Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

Sonuç Bildirgesi Yayınlandı

Sonuç Bildirgesi Yayınlandı
  • 27.12.2015

Malatya Platformu Sonuç Bildirgesinde, Malatya’nın sosyokültürel ve sosyoekonomik gelişmişlik bakımından ülkenin ilk 10 şehrinden biri haline gelmesi ve aklın, aşkın ve barışın şehri olarak tanınan bir medeniyet şehrine dönüşmesi için çaba harcayan etkin bir platform olmak” diye belirlendi. 

BİLSAM tarafından yapılan açıklamada, Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Derneği’nin (BİLSAM) yürütücülüğü ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) ev sahipliğinde Ramada Otelde gerçekleştirildiği duyuruldu.

Malatya Platformu’nun ilk toplantısı hakkında şöyle denildi:

“Sivil toplum, özel sektör ve kamu kuruluşlarından yaklaşık 60 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantı onursal başkan Malatya Valisi Vasip Şahin’in açılış konuşmasıyla başladı. Divan, Ahmet Turan Koçer, Necip Cengil, Semine Dengeşik ve Sinan Cavlak’tan oluştu. Ahmet Turan Koçer’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 4 saat sürdü.

Toplantıda Malatya Platformu’nun tüzüğü de tartışmaya açılarak karara bağlandı. Tüzüğe göre platformun amacı; “Katılımcılar arasında işbirliği ve tanışıklığı artırmak ve sürdürmek; çözüme dönük fikri üretkenliği teşvik edecek ortamlar oluşturmak; ilimizin sorunlarının belirlenmesine ve bu sorunların çözümüne katkı sağlamak; ilimiz ve bölgemizle ilgili vizyon geliştirilmesine, ortak amaç ve hedeflerin belirlenmesine yardımcı olmak; ilimiz hakkında alınan önemli kararları görüşmek hazırlanan rapor, plan ve projeleri tartışmak ve bunlara yönelik önerilerde bulunmak; şehrimizin ve insanımızın gelişimine yönelik projeler geliştirmek ve önermek” olarak belirlendi.

Platformun vizyonu ise “Sağladığı özgür tartışma ortamı, formatı ve şehrin sosyal dokusunun tamamını temsilden aldığı güçle Malatya’nın sosyokültürel ve sosyoekonomik gelişmişlik bakımından ülkenin ilk 10 şehrinden biri haline gelmesi ve aklın, aşkın ve barışın şehri olarak tanınan bir medeniyet şehrine dönüşmesi için çaba harcayan etkin bir platform olmak…” olmak olarak tespit edildi.

Malatya Platformunun ilkeleri ise aşağıdaki esaslardan oluştu.

Özgür tartışma ortamı ve kürsü özgürlüğü esas olacaktır.

Düşüncenin, önerinin ve sözün birinci derecede kıymeti ve saygınlığı olacaktır.

Farklılık ve çeşitlilik, zenginlik ve meydana getirici etkileşimin kaynağı olarak görülecektir.

Platformda rahatsız edici de olsa, hakaret içermemek, kırıcı olmamak ve kişisel hesaplaşmalara girmemek şartıyla ilimizin, bölgemizin, ülkemizin ve insanımızın hayrına olduğuna inanılan her türlü görüş ve düşünce özgürce ifade edilecektir. Katılımcılardan toplantı ve müzakere sistematiğine kesin uyum istenecektir. Platformda herkes eşit şekilde temsil ve söz hakkına sahiptir.

Kurumlar birinci dereceden sorumlu tarafından temsil edilecek ve toplantılara her kurumdan bir kişinin katılımı esas alınacaktır.

Toplantılarda ortaya atılan kişisel görüş ve düşüncelerin hukuki ve yasal sorumluluğu sahibine ait olacaktır.

Platformun sonuç bildirisinde yer alan karar ve görüşler hiçbir kişi ve kurum üzerinde bağlayıcı olmayıp tavsiye niteliği taşıyacaktır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."