terör örgütü ile mücadele edilmesini destekliyorum.Ancak haksız gözaltı veya görevden ihraç ve uzaklaştırmaları vicdanı olan biri olarak karşı çıkmamız gerekmezmi..Ben haberde geçen 3 kişiyi iyi tanıyorum abilerimiz dostlarımız..malatyada birer değer olduklarını düşünüyorum bu nedenle vicdanı olan sorgulayan eleştiren biri olarak elbette karşı çıkarım..Ancak şu eleştiri yapılırsa haklı bulurum bu güne kadar haksız alınmalar oldu neden sesiniz çıkmadı ben bu güne kadar tanıdığım haksız yere görevden alınmaları vicdanımda hep muhasebe ettim ve kabullenemedimde haksızlığı kabul etmek insanım diyen birinin hem vicdanını hem onurunu rahatsız etmeli ediyorda ben yetkili veya yetkisiz dost meclislerinde dile getirmeye çalıştım bu nedenle vicdanım rahat…Ayrıca bu STK ların yargıya müdahale etme imkanı yok sadece bir yanlışın düzeltilmesine dikkat çekmiş durumundalar..Daha önceki yapılan yanlış alınmalara ses çıkartmamış olmaları eleştirilebilir ama en azında geçte olsa bu açıklamanın alınmarı daha titiz ve dikkatli olunması anlamında ışık tutmasını dilemek gerekir..STK temsilcilerini bu onurlu duruşlarından dolayı tebrik ediyorum..NOT..Bir eleştiride her zaman takip ettiğim malatyahaber.com a..Son fetö alınmaları STK ları kızdırdı.. başlığı samimi ve etik habercilik anlayışına uygun bulmuyorum .. son alınmaları stk lar haksız buldu denilebilir veya STK lar daha titizlikle incelenmesine açıklama yaparak dikkat çekti..İşlerinizde başarılar diliyorum amacım saygısızlık yapıp size işinizi öğretmek değil bu konulara dikkat çekmek benim yanlış düşündüğüm bir konu var ise her türlü eleştiriye açığım..Ali ŞERİATİ nin bir sözüyle bitiriyorum..ELEŞTİRİNİN OLMADIĞI YERDE PUTÇULUK BAŞLAR…..Selametle…

 6. Yunus Önal dedi ki:

  Bu arada AKP milletvekili sayın Metin Külünk ne zamandır konuşmuyor. Sayın Külünk neden sustuğunu açıklamalı.

 7. unal dedi ki:

  stk (stm) üniversitede ne işi var eğitim kurumunda

 8. Yunus Önal dedi ki:

  Ülkem elden gidiyor. Eyvah. Hakimler savcılar STK’lar tarafından görevden alındınız. Siz kimsiniz karar veriyorsunuz. STK’lar tüm atama yetkisi sizde. Birde 72 tekmili birden. Bunlar 15 için bir araya gelip bildiri okumuşlar mı. Bu ilde hangi haksızlığa karşı çıkmışlar. Hangi yanlışlığa karşı çıkmışlar. Yazıklar olsun. Beyler kendi DOĞRULARINIZI RABBİMİN GERÇEĞİ ile karıştırmayın. Her şeyin doğrusunu rabbim bilir. Bu işin esas hesabının olduğunu unutmayın.
  Sonuçta sınav olan bu hayatta her zaman rabbim galip gelecektir.
  Rabbimin gerçeklerini yalanlarınızla örtemezsiniz. Suçsuzun yanındayız. Doğrunun yanındayız. Yalanın yalancının hırsızın suçlunun karşısındayız.
  Saygılarımla

 9. MURAT dedi ki:

  Noluyoruz millet. Hakim de, Savcı da, polis de görevini yapacak. Tutuklanması gerekenler tutuklanacak, serbest kalması gerekenler serbest kalacak. Adli kontrol altında olup her hafta karakola gidecekler gidecek, yurt dışı yasağı getirilenler yurt dışına çıkamayacak. Ey sivil toplum örgüt sakinler: Hepiniz birer dernek, örgüt kurmuş üyelerinize veya yakınlarına dokunuldu diye birbirinize sarılmış yargıya müdahale için rektörlük önüne yığılmışsınız. Oturun oturduğunuz yerde, ne siyasiler ne de sizler Adaletin tecellisi için müdahil olmayın, varsa avukatlarınız, yollayın savunsunlar… VeSSelam…

 10. ahmet dedi ki:

  Bunların amacı sayın valimizin gözünü kırmak işini yapamaz hale getirip gövde gösterisinde bulunmak sayın valim aç gözünü aç .zamanında bu stk lar 25 dönem millet vekilliği aday adayları seçimlerinde oylarını kimlere kullandı göz önünde dikkat et sayın valim oy verdikleri şimdi millet vekili ve daha yüksek mevkilerdeler size karşı yapılan bir komplo ile karşı karşıyasınız .STK lar şımarmayın haddinizi aşmayın

 11. Ömer K. dedi ki:

  Ahmet kızılay yanlış yapıyor YANLIŞŞ.yakında kokusu çıkacak.kim bu stk.lar.devlete yargıya karşı geliyolar.biz halk olarak.bunu görüyoruz.ama birileri bu ülkeye ihanet ediyor.Ahmet bey etrafındaki kişilere dikkat etsin.Danışmanlarından biri çooook tehlikeli.yol yakınken etrafını temizlesin yoksa hiç iyi şeyler olmayacak selamlar herkese.inşallah iyi olur?

 12. Persona dedi ki:

  Haber diliniz bile taraflı, manüpülatif ve fitne çıkarma gayenizi apaçık ortaya koyuyor. İmza vermeyen hangi stk imiş sizi arayıp itiraz ettiklerine göre isimlerinide yazsaydınız. Bu kadar kuruluşu töhmet altında bırakıyorsunuz.

 13. Ülkü Koçak dedi ki:

  Malatya süt üreticileri birliğini tebrik ediyorum. Soruşturma dosyasındaki adaletsizliği görüp hukuk adamlarının göremediği hataları tereyağından kıl çeker gibi bulup ayıklamış. okeye dördünücü adam derneğini duyarsızlığından dolayı kınıyorum. Malum dernek yine oyun kurucu özelliğini göstermiş.

 14. ABDUL KADİR dedi ki:

  STK lar resmen cumhur başkanına tavır koydular işte gelecek de olacaklar apaçıkortaya koydular bir millet vekili bosuna dememiş malatyalı siyasiler kendilerine ceki düzen vermeli

 15. Salih dedi ki:

  İnönü’de ve diğer üniversitelerde fetö hainlerinin hangi boyutlarda yuvalandıklarını çok iyi biliyor halk. Fetönün akademisyen hücreleri çok daha sinsi olduklarından fetö kriterlerine takılmadılar bi çoğu galiba. Bankasya’ya para yatırmadınız, çocuğunuzu başka koleje gönderdiniz, zaman’a abone olmadınız belki ama binlerce öğrenciyi fetönün kucağına ittiniz. Örgüt mensupları derslerinizden rahatça geçerken bi çok gariban öğrenciyi süründürdünüz. Parlak zekalar üniversitede kalamazken zombi fetöcüleri kadrolara aldırdınız. Artık vatansever bir halk ve yargı var eeeeyyy stk’lar. Bırakın yargı işini yapsın…

 16. Salih dedi ki:

  Bu STK’lar acaba gizli yürütülen soruşturmanın neyini biliyorlarda böyle bir girişimde bulunmuşlar. İkincisi rektör bey hangi yasaya göre yasal olarak yürütülen bir soruşturma için Rektörlük binasında böyle bir girişime izin vermiş. Acaba daha büyük bir operasyon varda, birileri şimdiden psikolojik baskımı kurmak istiyor. Mesela FETÖ’nün kapatılan Zirve Üniversitesinde dekanlık yapan biride gözaltına alınan isimler arasındaymış. Ne iş. Kimin eli kimin cebinde. Rektör bey, resmi bir kurumda yönetici olduğunu ve görevinin yasalara göre olduğunu hatırlaması gerekir. Peki, yarın gözaltına alınanlarla ilgili olarak çok ciddi sonuçlar doğarsa bu eylemin hesabını rektör bey nasıl verecek?

  1. Ayfer dedi ki:

   Saçmalamayın ya, gözaltına alinanlari tanimadiginiz cok belli. Yakindan tanidigimiz isimler var, FETÖyle alakasi yok adamların. Camur atmayın bilmeden!

   1. haci dedi ki:

    Zannederim siz savcısınız. FETÖ ile ilgilerinin olup olmadığına karar veriyorsunuz.

 17. Okuyucu dedi ki:

  Düne kadar fetonun neden her ilde dernek ve sendika kurduğunu darbe gecesi anladık. Ülkemizde STK lar ne zaman işi dışındaki islere burnunu sokmaz ise bu ülke o zaman rahata kavuşur. Feto bitti şimdi bunlar tutuştu. suçu olmayan temize çıkıyorsa o zaman bu yaygara koparanlarin derdi ne

  1. cevap dedi ki:

   Bak okuyucu. suçlanan bu insanların çoğunu tanıyorum. TERÖR ÖRGÜTÜYLE UZAKTAN YAKINDAN İLGİSİ YOK. dertleri ne biliyor musun? bağlantısı olmamasına rağmen saçmasapan bir iftira ile nasıl zan altında bırakılırlar? itibarsızlaştırmadır bu. kim yaptı bunu? Bu kadar kolay mı vatan sevdalı bu insanları bir iftirayla gözaltına almak?! kimler müsade etti buna? O yüzden ayağa kalktı Malatya halkı. STK LARDA DAHİL! herkes tanıyor bu insanları.halk doğal olarak sorguluyor neler dönüyor diye. Bunu yapan kimse hesabını ve-re-cek!

   1. Yavuz dedi ki:

    Şu referandum geçsin de bakın hangi izler hangi izlere karışmış herkes görecektir. Başkomutan, hain FETÖ yapılanmasının mevcut konjektür ve şartlarda kırılamayan Siyasi ve Bürokratik ayağını nasıl kıracak.. Malatya Valisi ve Cumhuriyet Başsavcısı hata ve yanlış yapmış öylemi! Resimde hemen en soldaki vatandaşın yanında yer alan ve AK Partiye hakaretvari ve küçümser bir tavır ve de edayla “AK Parti benim için bitmiştir” diye basın açıklaması yapan Sayın Rektörün “Sözüm Ona” abisi Prof.Dr.İbrahim Gezer’i neden kesip sakladınız. Gazeteceilik bumudur. Neden doğruları yazıp da hain FETÖ militanlarının Malatya da Cemaatlere ve STK lara fazlasıyla sızdığını yazamıyorsunuz. Bu zihniyete söylüyorum. Sizin için son çok yapın. Milletin fedaisi Başkomuran geliyor…

 18. Zeki A. dedi ki:

  Ahmet Kızılay gereğini yapmadı.pasif kaldı.dikkat ederseniz danışman olarak görev verdiği bir kişi Cemil beyin ilk dönem inde TÖTM nin müd.yapan ve 6 ayda hastaneyi 11 tirlyon zarara uğratan kişi. O dönemde hemen görevden alınmıştı. Şimdi bu kişiyi danşman yaptı Ahmet bey. yani bu ne çelişki. Adam seçimlerinin bazı sı çok yanlış. Eee şimdide bu yanlış lar bir bir sorun çıkaracak.görünen o ki çok başı agrıyacak.Allah kolaylık versin.

 19. Salih dedi ki:

  STK ların bu davranışı açıktan yargıya müdahaledir.Birisi hakkinda ihbar veya suç duyurusu varsa gider, ifade verir.Yargıda kararını verir.Dün verdiği gibi 6 kişi serbest kaldı.Artık Malatya’daki bazı STK lara burokrasiye atama yapmaya,şehri yönetmeye kalkma yetmemiş, şimdide kendilerini hakim ve savci yerine koymaya baslamislar.

 20. Unal dedi ki:

  Türkiye genelinde tüm dernekler sendikalar kapatılsın yargıya müdahale olmasin

 21. abdulkadir dedi ki:

  Onurlu duruşlarından dolayı tüm katılımcıları tebrik eder adaletin hassas ve sağlıklı işlemesi 15 temmuzdan sonra daha önemli olduğunu herkes hatırlamalı toplumu gerecek operasyonlardan kaçınılması. At izi, it izi karıştırılmamalı.

 22. Hasan dedi ki:

  Dün Veli Ağbaba başta olmak üzere birileri KHK uygulamalarının yanlışlığından söz ederken.Bu STK temsilcileri buna hiç önem vermedi şimdi can yandı ses verdiler. Bu bile bir nebze olsun bu STK ların adalet ve hukukun yanında olmalarını sağlıyorsa ve ders aldılarsa artık susmazlar. Çünkü susunca sıra onlara geliyor.İlim insanı akademisyenlere geçmiş olsun diyorum.Türkiye güçlü bir ülkedir her türlü güçlüğü inşallah yenecektir.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."