Final

Örnek Resim


Malatyalife Residence

Malatya Haber -

“Sonuçlarını Merak Ediyorum”

“Sonuçlarını Merak Ediyorum”
  • 14.04.2016
  • “Geçmişten Günümüze Malatya / Kent – Kültür – Kimlik” başlıklı, 3 gün sürecek uluslararası sempozyum başladı.

Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi, (ATAM) Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İnönü Üniversitesi ile birlikte, “Geçmişten Günümüze Malatya / Kent – Kültür – Kimlik” başlıklı, uluslararası sempozyum Altın Kayısı Ramada Otel’de başladı.

Malatya’nın tarihi, edebi, kültürel, sosyolojik, beşeri, felsefî ve iktisadi meselelerinin “kent-kültür-kimlik” temaları ekseninde işleneceği sempozyumdaki oturumlara yurt içi ve yurt dışından çok sayıda araştırmacı, yazar ve bilim adamları katılıyor.  Sempozyum 3 gün sürecek.

Üç gün sürecek sempozyumun açılışına Gümrük Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Süleyman Kamçı, Milletvekili Nurettin Yaşar, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Davut Özbağ, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, AKP Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, ilçe belediye başkanları, kamu kurumlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Bakan Tüfenkci: Sempozyumun sonuçlarını merak ediyorum

9a0b2399-cca7-4d76-a3c5-9e889d5aed06Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan sempozyumun açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya’nın her yönüyle incelenmesi gerektiğini düşündüğünü belirterek, ‘Sempozyumun sonuçlarını merak ediyorum” dedi. Malatya’nın kendine özgü bazı özellikleri ile öne çıkan bir şehir olduğunu kaydeden Bakan Tüfenkci, “Malatya liderler şehridir. Malatya sular şehridir. Havasında kendisine has bir lezzeti vardır. Malatya dünyanın kayısı başkentidir. Malatya’nın en güzel ve en ayırt edici özelliklerinden birisi de esasında hoşgörüsüdür. Farklı kültürlerin bir araya gelerek yaşadığı herkesin kendi kültürünü ve inancını rahatça yaşanabildiği ender illerden birisidir. Malatya’nın bir özelliği de cömertliğidir. Güler yüzlülüğüdür, dostluğudur. Evliya Çelebi dahi Seyahatnamesi’nde Malatya halkının garip dostluğu olduğundan ve ikramının bolluğundan bahseder. Onun için geçtiğimiz günlerde sosyal medyada genç bir arkadaşımız bir cümle paylaşmıştı, bu da çok hoşuma gitmişti. ‘Dünyanın neresinden arkadaşlarınız olursa olsun, içlerinden birisi mutlaka Malatyalı olsun o zaman ne aç kalırsınız ne de açıkta.’ Bu esasında Malatyalıyı en iyi özetleyen cümlelerden birisi. Malatyalı vefalıdır, Malatyalı kadirşinastır. Malatyalı dostluğa önem verir, Malatyalı aç dostudur. Onun için bu şehrin en önemli değerlerinin insan olduğunu hep düşündüm. Beşeri sevmesinin çok güçlü olduğunu düşündüm ve gittiğimiz her ilde de bir Malatya’nın hep öne çıkan insanlar olduğunu gördük. Bu Malatya toprağının ikliminin bereketini göstermesi bakımından önemli” diye konuştu.

Tarihi bilmenin bugünü anlamak ve geleceği planlamak açısından gerekli olduğuna dikkat çeken  Tüfenkci, daha sonra şunları söyledi: “Tarih bilinci geçmişte kurulan bağlardan bugün gelinen meselelerden kendini gösteren canlı bir bilinçtir. İnsanı yarından da sorumlu kılar. Bugün inşa edilen meseleler, yapılan politikalar da yarını oluşturacağını unutmamak gerekir. Burada önemli olan yarınki nesillere bırakılacak mirasın kendi medeniyet dairemiz içerisinde şekillenmesidir. Bu bilinçle hareket etmek, alınan kararların, ortaya konulan eserlerin keyfi davranışlardan ve menfaatlerden uzak olmasını sağlayan yegane güçtür. Uzun yıllar bizim kendi tarihimize bakışımız Batı’nın 19. yüzyıldaki Doğu’ya bakış açısı olan oryantalizmi biçimlendirmiştir. Biz tarihimize bir nebze de olsa o bakış açısıyla bakmaktayız. Hatta sözde aydınlarımız kendi tarihimize Batılılar gibi bakmayı ve yorumlamayı da maalesef bir marifet zannetmişlerdir. Türkiye’de hala bu çarpık zihniyetin etkilerini, bu zihniyete sahip olanları görmek ne yazık ki mümkündür. Bugünkü sempozyumlarla uzun soluklu tarih çalışmaları gerçeği gün yüzüne çıkartmaktadır. Şehirler asla unutmaz ve şehrin hafızası aslında insanların hafızasıdır. 21. yüzyılda uluslararası platformlarda ülkeler kadar şehirler de ismiyle bilinir ve bir marka değeri taşır. Çünkü şehirler medeniyetin inşa edildiği yerlerdir. Bizler büyük kentler, büyük buluşlar ve büyük eserler vermiş bir milletin evlatlarıyız. Binlerce yıldır dünya medeniyetine yön veren bir coğrafyada yaşıyoruz. Anadolu ve Mezopotamya insanlık medeniyetinin doğduğu yerdir. Malatya da çok kültürlülüğün hoşgörü içerisinde yaşadığı yerlerden biridir ve en başında gelmektedir. Tıpkı İstanbul, Bağdat, Şam, Buhara gibi şehirler yüzlerce yıldır dünyanın ilim, ticaret merkezi olmuş şehirlerse Malatya’da bu anlamıyla kendi bölgesinde hem ilmi şahsiyetleriyle hem ticaret merkezleriyle hem de tarihi ve değerleriyle bu anlamda önemli şehirlerimizden biridir.”

Vali Kamçı: 12 bin yıl önce tarım başlamış

Malatya’nın, arkeolojik çalışmalara göre 12 bin yıl önce tarımın başladığı, bürokratik yapıdaki ilk devletin kurulduğu ve medeniyet tohumlarının filizlendiği bir kent  olduğunu kaydeden Vali Süleyman Kamçı ise “Kadim medeniyetlerin köklü tarihi mirası, uhdesinde barındırdığı envai çeşit tabii güzellikleri ve zengin folklorik yapısıyla Malatya’yı ‘Medeniyetin Doğduğu Şehir’ olarak nitelemek bu anlamda hiç de yanlış olmayacaktır. Aynı zamanda Anadolu’nun Doğu-Batı ve Kuzey-Güney istikametlerinin buluştuğu nokta olan Malatya, onlarca medeniyetin kimliğini ve kültürünü harmanlayarak kendine has bir kimliğe sahip olmuştur. Mutfak kültüründen geleneklerine, musikisinden el sanatlarına kadar adeta gök kuşağı gibi rengarenk bir dokunun diğer adı olan Malatya, farklı değerleri kendi potasında eriten, kendi mayasıyla yoğuran müstesna bir kenttir. Dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 70’ini karşılayan, tekstil sanayinde her geçen gün devleşen, doğal kaynakları, Sultansuyu Harası’nda yetiştirilen safkan Arap atları, dünyanın en eski toplu yaşam alanlarından Arslantepe Höyüğü, kanyonları, Nemrut Dağı, doğa sporlarına elverişli coğrafi yapısı ile gezip görmemenin büyük bir eksiklik sayılacağı Malatya için yapılan her türlü hizmetin çok kıymetli olduğunu belirtmekte fayda mülahaza ediyorum. Unutmamak gerekir ki, hayatın soyut gayelerini yansıtan manevi öğeler olmaları hasebiyle tarihi ve kültürel değerler ekonomik değerlerden önce gelirler. Bu nedenle Geçmişten Günümüze Malatya konulu sempozyumunuzun çok ehemmiyetli bir faaliyet olduğunun altını çiziyorum” ifadelerini kullandı.

Çakır: Bu tür organizasyonlara önem veriyoruz

Bu tür organizasyonlara önem verdiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, “Bu tür etkinlikler aslında kente yön verecek, tüm kurumlara bir vizyon koyması, bizlere bir bakış açısı oluşturması yönünde çok önemlidir. Bu topraklar farklı inanç ve kültürden olan birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Geçmişimize baktığımız zaman buralarda Milattan Önce 5 ve 7 bin yıllarında olan bulgular var. Burada çok önemli bir medeniyetin birikimi olduğu gerçek. Burada medeniyetin izlerini her alanda net bir şekilde görebiliyoruz ama biz bunları ne kadar koruyoruz, ne kadar geleceğe taşıyabileceğiz bunlar önemli. Bütün kurumlarımızla, bilim adamlarıyla buna benzer tarihsel, kültürel, sosyal ve kentleşme anlamında bu tür organizasyonlara çok önem veriyoruz” dedi.

“Malatya dünyanın gözbebeği”

İnönü Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Davut Özbağ, Malatya’nın coğrafi konumu itibariyle dünyanın gözbebeği olduğunu kaydetti. Özbağ, “Malatya, Anadolu’nun kuzeyinde güneyine, doğusundan batısına ana geçiş yollarının kesişme noktasında bulunmaktadır. Malatya’nın bu kritik konumu insanlık tarihi boyunca Malatya’yı çok önemli kılmış ve her zaman dikkatleri üzerine çekmiştir. Malatya insanlık tarihi boyunca birçok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Öyle ki Malatya’nın her taşında insanlık hazinesinin gizemli sırlarına rastlamak mümkündür. Malatya, bu tarihsel özelliklerinin yanında bir eğitim, kültür ve sanat şehridir” şeklinde konuştu.

Panoo01Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan (yanda) ise Malatya’nın 3 bin yılı aşkın bir tarihinin olduğunu söyleyerek, coğrafi açıdan önemli bir şehir olduğunu kaydetti.

3 gün sürecek sempozyumda çok sayıda oturumlar yapılacak ve bildiriler sunulacak.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

1213e26e-21ab-4326-8a0e-73d55174f4fa

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici, saygısız ifadeler, cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, suçluyu ya da suçu övücü, uygunsuz gönderici adı, 'naylon- uyduruk' mail adresli, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır. Ayrıca, mesajların tüm yasal ve cezai sorumluluğu, mesajlarıyla birlikte IP numaraları da düşen göndericilere aittir."